Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 12:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 933
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
Quinque napisał(a):

No tak, tylko że ateista powie że krytyka biblijna dowiodła ze Biblia to bzdury. Już żeby nie powtarzać tego nudnego przykładu z ks. Rodzaju, to powiedzą że nie było żadnego Mojżesza a nawet jak byl to nie wyszedl z Egiptu. Tak samo powiedzą ze żaden Koran nie spadł z nieba


Ale dlaczego Ty wciąż i wciąż przejmujesz się, co powie antyteista, którego motywuje misja obalenia wiary i którego celem nie jest dążenie do poznania prawdy, tylko wykazanie wierzącemu za wszelką cenę, mataczeniem, kłamstwem, półprawdą, że jego wiara nie ma podstaw? Chcesz odrzucić narzędzie tylko dlatego, że ktoś używa go przeciwko Tobie?

Zobacz na przykładzie info z linku od proteoma (swoją drogą do tej pory wydawało mi się, że forum to nie linkownia, no ale nastały takie widać czasy, że dopuszcza się "dyskusję" za pomocą linków)

z linku od proteoma napisał(a):
Ewangelia Marka to jedyna ewangelia w której czytamy o “morzu Galilejskim”, które jest tak naprawdę jeziorem. Zauważyli to autorzy Ewangelii Mateusza i Łukasza, którzy w każdym przypadku poprawiają Markowe “morze” na “jezioro”. [...]
Niektórzy badacze w tym wypadku również wskazują na nieznajomość terenu przez autora, aczkolwiek nazywanie jeziora “morzem” może tu być celowym zamiarem autora, który potrzebował w narracji straszliwego morza.


Chciałabym poznać tych "badaczy" z imienia i nazwiska :) Przecież ta argumentacja to jest jakaś straszna dziecinada :)
Jezioro Galilejskie jest bardzo często nazywane morzem w literaturze żydowskiej. Nawet Biblia, cały Stary i Nowy Testament, poza Łukaszem, nazywają je morzem. Oprócz Biblii także Talmud Babiloński, T. Jerozolimski, Targumy i Józef Flawiusz mówią o Morzu (M. Tyberiadzkim, Ginesar, Kinneret, wszystkie te nazwy to określenia J. Galilejskiego). I na tej podstawie będziemy teraz wnioskować, że "nie znali terenu", albo może żydami nie byli? I gdzie ten Mateusz zmienił Markowe morze na jezioro...

_________________
Tylko Bogu chwała


Pn cze 07, 2021 9:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
białogłowa napisał(a):
Quinque napisał(a):
Mi by się naprawdę nie chciało dyskutować z kimś o czymś czego nie ma, i tracić skończoną ilość czasu na to

To teraz zastanów się nad cudami, które mają przekonać do Boga sceptycznie, a nawet cynicznie nastawionych niewierzących. Myślisz, że Bóg potrzebuje niewolników, którzy przychodzą do Niego powodowani strachem? Pewnie dlatego przyszedł na świat jako bezbronne niemowlę?

@białogłowa, a Ty przychodzisz do Boga czym powodowana?


Śr cze 09, 2021 13:47
Zobacz profil
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
bailoglowa napisał(a):
Ale dlaczego Ty wciąż i wciąż przejmujesz się, co powie antyteista, którego motywuje misja obalenia wiary i którego celem nie jest dążenie do poznania prawdy, tylko wykazanie wierzącemu za wszelką cenę, mataczeniem, kłamstwem, półprawdą, że jego wiara nie ma podstaw? Chcesz odrzucić narzędzie tylko dlatego, że ktoś używa go przeciwko Tobie?


Gdyby to pisali ateiści to pół biedy, ale tak często piszą chrześcijanie mówią że opisy dziedciństwa to takie tylko bajki co by zrobic dobry "marketing" Jezusowi wsród żydów


Cz cze 10, 2021 10:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
afilatelista napisał(a):
Ale generalnie jesli Jezus czegoś ode mnie oczekuje to niech sam znajdzie sposób żeby do mnie dotrzeć.

Sądzę, że dociera. Choćby via niniejsze forum. Ale aby Jego głos dotarł do świadomości, trzeba się na Niego otworzyć. Trzeba Go pokochać. Negując "zatykasz sobie uszy", tj. zaabsorbowany czym innym nie słyszysz.

A oczekuje tylko wypełniania dwóch przykazań, które sformułował.

Kiedyś usłyszysz. Będzie to trudne. Jednak mam nadzieję, że konstruktywne.


Cz cze 10, 2021 17:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 933
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
Quinque napisał(a):

Gdyby to pisali ateiści to pół biedy, ale tak często piszą chrześcijanie mówią że opisy dziedciństwa to takie tylko bajki co by zrobic dobry "marketing" Jezusowi wsród żydów


Nie wiem Quinque, o czym Ty teraz piszesz :) Daj jakiś odsyłacz, albo cytat.

_________________
Tylko Bogu chwała


Cz cze 10, 2021 18:17
Zobacz profil
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
Szukałem kiedyś jednego artykułu ale nie mogę znaleźć. To artykuł na Znaku z 2009 roku gdzie jeden chyba Irlandzki ksiądz argumentował że Jezus nie założył Kościoła a chrześcijaństwo to taki tylko zmodernizowany judaizm. Jak znajdę jakieś artykuły tego typu to dam link

ale mam coś innego
https://www.miesiecznik.znak.com.pl/701 ... il-jezusa/


Pt lip 16, 2021 16:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 933
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
Zgadzasz się z autorem, czy zgadzasz się zx P. Lisickim? Pytam, bo nadal nie rozumiem, w czym problem.

_________________
Tylko Bogu chwała


So lip 17, 2021 9:51
Zobacz profil
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
Dobrze zatem, mam coś lepszego
Papieska Komisja biblijna 1905 rok - de citationibus implicitis napisał(a):
Czy autentyczne Mojżeszowe pochodzenie Pięcioksięgu zakłada taką redakcję całej
pracy, że należy wprost utrzymywać, iż Mojżesz napisał wszystko i w całości
własną ręką lub podyktował sekretarzowi wszystko, co w nim zawarte, czy można
raczej dopuścić hipotezę tych, którzy uważają, że powierzył on spisanie dzieła,
wymyślonego przez niego samego pod wpływem natchnienia Bożego, jakiejś innej
osobie lub osobom, ale w taki sposób, że wiernie przekazały one jego własne
myśli, nie napisały nic przeciwnego jego woli, ani nic nie opuściły, a dzieło tak
powstałe, zatwierdzone przez Mojżesza jako pierwszego i natchnionego autora
zostało upublicznione pod jego imieniem? Odpowiedź negatywna dla pierwszej
części, pozytywna dla drugiej.


Komisja potwierdza pośrednie lub bezpośrednie autorstwo Pięcioksiągu Mojżeszowi. Ilu katolickich Biblistów utrzymuje że autorem Pięcioksiągu jest Mojżesz?


Śr lip 21, 2021 17:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 933
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
To się już dawno nie wpisuje w temat wątku, ale to Ty cały czas dryfujesz, więc nie mój problem.
Jeśli orzeczenia PKB są dla Ciebie takie ważne, i dobrze, to powinny być ważne w całej rozciągłości czasowej, także po SVII. Uwzględniając jednak Twój opór w stosunku do nauczania posoborowego, zrobię dla Ciebie wyjątek.
Papieska Komisja Biblijna, w liście do biskupów włoskich, w 41 roku, napisała tak:
"Odrzuca [dot. ks. Ruotolo] w ten sposób złotą regułę doktorów Kościoła, tak jasno sformułowaną przez Akwinatę: „Wszystkie sensy opierają się na jednym, mianowicie literalnym, z którego jedynie może być wyprowadzony argument", regułę, którą Papieże usankcjonowali i uświęcili, kiedy sprecyzowali, że należy przede wszystkim doszukiwać się sensu dosłownego. Tak nauczał Leon XIII: „Dlatego z wysiłkiem rozważania, co znaczą same słowa, co chce powiedzieć następstwo rzeczy, co podobieństwo miejsc albo pozostałe tego rodzaju, powinno złączyć się także zewnętrzne wyjaśnienie przez zastosowanie nauki"."

_________________
Tylko Bogu chwała


Cz lip 22, 2021 8:34
Zobacz profil
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
No ale chciałaś dowodu na to że katoliccy Bibliści głoszą to że Biblia to metafora itp. Podałem przykład nauczania KK z którym mało jaki Biblista się zgadza


Cz lip 22, 2021 16:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 933
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
No tak, rozumiem. Dla Ciebie bajka i metafora mają wyłącznie negatywny sens i jako takie nie mają prawa znaleźć się w Piśmie św. Pewnie tak samo denerwujesz się, gdy ktoś mówi o micie w Biblii. Tylko że katolicy uczą się od małego, więć Ty pewnie także się uczyłeś, że Autor Biblii bezbłędnie naucza prawdy zbawczej poprzez ludzkich natchnionych autorów. A ci posługują się takimi formami, jakie znają, czyli także zmyślonymi. Nawet Jezus nauczał poprzez zmyślone przypowieści.

Ks. T. Jelonek Teologia Biblijna napisał(a):
Historia, mit i teologia to trzy bieguny opowiadania biblijnego. U jego podstaw leży jakiś fakt historyczny, który zostaje opisany nie językiem historii, ale językiem mitu, aby odsłonił się dzięki temu wymiar transcendencji. Historia i mit natomiast budują teologię, która ma w Biblii niezwykle silne oparciew historii (Bóg działa i obajwia się w historii i poprzez historię), ale bez elementu mitu nie mogłaby zostać wyrażona. Teologia bowiem musi wznieść się ponad porządek doczesny i dojść do Boga, którego inaczej wyrazić się nie da. W końcu pojawia się harmonijna synteza historii, mitu i teologii i każde badanie Biblii, które chciałoby jeden z tych elementów wyeliminować, skazane jest na niepowodzenie.

_________________
Tylko Bogu chwała


Cz lip 22, 2021 18:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3714
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
Żydzi widzieli Jezusa po Zmartwychwstaniu, Piotr go np. widział, a Piotr był Żydem.


Wt sie 17, 2021 16:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
andej napisał(a):
Sądzę, że dociera. Choćby via niniejsze forum. Ale aby Jego głos dotarł do świadomości, trzeba się na Niego otworzyć. Trzeba Go pokochać. Negując "zatykasz sobie uszy", tj. zaabsorbowany czym innym nie słyszysz.

Czy Ty czytasz to co piszesz? Trzeba najpierw go pokochać żeby jego głos do mnie dotarł. Kolejność powinna być odwrotna.


Śr sie 18, 2021 16:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3714
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
Afilatelisto, ale jeżeli uszy nasze będą zamknięte to w jaki sposób głos Jego do nas dotrze, trzeba mieć uszy otwarte , trzeba Go nasłuchiwać, nie wolno nam się zamykać na Jego głos.
O miłości już nie wspomnę, bo do tego jeszcze daleka droga.
Tak jak Abram , miał uszy otwarte, nasłuchiwał, szukał Boga, nie mógł sobie znaleźć miejsca, nie podobało mu się rodzinne Ur Chaldejskie, za dużo tam było nieprawości.
Bóg to zauważył, spodobał się Bogu i wreszcie Boże Słowo dotarło do niego, usłyszał Boga i poszedł za tym głosem.


Pt sie 20, 2021 13:41
Zobacz profil
Post Re: Czy Żydzi widzieli Jezusa po zmartwychwstaniu?
Białogłowa, sorry ze tak późno

Dla mnie to wygląda w ten sposób "nauka ustaliła X to porzucamy naukę którą zawsze głosiliśmy, żeby się przypodobać nauce". Mnie takie stanowisko nie przekonuje . Bo jest to wymuszone. Dobrze opisuje to bp. Siemieniewski na swoje stronie


Cz wrz 02, 2021 18:16
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL