Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 4:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 238 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna strona
 Nauka i wiara 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 29, 2003 12:52
Posty: 1364
Post 
Nie Eli, nie twierdzę, że religia była piątym kołem u wozu. W końcu stanowiła zamocowanie dla prawa, nie? Kiedyś nie dało się inaczej.
Za to dzisiaj religia jest piątym kołem u wozu ...

Cytuj:
Może, więc, podejmując kolejną próbę rozstrzygnięcia naszego sporu wyjaśnisz dlaczego to Matka Natura, dając rozum, od pierwszych dni uświadomienia nam tego faktu, wprowadziła w naszą świadomość pojęcie czegoś, co jest zupełnie sprzeczne ze wszystkim co jest według tej zasady prawdą? Dlaczego, wprowadzając pojęcie Boga, wprowadziła w nasza świadomość wroga normalnego i spontanicznego rozwoju gatunku, który wyewoluowała?


Matka natura? A co to takiego? Człowiek otrzymywał rozum poprzez proces ewolcji trwający miliardy lat. Klejne poziomy komplikacji sieci neuronowej prowadzące do wykształcenia się kolejnych ośrodków mózgowych, nowe narządy percepcji, bardzo dużo czasu, bardzo wiele prób i błędów. Nie wiem kiedy człowiek, albo jeszcze nie człowiek po raz pierwszy wymyslił "Boga", ale to także podpada pod metodę "prób i błedów" i w końcu zaczyna się okazywać, że to jednak był błąd.
"Bóg" to pojęcie bardzo proste, i właśnie dlatego tak popularne. Jedyne czego się wymaga to posłuszeństwa. Proste jak konstrukcja cepa. Ale kiedyś trzeba dojrzeć do wolności i odpowiedzialności za samego siebie.


N sie 22, 2004 13:08
Zobacz profil
Post 
Pug !
Jeżeli dla Ciebie Bóg "nie istnieje" - to Eli użyła pewnego innego, obrazowego określenia ..
Mogła równie dobrze powiedzieć "ewolucja" lub jeszcze inaczej ...
No cóż - chyba do Ciebie "poetyka" i "obrazowe pojęcia" nie docierają ...


N sie 22, 2004 13:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 29, 2003 12:52
Posty: 1364
Post 
Jeżeli obrazowe pojęcie zakrzywia sens rzeczywistych procesów, to jest dla mnie nieprawidłowe i jako takie musi zostać dokładnie zdefiniowne ...


N sie 22, 2004 14:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 25, 2004 0:50
Posty: 35
Post 
Cytuj:
Może, więc, podejmując kolejną próbę rozstrzygnięcia naszego sporu wyjaśnisz dlaczego to Matka Natura, dając rozum, od pierwszych dni uświadomienia nam tego faktu, wprowadziła w naszą świadomość pojęcie czegoś, co jest zupełnie sprzeczne ze wszystkim co jest według tej zasady prawdą? Dlaczego, wprowadzając pojęcie Boga, wprowadziła w nasza świadomość wroga normalnego i spontanicznego rozwoju gatunku, który wyewoluowała?


Wyewoluowała, bo bez religijnych projekcji niektórzy przedstawiciele naszego gatunku odpadliby z biegu przed wydaniem potomstwa. Wiesz.. samobójstwa idt...


N sie 22, 2004 14:53
Zobacz profil
Post 
Pugu :?
Poetyka jedynie upiększa nasze życie i sprawia, że jest "łatwiejsze do przełknięcia :P
Współczuję tym, którzy nie potrafią dostrzec piękna ... :P


N sie 22, 2004 14:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 29, 2003 12:52
Posty: 1364
Post 
I2, nie do końca ozumiem to co napisałeś, chyba nie masz na myśli, że bez religii wszyscy popełnili by samobójstwo ? :D :D
Ewolucja opiera się na selekcji naturalnej ... jesteś zbyt słaby by żyć, twój opis genetyczny zanika ... ;]

Ddv, ja np. nie muszę "przełykać życia", mnie ono całkiem smakuje. Piękno jest wszędzie, poetyka to cenna ale raczej mało ścisła dziedzina ... w prowadzeniu dyskusji praktycznie bezużyteczna ...


N sie 22, 2004 16:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 08, 2004 20:29
Posty: 86
Post 
Pug napisał:
Cytuj:
(...)To, że demokracje nie walczą z kościołem nie oznacza chyba, że są "teistycznymi systemami państwowymi" ?

Ale tym bardziej nie oznacza, że są ateistycznymi. Są systemami, które są świadome Źródeł swego obecnego stanu i jeśli nawet nie są bałwochwalcze to na pewno - nazwałbym to: "wyczekujące" dalszego ciągu wydarzeń. Wydarzeń, które wcale nie muszą być kontynuowane w kierunku ateizacji.
Pisałem o tym wcześniej, iż wielu z nas przewiduje kolejny, generalny zwrot w obecnym pojmowaniu i sposobie opisywania świata. Że uważam, iż na barkach wiary dobrnąwszy do czasów dzisiejszych, otrzymaliśmy 'po drodze' środki, przy pomocy, których sami już będziemy sięgać 'niebios'. Że wykraczając poza nasze cztery wymiary sięgniemy miejsc, które - jako przecież też te, które stworzył Bóg - pozwolą nam w końcu, opuszczając ciało, rzeczywiście tych niebios dosięgnąć.
Wszystkie te rzeczy w sposób symboliczny (bo innego byśmy przez te 6, czy 7 tysięcy lat intelektualnego raczkowania nie pojęli) są zapowiedziane w Biblii.
Wszystko to jest też elementem coraz łatwiejszego do wyjaśnienia systemu - nie mam, co prawda pod ręką gotowej, bardziej nowoczesnej, nazwy, ale używając biblijnej - Zbawienia.

_________________
Oto nadchodzi! Ten, który przygotuje świat na Jego przyjście.


N sie 22, 2004 16:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 25, 2004 0:50
Posty: 35
Post 
Pug... chyba już to przerabialiśmy...
wraz z pojawieniem się rozumy pojawiły się problemy natury egzystencjalnej, które niektórych tak dręczą, żę budują sobie religię, a niektórych nie dręczą wcale.

Nie powiedziałem wszyscy tylko niektórzy. Musisz przyznać, że religia obniża statystyki samobójstw zatem jej wystąpienie jest promowane przez ewolucjie.

Dalej idzie tekst o narządzie w mózgu odpowiedzialny za doznanie religijne...

Przestan juz z tymi oskarzeniami - masz racje troche przesadzilem, ale ja traktuje religie na równi z mitologią, a ze była ona budowana niekiedy przez wybitnych myslicieli to lektura tych zagadnien moze byc dosc ciekawa i chcialbym w tym temacie miec swobodny dostep do informacji.


N sie 22, 2004 16:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 29, 2003 12:52
Posty: 1364
Post 
Cytuj:
Nie powiedziałem wszyscy tylko niektórzy. Musisz przyznać, że religia obniża statystyki samobójstw zatem jej wystąpienie jest promowane przez ewolucjie.


Dlaczego uważasz, że mniejsza liczba samobójstw jest promowana ewolucyjnie?

Cytuj:
Przestan juz z tymi oskarzeniami - masz racje troche przesadzilem, ale ja traktuje religie na równi z mitologią, a ze była ona budowana niekiedy przez wybitnych myslicieli to lektura tych zagadnien moze byc dosc ciekawa i chcialbym w tym temacie miec swobodny dostep do informacji.


To do mnie?

Eli,
Cytuj:
Ale tym bardziej nie oznacza, że są ateistycznymi. Są systemami, które są świadome Źródeł swego obecnego stanu i jeśli nawet nie są bałwochwalcze to na pewno - nazwałbym to: "wyczekujące" dalszego ciągu wydarzeń. Wydarzeń, które wcale nie muszą być kontynuowane w kierunku ateizacji.


Systemy zwykle nie są świadome ... tak jak zapachy nie są kanciaste ...
Polityka powinna byc całkowicie oddzielona od religii, tak samo system państwowy. Rolą państwa jest stworzenie warunków do rozwoju jednostek a nie ideologii ...

Cytuj:
Pisałem o tym wcześniej, iż wielu z nas przewiduje kolejny, generalny zwrot w obecnym pojmowaniu i sposobie opisywania świata. Że uważam, iż na barkach wiary dobrnąwszy do czasów dzisiejszych, otrzymaliśmy 'po drodze' środki, przy pomocy, których sami już będziemy sięgać 'niebios'.


Tia, bez pomocy religii ...

Cytuj:
Że wykraczając poza nasze cztery wymiary sięgniemy miejsc, które - jako przecież też te, które stworzył Bóg - pozwolą nam w końcu, opuszczając ciało, rzeczywiście tych niebios dosięgnąć.


Hmm ... trochę za dużo SF, jeżeli mogę zauważyć ... znasz jakieś badania które potwierdzały by istnienie jakiegos niezależnego od ciała elementu będącego podstawą naszej egzystencji ?

Cytuj:
Wszystkie te rzeczy w sposób symboliczny (bo innego byśmy przez te 6, czy 7 tysięcy lat intelektualnego raczkowania nie pojęli) są zapowiedziane w Biblii.


Tak ... symbolicznie można zapowiedzieć wszystko ...

Cytuj:
Wszystko to jest też elementem coraz łatwiejszego do wyjaśnienia systemu - nie mam, co prawda pod ręką gotowej, bardziej nowoczesnej, nazwy, ale używając biblijnej - Zbawienia.


Eli, za grosz spójności czy sensu w twoim wywodzie ... operujesz różnymi pojęciami łącząc je w prawie przypadkowy sposób i wytwarzając pseudo-intelektualną papkę. Przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś ...


N sie 22, 2004 18:00
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 08, 2004 20:29
Posty: 86
Post 
Pug napisał:
Cytuj:
Nie Eli, nie twierdzę, że religia była piątym kołem u wozu. W końcu stanowiła zamocowanie dla prawa, nie? Kiedyś nie dało się inaczej.
Za to dzisiaj religia jest piątym kołem u wozu ...

Czy to znaczy, że osiągnęliśmy takie wyżyny, iż religia już nie ma nic do powiedzenia? Ja myślę, że teraz właśnie hasła: jeśli cię ktoś uderzy w jeden policzek - nastaw mu drugi są szczególnie potrzebne. Jeśli, bowiem, zareagujemy inaczej to przy obecnej technice może nas bardzo szybko nie być. Ale nie o to nawet chodzi. Po prostu wiemy, że tak powinniśmy - aby się nazywać ludźmi - postępować. Że podziwiamy tych, którzy mają tyle ducha, aby tak czynić. Czujemy się wówczas bezpieczniej, bo wiemy, że człowiek jest godny tego, aby tak go nazywano. Że hasło jedna owczarnia i jeden pasterz będąc już realizowane lokalnie jest, w przyszłości, nieuniknione globalnie. A skąd my to wiedzieliśmy i wiemy, pomyślałeś...?

_________________
Oto nadchodzi! Ten, który przygotuje świat na Jego przyjście.


N sie 22, 2004 20:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 29, 2003 12:52
Posty: 1364
Post 
Cytuj:
Czy to znaczy, że osiągnęliśmy takie wyżyny, iż religia już nie ma nic do powiedzenia? Ja myślę, że teraz właśnie hasła: jeśli cię ktoś uderzy w jeden policzek - nastaw mu drugi są szczególnie potrzebne.


Jeżeli nadstawisz drugi policzek to Ci urwą głowę Eli. Jezeli chcesz pokoju gotuj się do wojny ... stare i bardzo trafne powiedzenie. Naiwność i nadmiar idealizmu zawsze ktoś wykorzysta. Uważasz, że teroroystom należy ustępować? Że szantaż nuklearny ze strony korei północnej powinien zostać zaspokojony? Eli, to była by prawdziwa katastrofa ...

Cytuj:
Że hasło jedna owczarnia i jeden pasterz będąc już realizowane lokalnie jest, w przyszłości, nieuniknione globalnie. A skąd my to wiedzieliśmy i wiemy, pomyślałeś...?


Jak a znowu owczarnia, jaki pasterz? Jak ja nie cierpię przyrównywania w katolicyźmie człowieka do owcy. Kto chce być owcą zawsze może nią być, ale niech nie płacze gdy ktoś ją w końcu zaprowadzi do rzeźni ...


N sie 22, 2004 21:27
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Jak a znowu owczarnia, jaki pasterz? Jak ja nie cierpię przyrównywania w katolicyźmie człowieka do owcy.


Pugu...to tylko obrazowe porownanie. Postaraj sie to zglebic.

Gorsze jest to , czego ja nie cierpie. Wmawianie ludziom, ze pochodza od malpy.

pozdrowka


N sie 22, 2004 21:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 29, 2003 12:52
Posty: 1364
Post 
Bardzo kiepskie porównanie, ale może tobie odpowiada. Kto chce być "owcą" zawsze może nią być ... brak odpowiedzialności za samego siebie to bardzo wygodne podejście ...

Cytuj:
Gorsze jest to , czego ja nie cierpie. Wmawianie ludziom, ze pochodza od malpy.


Kto ci takie bzdury opowiadał. Człowiek nie pochodzi od małpy, człowiek i małpa mają wspólnego przodka. Chyba jeszcze mniej rozgarniętego niż małpa, ale to szczegół ... ;]
To zresztą nie jest wmawianie, to fakt ... choć tobie najwyraźniej prawda się nie podoba ... :D wolisz być świetlista istotą stworzoną z miłości, co ? Może w następnym życiu ... ;]


N sie 22, 2004 21:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 08, 2004 20:29
Posty: 86
Post 
Cytuj:
Eli, za grosz spójności czy sensu w twoim wywodzie ... operujesz różnymi pojęciami łącząc je w prawie przypadkowy sposób i wytwarzając pseudo-intelektualną papkę. Przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś ...

Uważam, że realizuję prezentację jednej z ciekawszych teorii opisu świata, jakie można spotkać w dzisiejszych dyskusjach na ten temat. Jeśli nie jest ona do końca zrozumiana to tylko dlatego, że nie jest jeszcze w pełni zaprezentowana. Sądzę też, że bardzo niewiele będzie w niej zwrotów niespójnych z racjonalną całością.

_________________
Oto nadchodzi! Ten, który przygotuje świat na Jego przyjście.


N sie 22, 2004 21:46
Zobacz profil
Post 
I1 ...
Zauważ jedną "drobną" róznicę.
My nie "budujemy sobie religii"
My opieramy się na nauce i działalności Jezusa z Nazaretu, którego działalność jest faktem.


Pn sie 23, 2004 16:25
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 238 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL