Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 7:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 568 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38  Następna strona
 Potop 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Potop
Nie. Mamy Twoją opinię na ten temat. I to bardzo "spłaszczoną".

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn maja 27, 2019 12:03
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Potop
Marku, wybacz, ale z tego co wiem nie masz zielonego pojcia o moim klockowym modelu, który jest totalnie subiektywnym tworem.

Chętnie natomiast poznam Twoje poglądy i rozumienie prawa naturalnego i nie ukrywam nadal czekam na jakieś wskazówki a najlepiej materiały, które pomogą mi poznać tą 'jedyną słuszną interpretację opowieści o potopie'.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn maja 27, 2019 12:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Potop
IrciaLilith napisał(a):
Marku, wybacz, ale z tego co wiem nie masz zielonego pojcia o moim klockowym modelu, który jest totalnie subiektywnym tworem.

Chętnie natomiast poznam Twoje poglądy i rozumienie prawa naturalnego i nie ukrywam nadal czekam na jakieś wskazówki a najlepiej materiały, które pomogą mi poznać tą 'jedyną słuszną interpretację opowieści o potopie'.


Dałem Tobie link do artykułów. Nie odniosłaś się w żaden sposób do nich.


Pn maja 27, 2019 16:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Potop
IrciaLilith napisał(a):
Proteom, mi nie tyle chodzi o katolickie czy powiązane z jakąkolwiek religią czy ideologią opisy i interpretacje prawa naturalnego, ale o konkretne sformułowanie będące ponad tymi podziałami, bo w końcu ma to być prawo, które każdy może odnaleźć w sobie niezależnie od poziomu intelektualnego, wiary czy kultury.


Nie wiem, czy zauważyłaś ,ale jesteśmy na forum katolickim. Daję Tobie odpowiedzi teologów katolickich. Może zadaj swoje pytanie na innym forum: protestanckim, judaistycznym.
IrciaLilith
Cytuj:
Więc powtórzę zasadnicze pytanie: na czym polegały grzechy ludzi, że Bóg uznał, że ich wytopi razem z wszystkimi zwierzętami?

Dostałaś odpowiedz: człowiek złamał prawo naturalne ( wiedział: czym jest dobro, a czym zło), poniósł konsekwencje - Bóg go "ukarał". Ukarał nie należy rozumieć w sposób prymitywny, jakby Bóg był mściwy. Bóg pozwolił, a człowiek (ludzkość) poniosła konsekwencje swoich wyborów. To jest kwestia wiary, a nie wiedzy. Nie oczekuj naukowych dowodów/argumentów na swoje pytanie.


Pn maja 27, 2019 16:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Potop
Proteom, doskonale wiem jak działają mity, przeczytałam podesłane teksty, ale nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i nie oczekuję dowodów z nauk ścisłych.
Co ma przekazywać ta opowieść? Jakiej prawdy uniwersalnej dotyczy? Jak rozumieć zbiorową odpowiedzialność? Jak rozumieć to że Bóg w tej opowieści niejako żałuje i czyni pewne ustępstwa oraz zawiera przymierze?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn maja 27, 2019 16:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Potop
IrciaLilith napisał(a):
Proteom, doskonale wiem jak działają mity, przeczytałam podesłane teksty, ale nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i nie oczekuję dowodów z nauk ścisłych.
Co ma przekazywać ta opowieść? Jakiej prawdy uniwersalnej dotyczy? Jak rozumieć zbiorową odpowiedzialność? Jak rozumieć to że Bóg w tej opowieści niejako żałuje i czyni pewne ustępstwa oraz zawiera przymierze?

Tematem wyjściowym opowiadania o potopie jest powszechność grzechu
spowodowana skrajną niegodziwością ludzi. Skutki grzechu pierworodnego zawsze
przejawiają się w tym, że ludzie buntują się ufni w swą siłę. Grzech zaś coraz
bardziej ich dzieli. W człowieku powstaje niepokój, który następnie przechodzi
na drugich jako nieprzyjaźń i owocuje otwartą walką. Skażony grzechem człowiek
powoduje skażenie ziemi „ze wszystkim co ją napełnia” tak, iż jest ona pełna wykroczeń
przeciw Bogu. Grzech staje się przyczyną podziałów już nie tylko między
poszczególnymi jednostkami (por. Rdz 3), czy w rodzinie (por. Rdz 4), albo między
pokoleniami (por. Rdz 5). Opowiadanie o potopie ukazuje, że podziały spowodowane
grzechem obejmują cały świat
str.12
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Stu ... s25-36.pdf
Ja nie wiem, co to jest prawda uniwerslana?


Pn maja 27, 2019 18:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Potop
Ok, toczyli wojny i się kłócili i byli podzieleni zamiast zjednoczeni... dobrze, że Bóg się z tym pogodził, bo taki potop byłby regularnie ;)

Prawda uniwersalna ma sporo wspólnego z prawem naturalnym, a dobrze wiemy jakie to konkretne pojęcie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn maja 27, 2019 18:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Potop
IrciaLilith napisał(a):
Ok, toczyli wojny i się kłócili i byli podzieleni zamiast zjednoczeni... dobrze, że Bóg się z tym pogodził, bo taki potop byłby regularnie ;)

Prawda uniwersalna ma sporo wspólnego z prawem naturalnym, a dobrze wiemy jakie to konkretne pojęcie.

Nie odpowiedziałaś: co to jest prawda uniwersalna?


Pn maja 27, 2019 19:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Potop
Jak dla mnie to coś co jest prawdziwe niezależnie od religii, wyznania, ideologii, poglądów i uzgodnień.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn maja 27, 2019 19:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Potop
IrciaLilith napisał(a):
Jak dla mnie to coś co jest prawdziwe niezależnie od religii, wyznania, ideologii, poglądów i uzgodnień.

Quid est veritas?


Pn maja 27, 2019 22:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Potop
proteom napisał(a):
Grzech zaś coraz bardziej ich dzieli. W człowieku powstaje niepokój, który następnie przechodzi
na drugich jako nieprzyjaźń i owocuje otwartą walką. Skażony grzechem człowiek
powoduje skażenie ziemi „ze wszystkim co ją napełnia” tak, iż jest ona pełna wykroczeń
przeciw Bogu. Grzech staje się przyczyną podziałów już nie tylko między
poszczególnymi jednostkami (por. Rdz 3), czy w rodzinie (por. Rdz 4), albo między
pokoleniami (por. Rdz 5).


Nie wiem skąd taki pomysł? bo przecież z biegiem lat, coraz bardziej grzesze, i jakoś nie widzę, żeby w jakimkolwiek stopniu mi sie pogorszyło, nawet jestem ba plus względem tych czasów, kiedy grzeszyłem mniej.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn maja 27, 2019 23:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Potop
Robek, grzechy przeciwko prawu naturalnemu yo to samo co grzechy przeciwko prawu kościelnemu?

Dobre pytanie Proteom.Co to jest Prawda? A może by tak nie komplikować i uznać, że prawda to to co jest, a nieprawda to to czego nie ma? Czyli prawda=rzeczywistość? Z tym, że wówczas nie mamy dostępu do prawdy uniwersalnej a tylko do prawdy opartej na naszym indywidualnym doświadczeniu(subiektywnej) i można kombinować jak za pomocą metafor lub obecnie także nauki wyrażać prawdę obiektywną, czyli niezależną od umysłu. Pytanie czy to możliwe? Po drodze pojawiają się prawdy ustalone, oparte na konsensusie.

Dziś trudno odczytywać dawne teksty dotyczące prawdy uniwersalnej, bo oni wyrażali ją metaforycznie, za pomocą opowieści, a prawdziwiść samej opowieści jest bez znaczenia, bo liczy się to co miała przekazywać.
Zauważ, że prawdy moralne czy psychologiczne nadal przekazujemy raczej za pomocą opowiadań czy tzw bajek terapeutycznych. Bajka jest zmyślona, ale jej przekaz jak najbardziej prawdziwy i uniwersalny, dotyczący praktycznie każdwgo nie zależnie od wyznania czy kultury...
Dlatego sądzę, że opowieść o potopie, szczególnie, że pojawia się w mitach wielu kultur powinna zawierać prawdę uniwersalną a nie kierowaną tylko do współczesnych katolików, prawda?
O tyle interpretacja Petersona sporo zyskuje, bo jest właśnie uniwersalna.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt maja 28, 2019 8:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 19, 2017 11:42
Posty: 167
Post Re: Potop
proteom napisał(a):
Dostałaś odpowiedz: człowiek złamał prawo naturalne ( wiedział: czym jest dobro, a czym zło)

skąd miał wiedzieć czym jest dobro, a czym zło?


Wt maja 28, 2019 10:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Potop
Bo Adam i Ewa zjedli owoc z drzewa poznania dobra i zła ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt maja 28, 2019 10:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Potop
Biniu napisał(a):
proteom napisał(a):
Dostałaś odpowiedz: człowiek złamał prawo naturalne ( wiedział: czym jest dobro, a czym zło)

skąd miał wiedzieć czym jest dobro, a czym zło?

Bóg wpisał to w ich sumienia.


Wt maja 28, 2019 11:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 568 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL