Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 14:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 568 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38  Następna strona
 Potop 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Potop
Marek_Piotrowski napisał(a):
Owszem, chodzi o wrodzoną moralność - ale nie jest ona pochodzenia ewolucyjnego. Jest ona pochodzenia bożego - jest częścią obrazu Boga w nas.

W społeczeństwie ponowoczesnym ( m.in : konsumpcjonizm, indywidualizm, relatywizm moralny itd) koncepcja praw natury nie ma racji bytu. Ludzie ponowocześni negują istnienie niezmiennych, uniwersalnych norm moralnych. W przypadku prawa naturalnego jest jeszcze taki problem, kto ma decydować o jego prawomocności? Jakaś instytucja religijna? Przy kryzysie autorytetów, również religijnych to nie do zaakceptowania dla oświeconych Europejczyków.
Ciekawy artykuł: Czy istnieje prawo naturalne? http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Stu ... s35-51.pdf


Pt maja 24, 2019 14:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Potop
IrciaLilith napisał(a):
Aha i Bóg dał ją także innym naczelnym oraz niektórym innym zwierzętom społecznym?
Nie sadzę

Cytuj:
Czy potrafisz ująć w słowa tą wrodzoną moralność
A co tu ujmować?
Cytuj:
i skoro jest wrodzona skąd się biorą problemy?
Jakie problemy?
IrciaLilith napisał(a):
Założenie ewolucyjnych podstaw wrodzonej moralności daje na to proste i logiczne odpowiedzi...
Ale niepełne.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt maja 24, 2019 14:35
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Potop
Polecam zapoznać się ze współczesną prymatologią, prace de Waala są bardzo przystępne.

Co ujmować? Jakie są według Ciebie zasady wrodzonej moralności?

Problemy? Mnóstwo metod aby przedefiniować te zasady i nie czuć dyskomfortu krzywdząc inne istoty.

Skoro odpowiedzi ewolucyjne uwaasz za nie pełne to podaj alternatywne, bo w świetle mojej obecnej wiedzy właśnie ewolucyjjne są najpełniejsze, szczególnie, że ewolucja w przypadku istot społecznych nie jest już czysto genetyczna i epigenetyczna...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So maja 25, 2019 10:48
Zobacz profil
Post Re: Potop
Marek, nie odpowiedziałeś na moje pytanie
• czy uważasz że Kościół nie naucza iż człowiek pochodzi od jednego Adama i jednej Ewy?


So maja 25, 2019 10:53

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Potop
Quinque napisał(a):
Marek, nie odpowiedziałeś na moje pytanie
• czy uważasz że Kościół nie naucza iż człowiek pochodzi od jednego Adama i jednej Ewy?
Nie badałem tego zagadnienia. Natomiast nauka jest tego coraz bliższa.
Z tym że i to nie ma specjalnie znaczenia, bo nawet nie wiemy w jakim sensie odczytywać Księgę Rodzaju. Jest tam tajemniczy fragment... ale o tym pisałem bodajże wczoraj na wchrystusie.pl

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So maja 25, 2019 15:01
Zobacz profil WWW
Post Re: Potop
Z tym że naukowy Adam i Ewa to nie nasi Rodzice. Ks. Rodzaju mówi na o tym że były to istoty bardzo dobre żyjące z Bogiem w komunii


So maja 25, 2019 15:33
Post Potop
IrciaLilith napisał : "czym ci ludzie zgrzeszyli, jakie prawo ich obowiązywało uwzględniając, że 10przykazań dostaną wiele wiele lat później? Za mało 'miłych woni' wysyłali dla Jahwe?"

Papież Jan Paweł II gdy w roku 2000 był w Klasztorze pod górą Synaj powiedział takie słowa że zanim Bóg wypisał przykazania na kamiennych tablicach, jeszcze wcześniej wypisał je na żywych tablicach ludzkich Serc!!
Dawno temu też ludzie mieli poczucie grzechu, gdy zrobili coś złego to im na pewno ciążyło na sumieniu. Pan Bóg musiał dać przykazania czyli wypisać coś co było oczywiste bo ludzie byli zaślepieni i zapomnieli o swej naturze. Zanim poszedłeś do I komunii, zanim ktokolwiek Cię uczył o przykazaniach wiedziałeś w głębi serca że np. zabicie drugiego człowieka to coś złego chociaż nie miałeś tego nigdzie napisane.
Skoro był aż taki duży Potop to te niegodziwości ludzi musiały być ogromne. Pewnie nie mieli żadnych zahamowań.

5 dni temu napisałem takie zdanie "Powódź a potop to to samo przecież".......No i chyba wywołałem wilka z lasu :-( Nigdy by mi nie przyszło do głowy że jeszcze w tym tygodniu takie podtopienia i ulewne deszcze w Polsce będą.


So maja 25, 2019 22:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Potop
Pluto33 napisał(a):

Skoro był aż taki duży Potop to te niegodziwości ludzi musiały być ogromne. Pewnie nie mieli żadnych zahamowań.

.

Myślę, że potop nie miał związku z ludzkimi czynami i boską karą. Takie zjawiska tzn globalne katastrofy (masowe wymierania), miały miejsce zanim powstał gatunek ludzki https://pl.wikipedia.org/wiki/Masowe_wymieranie
Nie wierzę w boską karę, ale w działanie praw przyrody, których wszystkich jeszcze nie znamy lub nie rozumiemy.


So maja 25, 2019 23:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Potop
Najwidoczniej Św. Piotr się mylił...

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N maja 26, 2019 5:36
Zobacz profil
Post Re: Potop
Wybawiony napisał(a):
Najwidoczniej Św. Piotr się mylił...

Św Piotr się nie mylił wyrażał jedynie przekonania współczesnych, upatrujących źródła wszystkiego - tak dobra, jak i katastrof, klęsk żywiołowych, w spersonifikowanej istocie nadprzyrodzonej.
Żydzi wierzyli w jednego Boga, zatem sprawcą tak dobra jak i zła był Jedyny Bóg Jahwe.
Inne ludy i kultury stworzyły sobie wielobóstwa - jednych bogów czcili w podzięce za dobro, innych odpowiedzialnych za zło, usiłowali przebłagać, przekupić ofiarami.
Od wieków pokutuje wśród ludzi, w przypadku nieszczęść, śmierci, sentencja Bóg tak chciał, na którą nie pomagają wyjaśnienia teologów że to nie Bóg chce zła dla człowieka.


N maja 26, 2019 6:56

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Potop
Tylko że jeśli takie wydarzenia jak Potop, zniszczenie Sodomy i Gomory, plagi egipskie, zburzenie Jerozolimy, nagła śmierć Ananiasza i Safiry nie świadczą o Bożym sądzie, to może i Jezus, mówiąc o nadchodzącym Sądzie nie miał na myśli czegoś, czego sprawcą byłby Bóg?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N maja 26, 2019 7:27
Zobacz profil
Post Re: Potop
Wybawiony napisał(a):
Tylko że jeśli takie wydarzenia jak Potop, zniszczenie Sodomy i Gomory, plagi egipskie, zburzenie Jerozolimy, nagła śmierć Ananiasza i Safiry nie świadczą o Bożym sądzie, to może i Jezus, mówiąc o nadchodzącym Sądzie nie miał na myśli czegoś, czego sprawcą byłby Bóg?

Każdy stanie przed Bożym sądem i zda sprawę ze swego życia.
A odpowiedź znajdujesz w Ewangelii - Czyż myślicie, ze ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, że to ucierpieli. Bynajmniej....Albo myślicie, ze owych 18, na których zwaliła sie wieża w Siloam i zabiła ich, bylo większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy?(Łk 13,1-5)


N maja 26, 2019 8:42

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Potop
Quinque napisał(a):
Z tym że naukowy Adam i Ewa to nie nasi Rodzice. Ks. Rodzaju mówi na o tym że były to istoty bardzo dobre żyjące z Bogiem w komunii
Przestrzegam przed zbyt "przyrodzoną" lekturą Księgi Rodzaju. Zastanawiajmy się raczej co ona znaczy a nie szukajmy bezpośredniego opisu zdarzeń.
Pozwolę sobie na autocytat:
Warto zauważyć, że wyrzucenie z raju - w przeciwieństwie do uciążliwości opisanych we wcześniejszych wersetach - to było raczej ograniczanie strat, niż kara (czy nawet skutek). Powód wydalenia jest tak określony:
[Biblia] (22) Po czym Pan Bóg rzekł: Oto człowiek stał się jak jeden z Nas: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki. (23) Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty. [/Biblia]
Gdyby człowiek stał się nieśmiertelny w tym stanie, znalazłby się w sytuacji szatana; bez szans na nawrócenie i odkupienie. Pobyt w doczesności daje nam szansę (i szansę Chrystusowi na działanie).

I tu czas na popuszczenie trochę wodzy teologicznej fantazji; czy nie jest przypadkiem tak, że dopiero w tym momencie człowiek pojawia się na ziemi (w sensie doczesnej planety?)
A może w ogóle cały opis to nie sprawozdanie z wydarzeń, tylko opis sytuacji egzystencjalnej człowieka?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N maja 26, 2019 10:32
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Potop
Marek_Piotrowski napisał(a):

Gdyby człowiek stał się nieśmiertelny w tym stanie, znalazłby się w sytuacji szatana; bez szans na nawrócenie i odkupienie.


Tej konkluzji nie rozumiem. Dlaczego grzech omylnego i niedoskonałego stworzenia posiadającego nieśmiertelność miałby skutkować piekłem?


N maja 26, 2019 10:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Potop
Ok, stałby się nieśmiertelny... czyli nie był i nie jest, tak? Jak to się ma do nieśmiertelnej indywidualnej duszy?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N maja 26, 2019 11:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 568 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL