Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 19  Następna strona
 Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić? 
Autor Wiadomość
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
afilatelista napisał(a):
Metoda jest poprawna. Jedyny sposób żeby chrześcijański kreacjonizm był prawdziwy jest taki, że Bóg specjalnie podkłada dowody żeby nas zrobić w konia.


Nie. Bo to zadbe dowody tylko interpetacja faktów


Pn cze 21, 2021 12:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Saqura napisał(a):
Albo żyjemy w innych światach, albo Ty uczyłeś się innej matematyki w przeciwieństwie do mnie.
Najwidoczniej. A ja mam wrażenie że mylisz logikę z chłopskim rozumem.
Cytuj:
Od czasu powstania geometrii nieeuklidesowych jej aksjomaty utraciły status oczywistych prawd. Nie znajdziesz już w niej zdań orzekających (tak to prawda oczywista, absolutna) a mowa jedynie o prawdziwości okresu warunkowego(oparta o aksjomaty które zostają jedynie założone, a które można zmieniać). Czysta matematyka? Raczej nauka hipotetyczno-dedukcyjna :roll:

Nie ma w tym nic nielogicznego, Geometrii nieeuklidesowej używam na co dzień w pracy bo używam map w małych skalach.

Cytuj:
Jeśli 2=2, to liczba rzeczywista π(Pi)= .... ? Obliczyłeś ?

Jasne. Dzięki logice można wyliczyć pi o dowolnie długim skończonym przybliżeniu. Całej nie można. a wiesz skąd to wiemy? Dzięki logice. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pi#Niewym ... 5%9B%C4%87
Zauważ że dowód przeprowadzono dzięki logice.

Cytuj:
Ps. Skąd pewność że czas to nie fikcja, sztuczny twór "wykształcony" przez mózg, świadomość ? Nie takie figle nam płata z widzeniem, odbiorem otaczającej nas rzeczywistości.

Generalnie wszystko może być fikcją. Możemy żyć w matriksie. Ale jeśli zakładamy że nie to, czas jest mierzalną właściwością czasoprzestrzeni.


Pn cze 21, 2021 16:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Robek napisał(a):
Co tutaj napisałeś?

To co jest napisane. Którego zdania nie zrozumiałeś?
Cytuj:
To w końcu wiecej niż 2 ludzi? czy może więcej niż 2 tysiące?

Nie wiem czy wiesz ale dwa tysiące to więcej niż dwa.
2<2000<najmniejsza liczba ludzi w historii.
Cytuj:
Przeszkadza ci to?
Tak. Nie czciłbym podłego boga.


Pn cze 21, 2021 16:13
Zobacz profil
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Rany gorzkie.

W każdym szanującym się liceum, profil mat-fiz, uczy się, że logika matematyczna to jest mechaniczny rachunek na symbolach i nic więcej. Logika matematyczna nie orzeka o prawdzie ani fałszu w takim sensie, jaki przywołała Saqura; prawdziwość zdań elementarnych ustala się poza matematyką, przed rozpoczęciem rachunku, bo nie da się inaczej. Logika matematyczna o prawdzie jako takiej orzeka doskonale nic.

Takoż aksjomaty w matematyce przyjmuje się bez dowodu - jako to, co jawi się mózgom ludzkim jako oczywiste oczywistości. Tylko że mózg ludzki podatny jest na złudzenia i błędy poznawcze. Dlatego np. cały bałagan z interpretacjami kwantówki może brać się z tego, że w naszym Wszechświecie nie obowiązuje, bo ja wiem, aksjomatyka Peano.


Pn cze 21, 2021 21:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
afilatelista napisał(a):
A ja mam wrażenie że mylisz logikę z chłopskim rozumem.

Jednym z synonimów "chłopskiego rozumu" jest logika :-D
afilatelista napisał(a):
Nie ma w tym nic nielogicznego, Geometrii nieeuklidesowej używam na co dzień w pracy bo używam map w małych skalach.

Racja, logika na chwilę, lecz nie logika ostateczna. Zgadza się.
afilatelista napisał(a):
Jasne. Dzięki logice można wyliczyć pi o dowolnie długim skończonym przybliżeniu. Całej nie można. a wiesz skąd to wiemy? Dzięki logice. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pi#Niewym ... 5%9B%C4%87
Zauważ że dowód przeprowadzono dzięki logice.

Czy coś nieobliczalnego, nieskończonego jest logiką, może być logiczne? Inaczej, czy nieskończona logika jest logiką? ( pytam bo mnie to naprawdę zastanawia, bez względu jak na to jak zareagujesz) :oops:
afilatelista napisał(a):
Ale jeśli zakładamy że nie to, czas jest mierzalną właściwością czasoprzestrzeni.

Mierzalną w przybliżeniu, jeśli chodzi np. o czas globalny, ponieważ jego mierzalność jest zależna od wielu czynników.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt cze 22, 2021 9:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Saqura napisał(a):
Jednym z synonimów "chłopskiego rozumu" jest logika :-D

No i na tym tą rozmowę zakończę. Udowodniłaś że nie masz pojęcia o logice :brawo:
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/logika;3933562.html
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Logika
Logika jest przeciwieństwem chłopskiego rozumu.


Wt cze 22, 2021 10:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
afilatelista napisał(a):
Nie wiem czy wiesz ale dwa tysiące to więcej niż dwa.
2<2000<najmniejsza liczba ludzi w historii.


To w końcu jaka była najmniejsza liczba ludzi w historii?

afilatelista napisał(a):
Tak. Nie czciłbym podłego boga.


To nie jest koncert życzeń, co kogo obchodzi co ty byś chciał?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt cze 22, 2021 10:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
afilatelista napisał(a):
Saqura napisał(a):
Jednym z synonimów "chłopskiego rozumu" jest logika :-D

No i na tym tą rozmowę zakończę. Udowodniłaś że nie masz pojęcia o logice :brawo:
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/logika;3933562.html
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Logika
Logika jest przeciwieństwem chłopskiego rozumu.

Używasz zwrotów nie do końca pojmując ich znaczenie, oraz sposobu ich użycia, czyli w jakim kontekście, kiedy się ich używa.
"bliskoznacznych do wyrażenia na chłopski rozum:
błyskotliwie, bystro, do rzeczy, dojrzale, dorzecznie, konstruktywnie, logicznie"
"-jako potoczne określenie racjonalnego myślenia
- w kontekście racjonalnego myślenia- w kontekście zachowywania się w sposób dojrzały"..i tym podobnie.
Zachęcam do sprawdzenia bo widzę że warto :roll:
https://synonim.net/synonim/na+ch%C5%82opski+rozum

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt cze 22, 2021 10:55
Zobacz profil
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Ano właśnie, podstawowym narzędziem poznania jest język, który na dodatek przezwaja mózg, tak że myśl się nagina do świeżo opanowanego języka. I niestety, język symboli skonstruowanych specjalnie do wyrażania abstrakcji nadaje się do opisywania drugiemu i sobie - czego? Abstrakcji. I niczego więcej. Zamykanie się w takim języku zubaża możliwości poznawcze człowieka. Bodajże Heisenberg zagadywany przez kolegę fizyka o przestrzeń jako pole operacji liniowych, odparował: przestrzeń jest niebieska i latają w niej ptaki - i miał rację.

Ale że afilatelista pokazuje oblicze scjentysty i mizogina, tzn. że takie rzeczy zakłada sobie a priori, to chyba rzeczywiście dyskusja staje się bezprzedmiotowa.


Wt cze 22, 2021 11:15

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
afilatelista napisał(a):
Logika jest przeciwieństwem chłopskiego rozumu.

Stwierdziłeś to chyba, biorąc na swój "chłopski rozum" ;)


Wt cze 22, 2021 11:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Robek napisał(a):
To w końcu jaka była najmniejsza liczba ludzi w historii?

Homo sapiens nie mniej niż 2000, a według innych badaczy 10000.
Nie wiem czy nasi wcześniejsi przodkowie też mieli tak "wąskie gardła" w przeszłości.
Cytuj:
To nie jest koncert życzeń, co kogo obchodzi co ty byś chciał?

Mnie. Pytanie czy Jahwe to obchodzi.


Wt cze 22, 2021 20:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Saqura napisał(a):
Używasz zwrotów nie do końca pojmując ich znaczenie, oraz sposobu ich użycia, czyli w jakim kontekście, kiedy się ich używa.
"bliskoznacznych do wyrażenia na chłopski rozum:
błyskotliwie, bystro, do rzeczy, dojrzale, dorzecznie, konstruktywnie, logicznie"
"-jako potoczne określenie racjonalnego myślenia
- w kontekście racjonalnego myślenia- w kontekście zachowywania się w sposób dojrzały"..i tym podobnie.
Zachęcam do sprawdzenia bo widzę że warto :roll:
https://synonim.net/synonim/na+ch%C5%82opski+rozum

george45 napisał(a):
Stwierdziłeś to chyba, biorąc na swój "chłopski rozum" ;)

Widzę że nie tylko własną logikę macie ale i język polski.
W moim definicja chłopskiego rozumu jest taka jak w pierwszym linku z google:
Cytuj:
Chłopski rozum - zdolność zdroworozsądkowego myślenia, wynikająca z doświadczenia życiowego i intuicji, a nie z posiadanej wiedzy
https://wsjp.pl/index.php?id_hasla=40550

Chłopski rozum.jest podatny na błędy poznawcze. Na chłopski rozum:
- liczb naturalnych jest więcej niż liczba parzystych;
- dwie linie równolegle na mapie się niegdy nie spotkają;
- itd inne wasze przykłady.
Tylko że chłopski rozum się myli a logika nie.


Wt cze 22, 2021 21:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
afilatelista napisał(a):
Widzę że nie tylko własną logikę macie ale i język polski.
W moim definicja chłopskiego rozumu jest taka jak w pierwszym linku z google:
Cytuj:
Chłopski rozum - zdolność zdroworozsądkowego myślenia, wynikająca z doświadczenia życiowego i intuicji, a nie z posiadanej wiedzy
Tylko że chłopski rozum się myli a logika nie.

Podałeś definicję „chłopskiego rozumu” – nie wynika z niej, że może się mylić, jak również że jest nieomylny.
Podasz definicję „logiki” i jej nieomylności?


Śr cze 23, 2021 8:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
afilatelista napisał(a):
W moim definicja chłopskiego rozumu jest taka jak w pierwszym linku z google:
Cytuj:
Chłopski rozum - zdolność zdroworozsądkowego myślenia, wynikająca z doświadczenia życiowego i intuicji, a nie z posiadanej wiedzy
https://wsjp.pl/index.php?id_hasla=40550

Zdroworozsądkowy-"wynikający ze zdolności racjonalnego myślenia i obiektywnej oceny sytuacji" https://wsjp.pl/index.php?id_hasla=6878 ... 4%85dkowy+
Racjonalne myślenie-"w sposób, który jest uważany za oparty na rozsądku i myśleniu logicznym, a nie na emocjach" https://wsjp.pl/index.php?id_hasla=3813 ... l=22&ind=0
Definicje pochodzą ze źródła, z którego skorzystałeś odnośnie "chłopskiego rozumu"
Mogę pociągnąć to dalej, z "doświadczeniem życiowym" jak i "wiedzą", ale po co, skoro Ty nie dostrzegasz w niej sprzeczności, nieścisłości :roll: Bo dla mnie to taki sofizmat, jedynie pozornie prawdziwy.
afilatelista napisał(a):
Na chłopski rozum:
- liczb naturalnych jest więcej niż liczba parzystych;
- dwie linie równolegle na mapie się niegdy nie spotkają;
- itd inne wasze przykłady.

Ani jeden przykład, nie jest mojego autorstwa.
afilatelista napisał(a):
Tylko że chłopski rozum się myli a logika nie.

Miałam wykładowcę, który zawiłe treści, potrafił wytłumaczyć na chłopski rozum. Byliśmy z niego zadowoleni, wszyscy, nie uogólniając. Upraszczanie, skracanie wyrażeń, nie czyni je nielogicznymi, a tym jest również "chłopski rozum"
"Umiejętność rozwiązywania problemów przy wykorzystaniu sprytu, intuicji; proste, ale logiczne myślenie
Chłopski rozum podpowiada, żeby uciekać, gdy w mieszkaniu wybucha pożar, ale większość ludzi próbuje ratować dobytek, nie myśląc racjonalnie
."- https://pl.glosbe.com/pl/pl/ch%C5%82opski%20rozum

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr cze 23, 2021 8:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
george45 napisał(a):
Podałeś definicję „chłopskiego rozumu” – nie wynika z niej, że może się mylić, jak również że jest nieomylny.
Podasz definicję „logiki” i jej nieomylności?

Zmanipulowałeś cytat. Nie twierdzę że chłopski rozum myli się zawsze. Podałem przykłady, zaczerpnięte z wypowiedzi oponentów gdzie chłopski rozum się myli a logika podaje prawidłową odpowiedź.
Cytuj:
Logika (gr. λόγος, logos, rozum, słowo, myśl) – nauka o sposobach jasnego i ścisłego formułowania myśli, o regułach poprawnego rozumowania i uzasadniania twierdzeń.

Cytuj:
Logika klasyczna - Formalny system logiczny złożony z klasycznego rachunku zdań i rachunku kwantyfikatorów, zwany też logiką elementarną lub klasycznym rachunkiem logicznym. Przedmiotem tego rachunku są zdania logiczne, to znaczy takie zdania oznajmujące, którym można przypisać jedną z dwu wartości logicznych: prawda lub fałsz.

Czy logika może się mylić? To bardzo ciekawe pytanie bo logika z definicji zakłada że się nie myli a nie wiem jak możnaby wykazać omylność logiki inaczej niż logiką. W praktyce logika jest nieomylna w przeciwieństwie do chłopskiego rozumu.


Śr cze 23, 2021 9:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 19  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL