Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 10:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Nauka potwierdza Biblię. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Cytuj:
Jednak ja wierzę ,że Biblia była pisana pod natchnieniem Boga inaczej nie byłbym Katolikiem.

Akurat ten mit zapożyczyli od Sumerów podobnie jak Potop więc nie wiem w jaki sposób ma to świadczyć o prawdziwości Biblii...
Zresztą to ani natchnienie ani obserwacja zwykłe skojarzenie glina jest plastyczny materiałem, można ją formować więc tak się ludziom skojarzyło nie doszukiwałbym się w tym jakiejś naukowej wiedzy.

Cytuj:
uż w Starym Testamencie jest opis, że Bóg ulepił człowieka z gliny, lub ziemi . Otóż gdyby Biblię pisali ludzie z własnego umysłu, a nie pod natchnieniem Boga wymyśliliby pewnie jakiś bardziej boski budulec np . Boska mgła, lub anielski pył czy coś takiego .

Według jednej z wersji oryginalnego Mitu Bóg Enki stworzył człowieka z brudu pod paznokciami zaprawdę Boski budulec...


So sty 05, 2008 21:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
No napisał(a):
Według jednej z wersji oryginalnego Mitu Bóg Enki stworzył człowieka z brudu pod paznokciami zaprawdę Boski budulec...


Czyżbyś chciał go uznać za swojego boga?

No napisał(a):
Cytuj:
Jednak ja wierzę ,że Biblia była pisana pod natchnieniem Boga inaczej nie byłbym Katolikiem.

Akurat ten mit zapożyczyli od Sumerów podobnie jak Potop więc nie wiem w jaki sposób ma to świadczyć o prawdziwości Biblii...
Zresztą to ani natchnienie ani obserwacja zwykłe skojarzenie glina jest plastyczny materiałem, można ją formować więc tak się ludziom skojarzyło nie doszukiwałbym się w tym jakiejś naukowej wiedzy.


Nie twierdzę że pisanie była pisana pod natchnieniem tylko wierzę w to że była .

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


N sty 06, 2008 18:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Cytuj:
Czyżbyś chciał go uznać za swojego boga?

Kogo Enkiego, brud spod paznokci, Seweryna ?

Cytuj:
Nie twierdzę że pisanie była pisana pod natchnieniem tylko wierzę w to że była .

Aha jak tak to wszystko jasne, że tak nie tak .


N sty 06, 2008 19:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 04, 2007 20:54
Posty: 819
Post 
No napisał(a):
Akurat ten mit zapożyczyli od Sumerów podobnie jak Potop więc nie wiem w jaki sposób ma to świadczyć o prawdziwości Biblii...
Jeżeli chodzi o potop to w grudniowym dodatku do Echa Dnia/woj.świętokrzyskie/jest artykuł o badaniu czasu powstania Morza Czarnego.Wg badań sprzed zaledwie kilku lat powstanie tego morza było ok.6000 lat temu. Czyli całkiem niedawno. Badano dno i odkryto szczątki organizmów słodkowodnych sprzed ok.6800 lat. Potem na skutek jakiegoś kataklizmu przelała sie tam woda z M.Sródziemnego i powstał przesmyk. Stwierdzono obecność resztek budowli i narzędzi. Prawdopodobnie był ten teren zamieszkały przez rolników,którzy uciekli w czasie zalewania ich terenu-trwało to wiele lat.Przypuszcza się,że mógł być to opisany w wielu wierzeniach potop.
Dlatego uważam,że traktowanie wszelkich mitów jako bajań jest niepoważne."Poważni " naukowcy wyśmiewali mity o Troji,mity o miastach i królach opisanych w ST a później w miarę odkryć okazywało się to prawdą.Podobnie jest z 'mitami' hinduskimi,gdzie zdjęcia satelitarne pokazują regularne kształty budowli na dnie morza,a wg 'mitów' były tam kiedyś miasta.
:razz:


N sty 06, 2008 20:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Też o tym słyszałem ale to czy w mitach przetrwała pamięć o jakimś konkretnym potopie to kwestia dyskusyjna w społeczeństwach które nie znają pisma pamięć o ludziach i wydarzeniach z reguły szybko zanika, potopy mniejsze i większe musiały być stosunkowo częstym zjawiskiem skoro cywilizacje rozwijały się w pobliżu dużych zbiorników wodnych w tym wypadku wielkich rzek.


N sty 06, 2008 23:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Przypominam że to nie dyskusja o biblijnym potopie.


Pn sty 07, 2008 0:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
Wiście
Po przemyśleniu przyznaję ci rację . Starożytni mogli sami wydedukować, że Bóg człowieka stworzył z ziemi .

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


Pn sty 07, 2008 9:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Dziękuje, natomiast ja też chciałbym poodkreślić że tak mogło być, bo Bogiem nie jestem, a nie chce w usta Najwyższego wkładać swoich słów. Nie jest to poprostu argument, że nauka coś stwierdza, bo ludzie od dawna mogli tak uważać, a nauką wedle swoich pojęć i narzędzi opisuje to i podaje do wiedzy publicznej. Wiedzieli z grubsza że całe stworzenie które widzieli to ta sama materia, jakkolwiek słowo materia rozumieli. Nie było podstaw aby sądzić że ciała ludzi są czymś innym niż ciała zwierząt, czy nawet powłoki przedmiotów nieożywionych. Natomiast kwestia duszy i ducha to już inny temat.


Pn sty 07, 2008 12:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3831
Post 
Seweryn napisał(a):
Już w Starym Testamencie jest opis, że Bóg ulepił człowieka z gliny, lub ziemi . Otóż gdyby Biblię pisali ludzie z własnego umysłu, a nie pod natchnieniem Boga wymyśliliby pewnie jakiś bardziej boski budulec np . Boska mgła, lub anielski pył czy coś takiego . Jednak w Bibli jest napisane iż była to ziemia . W tamtych czasach żyli pewnie ludzie którzy wątpili w Boga z tego powodu iż budulcem człowieka miałaby być zwykła ziemia co jest mało boskie i nie pasuje do Boga.

Jednak kilka tysiecy lat później nauka odkryła , że człowiek składa się z tych samych pierwiastków które można znaleźć w kilku szuflach żyznej gleby. Ówcześni ludzie nic nie wiedzieli o pierwiastkach , jednak ziemia to właśnie pierwiastki te same z których zbudowany jest człowiek . Więc dzięki nauce wiemy że to prawda.
Drogi Sewerynie jeżeli to co pisze w Ksiedze Rodzaju jest prawdą ,że człowiek powstał z gliny ,czy z prochu ziemi to dlaczego dzisiaj człowiek nie powstaje z prochu ziemi i gliny ,czyżby Adam i Ewa nie byli takimi samymi ludzmi jak my ,a może nie pochodzili z ziemi lecz z innej planety.Tą historie o powstaniu człowieka z gliny mogli wymyśleć TYLKO LUDZIE i to ludzie starozytni ,którzy nie mieli zielonego pojecia jak powstał i skąd wziął sie świat i wszystko co na nim żyje ,włącznie z człowiekiem.


Cz sty 17, 2008 7:16
Zobacz profil
Post 
Dla ścisłości - Bóg stworzył człeka głównie z pustego miejsca... ;-)
Atom


Wt sty 29, 2008 20:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2318
Post 
Idiota napisał(a):
Dla ścisłości - Bóg stworzył człeka głównie z pustego miejsca... ;-)
Atom

Pogląd, jakoby atomy były niemal puste, wynika ze stosowania uproszczonego modelu Bohra, w którym jądro i elektrony są traktowane jak małe kulki. We współczesnej fizyce używa się funkcji falowej (f.f. elektronu bywa czasami nazywana chmurą elektronową) która wypełnia cały atom (a ściśle rzecz biorąc, rozciąga się też dużo dalej niż typowe wielkości atomowe, tyle że jej amplituda szybko maleje). Podobnie w cząsteczkach: są one w całości wypełnione chmurą elektronową. To samo dotyczy ciał stałych i cieczy. Jedyne substancje, w których większość przestrzeni można uznać za pustą (ściśle rzec biorąc: o bardzo małej gęstości chmury elektronowej) to gazy.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Wt sty 29, 2008 22:35
Zobacz profil
Post 
Wracając do tematu. W KRK obowiązuje doktryna o monogenizmie, czyli pochodzeniu całej ludzkości od pojedynczej pary ludzkiej. Koncepcja ta była wielokrotnie wyśmiewana w świetle odkryć paleontologii, a zwłaszcza licznie rozsianych po świecie szkieletów przodków człowieka. Pomimo tego encyklika Humani Generis powiada wyraźnie:
Cytuj:
Jeśli zaś chodzi o inna hipotezę, mianowicie poligenizm, to synowie Kościoła wcale już nie mają podobnej wolności. Nie wolno bowiem wiernym przyjmować opinii, której zwolennicy twierdzą, że po Adamie istnieli na ziemi ludzie nie pochodzący od niego, jako prarodzica, drogą naturalnego rozmnażania się, lub że Adam oznacza pewną liczbę prarodziców. Okaże się bowiem całkiem niemożliwe, jakby się dało pogodzić taką teorię z nauką źródeł prawdy Objawionej i dokumentów Kościoła Nauczającego o grzechu pierworodnym, który pochodzi z grzechu rzeczywiście popełnionego przez jednego Adama i przeszczepiany rodzeniem na wszystkich jest zarazem wrodzonym grzechem własnym każdego człowieka (Rz 5, 12 –19, Sobór Trydencki, seria V, kan. 1-4).
Stosunkowo niedawno okazało się, że to jednak Kościół miał rację. Otóż badania genetyków wykryły, że cała ludzkość pochodzi od jednej pary ludzkiej, żyjącej w Afryce około 60 tysięcy lat temu. Badania te polegały na prześledzeniu przemian kodu genetycznego tych fragmentów ludzkiej komórki, które są dziedziczone tylko przez kobiety (mitochondria) i tylko przez mężczyzn (chromosom Y). Badania te można podzielić na trzy etapy:
  1. Określenie na podstawie zróżnicowania mtDNA kierunków i charakteru ludzkich migracji, co wykazało, że całość tego DNA pochodzi od jednej kobiety, żyjącej w Afryce około 200 tys. lat temu (przedział 140-290 tys. lat).
  2. Określenie, na podstawie chromosomu Y (dokładniej mówiąc jego części tzw. niemej), poprzez porównywanie par odpowiadających sobie odcinków, ogólnego obrazu genetycznego pokrewieństwa. Po dość naciągniętych wynikach G. Lucotte z Collège de France (ok. 200 tys. lat), ostatecznie międzynarodowa grupa badaczy pod kierunkiem Petera Underhill ze Stanford University w Kalifornii oznaczyła męskiego przodka naszego gatunku jako osobnika żyjącego w Afryce około 60 tys. lat temu, czyli ponad 80 tys. lat po mitochondrialnej Ewie. Co jednak nie zmienia faktu, że to właśnie od niego i jednej z córek mitochondrialnej Ewy pochodzi cała ludzkość.
  3. Badania genetyczne zespołu Spencera Wellsa, który chce poprzez porównanie 100 tysięcy próbek DNA z różnych części świata prześledzić migrację potomków Adama i Ewy i powiązać w ten sposób w jedną całość odkrycia genetyków i paleontologów.
Istotne linki:
W poszukiwaniu Adama i Ewy
Mitochondrialna Ewa
Adam i Ewa prawdopodobnie nigdy się nie spotkali
Szlakiem praprzodków


So lut 02, 2008 2:05

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Michał Sobczyński napisał(a):

Cytat z tego artykułu:
"Obliczono, na podstawie podobieństw sekwencji genów, że ta Ewa mitochondrialna żyła około 143 - 200 tys. lat temu w Afryce. Należy zaznaczyć, że owa niewiasta nie jest pramatką ludzkości, bo współcześnie z nią żyło jeszcze wiele innych kobiet i mężczyzn, po których dziedziczymy geny jądrowe (zwykłe DNA). Ona jest tylko "pramatką" naszego mitochondrialnego DNA (mtDNA)."


So lut 02, 2008 2:14
Zobacz profil
Post 
Zencognito napisał(a):
Michał Sobczyński napisał(a):

Cytat z tego artykułu:
"Obliczono, na podstawie podobieństw sekwencji genów, że ta Ewa mitochondrialna żyła około 143 - 200 tys. lat temu w Afryce. Należy zaznaczyć, że owa niewiasta nie jest pramatką ludzkości, bo współcześnie z nią żyło jeszcze wiele innych kobiet i mężczyzn, po których dziedziczymy geny jądrowe (zwykłe DNA). Ona jest tylko "pramatką" naszego mitochondrialnego DNA (mtDNA)."
Prawda? Mnie też to rozśmieszyło. Prawdopodobieństwo wielokrotnej mutacji, która zaszła w tym samym czasie, jest tak małe, że wręcz sugeruje interwencję istot nadprzyrodzonych lub kosmitów. Głupoty, ale czego można oczekiwać od Wikipedii...


So lut 02, 2008 2:19

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
Idiota napisał(a):
Dla ścisłości - Bóg stworzył człeka głównie z pustego miejsca... ;-)
Atom


Biorąc pod uwagę budowę atomu człowiek składa się w 99.99 % z pustej przestrzeni która znajduje się miedzy jądrem atomowym a elektronami .Waga człowieka jest to głównie ciężar jądra atomowego reszta ma znikome znaczenie.

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


So lut 02, 2008 14:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL