Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 5:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Wiara, religia, historia. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr lut 25, 2004 22:09
Posty: 339
Post 
ddv163 napisał(a):
Dorabianie jakichkolwiek faktów jest częścią tworzenia mitów, Mushinie ...
Akurat wspólczesne znaleziska potwierdzają to, co zostało opisane w Bibii (Arka Noego), Potop nie był więc mitem.
Jeżeli chodzi o zarzut Jacka ummieszczony na początku tematu - wiesz, im głębiej wchodzę w tą naszą religię, tym mniej widzę w niej "dziur" ...


Coż.. nie czepiałby się jakiegoś znaleziska.
Sam doskonale wiesz, że traktowanie mitów biblijnych wprost i dosłownie rozbija się włąsnie o naukę na którą powołujesz się przy próbie 'udowadniania' wartwy faktograficznej Biblii.

Ilość 'dziur' zależy od poziomu interpretacji i dokładności badania.
Biblia nie wytrzyma badania na poziomie faktów i interpretacji dosłownej żadnego takiego badania. KK od dawna sobie z tego zdaje sprawę...

Opowięść o Noe i potopie to mit a nie zapis historyczny.
Odnaleznienie miasta Troi nie czyni jeszcze Illiady autentyczną. :)

Pozdrawiam,

M.


Pn maja 24, 2004 10:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
JacekN

Nie sądzę - znając mentalność ludzi ST to raczej niemożliwe, albo co najmniej nieprawdopodobne


Pn maja 24, 2004 22:29
Zobacz profil
Post 
Mushinie !

Jeżeli taki ogromny "statek" (nie wiem, jak nazwać Arkę fachowo) został zbudowany i na dodatek znalazł się tak wysoko (na stokach góry Ararat) to musiał go przecież ktoś wybudować ...
Zatem - i w opowieści o Noem musi być wiele prawdy ...
Gdyby nie istniała "Iliada" to nikt nie szukałby ruin Troi ...

Nie jestem specjalistą -biblistą i nie staram się na własną rękę badać Biblii... Zostawiam to po prostu fachowcom.
A to dlatego, że z powodu "różnic interpretacyjnych" było już w historii niemało rozgardiaszu
Mnie zaś interesuje nauka, którą Biblia przekazuje - to jest nauczanie i działalność Jezusa Chrystusa. ...


Pn maja 24, 2004 23:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 02, 2004 3:18
Posty: 267
Post 
Mnie zaś interesuje nauka, którą Biblia przekazuje - to jest nauczanie i działalność Jezusa Chrystusa. ...

Rozumie, ze chodzi Ci o NT. Ja sie czasem zastanawiam ile tam jest nakrecone, skoro pierwsze teksty powstaly dopiero 40 lat po smierci Jezusa, a nawet nie mamy dostepu do oryginalow tych zapisow. Mozna jedynie dojsc do zrodel pochodzacych z IV wieku, kiedy to kazano przepisac wczesnochrzescijanskie teksty.

_________________
Panie Boże! Proszę Cię: spraw, żeby mi się chciało tak bardzo jak mi się nie chce...


Wt maja 25, 2004 2:10
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 02, 2004 3:18
Posty: 267
Post 
Nie sądzę - znając mentalność ludzi ST to raczej niemożliwe, albo co najmniej nieprawdopodobne

Nie mialem przyjemosci poznac autorow tekstow ST, ale jak pisza o sobie jako narodzie przez Boga wybranym, to mi duzo nie potrzeba, zeby zrozumiec, ze ta mentalnosc stac na wszystko.

_________________
Panie Boże! Proszę Cię: spraw, żeby mi się chciało tak bardzo jak mi się nie chce...


Wt maja 25, 2004 2:13
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 02, 2004 3:18
Posty: 267
Post 
Panowie, jesli chodzi o historie Potopu, to ciezko bedzie dociec czy wywodzi sie z mitu czy z faktu. Jednak pamietajmy, ze wiemy o dwoch wielkich powodziach - M. Czarne i M. Srodziemnie. To pierwsze zdecydowanie w czasach, ktore ludzkosc pamieta. Bardzo mozliwe, ze biblijny Potop, jak i historia o Atlantydzie mowia o tym samym. Badania dna morza wiele by wyjasnily.

_________________
Panie Boże! Proszę Cię: spraw, żeby mi się chciało tak bardzo jak mi się nie chce...


Wt maja 25, 2004 2:18
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
Biorąc pod uwagę sposób traktowania Pisma przez Żydów i wierność w przekazywaniu jego słów - nikt już raczej z biblistów nie podważa autentyczności ST, ani nie dopuszcza możliwości fałszowania go.


Wt maja 25, 2004 8:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL