Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 07, 2024 1:58



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 854 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 57  Następna strona
 Czy człowiek to małpa? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Czy człowiek to małpa?
robaczek2 napisał(a):
{1,2,3} to nie {1,2,3,4} chociaz sie zawiera, co zarzuciles naszemu koledze i powinienes przeprosic.
Nie. Ale prawdziwym jest zdanie „przedstawiciel zbioru {1, 2, 3} jest przedstawicielem zbioru {1, 2, 3, 4}”.
Cytuj:
chociaz maja czesc wspolna podobnie jak malpy i ludzie
Jeśli zbiór małp i zbiór ludzi mają część wspólną, to jest to zbiór ludzi.


Cz mar 31, 2022 11:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2773
Post Re: Czy człowiek to małpa?
taryjel napisał(a):
Jeśli zbiór małp i zbiór ludzi mają część wspólną, to jest to zbiór ludzi.

Nie znam zadnej malpy ktora mowi po niemiecku. Z mojej strony to tyle w tym idiotycznym watku.


Cz mar 31, 2022 12:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Czy człowiek to małpa?
robaczek2 napisał(a):
Nie znam zadnej malpy ktora mowi po niemiecku.
A gdzie była jakakolwiek mowa o mówieniu o niemecku?
Cytuj:
Z mojej strony to tyle w tym idiotycznym watku.
Czyli tak jak mówiłem — rzucisz coś i uciekniesz. Ale czego innego się spodziewać?


Cz mar 31, 2022 12:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3831
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Taryjel autor tematu zapytuje czy człowiek to małpa? Autor stawia człowieka obok małpy i porównuje. Nie robi takiego podziału jak ty : człowieka pozostawiasz człowiekiem , a małpę traktujesz już inaczej. Jeżeli małpę traktujesz jako kład, to z człowiekiem musisz zrobić tak samo ,inaczej porównanie będzie błędne.


So kwi 09, 2022 11:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Taryjel autor tematu zapytuje czy człowiek to małpa?
I ja na to pytanie odpowiedziałem. Kilka razy. Ty zaś udajesz kretyna, bo z jakiegoś powodu postawiłeś sobie za cel wykoleić dyskusję.
Cytuj:
Jeżeli małpę traktujesz jako kład, to z człowiekiem musisz zrobić tak samo ,inaczej porównanie będzie błędne.
A gdzie ja piszę, że człowiek nie jest kladem? Słucham.


Pn kwi 11, 2022 7:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1400
Post Re: Czy człowiek to małpa?
taryjel napisał(a):
A gdzie ja piszę, że człowiek nie jest kladem?

Kto/co tworzy klad o nazwie „człowiek"?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn kwi 11, 2022 17:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Wybawiony napisał(a):
Kto/co tworzy klad o nazwie „człowiek"?
Wszystkie osobniki pochodzące od wspólnego przodkach istot, które określasz jako „człowiek”. Czy naprawdę przeczytanie tego wątku jest tak trudne? Ile razy można powtarzać to samo?


Wt kwi 12, 2022 6:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Czy człowiek to małpa?
taryjel napisał(a):
Czy naprawdę przeczytanie tego wątku jest tak trudne? Ile razy można powtarzać to samo?
Przeczytanie jest łatwe, zrozumienie niektórym przychodzi z trudem, bo nakładają na słowa innych swoje wyobrażenia. Uprawiany jest humpty-dumptyzm, tzn. raz pewne słowa rozumiane są inaczej, a innym razem inaczej, a potem jest zdziwienie, że się nie można dogadać.

Bo "sceptycy" raz w zwrocie 'małpa' widzą klad (obejmujący przedstawicieli gałęzi dzisiaj występujących oraz gałęzi pierwotnych idących w przeszłość - widząc ciągłość jakiegoś gatunku, kiedy to "dzisiejszy szympans i szympans sprzed milionów lat to tosamo, tak jak krokodyl dzisiaj to to samo co krokodyl sprzed milionów lat", ale i widząc gałęzie wymarłe - wspólnych przodków i gałęzie boczne), a raz fizycznego przedstawiciela, konkretnego osobnika, którego mogą zobaczyć i dotknąć, czyli żyjącego dzisiaj ("małpa w zoo"). I mieszają jedno z drugim.

Ze zwrotem 'człowiek' są większe problemy - "sceptycy" widzą konkretnych przedstawicieli gatunku, których mogą dotknąć, mogą widzieć jego potomków, ale już im starszych przodków się prześwietla, tym w bardziej mitologiczne tereny się dociera (bo widzi się tylko jedną linię przodków, z których wszyscy byli takimi samymi ludźmi przecież, "bo to niemożliwe, że mój pradziadek miał jednego syna człowieka, a drugiego syna nieczłowieka"). Nie widzi się tej "gałęziowości człowieka" (no może poza "Słowianie pochodzą od Słowian, Germanie od plemion germańskich, Afrykańczycy z Afryki; no przecież wiadomo, człowiek to pochodzi od człowieka").

Problem jest na poziomie aksjologicznym, żeby przyjąć założenia danej teorii i według niej daną teorię oceniać. Brak jest psychicznej zgody na eksperymentalne przyjęcie "na potrzeby argumentu" jakichś założeń, jeśli kolidują z aktualnie przyjętymi. Nie ma zgody na to, żeby te aktualne zostały usunięte (czasowo, na potrzeby myślowego eksperymentu), bo będzie to podmycie światopoglądowych fundamentów, a na poziomie prywatnym: zdrada przyjaciela, którego "na potrzeby eksperymentu" ocenia się, czy może nie jest "diabłem wcielonym".

Właśnie z tego biorą się te dziwne pytania (których przykładem, który przeszedł do memosfery, jest pytanie zawarte w pewnym wideo na YT: skoro Bóg nie istnieje, to kto napisał Biblię?).

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Wt kwi 12, 2022 10:26
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3831
Post Re: Czy człowiek to małpa?
IPW:
Jeżeli małpę traktujesz jako kład, to z człowiekiem musisz zrobić tak samo ,inaczej porównanie będzie błędne.

Taryjel:
A gdzie ja piszę, że człowiek nie jest kladem? Słucham.


Raraz , chwileczkę Taryjel, człowiek i małpa są kładem, czy należą do wspólnego kładu?
Bo jeżeli oprócz małpy mam być jeszcze kładem, to już chyba przesada, nie sądzisz?
Więc może sprecyzój to troszkę.
A tak na marginesie, to w sumie mógłbym się zgodzić, że człowiek i małpa należą do tego samego kładu, ale to wcale nie zmienia tego co mówiłem na początku, że człowiek nie jest małpą.


Śr kwi 13, 2022 21:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Raraz , chwileczkę Taryjel, człowiek i małpa są kładem, czy należą do wspólnego kładu?
Homo sapiens to klad (jak każdy gatunek). Homo to też klad. Jest on przedstawicielem większego kladu, ktory określamy jako Simiiformes.
Pojęcie „małpy” jest pojęciem potocznym. Jeśli chcemy, aby słowo „małpy” oznaczało jakiś klad, to musi być on tożsamy z Simiiformes, gdyż nie ma żadnego mniejszego kladu, do którego by należały wszystkie zwierzęta określane jako „małpa”.

Cytuj:
Bo jeżeli oprócz małpy mam być jeszcze kładem, to już chyba przesada, nie sądzisz?
Umówmy się tak — co byś nie robił, to ja nie uwierzę, że jesteś debilem. OK. Zatem okaż mi odrobinę szacunku i przestań udawać.
Cytuj:
A tak na marginesie, to w sumie mógłbym się zgodzić, że człowiek i małpa należą do tego samego kładu, ale to wcale nie zmienia tego co mówiłem na początku, że człowiek nie jest małpą.
Przecież już się do tego odniosłem. Możesz stosować takie nazewnictwo, ale wtedy pojęcie „małpy” nie ma głębszego znaczenia biologicznego.


Cz kwi 14, 2022 5:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3831
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Ok Taryjel , mogę się z tobą zgodzić co do tego, że gatunki nazywamy kładem i dzisiaj, powtarzam -- dzisiaj, nie ma takiego kładu jak " małpa".
Ale autor tego tematu, może to przeoczył i zastosował stary kład, używany jeszcze w czasach starożytnych i porównał go ze współczesnym kładem człowieka.
Czy takie porównanie nie ma uzasadnienia, wytłumaczenia i czy nie zasługuje na naszą odpowiedź?
Moim zdaniem , od samego początku traktuję jako kład, małpę i człowieka, zgodnie z życzeniem autora i daję prostą odpowiedź - Nie, to nie jest to samo.
Człowiek nie jest małpą, tak samo jak małpa nie jest człowiekiem.
Odpowiedź jest tak prosta, że mogą zrozumieć dzieci.
Czy podpisujesz się pod tym Taryjel, czy jeszcze chcesz coś dodać, albo zmienić?


Pt kwi 15, 2022 21:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 21:10
Posty: 384
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Po pierwsze - quad to pojazd. Mowa jest o KLADACH.

Człowiek należy do grupy małp człekokształtnych. Mówienie małpa może nie jest do końca szczegółowe, ale poprawne. Tak samo jak poprawnym jest nazywanie człowieka ssakiem, zwierzęciem (w biologicznym sensie) czy eukariontem. Dalej nie odrobiłeś zadania ze zbiorów


Wt kwi 19, 2022 16:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2773
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Alugard napisał(a):
Tak samo jak poprawnym jest nazywanie człowieka ssakiem,

Albo istota ozywiona. Albo czyms co istnieje.
Tylko gatunek homo sapiens od dawien dawna stara sie mozliwie dokladnie definiowac rozne rzeczy aby porozumiewac sie wzglednie scisle. Dlatego uwazam watek za beznadziejny bo zadnej malpie do tej pory nie przypisano autorstwa np jakiegos utworu muzycznego lub wiersza. A czlowiek to cos co istnieje.


Śr kwi 20, 2022 14:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3831
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Alugard napisał :
Po pierwsze - quad to pojazd. Mowa jest o KLADACH.

Człowiek należy do grupy małp człekokształtnych. Mówienie małpa może nie jest do końca szczegółowe, ale poprawne. Tak samo jak poprawnym jest nazywanie człowieka ssakiem, zwierzęciem (w biologicznym sensie) czy eukariontem. Dalej nie odrobiłeś zadania ze zbiorów


IPW:
Ok Alugard jesteś z wiadomościami na bieżąco.
Potwierdzasz, tylko że nauka się rozwija, coraz więcej wiemy o otaczającym nas świecie, o człowieku i zwierzętach. Co trochę powstają nowe teorie, nowe nazwy , nowe grupy i zbiory, , które wyrastają jak grzyby po deszczu. Brawo, masz ode mnie z wiadomości o biologii 5.
A teraz, może już zmienimy przedmiot i zajmiemy się historią.
Czy w starożytności człowiek też był ssakiem i należał do grupy małpowatych?


Śr kwi 20, 2022 15:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Czy człowiek to małpa?
Nic od starozytnosci w tych sprawach sie nie zmienilo.


Śr kwi 20, 2022 16:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 854 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 57  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL