Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 5:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Teistyczny naturalizm, cuda itd. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Teistyczny naturalizm, cuda itd.
O tyle ważne jest uświadomienie sobie swojego celu i przemyślenie czy serio właśnie tego chcę. Co ważne istotny jest zarówno cel punktowy ( moim zdaniem ideał to totalnie nieskończony cel, czyli nieosiagalny) jak i ciagły. To plus minus doskonałość i przyjemność z dążenia do niej, wiedząc, że doskonałość to nie punkt a kierunek. Teraz pozostaje kwestia tego kto w czym chce się doskonalić i dlaczego. Dogrzebanie się do bazowych przyczyn, potrzeb.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lis 21, 2019 11:08
Zobacz profil
Post Re: Teistyczny naturalizm, cuda itd.
Właśnie czytam wspaniałą pracę habilitacyjna profesora Piotra Bylicy na temat Teizmu naturalistycznego. Muszę przyznać że pierwszy raz udało mi się znaleźć w internecie coś co tak dogłębnie analizuje te kwestie, i porusza te aspekty TN które sam zauważyłem czytając teistów natutarlistycznych(do nich zaliczają się m.in. Michał Heller, Józef Życiński, Paul Tilich, John Polkinghorne, Artur Peacocke, Ian Barbour itd.). To jest
- brak teologicznych powodów dla których Bóg nie miałby czynić cudów rozumianych jako interwencja(a te wskazywane przez TN są niewystarczające)
- Niemożliwość empirycznych rozpoznania zdarzeń cudownych/brak możliwości odróżnienia ich od zdarzen naturalnych
- Niekonsekwencje w poglądach niektórych TN, to jest przyjmowanie zmartwychwstania jako faktu a odrzucanie np. cudów dokonanych kiedykolwiek później

Dodatkowo Piotr Bylica cytuje obszerne fragmenty z C.S Lewisa który pięknie ujmuje powyższe sprawy


Śr maja 05, 2021 10:14
Post Re: Teistyczny naturalizm, cuda itd.
To będzie rozszerzenie tego ci pisałem w wątku o samobójstwie

Tak jak mówiłem nie podoba mi się współczesny świat dlatego że całą rzeczywistość sprowadza się do poziomu materii. Np. człowiek (przynajmniej Izraelita) starożytny wszędzie widział działanie Boga. Człowiek w Średniowieczu spoglądając w niebo nocą widział tam anioły żyjące nad sklepieniem nieba. Dzisiejsza fizyka mówi że Wszechświat ma 13,8 mld lat, że człowiek pochodzi od małpy oraz że jego zachowania są epifenomenem mózgu. Nie ma w tym żadnej tajemnicy, żadnego misterium. Coś jak sztuczka magika. Zachwyca nas dopóki nie wiemy jak działa. Zacznie bardziej pociąga mnie romantyczna wizja świata jaka istniała w Średniowieczu. Dodać należy też że w Średniowieczu istniała wspaniała cywilizacja christianitias. Dziś mamy okropną cywlizacje śmierci i degrengolady. Dlatego wolałbym żyć w Średniowieczu


N sty 23, 2022 17:29

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Teistyczny naturalizm, cuda itd.
Quinque napisał(a):
To będzie rozszerzenie tego ci pisałem w wątku o samobójstwie

Tak jak mówiłem nie podoba mi się współczesny świat dlatego że całą rzeczywistość sprowadza się do poziomu materii. Np. człowiek (przynajmniej Izraelita) starożytny wszędzie widział działanie Boga. Człowiek w Średniowieczu spoglądając w niebo nocą widział tam anioły żyjące nad sklepieniem nieba. Dzisiejsza fizyka mówi że Wszechświat ma 13,8 mld lat, że człowiek pochodzi od małpy oraz że jego zachowania są epifenomenem mózgu. Nie ma w tym żadnej tajemnicy, żadnego misterium. Coś jak sztuczka magika. Zachwyca nas dopóki nie wiemy jak działa. Zacznie bardziej pociąga mnie romantyczna wizja świata jaka istniała w Średniowieczu. Dodać należy też że w Średniowieczu istniała wspaniała cywilizacja christianitias. Dziś mamy okropną cywlizacje śmierci i degrengolady. Dlatego wolałbym żyć w Średniowieczu

Przyznaję, że zupełnie nie rozumiem takiego podejścia. Dla mnie, jako przedstawiciela cywilizacji Zachodu (zwanej też cywilizacją chrześcijańską) naturalnym jest dociekanie prawdy. Ty proponujesz jakąś koncepcję post-prawdy, w myśl której, nawet jeśli nauka wyraźnie wskazuje na jakiś fakt, to możemy ten fakt odrzucić (jak w słynnej anegdocie o Heglu), bo nam się „nie podoba”. Wybieranie tego, co nas „zachwyca”, zamiast prawdy to dla mnie praktyka samooszukiwania się.

Inna sprawa — zupełnie nie rozumiem, dlaczego, coś co rozumiemy ma nas przestać zachwycać. To co jest zachwycające niewyjaśnione, jest dla mnie tak samo (a nawet bardziej) zachwycające, gdy uchyli się trochę rąbka tajemnicy.


Pn sty 24, 2022 10:57
Zobacz profil
Post Re: Teistyczny naturalizm, cuda itd.
To się zachwycaj tym że pochodzisz od małpy albo ze twój krewniak to pająk. Albo że człowiek sprowadza się do neuronów jak twierdzi Dennett czy Crick. A później zdycha jak robak idzie do piachy i cały życie nie ma najmniejszego znaczenia. Ja nie mam zamiaru. Współczesna nauka to jedna z najgorszych rzeczy jaka spotkała ludzkość


Pn sty 24, 2022 16:25

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Teistyczny naturalizm, cuda itd.
Quinque napisał(a):
To się zachwycaj tym że pochodzisz od małpy albo ze twój krewniak to pająk.
Ale tutaj nie chodzi o to, czy się zachwycać, czy nie. Chodzi o to, że wszystko wskazuje, że tak właśnie jest.

Cytuj:
Współczesna nauka to jedna z najgorszych rzeczy jaka spotkała ludzkość
Absurdalność Twojej postawy polega na tym, że z jednej strony zachwycasz się myślą średniowiecza. A z drugiej — wyznajesz jakąś postmodernistyczną filozofię, w której jeśli fakty przeczą Twoim pragnieniom, to tym gorzej dla faktów. W średniowiecznej Europie wyznawano dość ścisłą, arystotelesowską koncepcję prawdy.


Wt sty 25, 2022 9:22
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3714
Post Re: Teistyczny naturalizm, cuda itd.
Quinque , co to znaczy, że Bóg jest nieakceptowalny, czy chodzi ci oto, że jest nieakceptowany?


N mar 06, 2022 22:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL