Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz cze 06, 2024 8:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 851 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 53, 54, 55, 56, 57  Następna strona
 Przyczynowość i czas 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post 
Einstein udowodnił, że materia a energia to to samo ino w innej postaci.

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Pt mar 07, 2008 14:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
wieczny_student napisał(a):
Jeśli cząstka bezmasowa (poruszająca się z prędkością światła) będzie poruszać się w zakrzywionej czasoprzestrzeni, to także będzie zakrzywiała swój tor ruchu, czyli podlegała grawitacji; to że nie ma masy w niczym nie przeszkadza.
.


Jeśli foton się porusza to nie jest bezmasowy gdyż tylko masa spoczynkowa fotonu wynosi 0 . Jednak z racji tego że fotony w spoczynku nie istnieją to poruszające sie fotony są obdarzone masą .

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


Pt mar 07, 2008 15:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post 
Ale to mnie zawsze ciekawiło. :)
Bo jeżeli wezmę i rozpędzę np ziemię w linii prostej z prędkością światłą, to dla ziemi te fotony będą w spoczynku. (inercjalność)
I wtedy co?
Czy i tak będziemy je widzieć?
Czy można przed takim stanąć i patrzeć na niego przez jakąś lupę?
Albo istnieje tylko dla tych co "stoją w miejscu" a dla ziemi, która doścignie foton traci on masę?
(Mi się wydaje odpowiedź ostatnia, ale do końca nie wiem)

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Pt mar 07, 2008 16:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2318
Post 
0bcy_astronom napisał(a):
Einstein udowodnił, że materia a energia to to samo ino w innej postaci.

Wzór E=mc^2 można różnie odczytywać.
a) jako wzór na energię ciała spoczywającego
b) jako definicję MASY RELATYWISTYCZNEJ
Trzeba jednak pamiętać, że masa relatywistyczna to nie to samo co intuicyjnie rozumiana masa (jako właściwość pewnego obiektu - temu odpowiada MASA NIEZMIENNICZA). Masa relatywistyczna m.in. zależy od obserwatora (ponieważ prędkość ciała zależy od układu odniesienia), przez co nie może być traktowana jako wewnętrzna właściwość danego obiektu.

Dlatego od pewnego czasu nalegam, abyście w końcu przyznali się, jak definiujecie masę.

Seweryn napisał(a):
Jeśli foton się porusza to nie jest bezmasowy gdyż tylko masa spoczynkowa fotonu wynosi 0 . Jednak z racji tego że fotony w spoczynku nie istnieją to poruszające sie fotony są obdarzone masą .

Zastanów się nad tym co powiedziałeś. Z własności bytów nieistniejących (zerowej masy fotonu w spoczynku) nie można wnioskować o własnościach bytów istniejących (masie fotonu w ruchu).

Obcy_astronom napisał(a):
Bo jeżeli wezmę i rozpędzę np ziemię w linii prostej z prędkością światłą, to dla ziemi te fotony będą w spoczynku. (inercjalność)

Zacznijmy od tego, że nie można przyspieszyć obiektu masywnego (np. Ziemii) do prędkości światła. A dla obserwatora poruszającego się z jakąkolwiek podświetlną prędkością obserwowana prędkość światła jest stała i wynosi c. Wykazało to doświadczenie Michelsona-Morleya, które stało się dla Einsteina bodźcem do sformułowania szczególnej teorii względności.
A inercjalność nie ma tu nic do rzeczy. Wspomnienie jej sprawia wrażenie, że nawet nie rozumiesz co to właściwie jest.

A jak wygląda świat z punktu widzenia obserwatora poruszającego się z prędkością światła, już tu pisałem (i to pewnie nie raz). W skrócie: nie można zaobserwować przestrzeni ani upływu czasu; jeśli coś nie dzieje się dokładnie w tym samym miejscu co jest obserwator, nie ma on możliwości zaobserwowania tego zdarzenia, a cały okres jego istnienia jest dla niego subiektywnie jedną chwilą. Toto już chyba nawet trudno nazywać "obserwatorem".

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Pt mar 07, 2008 17:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post 
Mistrzunio, ale ja wiem o tym wszystkim co mówisz. ;)

Ale ciekawi mnie jednak, czy gdyby coś osiągnęło prędkość światłą to czy gdyby to coś leciało koło fotonu to dla tego czegoś foton by istniał czy nie.
Narazie zapominajmy o tym, że ta prędkość nie jest możliwa do osiągnięcia.

Tzn teoretycznie jest do osiągnięcia, ale potrzeba by nieskończoności czasu a i więc energii. (no ale narazie nie myślmy o tym)

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Pt mar 07, 2008 17:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2318
Post 
0bcy_astronom napisał(a):
Ale ciekawi mnie jednak, czy gdyby coś osiągnęło prędkość światłą to czy gdyby to coś leciało koło fotonu to dla tego czegoś foton by istniał czy nie.
Narazie zapominajmy o tym, że ta prędkość nie jest możliwa do osiągnięcia.

No to chyba odpowiedziałem na to pytanie: obserwator poruszający się z prędkością światła nie doświadcza przestrzeni ani upływu czasu; nie jest w stanie wykonywać żadnych doświadczeń (bo do tego potrzeba czasu), nie może zatem zaobserwować niczego. (Dlatego "obserwator" przestaje być dobrą nazwą).

Układ odniesienia związany z jakimś poruszającym się z prędkością światła obiektem (choćby hipotetycznym) nie spełnia swojej roli, gdyż nie pozwala na opisanie żadnego procesu.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Pt mar 07, 2008 17:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post 
Tak czas się zatrzymuje ale nie dla nas. Tzn zatrzymuje się wszystko tylko nie my sami i nasz pojazd z tą prędkością.
Gdybyś się oddalał ode mnie z prędkością światła to ja dla Ciebie będę nieruchomy. A to dlatego, że nie widzisz mojego ruchu bo światło dzięki któremu mój ruch widzisz nie dotrze do Ciebie.

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Pt mar 07, 2008 17:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2318
Post 
W STW (i OTW) występuje pojęcie "czasu własnego" obserwatora. W przypadku obserwatorów masywnych czas ten pokrywa się z czasem przez nich obserwowanym. Dla obiektów poruszających się z prędkością światła jest to funkcja nie zmieniająca się podczas ruchu; nie doświadczają one upływu czasu. Fotony się nie "starzeją".

W sumie, gdyby dało się przyspieszyć do prędkości światła, byłby to rodzaj wehikułu czasu (niestety, tylko w przyszłość). Przyspieszasz, nie doświadczasz upływu czasu, spowalniasz, a dla innych mógł minąć dowolnie długi okres czasu - nagle znalazłeś się w przyszłości.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Pt mar 07, 2008 18:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
wieczny_student napisał(a):
Seweryn napisał(a):
Jeśli foton się porusza to nie jest bezmasowy gdyż tylko masa spoczynkowa fotonu wynosi 0 . Jednak z racji tego że fotony w spoczynku nie istnieją to poruszające sie fotony są obdarzone masą .

Zastanów się nad tym co powiedziałeś. Z własności bytów nieistniejących (zerowej masy fotonu w spoczynku) nie można wnioskować o własnościach bytów istniejących (masie fotonu w ruchu).
.


Oczywiscie że można .Przecież gdyby masa fotonu w ruchu równała się zero to bez sensu byłoby pisać ,że masa spoczynkowa fotonu równa się zero . Jeśli tak nie jest to znaczy ,że masa fotonu w ruchu nie równa się zero bo wtedy nie tworzono by w definicji , że masa spoczynkowa fotonu równa się zero.

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


Pt mar 07, 2008 21:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3831
Post 
Jeżeli jakiejś bardzo szybkiej cząstce dodamy energii ,to zwiększymy jej masę.Masa jest zatem tylko formą energii .Energia napędowa statku kosmicznego może być przekształcona w masę ,podobnie jak można np.energię elektryczną przetworzyć w ciepło .Zatem możliwy jest również proces odwrotny, :uzyskiwanie energii z masy.Dokładnie to wypowiada najsłynniejsza formuła całej fizyki : E=mc2 . Masa "m" może być przekształcona w gigantyczną porcję energii ,którą otrzymamy po przemnożeniu tej masy przez kwadrat olbrzymiej prędkości światła .Zarówno Słońce jak i bomba atomowa ,przekształcając masę w energię uwalniają jej potężne zasoby.


Pt mar 07, 2008 22:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2318
Post 
Do słowa "masa" dodaje się określniki, aby odróżnić "masę spoczynkową" od "masy relatywistycznej" i "masy prądowej", które są definiowane w różny i nierównoważny sposób, zatem użycie słowa "masa" wymaga uściślenia. Owszem, możnaby się umówić, że słowo "masa" bez określnika oznacza zawsze jedną wybraną z powyższych opcji - ale nie istnieje taka szeroko przyjęta umowa, przez co, gdy chce się być dokładnym, określnik trzeba dodawać zawsze.

Poza tym, to ty używasz bezsensownego sformułowania "masa spoczynkowa fotonu". Coś takiego nie istnieje, tak jak nie istnieją fotony w spoczynku. W przypadku fotonów można mówić co najwyżej o masie niezmienniczej (która, dla cząstek masywnych, jest tożsama z masą spoczynkową). I w takim znaczeniu ja używam sformułowania "masa fotonu" (co już parę razy zaznaczałem).

W przypadku cząstek masywnych, gdy określenie "masa spoczynkowa" ma sens, nie jest ona na dodatek wielkością zależną od prędkości - masa spoczynkowa poruszającego się np. protonu jest taka sama jak masa spoczynkowa nieporuszającego się protonu. To co się zmienia, to masa relatywistyczna. Gdyby do fotonów chcieć zastosować na siłę określenie "masa spoczynkowa" i używać analogii do cząstek masywnych, to masa spoczynkowa fotonu poruszającego się wciąż byłaby 0.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Pt mar 07, 2008 22:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2318
Post 
PISZCZIE O JAKIEJ MASIE MÓWICIE!
Określenie "masa" jest za mało szczegółowe, gdyż istnieją różne rodzaje "mas". Nalegam, by używać określeń "masa spoczynkowa", "masa relatywistyczna" itp. bo tylko wtedy będzie wiadomo o co chodzi.

Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Jeżeli jakiejś bardzo szybkiej cząstce dodamy energii ,to zwiększymy jej masę.

Masę relatywistyczną: tak. Masę spoczynkową, niezmienniczą czy prądową - nie.

Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Masa jest zatem tylko formą energii .

Masa relatywistyczna jest wręcz równa energii (z dokładnością do czynnika c^2). Dlatego uważam to pojęcie za zbędne, a nawet szkodliwe, gdyż prowadzi do nieporozumień.

Masę spoczynkową można uznać za rodzaj energii, ale nie można jej zwiększać przez przyspieszanie cząstek - w tym wypadku zwiększamy jedynie ich energię kinetyczną, podczas gdy masa spoczynkowa pozostaje stała. Faktycznie, w reakcjach jądrowych jest ona zamieniana na inne rodzaje energii, przede wszystkim na energię kinetyczną (a następnie na ciepło).

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Pt mar 07, 2008 22:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
wieczny_student napisał(a):
PISZCZIE O JAKIEJ MASIE MÓWICIE!
Określenie "masa" jest za mało szczegółowe, gdyż istnieją różne rodzaje "mas". Nalegam, by używać określeń "masa spoczynkowa", "masa relatywistyczna" itp. bo tylko wtedy będzie wiadomo o co chodzi.


Mówimy o tej masie:

wieczny_student napisał(a):
To nie problem, nigdy nie twierdziłem, że te byty istnieja (przy odpowiednim rozumieniu słowa "istnieć"). Chcę jednak zwrócić uwagę, że bycie materia nie oznacza automatycznie posiadanie masy (tak jak nie oznacza automatycznie posiadanie ładunku elektrycznego, momentu magnetycznego itp.) - masa to tylko jedna z cech materii, może też przyjmować wartość 0.

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


Pt mar 07, 2008 22:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2318
Post 
wieczny_student napisał(a):
Ja przynajmniej pojęcia "masa" używam na określenie tzw. "masy niezmienniczej" - wielkości niezależnej od obserwatora i takiej samej dla wszystkich takich samych cząstek, które lepiej odpowiada potocznemu rozumieniu.

Post, w którym to napisałem, jest wcześniejszy do tego zacytowanego przez ciebie, żeby nie było.

Skoro tak, to dowiedz się, że masa niezmiennicza fotonu jest równa 0 i nie zależy od tego jaką foton ma energię.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Pt mar 07, 2008 23:12
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3831
Post 
Wieczny_student napisał(a):
Masę spoczynkową można uznać za rodzaj energii, ale nie można jej zwiększać przez przyspieszanie cząstek - w tym wypadku zwiększamy jedynie ich energię kinetyczną, podczas gdy masa spoczynkowa pozostaje stała. Faktycznie, w reakcjach jądrowych jest ona zamieniana na inne rodzaje energii, przede wszystkim na energię kinetyczną (a następnie na ciepło).
Myslę ,że niepotrzebnie sobie gmatwasz z tymi róznymi rodzajami mas .Powiedzmy sobie ostatecznie ,czy obiekty które się poruszają mają wiekszą masę, od tej w spoczynku, czy nie? A jeżeli tak to przestań z tą energią kinetyczną !!!.W uniwersytecie w Zurychu przyspieszano elektrony do prędkości równej dokładnie 99% prędkości światła ,a nastepnie za pomocą pól elektrycznych i magnetycznych kierowano je na inny tor .Z krzywizn torów MOŻNA BYŁO OKREŚLIĆ MASĘ ELEKTRONÓW. Jak to wyliczył Einstein ,była ona 7 razy większa od masy elektronów spoczywających (czy słyszałeś kiedyś żeby elektrony były w spoczynku ?)Dziś w DESY ,w instytucie badawczym koło Hamburga ,podwyższenie masy cząstek elementarnych nawet 6 000 razy stanowi drobiazg.


Pt mar 07, 2008 23:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 851 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 53, 54, 55, 56, 57  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL