Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 20:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1091 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 ... 73  Następna strona
 Jak pogodzić ewolucję z Biblią? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr kwi 19, 2017 11:42
Posty: 167
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Małgosiaa napisał(a):

Niestety, ale tak wyszło, że przypisałeś. Mozliwe, że niechcący, np. przy edycji tekstu, ale swoją odpowiedź zefciowi wziąłeś w cytat. Przyjrzyj się temu postowi:
viewtopic.php?p=975424#p975424


Ok faktycznie , moja wypowiedź znalazła się w niewłaściwym miejscu, ale nie miało to nic wspólnego z przypisywaniem tej wypowiedzi komukolwiek. Natomiast reakcja: " Łżesz" była agresywna i obraźliwa.


Śr lis 22, 2017 16:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Quinque napisał(a):
Ateiści(nie wszyscy bo spotkałem się z takimi co w ewolucję nie wierzą/nie uznają jej) argumentują brak istnienia Boga ewolucją, więc chyba to jednak jest istotne


Są ateiści, którzy argumentują "brak istnienia Boga" ewolucją.

Są wierzący, którzy argumentują istnienie Boga tym, że w Biblii stoi, że jest Bóg.

Oba argumenty z gatunku "Szach-mat ateiści / katolicy". Oba są, że tak powiem, biblio-centryczne. Nawet jeżeli w Biblii stoi, że Bóg istnieje, nie oznacza to, że Biblia ma rację. Nawet jeżeli ewolucja jest sprzeczna z Biblią nie oznacza to, że "jakiś" Bóg istnieć już nie może.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr lis 22, 2017 16:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Biniu napisał(a):
Ok faktycznie , moja wypowiedź znalazła się w niewłaściwym miejscu, ale nie miało to nic wspólnego z przypisywaniem tej wypowiedzi komukolwiek. Natomiast reakcja: " Łżesz" była agresywna i obraźliwa.

Wypowiedź zefcia nie była obraźliwa. Co najwyżej impulsywna. Ty natomiast, zamiast iść w zaparte, powinieneś odszukać ten post i przeprosić za pomyłkę.
Poprawiłam cytowanie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr lis 22, 2017 16:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 19, 2017 11:42
Posty: 167
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Małgosiaa napisał(a):
Poprawiłam cytowanie.


Dziękuję. Sam chciałem poprawić, ale nie znalazłem sposobu.


Śr lis 22, 2017 16:52
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Biniu napisał(a):
Dziękuję. Sam chciałem poprawić, ale nie znalazłem sposobu.

Na edycję postu masz tylko 10 min od wysłania, więc raczej nie mogłeś.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr lis 22, 2017 16:56
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
pilaster napisał(a):
Czas, podobnie jak przestrzeń, jest częścią materii.

To czym miała by być ta tajemnicza fizyczna materia, z której rzekomo zbudowane są czas i przestrzeń? Czy w ogóle jest ona fizycznie mierzalna lub chociaż by empirycznie wykrywalna? Skoro Pilaster pisze, że czas oddziaływuje z materią w sposób matematycznie przewidywalny to znaczy; że materialny czas jest tylko hipotetyczny i fizycznie niewykrywalny?


Śr lis 22, 2017 17:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1573
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
pilaster napisał(a):
Cytuj:
Kwantowa teoria historia wszechświata to czasoprzestrzeń bez granic, wyklucza to istnienie Stwórcy,


Powierzchnia piłki do koszykówki nie ma granic, wyklucza to istnienie jej (piłki) stwórcy. :)

Ma z tym Saqura jakiś problem? Chce o tym Saqura porozmawiać?


Nie,ja nie mam,Ja wierzę,mój Bóg jakiego objawia Słowo jest prosty/"niepogmatwany"
No ale jeśli potrafisz to łopatologicznie wytłumaczyć takiemu Hawkingowi,Dawkinsowi mogło by im pomóż,szkoda tych dusz ;)

Tak na poważnie to mnie raczej interesuje ta "zabawa" Boga czasem,jeden czyn dzieje się poza czasem, rozciąga w przeszłość i przyszłość, a inny pozostaje bez zmian.Czy tak działa Wszechmoc,czy to polega na manipulacji... bo inaczej by się nie dało innej zależnej od niego czynności przeprowadzić w czasie? To chciałabym zrozumieć,o tym chciałabym porozmawiać.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr lis 22, 2017 17:31
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Biniu napisał(a):
Napisałem, że dla logicznego wyjaśnienia rzeczywistości należy operować pojęciami które są czytelne dla odbiorcy.
A to jest moja lub pilastra wina, że Ty czegoś nie rozumiesz?
Cytuj:
Nie można tłumaczyć ewidentnych sprzeczności pomiędzy Biblią a aktualnym stanem wiedzy tym że dla Boga nie istnieje czas a co za tym idzie kolejność zdarzeń
A czemu nie można? Myślisz, że jak powtórzysz 1000 razy, to się stanie prawdą?


Śr lis 22, 2017 18:19

Dołączył(a): Śr kwi 19, 2017 11:42
Posty: 167
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
zefciu napisał(a):
Biniu napisał(a):
Napisałem, że dla logicznego wyjaśnienia rzeczywistości należy operować pojęciami które są czytelne dla odbiorcy.
A to jest moja lub pilastra wina, że Ty czegoś nie rozumiesz?


Nie , to Ty nie rozumiesz.
Jeśli Biblia byłaby faktycznie słowem Bożym, to jako słowo adresowane do ludzi, wypowiadała by się w czytelny dla ludzi sposób. I kolejność zdarzeń opisanych w Biblii zgodna by była z ludzkim pojmowaniem. A argumenty typu "nielinearność" są naciąganiem Biblijnego opisu świata do aktualnego stanu wiedzy.


Śr lis 22, 2017 18:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
zefciu napisał(a):
Cytuj:
Nie można tłumaczyć ewidentnych sprzeczności pomiędzy Biblią a aktualnym stanem wiedzy tym że dla Boga nie istnieje czas a co za tym idzie kolejność zdarzeń
A czemu nie można?


Bo w dyskutowanym kontekście sprzeczności nie dotyczą perspektywy Boga, tylko związków przyczynowo-skutkowych dotyczących sytuacji, decyzji i czynów człowieka.

W micie biblijnym wszystko jest linearne i logiczne. W teorii ewolucji wszystko jest linearne i logiczne. Dopiero próba połączenia tego ujawnia nieprzystawanie tych linearności, co prowadzi do kuriozalnych prób zaprzeczania jednej z nich.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr lis 22, 2017 18:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2773
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Biniu napisał(a):
Jeśli Biblia byłaby faktycznie słowem Bożym, to jako słowo adresowane do ludzi, wypowiadała by się w czytelny dla ludzi sposób.

Poza tym oczywiscie byla by napisana po polsku i w dodatku wierszem trzynastozgloskowym.
Litosci


Cz lis 23, 2017 1:04
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Biniu napisał(a):
Nie , to Ty nie rozumiesz.
To mnie oświeć.
Cytuj:
Jeśli Biblia byłaby faktycznie słowem Bożym, to jako słowo adresowane do ludzi, wypowiadała by się w czytelny dla ludzi sposób.
No i się wypowiada.
Cytuj:
I kolejność zdarzeń opisanych w Biblii zgodna by była z ludzkim pojmowaniem.
No i jest.
Cytuj:
A argumenty typu "nielinearność" są naciąganiem Biblijnego opisu świata do aktualnego stanu wiedzy.
Owszem – pomysł pilastra, by interpretować grzech pierworodny jako mający skutki w przeszłości jest dość karkołomny. Ale sama nielinearność Pisma Świętego jest faktem znanym od dawna.

JedenPost napisał(a):
W micie biblijnym wszystko jest linearne i logiczne.
Tia. Zwłaszcza istnienie dwóch równoległych opisów, które w warstwie literalnej są ze sobą sprzeczne.


Cz lis 23, 2017 6:15

Dołączył(a): Cz paź 05, 2017 11:45
Posty: 46
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
bert04 napisał(a):

Oba argumenty z gatunku "Szach-mat ateiści / katolicy". Oba są, że tak powiem, biblio-centryczne. Nawet jeżeli w Biblii stoi, że Bóg istnieje, nie oznacza to, że Biblia ma rację. Nawet jeżeli ewolucja jest sprzeczna z Biblią nie oznacza to, że "jakiś" Bóg istnieć już nie może.


Owszem. Wiara i nauka ani się na wzajem nie potwierdzają ani sobie nie przeczą. To całkowicie odrębne magisteria.
Jedyne co można znaleźć w obrębie tychże to przesłanki na utwierdzenie w wierze (czy to w Boga czy w jego nieistnienie) już utwierdzonych.
Dowodów nie ma i nigdy nie będzie.


Cz lis 23, 2017 7:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
zefciu napisał(a):

JedenPost napisał(a):
W micie biblijnym wszystko jest linearne i logiczne.
Tia. Zwłaszcza istnienie dwóch równoległych opisów, które w warstwie literalnej są ze sobą sprzeczne.


Dlatego należy wybierać do egzegezy Biblii narzędzia adekwatne, czyli takie, które uwypuklają charakterystyczne cechy kompozycji tekstu hebrajskiego.

Tutaj masz ogólne zasady:

http://docplayer.pl/45882459-Hebrajska- ... sowan.html


Cz lis 23, 2017 10:08
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Paulito napisał(a):
Dlatego należy wybierać do egzegezy Biblii narzędzia adekwatne
To raczej uwaga dla Binia. Ale ciężko, żeby osoba, która nie wie, co to epitet wybrała narzędzia adekwatne :(


Cz lis 23, 2017 10:59
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1091 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 ... 73  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL