Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 5:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 568 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 38  Następna strona
 Potop 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Potop
Można wyjaśniać (i pewnie nawet niektóre wyjaśnienia bedę prawdopodobne - a inne nie) ale nie ma to najmniejszego sensu. W przypadku tekstów starosemickich czytający nie miał dowiedzieć się "jak dokładnie było" (jak grecy i cała współczesna cywilizacja po nich) tylko zastanowić się nad tym "co to znaczy?".

IrciaLilith napisał(a):
Marek, proszę o ładne metaforyczne zinterpretowanie opowieści o potopie tak aby miało to sens i abym już nie myślała o pasożytach ludzkich jakie Noe z takim poświęceniem ratował;)
Tu nie chodzi o metafory, a o naukę.
Cytuj:
No i na jakim obszarze uważasz, że ten potop miał miejsce?
jeśli jest odbiciem faktycznych zdarzeń (bez czego mogę żyć, ale co uważam za prawdopodobne) to najbardziej prawdopodobna jest wielka powódź która spowodowała powstanie Morza Czarnego (to jest w miarę badaniami dowiedzione, ze coś takiego mialo miejsce). Ale, jak powiedziałe, odniesienia historyczne sa najmniej wazne w tej opowieści.
Cytuj:
Uważasz, że serio Bóg zrobił ten potop, czy to zeykłe naturalne zjawisko, które posłużyło za kanwę mitu?
Może i jedno i drugie (w końcu wszystko jakoś-tam zalezy od Boga). Z tym że mit (być może starszy niż biblijny) znów jest tylko kanwą do nauk.
Dla ówczesnego semity historia była tylko tworzywem, pretekstem do nauczania (coś jak historyjki opowiadane przez naszych księży na kazaniach). Widac to po tym, jak traktują wydarzenia historyczne (czasem te same!) interpretując je w taki sposób, by przekazac zupelnie inną treść.
Coś jak fale radiowe - mają swoją częstotliwość, ale my jej nie słyszymy (i nie staramy się słyszeć). Ale niosa one całkiem inne częstotliwości, które słyszymy (muzyka), dla których sa jedynie "warstwa transportową".

Prawdziwa "obrona Biblii" to tłumaczenie jak należy ją rozumieć, a nie kombinowanie jakby dopasować opisy w Biblii do znanych prawd naukowych (jak w przypadku budowy Kosmosu) albo jak zanegować to, co nauka odkryła.

Dlatego tez powtarzam przy takich dyskusjach - o stworzeniu, o Potopie - spieramy się na niewłaściwy temat.
Weźmy podręcznik matematyki. Mamy tam pomieszane informacje prawdziwe (np. wzory arytmetyczne, reguły działań itd) z zupełną fikcją (obecną w przykładach i zadaniach).
Na przykład jest takie popularne zadanie, obecne niemal w każdym podręczniku o dwu mijających się pociągach, z których jeden wyjeżdża np. o 20.30 z Warszawy a drugi o 21.15 z Gdyni.(Podane są prędkości, odległości i się oblicza gdzie się miną).
Czy ktokolwiek ma pretensję do autora podręcznika, że w rzeczywistości żaden pociąg nie wyjeżdża z Warszawy o 20.30 do Gdyni?
Oczywiście nie. A dlaczego?
Bo CELEM podręcznika matematyki jest powiedziec coś o matematyce, a nie o ruchu pociągów.
Podobnie celem Biblii nie jest pouczenie o astrofizyce czy innych naukach związanych z utworzeniem Wszechświata (innymi słowy - JAK Bóg stworzył Wszechświat). Autor biblijny nie miał na ten temat ŻADNEGO objawienia - wiedział (i przedstawił to) wg wyobrażeń mu współczesnych.

Zawsze przytaczam w takiej sytuacji Orygenesa:
„Czyż znajdzie się taki prostak, który by sądził, że Bóg, niby jakiś rolnik, «zasadził drzewa w raju, w Edenie na wschodzie» oraz posadził «drzewo życia», to znaczy widzialne i dotykalne drzewo?”

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt maja 21, 2019 13:58
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Potop
To jaką to naukę Twoim zdaniem niesie opowieść o potopie i co to ma powiedzieć o Bogu?
Pamiętam jak zaryzykowałam przeczytanie tego dzieciakom z Biblii takiej dla dzieci i zapewne domyślasz się jakie miały wnioski na temat charakteru Boga, ogólnie ich spojrzenie ma te opowieści okazało się bardzo otwierające oczy, bo ja takie wnioski miałam dopiero po lekturze oryginału i jakoś nie widziałam tego w wersji złagodzonej...
Lektury nie skończyliśmy, bo po co nastawiać ich jeszcze bardziej anty do wiary i Boga z Biblii.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt maja 21, 2019 14:32
Zobacz profil
Post Re: Potop
Marek_Piotrowski napisał(a):
Zawsze przytaczam w takiej sytuacji Orygenesa


Który się wykastrował a później został ekskomunikowany

Cytuj:
Prawdziwa "obrona Biblii" to tłumaczenie jak należy ją rozumieć, a nie kombinowanie jakby dopasować opisy w Biblii do znanych prawd naukowych (jak w przypadku budowy Kosmosu) albo jak zanegować to, co nauka odkryła


Nieee. Biblia(i Kościół) mówi na o tym że Bóg stworzył dwoje pierwszych rodziców. Nauka zdaje się przeczyć tej tezie


Wt maja 21, 2019 14:57

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Potop
IrciaLilith napisał(a):
To jaką to naukę Twoim zdaniem niesie opowieść o potopie i co to ma powiedzieć o Bogu?
Pamiętam jak zaryzykowałam przeczytanie tego dzieciakom z Biblii takiej dla dzieci i zapewne domyślasz się jakie miały wnioski na temat charakteru Boga, ogólnie ich spojrzenie ma te opowieści okazało się bardzo otwierające oczy, bo ja takie wnioski miałam dopiero po lekturze oryginału i jakoś nie widziałam tego w wersji złagodzonej...
Lektury nie skończyliśmy, bo po co nastawiać ich jeszcze bardziej anty do wiary i Boga z Biblii.
Zauważ, że czytasz tę starozytną przypowieść z punktu widzenia kogoś, kto żyje w wierze chrześcijańskiej od jakichś 80 pokoleń.
Quinque napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Zawsze przytaczam w takiej sytuacji Orygenesa


Który się wykastrował a później został ekskomunikowany
To prawda, tak się stało pod koniec Jego życia. Niemniej nadal jest jednym z największych teologów.

Cytuj:
Cytuj:
Prawdziwa "obrona Biblii" to tłumaczenie jak należy ją rozumieć, a nie kombinowanie jakby dopasować opisy w Biblii do znanych prawd naukowych (jak w przypadku budowy Kosmosu) albo jak zanegować to, co nauka odkryła


Nieee. Biblia(i Kościół) mówi na o tym że Bóg stworzył dwoje pierwszych rodziców. Nauka zdaje się przeczyć tej tezie
Nie za bardzo.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt maja 21, 2019 15:05
Zobacz profil WWW
Post Re: Potop
Quinque napisał(a):
Nieee. Biblia(i Kościół) mówi na o tym że Bóg stworzył dwoje pierwszych rodziców. Nauka zdaje się przeczyć tej tezie

I Biblia także "tłumaczy" skąd się wzięła żona Kaina i skąd się wzięli inni ludzie, których obawiał się Kain każdy kto mnie spotka, będzie mógł mnie zabić.


Wt maja 21, 2019 15:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Potop
Alus napisał(a):
Quinque napisał(a):
Nieee. Biblia(i Kościół) mówi na o tym że Bóg stworzył dwoje pierwszych rodziców. Nauka zdaje się przeczyć tej tezie

I Biblia także "tłumaczy" skąd się wzięła żona Kaina i skąd się wzięli inni ludzie, których obawiał się Kain każdy kto mnie spotka, będzie mógł mnie zabić.

1 Księga Mojżeszowa 5:4
Po zrodzeniu Seta żył Adam osiemset lat i zrodził synów i córki.


Wt maja 21, 2019 16:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Potop
Marek, rozumiem, że jak zwykle na odpowiedź nie ma co liczyć...
Może ktoś inny się podzieli odpowiedzią?
Jaką to naukę Twoim zdaniem niesie opowieść o potopie i co to ma powiedzieć o Bogu?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt maja 21, 2019 17:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1400
Post Re: Potop
Nauka jest taka, że Bóg jest święty, sprawiedliwy, dotrzymuje słowa, troszczy się o tych, którzy w Nim pokładają nadzieję i poważnie traktują jego Słowo.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt maja 21, 2019 18:18
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Potop
Opowiadanie o potopie przekazuje prawdę, że Bóg niszczy zło, grzech, a wody potopu są zapowiedzią chrztu świetego, który zmywa grzech pierworodny. Tak naucza KK.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt maja 21, 2019 18:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Potop
A to że przy okazji niszczy mnóstwo niewinnych istot KK pomija, bo to niby bez znaczenia...
Wyłania się z tego obraz Boga stosującego odpowiedzialność zbiorową... I mającego ulubieńców, co potem staje się normą...

Szczerze to wolę interpretacje Petersona, tą nawiązującą do współczesnych tragedii związanych z powodziami...
Grzechem było zaniedbanie, lekceważenie sił przyrody.
Ważne jest to, że praktycznie każda kultura ma mit tego typu, czyli chodzi o uniwersalną Prawdę, nie taką dotyczącą tyko religii chrześcijańskiej.
Ale to oczywiście tylko moja subiektywna opinia.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt maja 21, 2019 20:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Potop
Quinque napisał(a):
Nieee. Biblia(i Kościół) mówi na o tym że Bóg stworzył dwoje pierwszych rodziców. Nauka zdaje się przeczyć tej tezie


Nie da sie dosłownie interpretować Biblii, ponieważ wtedy pojawiają sie sprzeczności, i Biblia zaczyna przeczyć sama sobie.
Ale do kogo ja to mówie!! przecież "Quinque" nie uznaje ewolucji, a Ewa urodziła białych czarnych i żółtych ludzi.


Marek_Piotrowski napisał(a):
Można wyjaśniać (i pewnie nawet niektóre wyjaśnienia bedę prawdopodobne - a inne nie) ale nie ma to najmniejszego sensu. W przypadku tekstów starosemickich czytający nie miał dowiedzieć się "jak dokładnie było" (jak grecy i cała współczesna cywilizacja po nich) tylko zastanowić się nad tym "co to znaczy?".


Jak dla mnie to jest wszystko wyjątkowo proste, tutaj Bóg postanowił z jakiś powodów zlikwidować prawie wszystkich ludzi, no i ich zlikwidował, i tyle.
I by było wszystko OK, tyle że ludzie chcą wiedzieć, jak to się dokładnie odbywało, każdego to ciekawi, i z tego powodu wymyślają różnego rodzaju teorie, czy to jaka zaraza? nagły zawał serca? pioruny/kamienie rzucane z nieba?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt maja 21, 2019 20:36
Zobacz profil
Post Re: Potop
Marek_Piotrowski napisał(a):
Nie za bardzo


No właśnie bardzo. Od dogmatu o grzechu pierworodnym po encyklikę Humami Generis


Śr maja 22, 2019 14:33

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Potop
Quinque napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Nie za bardzo


No właśnie bardzo. Od dogmatu o grzechu pierworodnym po encyklikę Humami Generis
Pisałem o nauce.
IrciaLilith napisał(a):
Marek, rozumiem, że jak zwykle na odpowiedź nie ma co liczyć...
Może ktoś inny się podzieli odpowiedzią?
Jaką to naukę Twoim zdaniem niesie opowieść o potopie i co to ma powiedzieć o Bogu?
Wybacz, ale nie czuję się powołany, żeby tu na forum pisać ksiażkę na temat wielowymiarowego znaczenia opowieści o potopie. To jest temat na pracę doktorską, a nie na post na forum.
Jeśli koniecznie chcesz, proponuję sięgnąć do literatury egzegetycznej. Tylko nie do bzdur typu Peterson albo innych naginających Biblię do swoich aktualnych koników (np. ekoligii) albo usiłujących interpretować na zasadzie "odpowiedzialności zbiorowej" (co jest bzdurą nawet w bzdurnej poetyce dosłownej, bo wyraźnie czytamy, iż jedynie Noe był sprawiedliwy).

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr maja 22, 2019 15:14
Zobacz profil WWW
Post Re: Potop
Cytuj:
Pisałem o nauce


Nie rozumiem. Twierdzisz że Kościół Katolicki, nie naucza iż człowiek pochodzi od jednego mężczyzny i jednej kobiety?


Śr maja 22, 2019 16:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Potop
IrciaLilith napisał(a):
A to że przy okazji niszczy mnóstwo niewinnych istot KK pomija, bo to niby bez znaczenia...
Wyłania się z tego obraz Boga stosującego odpowiedzialność zbiorową... I mającego ulubieńców, co potem staje się normą...

Szczerze to wolę interpretacje Petersona, tą nawiązującą do współczesnych tragedii związanych z powodziami...
Grzechem było zaniedbanie, lekceważenie sił przyrody.
Ważne jest to, że praktycznie każda kultura ma mit tego typu, czyli chodzi o uniwersalną Prawdę, nie taką dotyczącą tyko religii chrześcijańskiej.
Ale to oczywiście tylko moja subiektywna opinia.


Od sprawiedliwości do miłosierdzia – teologiczna perspektywa opowiadania o potopie http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Stu ... 73-291.pdf
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Stu ... s25-36.pdf


Śr maja 22, 2019 16:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 568 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 38  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL