Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 0:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 statystyka a modlitwa 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz sie 30, 2007 19:21
Posty: 23
Post statystyka a modlitwa
czy statystyka może dowieść skuteczność modlitwy?


Śr wrz 05, 2007 11:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 17, 2003 17:34
Posty: 619
Post 
Chyba mniej więcej tak, jak filologia (polska, romańska czy jakakolwiek inna) może zająć się konstruowaniem robotów czy promów kosmicznych.

_________________
"Wielki wstyd dla nas, że święci dokonywali wielkich dzieł,
a my chcemy otrzymać chwałę i cześć, opowiadając o nich"
(św. Franciszek z Asyżu)


Śr wrz 05, 2007 12:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 30, 2007 19:21
Posty: 23
Post 
a poprzez np. takie doświadczenie

- rzut monetą
- 1000 ludzi modli się, aby wyrzucić orła
- 1000 ludzi nie modli się

i porównąc ich wyniki?


Śr wrz 05, 2007 12:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 17, 2003 17:34
Posty: 619
Post 
To może zacznij od definicji "modlitwy".

Aby uprościć sobie sprawę:
1. wyklucz chrześcijańskie rozumienie modlitwy.
2. gdyż chrześcijanie wierzą w Boga, który jest Osobą, a nie marionetką czy pajacem na sznurku reagującym behawioralnie na bodziec.
3. zatem w tym kontekście wracamy do pierwszego mojego posta.
4. Nie wypowiadam się za inne religie, wierzenia czy kulty.

_________________
"Wielki wstyd dla nas, że święci dokonywali wielkich dzieł,
a my chcemy otrzymać chwałę i cześć, opowiadając o nich"
(św. Franciszek z Asyżu)


Śr wrz 05, 2007 12:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 22, 2006 8:21
Posty: 919
Post 
hunta napisał(a):
a poprzez np. takie doświadczenie

- rzut monetą
- 1000 ludzi modli się, aby wyrzucić orła
- 1000 ludzi nie modli się

i porównąc ich wyniki?


Byly badania nt. wplywu religii na uzdrowienia pod dowodztwem Dr. Herberta Bensona. Monitorowali oni 1802 pajentow, podzielonych w trzy grupy:
- Grupa kontrolna(nie 'otrzymywala' modlitw)
- Grupa ktora otrzymywala modlitwy i nie wiedziala o tym(aby przetestowac skutecznosc samej modlitwy)
- Grupa ktora otrzymywala modlitwe i wiedziala o tym(aby przetestowac czy wiedza o tym cos zmieni)
Za tych pacjentow modlili sie ludzie uczeszczajacy do trzech kosciolow. Rezultaty opublikowane w "American Heart Journal" w kwietniu 2006 byly dosc oczywiste. Nie bylo zadnej roznicy pomiedzy grupa 1 a 2. Jednakze byla roznica pomiedzy grupa 1 a 3. Jaka to roznica? Ludzie w grupie 3 mieli znacznie wiecej komplikacji i problemow niz ludzie w grupie 1 i 2.

Aby uscislic - wszyscy ludzie modlili sie o "operacje z pozytywnym wynikiem a po niej szybki powrot do zdrowia bez zadnych komplikacji" a naukowy przeprowadzajacy te eksperymenty sami byli religijni i wierzacy.

Modlitwa w tym szerokim tescie(kosztujaym 2.4 mln $!) w zaden sposob nie przyczynila sie do ulatwienia operacji, zmniejszenia ilosci komplikacji albo powrotu do zdrowia. Grupa 3 wrecz wypadla na tym gorzej - prawdopodobnie ze wzgledu na to, ze byli po prostu ta wizja zestresowani.

Oczywiscie zaraz pojawi sie masa wiernych ktorzy stwierdza, ze ten wynik nie ma zadnego znaczenia. Zastanawia mnie jednak - gdyby wykazano pozytywny wplyw modlitwy, to ilu z was mowiloby dalej, ze to nie ma znaczenia; a ilu uznawaloby to za niezbity dowod na istnienie Boga? :-)


Śr wrz 05, 2007 12:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 03, 2006 18:03
Posty: 680
Post 
tommy napisał(a):
Aby uscislic - wszyscy ludzie modlili sie o "operacje z pozytywnym wynikiem a po niej szybki powrot do zdrowia bez zadnych komplikacji" a naukowy przeprowadzajacy te eksperymenty sami byli religijni i wierzacy.


PianticeLLa napisał(a):
To może zacznij od definicji "modlitwy".

Aby uprościć sobie sprawę:
1. wyklucz chrześcijańskie rozumienie modlitwy.
2. gdyż chrześcijanie wierzą w Boga, który jest Osobą, a nie marionetką czy pajacem na sznurku reagującym behawioralnie na bodziec.
3. zatem w tym kontekście wracamy do pierwszego mojego posta.
4. Nie wypowiadam się za inne religie, wierzenia czy kulty.


Pkt 2 tommy.
Nie wiem dlaczego łączycie wiarę chrześcijańską z czarami, a z modlitwy robi się "kup teraz" na allegro.
Nie uważasz, że jak coś zwalczasz to warto to poznać najpierw?


Śr wrz 05, 2007 13:09
Zobacz profil ICQ WWW

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Myśle, że jeśli chodzi o skuteczność to można ustalić czy regularnie modlący się lepiej radzą sobie z różnymi problemami od nie modlących i raczej nic więcej...


Śr wrz 05, 2007 13:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 30, 2007 19:21
Posty: 23
Post 
Einstein też był ateistą a głupi nie był.


Śr wrz 05, 2007 15:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 19, 2007 14:55
Posty: 185
Post 
Panteistą, jak już, ale to w sumie niewielka różnica ;)

_________________
Obrazek
AWWWWM-num-num-num-num!


Śr wrz 05, 2007 16:10
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 17, 2003 17:34
Posty: 619
Post 
czyżby??

http://www.poezje.hdwao.pl/infopage.php?id=40

_________________
"Wielki wstyd dla nas, że święci dokonywali wielkich dzieł,
a my chcemy otrzymać chwałę i cześć, opowiadając o nich"
(św. Franciszek z Asyżu)


Śr wrz 05, 2007 16:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 30, 2007 19:21
Posty: 23
Post 
PianticeLLa napisał(a):

nie wierzył w osobowego Boga

"It was, of course, a lie what you read about my religious convictions, a lie which is being systematically repeated. I do not believe in a personal God and I have never denied this but have expressed it clearly."


Śr wrz 05, 2007 16:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 22, 2006 8:21
Posty: 919
Post 
stern napisał(a):
Pkt 2 tommy.
Nie wiem dlaczego łączycie wiarę chrześcijańską z czarami, a z modlitwy robi się "kup teraz" na allegro.
Nie uważasz, że jak coś zwalczasz to warto to poznać najpierw?


Moze dlatego, ze w biblii tak wlasnie pisze? Odsylam do Mt 17:20, Mt 21:21, Mk 11:24, J 14:12-14, Mt 18:19. Jak dla mnie to calkiem wyraznie potwierdzenie na to, ze mozna w takowy sposob prosic Boga o rozne rzeczy materialne.


Śr wrz 05, 2007 17:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 17, 2003 17:34
Posty: 619
Post 
Wikipedia napisał(a):
Ateizm – przekonanie mówiące, że Bóg, względnie bogowie nie istnieją.


To taka ogólna definicja. Nie wierzyć w Boga osobowego nie oznacza być ateistą. Teksty o przekonaniach religijnych i braku wiary w osobowego Boga są także pod wskazanym przeze mnie linkiem.
Co do reszty trzeba spojrzeć na kontekst historyczny tamtego okresu (zarys jest również w Wikipedii i np. Racjonalista, a szczególnie to.

To tak chyba na marginesie wątku ;)

_________________
"Wielki wstyd dla nas, że święci dokonywali wielkich dzieł,
a my chcemy otrzymać chwałę i cześć, opowiadając o nich"
(św. Franciszek z Asyżu)


Śr wrz 05, 2007 17:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 03, 2006 18:03
Posty: 680
Post 
tommy napisał(a):
Moze dlatego, ze w biblii tak wlasnie pisze?


tommy napisał(a):
Odsylam do Mt 17:20,


św. Mateusz napisał(a):
20 On zaś im rzekł: «Z powodu małej wiary waszej. Bo zaprawdę, powiadam wam: Jeśli będziecie mieć wiarę jak ziarnko gorczycy, powiecie tej górze: "Przesuń się stąd tam!", a przesunie się. I nic niemożliwego nie będzie dla was.


tommy napisał(a):
Mt 18:19.

św. Mateusz napisał(a):
19 Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. 20 Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich».

tommy napisał(a):
Mt 21:21,

św. Mateusz napisał(a):
21 Jezus im odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam wam: jeśli będziecie mieć wiarę, a nie zwątpicie, to nie tylko z figowym drzewem to uczynicie, ale nawet jeśli powiecie tej górze: "Podnieś się i rzuć się w morze!", stanie się. 22 I otrzymacie wszystko, o co na modlitwie z wiarą prosić będziecie».


tommy napisał(a):
Mk 11:24,

św. Marek napisał(a):
22 Jezus im odpowiedział: «Miejcie wiarę w Boga! 23 Zaprawdę, powiadam wam: Kto powie tej górze: "Podnieś się i rzuć się w morze", a nie wątpi w duszy, lecz wierzy, że spełni się to, co mówi, tak mu się stanie. 24 Dlatego powiadam wam: Wszystko, o co w modlitwie prosicie, stanie się wam, tylko wierzcie, że otrzymacie.


tommy napisał(a):
J 14:12-14,


św. Jan napisał(a):
12 Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem, i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca4. 13 A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. 14 O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię.


tommy napisał(a):
Jak dla mnie to calkiem wyraznie potwierdzenie na to, ze mozna w takowy sposob prosic Boga o rozne rzeczy materialne.


Jak dla mnie to bardzo wyraźne potwierdzenie, że wierzący w Boga mogą prosić Boga o różne rzeczy materialne.

Z tego też powodu zabawny jest ten filmik i tłumaczenie, że niespełnianie żądań albo badania modlitwy są dowodem na jej nieskuteczność i "racjonalizacją". Bóg nie dziala jak urząd ds. życzeń, a tego domaga się i hunta i autor filmiku.


Śr wrz 05, 2007 17:58
Zobacz profil ICQ WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 22, 2006 8:21
Posty: 919
Post 
stern napisał(a):
Jak dla mnie to bardzo wyraźne potwierdzenie, że wierzący w Boga mogą prosić Boga o różne rzeczy materialne.


Mhm. Przytoczylem badanie w ktorej ludzie nalezacy do trzech kosciolow modlili sie do Boga o bezproblemowa operacje. To chyba spelnia warunek wiary w Boga, prawda? A jednak - nic nie wyszlo. Tysiac osiemset pacjentow, spoleczenstwo trzech kosciolow. Dwie opcje:

A) Modlitwa nie dziala.
B) Bog postanowil zignorowac prosby wierzacych - nie o rzeczy nieczyste, zlosliwe czy wynikajace z chciwosci - o szczesliwy przebieg operacji i nie pomoc. Dlaczego? Zeby sie nie odkryc? Czynienie dobra tylko wtedy kiedy Ci to wygodne i nie przeszkadza; bez zadnego wiekszego poswiecenia; to chyba nie jest wzorowy przyklad dobroci, prawda?


Śr wrz 05, 2007 18:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL