Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 03, 2024 15:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Używki 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2009 16:14
Posty: 2
Post Używki
Witam. Mam wątpliwości w pewnej kwestii. Czy używanie tabaki po 18 roku życia jest grzechem? A jak wygląda sprawa z alkoholem i papierosami. Z góry dziękuję za odpowiedzi.;) Pozdrawiam.


Śr kwi 15, 2009 18:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2008 22:30
Posty: 1191
Post 
Grzechem jest to co jest złem.

Czy wypicie kilku toastów na weselu jest złem?
A zalanie się w trupa, tak, że dla kobiety z którą przyszedłem jestem źródłem wstydu jest złe?

Podobnie jest z papierosami i tabaką - miara grzechu zależy od ich szkodliwości.

Zanim sięgniesz po tabakę, czy papierosy warto się zastanowić, czy naprawdę tego chcesz. Wypisz sobie na kartce kilka / kilkanaśce rzeczy, których chcesz (mi. zażywanie tabaki, palenie papierosów, świeży oddech, białe zęby, poczucie bezpieczeństwa, seks przed ślubem, facet na całe życie itd...), czytaj tę kartkę codziennie, a założę się, że do końca miesiąca połowa z tych rzeczy wyleci z Twojej listy ;).

Nie ma się co uzależniać od tego co oferuje świat skoro nawet nie jesteś pewna, czy tego chcesz, pozdrawiam
i respect for all 8)

_________________
O Tobie mówi serce moje;
szukaj Jego oblicza...


Śr kwi 15, 2009 20:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2009 16:14
Posty: 2
Post 
Dzięki za odpowiedź. Rozjaśniłeś trochę sytuacje. Akurat jestem na tym głupim etapie, w którym ponoć chcemy wszystkiego spróbować. Trzeba naookoło wszystkim odmawiać, tłumaczyć innym różne rzeczy i ratować innych przed właśnie takimi używkami. I czuję się jeszcze taką presje, nawet ze strony nauczycielii "No, jesteście w wieku, kiedy normalna młodzież już zaczyna wszystkiego próbować...". To nie jest łatwe i myślę, że silny charakter ma się wtedy kiedy nie ulega się właśnie tej presji. Pozdraawiam^ ^. 8)


Śr kwi 15, 2009 22:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2009 9:36
Posty: 80
Post 
Cytuj:
Podobnie jest z papierosami i tabaką - miara grzechu zależy od ich szkodliwości.


Czy Ci, którzy palili papierosy nie mając świadomości ich szkodliwości są wolni od grzechu ?

A jedzący tłuszcze, które powodują miażdżycę naczyń i zawały serca ?
maja grzech ?

_________________
Wiara jest to uznawanie czegoś, o czym się wie, że tak nie jest (Mark Twain)


Pt wrz 11, 2009 11:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 22:09
Posty: 20
Post 
Cytuj:
A jedzący tłuszcze, które powodują miażdżycę naczyń i zawały serca ?maja grzech ?

Jeśli to obżarstwo to grzech.Te tłuszcze są niezbędne do życia więc w normalnej ilosci zjadanie - żaden grzech. [/quote]


Pt wrz 11, 2009 11:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 30, 2007 13:48
Posty: 1268
Post 
Zaczynać palić papierosy po 18 roku życia, ładować się w ten nic nie dający nałóg a wiele kosztujący to nie grzech tylko głupota.


Pt wrz 11, 2009 12:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 31, 2009 6:49
Posty: 110
Post 
Vacarius napisał(a):
Zaczynać palić papierosy po 18 roku życia, ładować się w ten nic nie dający nałóg a wiele kosztujący to nie grzech tylko głupota.


nie tylko głupota ale grzech też. Bóg dał nam zdrowie i powinniśmy je pielęgnować a nie niszczyć.


Pt wrz 11, 2009 13:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 30, 2007 13:48
Posty: 1268
Post 
Zdrowie można trochę poniszczyć ale przynajmniej jakąś używką która coś daje np rozwesela. A tytoń nic nie daje i na dodatek silnie uzależnia. A wiec po co to brać?
Przed 18 rokiem życia dzieci palą bo chcą być dorosłe i się uzależniają. Ale po co zaczynać palić po 18 roku życia, chyba już nie po to aby być dorosłym? Bo dorosły który pali to nie robi się przez to bardziej dorosły i mądry w oczach kolegów, tak jak to było za dziecka.


Pt wrz 11, 2009 13:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 17:05
Posty: 1061
Post 
u mnie prawie cała klasa pali papierosy... oczywiście spróbowałem, ale to naprawdę nic nie daje - tylko śmierdzę i szkodzę sobie. żadnej satysfakcji czy przyjemnych uczuć nie doświadczyłem, wolę sobie kupić browarka :D smak, przyjemność i lepszy nastrój. oczywiście z umiarem :]

_________________
"Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują." - Albert Einstein


Pt wrz 11, 2009 15:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2009 9:36
Posty: 80
Post 
Cytuj:
Jeśli to obżarstwo to grzech.Te tłuszcze są niezbędne do życia więc w normalnej ilosci zjadanie - żaden grzech


No ... nie całkiem ... można zjadać np w rozsądnych ilościach tłuszcze nasycone, które są zabójcze dla naszych tętnic ... Można o tym wiedzieć, lub nie wiedzieć ... Albo być może nauka kiedyś odkryje, że jedna nie są szkodliwe ... Co to ma do pojęcia grzechu ?

Cytuj:
Bóg dał nam zdrowie i powinniśmy je pielęgnować a nie niszczyć.


A umartwianie się ... posty ? A święci , którzy nosili włośnice, biczowali się ?
Ekskomunikować ich, bo nie szanowali Daru Boga ?

_________________
Wiara jest to uznawanie czegoś, o czym się wie, że tak nie jest (Mark Twain)


Pt wrz 11, 2009 16:08
Zobacz profil
Post 
kognitywista napisał(a):
A umartwianie się ... posty ? A święci , którzy nosili włośnice, biczowali się ?
Ekskomunikować ich, bo nie szanowali Daru Boga ?

Problem znany od IV w. - celem postu bynajmniej nie jest wyniszczenie ciała. Już św. Antoni Wielki, "ojciec mnichów" mawiał, "że są ludzie, którzy wyniszczyli ascezą swoje ciało, ale ponieważ zabrakło im roztropności, oddalili się od Boga."


Pt wrz 11, 2009 16:22

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 22:09
Posty: 20
Post 
Tłuszcze nasycone też są potrzebne do życia!! Po prostu zwykle zjadamy ich za wiele, anie nie wolno ich z diety wyrzucać.


Pt wrz 11, 2009 16:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 30, 2007 13:48
Posty: 1268
Post 
Jeśli skonsumowanie czegoś tam więcej niż organizm potrzebuje jest grzechem. No to nie ma ludzi bez grzechu w takim razie. :)


Pt wrz 11, 2009 16:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 31, 2009 6:49
Posty: 110
Post 
kognitywista napisał(a):
Cytuj:


Cytuj:
Bóg dał nam zdrowie i powinniśmy je pielęgnować a nie niszczyć.


A umartwianie się ... posty ? A święci , którzy nosili włośnice, biczowali się ?
Ekskomunikować ich, bo nie szanowali Daru Boga ?


ale ja miałam konkretnie na myśli palenie papierosów.


Pt wrz 11, 2009 16:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 30, 2007 13:48
Posty: 1268
Post 
Picie to tez jest coś w rodzaju samobiczowania. Tylko ze picie w odróżnieniu do biczowania się jest na początku przyjemnie. A dopiero na następny dzień głowa boli.
I chyba z powodu tej początkowej przyjemności picie to grzech.

Ale skoro wymyślili w Rosji wódkę bezkacową to może w Polsce wymyślą wódę bez grzechową. Czyli taką która nie daje przyjemności a jedynie ogromnego kaca. :-D


Pt wrz 11, 2009 16:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL