Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 17:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 131 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 ile naukowcow jest wierzacych? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt sie 12, 2005 18:18
Posty: 19
Post ile naukowcow jest wierzacych?
Witam,

Temat wiary/niewiary naukowcow poruszylem juz kiedys na forum innego serwisu, jednak teraz nie chce rozwazac przyczyn co stan faktyczny.

Czy ktos dysponuje w miare aktualnymi (najlepiej 2003/2004) danymi nt. ilosci wierzacych naukowcow? Najlepsze bylyby dane globalne lecz rowniez z podzialem (ile w Polsce, ile w USA, ile w Europie) oraz z podziale m na specjalizacje (humanisci, przyrodnicy...).

Osobiscie kiedys znalalzem pare statystyk ale tragicznie roznych - wg. jednego w USA 7,5 % naukowcow to osoby wierzace, wg. innych 45 % popiera albo kreacjonizm albo ewolucje z interwencja boska (co juz wymaga wiary w Boga), wg innych (m.in. artykul prof.Legutko) wierzacych jest 40 % przyrodnikow. Ile jest w rzeczywistosci?

Chodzi mi glownie o naukowcow "z gornej polki" - pracownikow instytutow naukowych, profesorow dziedzin naukowych, wykladowcow, badaczy itp.

TT


So sie 13, 2005 14:57
Zobacz profil
Post 
Nie wiem, ale wydaje mi się, że wśród naukowców jest mało ludzi wierzących.


So sie 13, 2005 15:16

Dołączył(a): Pt sie 12, 2005 18:18
Posty: 19
Post 
GoodBoy napisał(a):
Nie wiem, ale wydaje mi się, że wśród naukowców jest mało ludzi wierzących.


Niestety "malo" to bardzo niedokladna odpowiedz... Tu przydaloby sie statystyki. Raczej jestem pewien iz wierzacy stanowia mniejszosc. Tylko czy wszedzie? Moze w Europie paradoksalnie jest inaczej niz w USA pod tym wzgledem? Moze np. fizykow jest 90 % wierzacych a np. biologow 10 %?

Znasz moze wyniki jakis badan na ten temat? Z tego co wiem w Polsce takich badan chyba nie robiono (przynajmniej ani CBOS ani OBOP nie robil)

TT


So sie 13, 2005 15:18
Zobacz profil
Post 
Przede wszystkim zdefiniujcie slowo "wierzacy". Bo to nie musi znaczyc katolika, moze znaczyc zyda, mahometanina, protestanta. Po drugie - nie musi znaczyc zadnego z tych. Mozna wierzyc w boga, a nie nalezec do zadnego z kosciolow i miec w powazaniu ich zasady. jest to w sumie najczesciej spotykany poglad.

PS
Wiecie, ze wsrod amerykanow wiele osob opowiada sie za tym, ze cos tam w gorze istnieje, ale nie przyjmuje sensu istnienia religii (koscioly, przepisy itd)..

Crosis


So sie 13, 2005 15:47

Dołączył(a): Pt sie 12, 2005 18:18
Posty: 19
Post 
Crosis napisał(a):
Przede wszystkim zdefiniujcie slowo "wierzacy". Bo to nie musi znaczyc katolika, moze znaczyc zyda, mahometanina, protestanta.


Krotko- Wierzacy = teista badz deista. Czyli uznajacy istnienie jednego Boga (lub wielu) w ujeciu teistycznym badz deistycznym. Choc miloby tez bylo zobaczyc statystyki ilu z nich wierzy w Boga osobowego, ile z nich to chrzescijanie itp.


So sie 13, 2005 15:49
Zobacz profil
Post 
Chrzescijaninem mozna byc uprawiajac seks przedmalzenski i nie myslac, ze to grzech. Popierajac aborcje i nie myslac, ze to grzech.

Takie myslenie skazuje np lekarzy robiacych sekcje zwlok na "niewiare" bo to profanacja. Wierzyc - to moze sie rownac stwierdzeniu - tam jest jakis byt. I tak wierzy pewnie wielu. A podzial na chrzescijan itd jest dla mnie sztucznym.


Crosis


So sie 13, 2005 15:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 08, 2004 23:56
Posty: 573
Post 
Crosis napisał(a):
Chrzescijaninem mozna byc uprawiajac seks przedmalzenski i nie myslac, ze to grzech. Popierajac aborcje i nie myslac, ze to grzech.


Mozna ale to taki chrzescijanin jak wegeterianin ktory wpieprza schabowe :D czyli "tylko z nazwy..."

_________________
Obrazek


Pn sie 15, 2005 22:13
Zobacz profil
Post 
Tyrael - on poklada nadzieje w Bogu - i to Bog go osadzi.

Crosis


Pn sie 15, 2005 22:24
Post 
naukowiec z założenia nie może wierzyć
jeśli wierzy to nie jest naukowcem

tak zwani naukowcy to sekta heretycka


N kwi 22, 2007 17:48
Post 
Wierzysz napisał(a):
naukowiec z założenia nie może wierzyć
jeśli wierzy to nie jest naukowcem

tak zwani naukowcy to sekta heretycka

Cudne. Albo komisja która przyznała mi tytuł magistra, albo biskup, który uznał mnie za prawosławnego muszą o tym nie wiedzieć.


N kwi 22, 2007 18:25
Post 
A ja gdzieś czytałem, że podobno większość naukowców, badaczy im bardziej zgłębia swoją wiedzę, to ta wiedza, jej usystematyzowanie nakazuje im doszukiwać się w świecie jakiejś przyczyny wyższej i głębszego sensu istnienia tego świata.


N kwi 22, 2007 21:07
Post 
Wedle badań przeprowadzonych przez Edwarda J. Larsona i Larry'ego Withama (opublikowanych w Świecie Nauki w roku 1999) dowiadujemy się, że "przekonania naukowców amerykańskich niewiele się zmieniły od lat trzydziestych, a najwybitniejsi uczeni są jeszcze większymi ateistami niż kiedykolwiek". Przytaczają też badania tej kwestii z roku 1933, w których ponad 80% najwybitniejszych naukowców nauk przyrodniczych odrzuciło wiarę w osobowego boga, opatrzność oraz nieśmiertelność. Sformułowano wówczas tzw. szczególną teorię niewiary, która twierdziła, że wybitniejsi naukowcy mniej chętnie akceptowali zjawiska nadprzyrodzone, niż naukowcy pośledniejsi. Dziś autorzy badań piszą: "Także ta szczególna teoria dziś miewa się zupełnie dobrze"; "...ogólnie biorąc, wyższe wykształcenie przyczynia się do odsunięcia idei Boga". Jako dowód tego podają badania przeprowadzone wśród członków National Academy of Sciences, czyli wśród najbardziej elitarnych naukowców USA (NAS liczy obecnie ok. 1.800 członków). "Z grona członków akademii, którzy odpowiedzieli na naszą ankietę, brak wiary religijnej zadeklarowało ponad 90%. (...) Spośród członków NAS najbardziej sceptyczną grupę stanowili przedstawiciele nauk biologicznych, z których 95% deklaruje ateizm lub agnostycyzm. Matematycy są nieco bardziej otwarci na religię — co szósty z nich deklarował wiarę w Boga osobowego". Ernst Mayr (zoolog, ewolucjonista, prof. Harvard University w Cambridge, 1961-70 dyr. Muzeum Zoologii Porównawczej tamże; czł. Nar. Akad. Nauk w Waszyngtonie) postanowił w roku 1954 zbadać poglądy religijne wśród swych kolegów akademickich: "Okazało się, że wszyscy jesteśmy ateistami" - pisał.
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1933


I wszystko jasne.


Pn kwi 23, 2007 20:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
zakochanyaniolek napisał(a):
Liczba wierzących naukowców wacha się pomiędzy 40-50 %.
viewtopic.php?p=106216#106216

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Wt kwi 24, 2007 8:10
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn kwi 30, 2007 2:22
Posty: 196
Post 
Wierzysz napisał(a):
naukowiec z założenia nie może wierzyć
jeśli wierzy to nie jest naukowcem

tak zwani naukowcy to sekta heretycka


Absurdalne stwierdzenie. Proszę mi wskazać matematyka, ktory nie wierzy, że 1 jest większe od 0.

Według Scientific American, w 1999 r. około 40% amerykańskich naukowców deklarowało wiarę w Boga. To niewiele. Aczkolwiek ja sam znam tylko dwóch lub trzech niewierzących i dziesiątki wierzących polskich naukowców.


Pt maja 04, 2007 19:04
Zobacz profil
Post Stereotypy
Zdefiniujmy kto to jest naukowiec?
Czy naukowcem jest wasko wyspecjalizowany ignorant ,ktory czesto pojmuje mniej z otaczajacego go oceanu wiedzy niz inteligentna ekspedientka?
Taki "naukowiec" charakteryzuje sie bezczelna slepota ignoranta twierdzacego "wiem , ze wszystko wiem" Taka postawa prowadzi do plytkiego ateizmu.
Dla kontrastu uzyjmy slowa "uczony" albo lepiej "filozof nauki"
Po to zeby zasluzyc na miano uczonego, filozofa nauki potrzebna jest
wiedza przynajmniej kilkunastu nauk przyrodniczych, matematycznych,
medycznych, biologicznych i humanistycznych.
Tylko taka wiedza prowadzi do madro.sci i nieuchronnie prowadzi do Teizmu.
Ja osobiscie sie ciesze , ze ten pseudointeligencki motloch w stylu
"wyksztalciucha Gazety Wyborczej" nie odwiedza naszych kosciolow.
Naprawde oddycha sie lepiej bez nich.


Pt maja 04, 2007 21:52
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 131 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL