Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 20:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 998 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 67  Następna strona
 Całun Turyński 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3770
Post 
Tematem jest Całun Turyński , jedna z największych relikwi Kościoła . Autentyczność Całunu pozostaje nadal zagadką .


So gru 27, 2008 23:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 18:56
Posty: 1927
Post 
poprawcie mnie, jeżeli się mylę. Datownia metodą węgla, wykazały, że całun jest podróbką, i nie pochodzi z czasów Jezusa.

_________________
...lecz kiedy Jedyny opuścił swych czcicieli, jego Słowo pozostało...

...i nadejdzie dzień, kiedy powróci Jedyny. I znów rozlegnie się dźwięk Sarenetha...


N gru 28, 2008 11:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 24, 2008 11:14
Posty: 4800
Post 
Dokładnie. Datowanie izotopem węgla w 1988 roku, co jest jak najbardziej skuteczną metodą, wykazało, że wiek całunu to około 600 lat. Oczywiście religijni maniacy, którzy na siłę CHCĄ wierzyć w prawdziwość całunu, znalazło sto różnych dziur w tych badaniach, choć idę o zakład, że tych dziur by nie było, gdyby badania nie dotyczyły przedmiotu o wartości religijnej.


N gru 28, 2008 13:03
Zobacz profil
Post 
O matko... :boks:
Przecież stwierdzono jasno i wyraznie,że to był błąd bo datowano łatę...Całun jest starożytny,z I wieku.Myślałam,że to jest oczywiste dla wszystkich.Dlatego po raz enty powtarzam,że pytam,czy jężeli tak jest w istocie,to mamy podstawy sądzić,że to wizerunek Jezusa a nie przypadkowego człowieka.Ale pytanie to do nikogo niestety nie dociera... :cry:
Witoldzie,a kto to są religijni ,maniacy?Całunem tak naprawdę interesują sie przede wszystkim naukowcy,bo Kościół nigdy nie zajął wocec Całunu stanowiska.
Ponadto,jeśli okaże się,że to fałszerstwo,to nic to dla wierzących nie zmienia..Więc nie jest to kwestia religujnych maniaków.To nie jest kwestai chcenia,jak to ująłeś.


N gru 28, 2008 14:36

Dołączył(a): Śr gru 24, 2008 11:14
Posty: 4800
Post 
mariamne z magdali napisał(a):
O matko... :boks:
Przecież stwierdzono jasno i wyraznie,że to był błąd bo datowano łatę...


Jaaasne...
dokładnie tak jak mówiłem, jak ktoś chce, to znajdzie tam nawet dowody na to, że Całun pochodzi z Marsa.


Cytuj:
Całun jest starożytny,z I wieku.Myślałam,że to jest oczywiste dla wszystkich.Dlatego po raz enty powtarzam,że pytam,czy jężeli tak jest w istocie,to mamy podstawy sądzić,że to wizerunek Jezusa a nie przypadkowego człowieka.Ale pytanie to do nikogo niestety nie dociera... :cry:


Zapewne twórca całunu chciał, żeby przedstawiał on Jezusa.
Niestety twórca całunu się nie postarał. Jak już wspomniałem, człowiek przedstawiony na całunie jest anatomicznie kiepski, wielkość głowy oraz długość palców budzą wątpliwości, podobnie jak wyjątkowo sztuczna i nienaturalna pozycja (co prawdopodobnie spowodowane jest tym, że ktokolwiek tworzył całun, zwyczajnie nie pomyślał o tym, w jakiej pozycji musiałby leżeć przedstawiony na nim człowiek, żeby powstało takie odbicie).


Cytuj:
Witoldzie,a kto to są religijni ,maniacy?Całunem tak naprawdę interesują sie przede wszystkim naukowcy,bo Kościół nigdy nie zajął wocec Całunu stanowiska.


Maciej Giertych też jest naukowcem, a mimo to wierzy, że Ziemia ma 6000 lat. Bycie naukowcem nie implikuje nie bycia religijnym maniakiem. Religia też ma "swoich" naukowców, albo raczej ludzi którzy się za takich uważają i nawet jeśli nie będzie to oficjalne stanowisko Kościoła, swoje "wyniki" opierają oni głównie na własnych przekonaniach. Słyszałem kiedyś właśnie fragment wykładu takiego "księdza profesora" - jest na YouTube nawet - próbującego udowadniać, że dinozaury i ludzie żyli w jednych czasach. Oczywiście zdaniem owego "księdza profesora" są nawet na to naukowe dowody. Jedno słowo: żenada...


Cytuj:
Ponadto,jeśli okaże się,że to fałszerstwo,to nic to dla wierzących nie zmienia..Więc nie jest to kwestia religujnych maniaków.To nie jest kwestai chcenia,jak to ująłeś.


Tyle, że Całun Turyński nie jest jedyną relikwią świata. Różnych relikwii są setki, a kiedyś było ich jeszcze więcej. Gdyby zebrać wszystkie "szczapy z krzyża" przechowywane w średniowiecznych kościołach, można by z nich chyba zbudować palisadę otaczającą duże miasto. I średniowieczna moda na relikwie spłodziła także Całun Turyński.

Do dziś zresztą, z tego co gdzieś niedawno wycztyłałem, we Włoszech są dwa kościoły posiadające "prawdziwą głowę Świętego Piotra" (mogło chodzić o kogoś innego, ale o ile pamiętam był to Piotr). Najbardziej mi zapadł w pamięć komentarz do tego: "To chyba jedyny znany chrześcijaństwu święty, który miał dwie głowy".


N gru 28, 2008 15:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
Witold napisał(a):
Dokładnie. Datowanie izotopem węgla w 1988 roku, co jest jak najbardziej skuteczną metodą, wykazało, że wiek całunu to około 600 lat. Oczywiście religijni maniacy, którzy na siłę CHCĄ wierzyć w prawdziwość całunu, znalazło sto różnych dziur w tych badaniach, choć idę o zakład, że tych dziur by nie było, gdyby badania nie dotyczyły przedmiotu o wartości religijnej.


Nie nazywałbym niezależnych naukowców religijnymi maniakami ,a właśnie ci naukowcy nie uwodnili, że jest on średniowiecznym falsyfikatem ponieważ nie znaleziono ani jednego dowodu fałszerstwa. Bazując na tym należy uznać całun za prawdziwy chyba że zostanie udowodnione że jest sfałszowany.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ca%C5%82un ... ntrowersje

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


N gru 28, 2008 16:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 24, 2008 11:14
Posty: 4800
Post 
Dowodów fałszerstwa jest wiele. Najsilniejszy z nich to wiek Całunu oszacowany na 600 lat :)

"Twarz Jezusa, jego ciało, ramiona i palce są nienaturalnie chude i wydłużone. Jego lewe przedramię jest dłuższe niż prawe. Albo Jezus był straszliwie zdeformowany, albo obraz Jezusa ma cechy charakterystyczne dla średniowiecznej sztuki gotyckiej" - Steven Schafersman, badacz całunu

http://www.racjonalista.pl/img/strony/calun2.3.jpg - rekonstrukcja człowieka z całunu... nienaturalnie wysoki i zdeformowany, czy taki był waszym zdaniem Jezus? I kto kładzie zmarłych w takiej pozycji?


N gru 28, 2008 16:33
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
Witold napisał(a):
Dowodów fałszerstwa jest wiele. Najsilniejszy z nich to wiek Całunu oszacowany na 600 lat :)

"Twarz Jezusa, jego ciało, ramiona i palce są nienaturalnie chude i wydłużone. Jego lewe przedramię jest dłuższe niż prawe. Albo Jezus był straszliwie zdeformowany, albo obraz Jezusa ma cechy charakterystyczne dla średniowiecznej sztuki gotyckiej" - Steven Schafersman, badacz całunu

http://www.racjonalista.pl/img/strony/calun2.3.jpg - rekonstrukcja człowieka z całunu... nienaturalnie wysoki i zdeformowany, czy taki był waszym zdaniem Jezus? I kto kładzie zmarłych w takiej pozycji?


Niestety wynik ten został już dawno zanegowany ,gdyż próbki pobrane zostały z brzegu tkaniny ,z miejsc w którym poddawany był naprawie ,więc datowano tkaninę z czasu naprawy a nie sam całun.

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


N gru 28, 2008 16:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 24, 2008 11:14
Posty: 4800
Post 
Tak jak mówiłem - koniecznie chcesz wierzyć, że całun pochodzi z Marsa, to też znajdziesz na to dowody.
Jeśli chcesz wierzyć w "naprawiony skrawek" to proszę bardzo, ale ja ci mówię, że kiedy Całun w świetle badań naukowych okazał się fałszywy, to wierzący musieli coś wymyślić, żeby udowodnić, że to badania się mylą, a nie religia.

Jeśli ten całun jest prawdziwy, to ja mam w domu telewizor, na którym Jezus Chrustus jako pięciolatek oglądał dobranocki. I wiertarkę, której Józef używał jako stolarz.


N gru 28, 2008 16:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
Witold napisał(a):
Tak jak mówiłem - koniecznie chcesz wierzyć, że całun pochodzi z Marsa, to też znajdziesz na to dowody.
Jeśli chcesz wierzyć w "naprawiony skrawek" to proszę bardzo, ale ja ci mówię, że kiedy Całun w świetle badań naukowych okazał się fałszywy, to wierzący musieli coś wymyślić, żeby udowodnić, że to badania się mylą, a nie religia.

Jeśli ten całun jest prawdziwy, to ja mam w domu telewizor, na którym Jezus Chrustus jako pięciolatek oglądał dobranocki. I wiertarkę, której Józef używał jako stolarz.


Opieram się jedynie na najnowszych badaniach naukowych:

Cytuj:
Raymond N. Rogers, emerytowany chemik z Los Alamos National Laboratory, nie dał jednak za wygraną i po latach dociekań ogłosił na łamach pisma "Thermochimica Acta" nowy wiek całunu – 1300-3000 lat. Jego zdaniem uczeni w poprzednich badaniach, nie zdając sobie z tego sprawy, oznaczyli wiek łaty, zręcznie wszytej w całun w średniowieczu

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


N gru 28, 2008 16:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 24, 2008 11:14
Posty: 4800
Post 
[quote="SewerynOpieram się jedynie na najnowszych badaniach naukowych:

Cytuj:
Raymond N. Rogers, emerytowany chemik z Los Alamos National Laboratory, nie dał jednak za wygraną i po latach dociekań ogłosił na łamach pisma "Thermochimica Acta" nowy wiek całunu – 1300-3000 lat. Jego zdaniem uczeni w poprzednich badaniach, nie zdając sobie z tego sprawy, oznaczyli wiek łaty, zręcznie wszytej w całun w średniowieczu
[/quote]

Kluczowe jest tu wyrażenie "jego zdaniem" oraz "nie dał za wygraną". Cóż, ów pan chyba najwyraźnieh chciał uzyskać takie wyniki, zatem je uzyskał. Wszystko się da zrobić. Skoro tyle się krzyczy, że wyniki z 1988 roku były błędne, to skąd pewność, że akurat te nowsze są właściwe?

Niestety, pochodzenie całunu ze starożytności, w żaden sposób też nie tłumaczy błędów anatomicznych, cech stylu gotyckiego oraz raczej nijaką zgodność umiejscowienia ran, do tego jak w czasach Jezusa w Palestynie przebiegały ukrzyżowania (pisałem wyżej o znalezionym szkielecie ukrzyżowanego człowieka, znaleziono go pod Jerozolimą i datuje się na I wiek).


N gru 28, 2008 17:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 18:56
Posty: 1927
Post 
Ok. Zalóżmy wię, że całun ma 2890 lat. Kto owijałby Jezusa w całun mający ok 1000 lat?


A swoją drogą udało się uzyskać identyczny obraz jak ten na całunie np. smarując rzeźbę z drewna mirrą. Po zrobieniu zdjęcia nie dało się ich odróźnić...

_________________
...lecz kiedy Jedyny opuścił swych czcicieli, jego Słowo pozostało...

...i nadejdzie dzień, kiedy powróci Jedyny. I znów rozlegnie się dźwięk Sarenetha...


N gru 28, 2008 17:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
Sareneth napisał(a):
Ok. Zalóżmy wię, że całun ma 2890 lat. Kto owijałby Jezusa w całun mający ok 1000 lat?


A swoją drogą udało się uzyskać identyczny obraz jak ten na całunie np. smarując rzeźbę z drewna mirrą. Po zrobieniu zdjęcia nie dało się ich odróźnić...


Nie 2890 lat tylko od 1300 do 3000

Odnośnie rzeźby to podobne eksperymenty przeprowadzane wcześniej dały wynik znacznie odbiegający od obrazu na całunie.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ca%C5%82un ... ntrowersje

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


N gru 28, 2008 18:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 24, 2008 11:14
Posty: 4800
Post 
Seweryn napisał(a):

Nie 2890 lat tylko od 1300 do 3000


2890 mieści się w tych granicach.
1300 do 3000 czyli równie dobrze może dowodzić, że całun przedstawia nie Jezusa, tylko Mojżesza.

Cytuj:
Odnośnie rzeźby to podobne eksperymenty przeprowadzane wcześniej dały wynik znacznie odbiegający od obrazu na całunie.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ca%C5%82un ... ntrowersje


Raz daje takie wyniki, raz inne. Tym niemniej fakt, że udało się bez problemu uzyskać identyczny obraz, świadczy o tym że w Całunie nie ma nic cudownego. To, że ktoś próbował później drugi raz i już mu się to nie udało, nie świadczy absolutnie o niczym.


N gru 28, 2008 18:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
Witold napisał(a):

Tym niemniej fakt, że udało się bez problemu uzyskać identyczny obraz, świadczy o tym że w Całunie nie ma nic cudownego.


Niekoniecznie bo współczesne podróbki całunu dałoby się szybko wykryć metodami naukowymi natomiast na temat oryginału naukowcy :
Cytuj:

Przedstawili liczne wyniki potwierdzające starożytne i bliskowschodnie pochodzenie całunu oraz brak dowodów na to, by był on tworem artystycznym.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ca%C5%82un ... a.C5.82unu

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


N gru 28, 2008 18:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 998 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 67  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL