Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz cze 06, 2024 0:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 wszechświat - pytanie do Kamyka lub Paschalisa 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lut 15, 2007 19:10
Posty: 463
Post wszechświat - pytanie do Kamyka lub Paschalisa
Interesuje mnie jakie jest oficjalne stanowisko Krk na temat stworzenia Wszechświata. Jak rozumiem wg. Krk wszechświat stworzył Bóg.Czy dotyczy to również praw rządzących światem (prawa fizyki,chemii itp)??.Jaka była forma wszechświata w momencie stworzenia? - ( czy stworzył też Słońce i Ziemię?) i czy w ogóle Kościół o tym mówi?? Oczywiście nie chodzi mi o interpretacje Genezis.

_________________
"Extraordinary claims require extraordinary evidence" - Carl Sagan,astronom


N wrz 16, 2007 17:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Jak rozumiem wg. Krk wszechświat stworzył Bóg.Czy dotyczy to również praw rządzących światem (prawa fizyki,chemii itp)

Tak

Cytuj:
Jaka była forma wszechświata w momencie stworzenia? - ( czy stworzył też Słońce i Ziemię?) i czy w ogóle Kościół o tym mówi??

Kościół nie mówi o takich rzeczach, to są wyzwania dla nauk przyrodniczych


N wrz 16, 2007 19:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3831
Post 
Kościół opiera swoją naukę o Biblię ,a może się mylę?Jeżeli chcemy dowiedzieć się co Bóg stworzył to należało by najpierw zapoznać się z pierwszym podaniem o Bogu ,jakim jest Biblia właśnie ,tam też pisze w jaki sposób Bóg stworzył słońce i ziemię.


N wrz 16, 2007 21:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Owszem, stworzył słowem. Albo Słowem, idąc po myśli św. Ireneusza
Niemniej nie tłumaczy to powstania wszechświata w sposób naukowy


N wrz 16, 2007 21:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3831
Post 
Kamyk napisał(a):
Niemniej nie tłumaczy to powstania wszechświata w sposób naukowy
Ależ nikt przecież nie mówi ,że należy wierzyć w to co pisze w Biblii ,wszyscy rozsądni juz wiedzą ,że Biblia nie jest ksiegą naukową ,którą należało by traktować poważnie.


N wrz 16, 2007 21:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2318
Post 
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Ależ nikt przecież nie mówi ,że należy wierzyć w to co pisze w Biblii ,wszyscy rozsądni juz wiedzą ,że Biblia nie jest ksiegą naukową ,którą należało by traktować poważnie.


Wielu mówi, że należy wierzyć w to, co pisze w Biblii gdy wypowiada się ona na temat Boga, a nie nauki.

Wielu też uważa za Biblię za księgę nienaukową, którą należy traktować poważnie.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


N wrz 16, 2007 22:48
Zobacz profil
Post 
nie mylić "poważnie" i "dosłownie".


Pn wrz 17, 2007 15:14

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3831
Post 
Wieczny_student napisał(a):
Wielu mówi, że należy wierzyć w to, co pisze w Biblii gdy wypowiada się ona na temat Boga, a nie nauki.
Hahaha! :-D Przecież Biblia nigdzie nie wypowiada się na temat nauki .A po drógie ,jeżeli nie należy poważnie traktować wszystkiego co pisze w Biblii to ,dlaczego należy poważnie traktować to, co dotyczy Boga?


Pn wrz 17, 2007 16:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2318
Post 
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Wieczny_student napisał(a):
Wielu mówi, że należy wierzyć w to, co pisze w Biblii gdy wypowiada się ona na temat Boga, a nie nauki.
Hahaha! :-D Przecież Biblia nigdzie nie wypowiada się na temat nauki .A po drógie ,jeżeli nie należy poważnie traktować wszystkiego co pisze w Biblii to ,dlaczego należy poważnie traktować to, co dotyczy Boga?


Wyraźnie łapanie ludzi za słowa sprawia ci przyjemność. ;]

Biblia nie wypowiada się na temat nauki. Ale niektórzy traktują pewne jej wersy lub fragmenty jako właśnie wypowiedzi naukowe - wtedy nie należy im wierzyć.

Wypowiedzi o Bogu można natomiast traktować poważnie, gdyż celem powstania Biblii było właśnie przekazanie wiedzy o Bogu.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Pn wrz 17, 2007 16:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3831
Post 
Nie wiem czego innego miałbym sie czepiać ,przeciez na forum prócz słów nic wiecej nie ma.Nie ma tutaj sukienek.
Wieczny_student napisał(a):
Biblia nie wypowiada się na temat nauki. Ale niektórzy traktują pewne jej wersy lub fragmenty jako właśnie wypowiedzi naukowe - wtedy nie należy im wierzyć.
Dopiero teraz zauważyłes ,że nie należy ludziom wierzyć ,dlatego że ludzie są omylni.Jezeli nie wierzymy współczesnym interpretatorom biblijnym to cóż dopiero starożytnym interpretatorom życia na ziemi .
Wieczny_student napisał(a):
Wypowiedzi o Bogu można natomiast traktować poważnie, gdyż celem powstania Biblii było właśnie przekazanie wiedzy o Bogu.
Więc jezeli wiedza ta (o Bogu)była błedna ,to co wtedy ? Czy dalej należy im wierzyć?Jezeli mieli błędne pojęcie o świecie i o życiu, to tak samo mogli mieć błędne pojęcie o Bogu.


Pn wrz 17, 2007 17:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2318
Post 
Pytanie, skąd oni mieli tą wiedzę? Gdyby doszli do niej jedynie na drodze rozważań teologicznych, nie byłoby gwarancji jej prawdziwości. Chrześcijanin wierzy jednak w Objawienie - Bóg sam zechciał przekazać wiedzę sobie ludziom. Dlatego natchnął autorów biblijnych Duchem Świętym, aby przekazali wiedzę o nim innym. Ograniczoność ludzkiego pojmowania i języka uniemożliwiła im pojęcia całości posłannictwa i przekazania go dalej. Dlatego, gdy czytam Biblię, zadaję sobie pytanie "Co Bóg chciał nam przekazać?". Wiem, że autor biblijny był omylny, nie uznaję jednak jego słów za bezwartościowe - przeciwnie, mimo jego starożytnego poglądu na świat mogę się od niego wiele nauczyć o ponadczasowym Bogu.

Chrześcijanie wierzą także, że Objawienie trwa nadal - poprzez Ducha Świętego, którego Bóg zesłał człowiekowi. Choć nowsze objawienia nie zostają dodane do ksiąg Biblii, pozwalają nam coraz bardziej poznawać Boga. Nie jesteśmy więc ograniczeni przez wiedzę autorów Biblii, i niepełność ich wiedzy nas nie ogranicza.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Pn wrz 17, 2007 17:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 15, 2007 19:10
Posty: 463
Post 
Kamyk napisał(a):
Cytuj:
Jak rozumiem wg. Krk wszechświat stworzył Bóg.Czy dotyczy to również praw rządzących światem (prawa fizyki,chemii itp)

Tak

Cytuj:
Jaka była forma wszechświata w momencie stworzenia? - ( czy stworzył też Słońce i Ziemię?) i czy w ogóle Kościół o tym mówi??

Kościół nie mówi o takich rzeczach, to są wyzwania dla nauk przyrodniczych
Dzięki Kamyk.Może trochę źle sformułowałem swoje pytanie ale chodziło mi o to czy Bóg stworzył swiat w jego materialnej (fizycznej) postaci, nie zaś o sam przebieg tego procesu i inne szczegóły.
I jeszcze jedno. Co z człowiekiem? Czy człowiek też został stworzony w swojej fizycznej postaci??

_________________
"Extraordinary claims require extraordinary evidence" - Carl Sagan,astronom


Pn wrz 17, 2007 18:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Powiem tak. Ostatecznie za całym dziełem stworzenia stoi Bóg. Czy stworzył wszechświat w jego obecnej materialnej postaci, cze stworzył człowieka bezpośrednio w jego obecnej postaci - na takie pytania Biblia nie daje odpowiedzi


Pn wrz 17, 2007 21:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
A ja pragnę zauważyć, że joten stawia konkretne pytania - o klonowaniu na przykład nic w nich nie ma. Posty bardziej nie na temat poleciały i prosiłabym o trzymanie się tematu.

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Wt wrz 18, 2007 8:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 15, 2007 19:10
Posty: 463
Post 
Kamyk napisał(a):
Powiem tak. Ostatecznie za całym dziełem stworzenia stoi Bóg. Czy stworzył wszechświat w jego obecnej materialnej postaci, cze stworzył człowieka bezpośrednio w jego obecnej postaci - na takie pytania Biblia nie daje odpowiedzi
Biblia rzeczywiście nie ale nie o Biblię się pytałem. Wiadomo,że Biblia to poetyka. Chodziło mi o stanowisko Krk w tej sprawie.O ile oczywiście Kościół mówi cokolwiek więcej niż napisałeś.A może ktoś mi podpowie gdzie znajdę odpowiedź ?.

_________________
"Extraordinary claims require extraordinary evidence" - Carl Sagan,astronom


Wt wrz 18, 2007 11:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL