Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 14:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Ciekawostka(?) - drugi wymiar czasu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So wrz 15, 2007 12:25
Posty: 326
Post Ciekawostka(?) - drugi wymiar czasu
Witajcie;],
Podrzucam Wam linki znalezione na wykop.pl, dotyczące(tyle jestem w stanie przed przeczytaniem powiedzieć), drugiego wymiaru czasu... Dosyć ciekawa sprawa... I interesuje mnie teraz reakcja przedstawicieli różnych środowisk religijnych(ateistów zaliczam żeby zdania nie rozwijać zbytnio i coby się wyalienowani nie czuli;]) na taką możliwość.

Wszystkie teksty w języku angielskim...

http://www.physorg.com/news98468776.html
http://www.eurekalert.org/pub_releases/ ... 101007.php
http://www.telegraph.co.uk/earth/main.j ... ime110.xml

Teraz nie bardzo wiem, na czym mi zależy, ale chciałem się tym z Wami podzielić i ewentualnie obserwować/wziąć udział w ciekawej dyskusji;).

Pozdrawiam.


Pt paź 12, 2007 21:55
Zobacz profil WWW
Post 
Szczerze mówiąc wprowadzanie dodatkowych wymiarów przerasta moje możliwości wyobraźni. Ale jeżeli żylibyśmy w świecie 6-wymiarowym, to nie jesteśmy 6-wymiarowi? Tego nie rozumiem.

Coś specjalnie dla Ciebie: tak dla rozrywki intelektualnej :)

http://crunchgear.com/2007/09/15/the-ten-dimensions/
Na którym wymiarze ty wysiądziesz? ;)


N paź 14, 2007 10:10

Dołączył(a): So wrz 15, 2007 12:25
Posty: 326
Post 
Ja ostatnio dużo czasu siedziałem nad wyobrażeniem sobie czwartego wymiaru. Tesserakt, 4D kostka Rubika, obracanie sześcianu w czwartym wymiarze w osiach xy... Ogólnie potrafię to sobie już nieco wyobrazić, ale widzieć nie zobaczę nigdy...
Ogólnie fajnie to opisują chyba twórcy the Cube.
Masz punkt. Obok niego stawiasz punkt i łączysz. Masz odcinek.
Obok tego odcinka, równolegle do niego stawiasz odcinek i łączysz końce. Masz kwadrat.
Nad tym kwadratem, równolegle do niego, stawiasz kwadrat i łączysz wierzchołki. Masz sześcian.
W osi w(...) nad(?) tym sześcianem stawiasz sześcian i łączysz. Masz tesserakt.

Jeno jest problem, bo w 4 wymiarach pewnie to pasuje, ale w trzech te wierzchołki sześcianów połączone tworzą ściany które ze sobą kolidują... xD


Link fajny, dzięki;).
Tak na bieżąco będę pisał... Póki co w 3 wymiarze ciężko mi sobie wyobrazić to "zaginanie" dotyczące dwóch wymiarów xD.
I to z czwartym jest dziwne, uznanie go za czas, w czterowymiarowym świecie przecież mogą być cztery wymiary przestrzenne, nie trzy przestrzenne i czas... Tak to my żyjemy w czterowymiarowym:D..
Na takiej zasadzie można też spokojnie inne "wymiary" jak masa, praca i energia uznać za wymiary...
No a filmik... wysiadłem przy piątym z tego powodu, że dla mnie nie chodzi o czas ale o przestrzeń w tych wszystkich wymiarach;). Fajnie to na wikipedii jest wyjaśnione choć i tak dla mnie hardkor;].
No i wg filmiku gdybyśmy byli w stanie pojąć jakoś wyższe wymiary możnaby podróżować w czasie, ale to wydaje mi się niezbyt prawdopodobne na takiej zasadzie;].


N paź 14, 2007 10:49
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Teoria strun zakłada istnienie 11 wymiarów :)

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


N paź 14, 2007 11:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 22, 2006 8:21
Posty: 919
Post 
Rita napisał(a):
Szczerze mówiąc wprowadzanie dodatkowych wymiarów przerasta moje możliwości wyobraźni. Ale jeżeli żylibyśmy w świecie 6-wymiarowym, to nie jesteśmy 6-wymiarowi? Tego nie rozumiem.


Tak, ale te dodatkowe sa zagiete. Po lepsze wytlumaczenie odsylam do: http://www.pbs.org/wgbh/nova/elegant/program.html -> jest tam razem z wizualizacja. Jesli dobrze pamietam moze to byc wytlumaczone w "Multiple Dimensions".


N paź 14, 2007 12:08
Zobacz profil
Post 
tommy, mam pytanie: czy ty to rozumiesz?

Dla mnie to kompletna abstrakcja, w ogóle nie potrafię sobie tego wyobrazić. Gdzie są i czym są te dodatkowe wymiary? O co w nich chodzi?

A tak w ogóle fajny link. Popatrzę sobie potem na resztę filmików. Może kiedyś coś zrozumiem :D


N paź 14, 2007 13:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 22, 2006 8:21
Posty: 919
Post 
Rita napisał(a):
tommy, mam pytanie: czy ty to rozumiesz?


Nie moglbym w zaden sposob pojac np. "prawdziwego" 4-wymiarowego przedmiotu tak jak np. hiperkostka. Ale takie zawiniete wymiary sa calkiem niezle zrozumiale jak dla mnie(przynajmniej w kontekscie popularno-naukowym).

Rita napisał(a):
Dla mnie to kompletna abstrakcja, w ogóle nie potrafię sobie tego wyobrazić. Gdzie są i czym są te dodatkowe wymiary? O co w nich chodzi?


No sprobuje Ci to wytlumaczyc mniej wiecej. Tak jak mi zostalo to przedstawione przynajmniej(tj. jak to wyglada w tym filmiku). Wyobraz sobie dwu-wymiarowa przestrzen. Na tej plaskiej przestrzeni postaraj sobie wyobrazic takie jakby zawiniete 'kuleczki' przestrzeni. Te wlasnie zawiniete kuleczki - to sa te dodatkowe wymiary. Zamiast byc prostymi liniami jak standardowa trojwymiarowa przestrzen one sa zwiniete w sobie i tak absurdalnie male, ze nasze mozliwosci poruszania sie w nich sa tak ograniczone, ze nawet tego nie zauwazamy.

Rita napisał(a):
A tak w ogóle fajny link. Popatrzę sobie potem na resztę filmików. Może kiedyś coś zrozumiem :D


Jest o strunach i m-teorii. Plus poczatek to oczywiscie standardowe wprowadzenie do wspolczesnej fizyki. Jak sie temat spodoba to polecam ksiazke o tym samym tytule co film i tego samego autora co tutaj przedstawia swoja wizje. Tam jest dokladniej wytlumaczone ;)


N paź 14, 2007 14:04
Zobacz profil
Post 
Jestem po pierwszej godzinie seansu :)
Zabieram się za drugą. Napiszę, jak coś zaczaję ;)


N paź 14, 2007 15:17

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Nie mam teraz czasu na te filmiki, ale napiszę tylko, co myśmy robili z tymi dodatkowymi wymiarami, żeby w ogóle zacząć teorię strun. Pierwsze 4 wymiary [3 - przestrzeń, 1 - czas] są przestrzenią Riemanna nie stanowiącą problemu. Brakujące wymiary to rozmaitość zwarta, której wymiarowość zależy od teorii. Możemy ją sobie w całości roboczo ścisnąć - i generalnie o niej zapomnieć, przynajmniej na forum ;) To trochę jak kartka papieru - trzeci wymiar ma tak mały, że możemy go pominąć i wyobrażać ją sobie jako przedmiot dwuwymiarowy. No to w naszym wszechświecie ściśnijmy sobie wszystkie wymiary oprócz pierwszych czterech - i do pewnego momentu mamy po sprawie :)

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


N paź 14, 2007 15:47
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 15, 2007 12:25
Posty: 326
Post 
Też przyjemne wytłumaczenie;).

Ale ciekawi mnie, dlaczego często mówi się przy 4D o 3D+t, a nie o czterech wymiarach przestrzennych?


N paź 14, 2007 15:50
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
A, to już zależy od teorii i tego, o czym właściwie mówimy. Czasem czas da się rozpatrywać oddzielnie od przestrzeni [mechanika klasyczna i małe prędkości], czasem to po prostu kwestia jednego minusa w tensorze metrycznym [a raczej jego braku], która jeszcze się komplikuje przy wprowadzeniu krzywizny do przestrzeni Minkowskiego. To gdybyśmy kończyli na OTW. Z teorią strun jest jeszcze gorzej ;)

W każdym razie jakby nie patrzeć, zdecydowanie należy się powstrzymać od uznawania czasu za wymiar przestrzenny! Zauważ, że połączenie czasu z przestrzenią daje czasoprzestrzeń, a nie po prostu przestrzeń.

A teraz idę balować ;)

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


N paź 14, 2007 16:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
Mym skromnym zdaniem za dużo w nauce teorii ostatnio krązy na złych podstawach logicznych a za mało praktyki.
Stąd te wszystkie głupoty. Sa chyba tylko na to samo co dla archeologów przekopywanie kupionych na lewo kosci dinozaurów.
Musza jakoś kase zarabiać na utrzymywanie apartamentów i wynajmowanie sal na wykłady. Tak to się kreci...

Meczy mnie jednak myśl taka: biedak choćby nie wiem jak był mądry pozostanie przy oszustach biedakiem i umrze w ciszy...
ile wynalzaków zostało sprzeniewierzonych a ile ukradzionych? Kto to zliczy. a one sa juz stosowane choć na mała skale.

W teorie dzieki którym ludzie wierza w cofanie się w czasie nie wierzę i nigdy nie uwierzę. Bo to głupota.

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


N paź 14, 2007 20:05
Zobacz profil
Post 
Ja mam podobne odczucia.
Naukowcy wymyślają dodatkowe wymiary, tylko dlatego że pozwala im to zrozumieć to czego normalnie zrozumieć się nie da.
Ja wielokrotnie pytałem. Po co zastanawiać się nad czwartym i kolejnymi wymiarami.
Dajmy przykłady istnienia wymiaru drugiego i pierwszego. Gdzie możemy zaobserwować istnienie tych wymiarów ?
Nie ma świata dwuwymiarowego, nie ma jednowymiarowego, dlaczego miałby istnieć czterowymiarowy ?


Pn paź 15, 2007 13:07

Dołączył(a): So wrz 15, 2007 12:25
Posty: 326
Post 
No nie ma, bo żyjemy w trójwymiarowym;).
Ale mógłby spokojnie istnieć. Np. w formie kartki papieru(dwuwymiarowy), ale byłby zupełnie inny...

A i tak trójwymiarowy wydaje się nam idealny, bo na "wszystkie" możliwe strony idą te wymiary...

Ale w matematyce spokojnie istnieje więcej wymiarów, nawet może ich być n;).


Pn paź 15, 2007 13:24
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Aztec napisał(a):
Nie ma świata dwuwymiarowego, nie ma jednowymiarowego, dlaczego miałby istnieć czterowymiarowy ?
BioZ napisał(a):
No nie ma, bo żyjemy w trójwymiarowym;).
(...)
A i tak trójwymiarowy wydaje się nam idealny, bo na "wszystkie" możliwe strony idą te wymiary...

Nie wiadomo w ilowymiarowym świecie żyjemy. :)
Natomiast 3 lub 4 wymiary są tym co najbardziej intuicyjnie opisuje nasze postrzeganie rzeczywistości, co nie znaczy, że jest to prawdą :)
Tak samo jak nie było prawdą postrzeganie przez ludzi Ziemi jako wyraźnie płaskiej i Słońca wędrującego po niebie lub krążącego wokół nieruchomej Ziemi...

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Pn paź 15, 2007 13:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL