Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 4:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153 ... 215  Następna strona
 Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
akruk napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
Proszę nie spamować. Matematyka wykładana od jakiegoś czasu przez Was tu nie ma nic wspólnego z tematem.
Proszę się zapoznać z Regulaminem:
Cytuj:
Rozwój tematu to wypadkowa pierwotnej jego koncepcji w założeniu autora i kolejnych, kształtujących temat, wypowiedzi dyskutantów.
Podwątki podobne jak tutaj, o tym, czy matematyka jest odkrywana czy też konstruowana, są zwykłą częścią rozwoju dyskusji w wielu tematach. Z pewnością nie są spamem. Jeżeli moderator uważa, że powinny się toczyć w innym miejscu, powinien przenieść odpowiednie wpisy do odrębnego wątku.


Proszę przeczytać całość pkt. 6:
Cytuj:
Rozwój tematu to wypadkowa pierwotnej jego koncepcji w założeniu autora i kolejnych, kształtujących temat, wypowiedzi dyskutantów. Linii tematycznej powinni się trzymać wszyscy rozmówcy (również autor tematu). Nie jest możliwe zakładanie "własnych" tematów, w których jeden autor porusza kolejne niezwiązane ze sobą wątki
.
Jeśli się z tym nie zgadzasz, proszę wskazać, że została utrzymana linia tematyczna.
ErgoProxy napisał(a):
Milczenie pozostaje zinterpretować jako zgodę z przedstawioną argumentacją.

Zresztą odniesienie do tematu istnieje i to dosyć wredne; mianowicie, teoretycy ewolucji posługują się matematyką, podczas gdy pisma o Bogu matematykę generalnie zlewają, a niekiedy wręcz uciekają się do numerologii. No więc, czy można pokładać ufność po równo w kunszt i w głupotę?

Jeśli Ergo wydaje się, że nie mam nic innego do roboty i siedzę non stop na forum, to jest w błędzie. Poza tym, dalszy ciąg Twojej wypowiedzi nie dowodzi utrzymania linii tematycznej, a luźne powiązanie. Może zacznij teraz omawiać astronomię, np. na czym polega prawo krążenia planet po orbitach, wszak wszechświat pochodzi od Boga, jak wierzą chrześcijanie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn kwi 08, 2019 18:05
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Wracając do tematu. Skoro można sobie wierzyć w Boga i ewolucję to dlaczego katoliccy księża profesorowie od wielu lat tak interesują się tym tematem? Np. Ks. Prof. Heller rzuca jakieś nadęte twierdzenia że kreacjońsici osmieszają wiarę katolicką. Ale jakoś nie wiedziałem aby zajmował się tym że obecnie się głosi iż człowiek pochodzi od "większej ilości Adamów"

Jak uda mu się rozwiązać ten problem to uznam że, no nie wiem co. Że jest najmądrzejszym księdzem jakiego widziałem


Pn kwi 08, 2019 18:11

Dołączył(a): Śr kwi 19, 2017 11:42
Posty: 167
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
Wracając do tematu. Skoro można sobie wierzyć w Boga i ewolucję to dlaczego katoliccy księża profesorowie od wielu lat tak interesują się tym tematem? Np. Ks. Prof. Heller rzuca jakieś nadęte twierdzenia że kreacjońsici osmieszają wiarę katolicką. Ale jakoś nie wiedziałem aby zajmował się tym że obecnie się głosi iż człowiek pochodzi od "większej ilości Adamów"

Jak uda mu się rozwiązać ten problem to uznam że, no nie wiem co. Że jest najmądrzejszym księdzem jakiego widziałem


Sprawa jest prosta. Katoliccy księża profesorowie doskonale zdają sobie sprawę, że rozwój życia na drodze ewolucji jest mocno udokumentowany i walka z teorią ewolucji byłaby kompromitująca dla KK. Dlatego zmuszeni są zaakceptować TE aby obronić swój biznes, bo to jest główny cel ich działalności. A że teoria ewolucji nie pasuje do opisu starotestamentowego i burzy ideę grzechu pierworodnego, to wymyślili opowiastki o alegorycznej formie nauk Pisma Świętego. Oni po prostu bronią swojego biznesu.


Wt kwi 09, 2019 10:14
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Oczywiście nie wiesz co piszesz, mianowicie chodzi o kwestie alegoryczności i jakiegoś tam bliżej nieokreślonego biznesu. już pomijam całkowicie fakt że alegoryczność nie ma tu nic do rzeczy, bo i wiara w większą ilośc Adamów została potępiona dawno temu
Sobór Trydencki napisał(a):
Kan. 2. Jeśli ktoś twierdzi, że grzech Adama jemu samemu tylko zaszkodził, a nie jego potomstwu, i że otrzymaną od Boga świętość i sprawiedliwość, którą utracił, stracił dla siebie tylko, a nie dla nas również, albo że on, skalany przez grzech nieposłuszeństwa, śmierć tylko i cierpienie fizyczne przekazał całemu rodzajowi ludzkiemu, nie zaś i grzech także, który jest śmiercią duszy – niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych, gdyż sprzeciwia się Apostołowi mówiącemu: „Przez jednego człowieka grzech wszedł na ten świat, a przez grzech śmierć. Stąd na wszystkich ludzi śmierć przeszła, ponieważ wszyscy zgrzeszyli” [Rz 5, 12].

Kan. 3. Jeśli ktoś twierdzi, że ten grzech Adama – mający jeden początek i przekazany wszystkim ludziom przez rodzenie, a nie przez naśladowanie, który obciąża osobiście każdego jako jego własny grzech – można zgładzić czy to siłami natury, czy też jakimś innym sposobem, a nie przez zasługi jedynego Pośrednika, Pana naszego Jezusa Chrystusa, który krwią swoją pojednał nas z Bogiem „stawszy się dla nas sprawiedliwością, uświęceniem i odkupieniem” [1 Kor 1, 30], albo [jeśli] przeczy możliwości dostąpienia tych zasług Jezusa Chrystusa tak przez przez dorosłych, jak i przez dzieci w sakramencie chrztu należycie udzielanym według obrzędu Kościoła – niech będzie wyklęty


No ale mniejsza z tym

Idąc dalej z tematem. W prawie wszystkich pracach jakie czytałem na temat wiary chrześcijańskiej a ewolucji, autorzy starali się zdyskredytować kreacjonistów. Że walczą z nauką itd. A nie było prawie niczego o tym jak można łączyć wiarę w grzech pierworodny z ewolucją


Wt kwi 09, 2019 10:41

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 21:10
Posty: 384
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Cytuj:
Jak uda mu się rozwiązać ten problem to uznam że, no nie wiem co. Że jest najmądrzejszym księdzem jakiego widziałem
jaki problem? I jakiego typu rozwiązanie? Dorobienie trzeciego jeszcze jednej historyjki pomiędzy mitami z ks rodzaju a faktami? Rozwiązaniem problemu na który cierpią wyłącznie kreacjoniści jest uznanie mitów za mity a faktów a fakty. Reszta świata tak sobie z tym radzi


Wt kwi 09, 2019 10:43
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Sory, ale to jest forum katolickie. I ortodoksja katolicka uznaje wydarzenia z Księgi Rodzaju za prawdziwe. Ponadto, powyżej przedstawiłem ARBITRALNE nauczanie Kościoła w kwestii poligenezy


Wt kwi 09, 2019 10:54
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
wiara w większą ilośc Adamów została potępiona dawno temu
Sobór Trydencki napisał(a):
Kan. 2. Jeśli ktoś twierdzi, że grzech Adama jemu samemu tylko zaszkodził, a nie jego potomstwu, i że otrzymaną od Boga świętość i sprawiedliwość, którą utracił, stracił dla siebie tylko, a nie dla nas również, albo że on, skalany przez grzech nieposłuszeństwa, śmierć tylko i cierpienie fizyczne przekazał całemu rodzajowi ludzkiemu, nie zaś i grzech także, który jest śmiercią duszy – niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych, gdyż sprzeciwia się Apostołowi mówiącemu: „Przez jednego człowieka grzech wszedł na ten świat, a przez grzech śmierć. Stąd na wszystkich ludzi śmierć przeszła, ponieważ wszyscy zgrzeszyli” [Rz 5, 12].

Kan. 3. Jeśli ktoś twierdzi, że ten grzech Adama – mający jeden początek i przekazany wszystkim ludziom przez rodzenie, a nie przez naśladowanie, który obciąża osobiście każdego jako jego własny grzech – można zgładzić czy to siłami natury, czy też jakimś innym sposobem, a nie przez zasługi jedynego Pośrednika, Pana naszego Jezusa Chrystusa, który krwią swoją pojednał nas z Bogiem „stawszy się dla nas sprawiedliwością, uświęceniem i odkupieniem” [1 Kor 1, 30], albo [jeśli] przeczy możliwości dostąpienia tych zasług Jezusa Chrystusa tak przez przez dorosłych, jak i przez dzieci w sakramencie chrztu należycie udzielanym według obrzędu Kościoła – niech będzie wyklęty
Nie ma tu nic na temat wiary w "większą ilość Adamów", więc tym bardziej nie ma potępienia takiego poglądu. Poligenizm, jak się to nazywa w języku nauki, potępił jeden z papieży dopiero w związku z teorią ewolucji:
Encyklika Humani Generis Piusa XII, 1950 napisał(a):
Jeśli zaś chodzi o inna hipotezę, mianowicie poligenizm, to synowie Kościoła wcale już nie mają podobnej wolności. Nie wolno bowiem wiernym przyjmować opinii, której zwolennicy twierdzą, że po Adamie istnieli na ziemi ludzie nie pochodzący od niego, jako prarodzica, drogą naturalnego rozmnażania się, lub że Adam oznacza pewną liczbę prarodziców. Okaże się bowiem całkiem niemożliwe, jakby się dało pogodzić taką teorię z nauką źródeł prawdy Objawionej i dokumentów Kościoła Nauczającego o grzechu pierworodnym, który pochodzi z grzechu rzeczywiście popełnionego przez jednego Adama i przeszczepiany rodzeniem na wszystkich jest zarazem wrodzonym grzechem własnym każdego człowieka
Encyklika nie ma charakteru nieomylnego, zaś stwierdzenie, że nie da się pogodzić poligenizmu z nauką o grzechu pierworodnym jest wyrazem opinii tego papieża.

Po tej encyklice teologowie podejmowali wiele prób w kierunku pogodzenia obu podejść. Po drugim soborze watykańskim antropologia katolicka koncentruje się na czym innym. Podkreśla się, że każda dusza ludzka jest stwarzana przez Boga bezpośrednio, zaś "jednostka ludzka nie może być podporządkowana gatunkowi ani społeczeństwu jako środek czy narzędzie, gdyż ma samoistną wartość". W związku z tym tradycyjna doktryna o grzechu pierworodnym, będąca dawniej kluczową dla zrozumienia ludzkiej egzystencji, zeszła na dalszy plan, co ułatwia odmienne spojrzenie na nią, niewykluczające pogodzenia jej faktycznej treści teologicznej z ewolucjonizmem.


Wt kwi 09, 2019 11:21

Dołączył(a): Śr kwi 19, 2017 11:42
Posty: 167
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
Oczywiście nie wiesz co piszesz, mianowicie chodzi o kwestie alegoryczności i jakiegoś tam bliżej nieokreślonego biznesu.


Doskonalę wiem co piszę. Biznes jest jasno określony i jest to podstawowa działalność KK.
Kto tego nie widzi jest ślepy i naiwny.
A co do alegoryczności, to jak tłumaczysz stworzenie świata wg księgi rodzaju ? dosłownie ?


Wt kwi 09, 2019 12:29
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Biniu napisał(a):
Doskonalę wiem co piszę. Biznes jest jasno określony i jest to podstawowa działalność KK


Nie wiesz. A co to za biznes oczywiscie się nie dowiemy

Cytuj:
A co do alegoryczności


Alegoryczność nie ma nic do rzeczy. Już Ojcowie Kościoła tworzyli różne interpretacje Księgi Rodzaju. Św. Wiktor(papież) uważał ze 6 dni stworzenia to 6 dni po 24 godziny. Z kolei św. Bazyli Wielki miał trochę inny pogląd na te sprawę

Cytuj:
to jak tłumaczysz stworzenie świata wg księgi rodzaju ? dosłownie ?


Owszem. Tak jak Ojcowie Kościoła czytali Ks. Rodzaju dosłownie ale dopuszczali do siebie różne interpretacje. Natomiast ewolucji nie można pogodzić w żaden sposób z księgą rodzaju. Co wykazałem powyżej. Można co najwyżej załagodzić niektóre sprzeczności. Np. Czas potrzebny do stworzenia świata i człowieka. Ojcowie Kościoła również uważali że świat może mieć dużo więcej lat niż 6 tyś


Wt kwi 09, 2019 12:42

Dołączył(a): Śr kwi 19, 2017 11:42
Posty: 167
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
Owszem. Tak jak Ojcowie Kościoła czytali Ks. Rodzaju dosłownie ale dopuszczali do siebie różne interpretacje. Natomiast ewolucji nie można pogodzić w żaden sposób z księgą rodzaju.

No super, w czymś się zgadzamy. I teraz masz wybór: albo być kreacjonistą, albo uznać, że Biblia to mitologia. Nie można zaakceptować teorii ewolucji i biblii jednocześnie.
[...] To nie jest temat o teoriach spiskowych dotyczących KK, zatem proszę o zaprzestanie offtopowania i skupienie się na zasadniczym temacie wątku. MH


Wt kwi 09, 2019 15:28
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Oczywiście wybieram kreacjonizm. Co niby daje mi wiara w ewolucję?

W ogóle myślałem że sobie porozmawiamy na ten temat, a tu nic. Alugard stwierdził że ks. Rodzaju to mity i sobie poszedł :(


Wt kwi 09, 2019 18:53
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
Oczywiście wybieram kreacjonizm.
W pakiecie z geocentryzmem kolejne 25% wysiłku intelektualnego mniej! Oferta ograniczona -- nie dotyczy osób wykształconych.


Wt kwi 09, 2019 19:34

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2661
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque - co daje Ci kreacjonizm?

_________________
MODERATOR


Wt kwi 09, 2019 19:45
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Bardzo dużo. Mogę sobie praktykować swoją religię bez niekomfortu intelektualnego


Wt kwi 09, 2019 19:47
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
O! To zupełnie tak jak ja - mógłbym ogłosić, że Cesarz naprawdę jest potomkiem Niebian w prostej linii i wyznawać szinto bez dyskomfortu. Tylko ja sobie cenię wyżej prawdę o świecie, sam nie wiem, skąd i po co. Głupia jakaś ta prawda, bo bezużyteczna i tylko przeszkadza. C'nie?


Wt kwi 09, 2019 19:56
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153 ... 215  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL