Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz cze 06, 2024 7:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Czy uda się sklonować człowieka ? 
Autor Wiadomość
Post Czy uda się sklonować człowieka ?
Konkretne pytanie:
Jak uważacie, Czy naukowcom uda się kiedyś sklonować człowieka ?

Chciałbym, abyśmy pominęli w tym momencie wszelkie sprawy wiary, zakazów, tego czy to dobre, czy to złe. Czy należy to robić, czy też nie należy.
Po prostu pomijając wszystko, jak uważacie ? Czy to zrobią ? Czy jest to możliwe i dlaczego ?
Odpowiedź będzie poniekąd odpowiedzią na pytanie: Czy wierzycie w naukę ? :-)


N lip 22, 2007 22:01
Post 
Od razu przedstawię swoje zdanie.
Ja uważam, że naukowcy w przyszłości sklonują człowieka.
A dlaczego ?
Dlatego, że wiele organizmów rozmnaża się przez klonowanie, że sklonowali już ssaka, czyli zwierzę z tej samej rodziny co człowiek.
Osobiście wydaje mi się to wręcz pewne. Ciekawe czy uważacie tak samo ?


N lip 22, 2007 22:07

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Nie. Ja uważam, że ze spekulowania na ten temat to dzielenie skóry na niedźwiedziu, z którego nic nie wynika.


N lip 22, 2007 22:30
Zobacz profil
Post 
Przyznam Aztec, że trochę nie rozumiem pytania, bo nie wiem, czy masz na myśli względy humanitarne (czy ktoś się odważy sklonować człowieka), czy jako taki rozwój nauki (czy będziemy w stanie). Jeżeli to drugie, to oczywiście tak i to już niedługo osiągniemy taki poziom nauki, że będziemy w stanie sklonować człowieka. Jeżeli chodzi o to pierwsze (aspekt moralny) to póki co zdaje się, że obowiązuje zakaz takich eksperymentów, czyli nie, nie sklonujemy człowieka ze względów moralnych. Chociażby dlatego, że aby osiągnąć sukces, musilibyśmy liczyć się z porażką. I to prawdopodobnie kilkukrotną.
Chyba, że ktoś zrobi to nielegalnie. Nie wiem.


N lip 22, 2007 22:55
Post 
Ok. Dzięki za odpowiedź. Oczywiście nie chodzi mi o żadne aspekty moralne. Po prostu chodzi mi o to czy uważacie, że jest to możliwe do zrobienia.
Póki co np, nie udało się stworzyć od podstaw ani żadnej komórki ani nawet ziarenka trawy, o własnym DNA, które samo by ruszyło. Ale to oczywiście jest wyższa szkoła jazdy, klonowanie natomiast bazuje na tym co już jest.


N lip 22, 2007 23:01
Post 
Cytuj:
Po prostu chodzi mi o to czy uważacie, że jest to możliwe do zrobienia.

No pewnie że jest :)

Cytuj:
Póki co np, nie udało się stworzyć od podstaw ani żadnej komórki ani nawet ziarenka trawy, o własnym DNA, które samo by ruszyło.

Ho ho, to żeś sobie przykład wybrał! To już chyba łatwiej jakieś proste zwierzątko od podstaw wymyślić, niż samożywną roślinkę, która genów ma naprawdę sporo. A wymyślić DNA nigdy nie będziemy potrafili raczej. Bo to nie jest tylko kwestia wymyślenia sekwencje poszczególnych genów, ale też ich regulacji, wzajemych oddziaływań itd. No chyba że dane nam będzie tyle czasu, ile miała ewolucja! Ale w zasadzie po co? Lepiej korzystać z tego, co mamy. Transgeniczne rośliny i zwierzęta będą pewnie standardem w przyszłości. I w cale nie mam na myśli trzygłowych psów czy latających krokodyli ;) Na razie to technika nie tyle nieskuteczna, co zdecydowanie nieopłacalna. Ale w dziedzinie klonowania, czy embriologii dopiero przecież raczkujemy.


N lip 22, 2007 23:12

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3831
Post 
Osobiście uważam ,że z naukowego punktu widzenia nie ma przeciwskazań aby sklonować człowieka ,zachamowania są tylko ze satrony etycznej i rządy wielu państw zabroniły sklonowania człowieka .Nuka nie może być obojętna wobec oczekiwań społecznych i nie podejmuje na razie ryzyka sklonowania człowieka .Wydaje mi sie ,że nauka poczeka na lepszy moment aby tego dokonać ,społeczeństwo musi dorosnąć do tej decyzji i wziąść za nią odpowiedzialność .Zycie NOWEGO człowieka nie będzie różnic sie od życia innych ludzi ,lecz może być znacznie krótsze.


N lip 22, 2007 23:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 26, 2007 12:59
Posty: 197
Post 
Tak, uda się.


Cz lip 26, 2007 0:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL