Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 2:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 O Teilhardzie de Chardin 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 13, 2007 2:08
Posty: 139
Post 
Majkel ze Stalowej napisał(a):
wszystko co napisałem to czyste spekulacje. Po prostu pragnę odnaleźć jakiś punkt widzenia, który na nowo da wszystkim chrześcijanom Nowy Optymizm na miarę Nowej Epoki. Taki mianowicie optymizm, który byłby wiedzą pewną, czyli swego rodzaju całościową wizją wszechświata, w której wszystko ma swoje miejsce (nawet dinozaury, wojny, zbrodnie i czarne dziury).

Musisz mi wybaczyć, Wist, że nie potrafię być pokornym katolikiem. Po prostu świadomość, jaka rodzi się we mnie od kilkunastu lat, jest z natury rewolucyjna i "poszukiwawcza". Oczywiście wierzę w Jezusa Chrystusa, mojego Pana jedynego i kocham Go całym moim sercem.


Dlaczego w niego wierzysz? Istnienie czlowieka z grubsza odpowiadajacego biblijnej biografii Jezusa jest historycznie slabo udokumentowane, a szczegoly jego zycia - wcale. Po co budowac zamki z piasku na fundamencie z powietrza? Zacznij od podstaw. Juz niewiele ci do tego brakuje.


Cz lut 21, 2008 6:37
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 03, 2008 0:23
Posty: 246
Post 
Do Wista... otóż tak, interesowałem się innymi spojrzeniami - przede wszystkim Plotynem, Orygenesem, Spinozą, Heglem i po części romantykami. Ale w teilharyzmie odnalazłem największy smak - ową głębię przesiąkniętą mistyką i nauką. A to jest naprawdę zabójcza broń.


Cz lut 21, 2008 8:58
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 03, 2008 0:23
Posty: 246
Post 
Do Carbon Copy:

W sumie to masz rację. Nie powinienem opierać się li tylko na przekazie literackim czy tradycji, której szczerze nienawidzę. Ale pytanie jest następujące: od czego powinienem zacząć? Gdzie leży początek poszukiwań? Mnóstwo myślicieli wskazywało na refleksję o Zasadzie Wszechświata jako o podstawie wszelkich rozumowań ogólnych. Jeżeli zaś Logos jest Czymś, to i ja muszę być czymś. A jeśli Logos jest Kimś, to wtedy i moja osobowość znajdzie uspokojenie. Wychodzę z założenia, że ten Ktoś się wciąż staje w innych "ktosiach". Reprodukcja na zasadzie ewolucji gatunkowej. To implikuje coraz wyższą świadomość biologiczną.

Proszę Cię o Twoją wizję świata.


Cz lut 21, 2008 11:00
Zobacz profil
Post 
motto dla Majkela:
Cytuj:
Poprawna metoda filozofii byłaby właściwie taka: Nie mówić nic poza tym, co się da powiedzieć, czyli poza zdaniami nauk przyrodniczych - a więc nic poza tym, co z filozofią nie ma nic wspólnego; a gdyby potem ktoś chciał powiedzieć coś metafizycznego, wykazać mu, że pewnym znakom nie nadał w swoich zdaniach żadnego odniesienia. Byłaby to dla niego metoda niezadowalająca - nie miałby poczucia, że uczymy go filozofii - ale jedyna ściśle poprawna.


pozdrawiam


Cz lut 21, 2008 16:20
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 03, 2008 0:23
Posty: 246
Post 
pragnę tylko podzielić się moimi myslami, a jeżeli na tym forum są ludzie nietolerancyjni, to spadam i nie wracam. papa

Pozdrawiam wszystkich idiotów na świecie - w końcu to wy rządzicie światem! :lol: :lol: :lol:


Cz lut 21, 2008 22:18
Zobacz profil
Post 
ciekawe...
sekciarz?


Cz lut 21, 2008 22:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Majkel ze Stalowej wydawałeś się rozsądną osobą, ale ten ostatni post jak dla mnie mocno nadwyrężył moją poprzednią opinie.


Pt lut 22, 2008 0:01
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 03, 2008 0:23
Posty: 246
Post 
owszem owszem - jestem rozsądny, ale bardzo niecierpliwy. Wydaje się, że całą moją wizję przedstawiłem w kilku postach... nicwięcej nie wymyślę. Proszę więc o jakieś "fajne" a nie "głupie" zastrzeżenia :)


Pt lut 22, 2008 23:30
Zobacz profil
Post 
to dziwne co piszesz...
jedynym moim "fajnym komentarzem" niech będzie: temu co piszesz brak wartości poznawczej.

powiedz, czy znasz jakąś teorię stricte filozoficzną a nie tylko teozofię?


Pt lut 22, 2008 23:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Wizje faktycznie przedstawiłeś, wierze na słowo że całą, tylko że odbiór jej wymaga doprecyzowania. Jeśli piszesz czy mówisz swoją opinie to naturalnie narażasz się na krytykę, chyba nie myślisz że to forum jest jakoś wyjątkowe i tylko tutaj nie wszyscy przyklaskują temo co inni piszą...


So lut 23, 2008 0:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL