Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 11:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Język Adamowy a języki poza Eurazją? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Język Adamowy a języki poza Eurazją?
medieval_man napisał(a):
Oj tam... wiemy coś o zapisie genetycznym pierwszych ludzi..


Znaczy kogo? Którego gatunku?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz cze 26, 2014 8:38
Zobacz profil
Post Re: Język Adamowy a języki poza Eurazją?
medieval_man napisał(a):
Oj tam... wiemy coś o zapisie genetycznym pierwszych ludzi. Pisanie o tym, że byli to Adam i Ewa nie bierze się z tego samego zakresu pojęciowego.
Tak samo jak łączenie "języka adamowego" z biblijnymi pierwszymi rodzicami.


Cz cze 26, 2014 10:32
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Język Adamowy a języki poza Eurazją?
Badania genotypów wskazują na istnienie kogoś takiego jak pierwszy mężczyzna i pierwsza kobieta, od ktorych wywodzi się cały material genetyczny dzisiejszej ludzkości.

http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/pol_adam.htm#kreacjonizm_ewolucjonistyczny
Nie jestem biologiem, więc nie podemuję się oceny rzetelności tego tekstu. Jednak jest intrygujący.

@Cawilian
piszę tylko do @ogon_a
Rozdzielajmy dyskurs naukowy od teologicznego.... i od paranaukowego jak w przypadku "języka adamowego".

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz cze 26, 2014 10:42
Zobacz profil WWW
Post Re: Język Adamowy a języki poza Eurazją?
medieval_man napisał(a):
Badania genotypów wskazują na istnienie kogoś takiego jak pierwszy mężczyzna i pierwsza kobieta, od ktorych wywodzi się cały material genetyczny dzisiejszej ludzkości.

http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/pol_adam.htm#kreacjonizm_ewolucjonistyczny
Nie jestem biologiem, więc nie podemuję się oceny rzetelności tego tekstu. Jednak jest intrygujący.
Pierwszy mężczyzna na Ziemi. Nieco jaśniej wyłożone. U mieszkańców jednej z wiosek w Kamerunie znaleziono chromosom Y należący do męskiej linii, która oddzieliła się 338 tys. lat temu¹⁾. Być może ich język byłby najbliższy "adamowemu" :razz:
______________
  1. A tak nawiasem mówiąc, najstarsze skamieniałe szczątki człowieka współczesnego datuje się na 195 tys. lat...


Pt cze 27, 2014 7:18

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 16:58
Posty: 56
Post Re: Język Adamowy a języki poza Eurazją?
Soul33 napisał(a):
Nieliczne (w porównaniu do liczby słów w danym języku) skojarzenia i podobieństwa to nie argumenty. Od tej pory będzie to uznawane za zaśmiecanie forum i kasowane. Możesz takie opracowania zamieszczać na dowolnym blogu w sieci ale forum nie jest na to odpowiednim miejscem.

BTW, gdy już opracujesz połowę słów z języka angielskiego, daj znać. Na pewno będzie to fascynujące.


Tak naprawdę, nie chcę się znów przywitać... - hello [hel'əυ] = hell [hel]; owe [əυ] zasługiwać na piekło


Zgodnie z prośbą przedstawiam parę najbardziej ciekawych słów z języka angielskiego dot. religii:

Jesus Christ [dзi:.zəs'kraıst] = gee [dзi:]- wyrażenie zaskoczenia lub entuzjazmu, gee up- zachęcić kogoś, żeby okazał więcej wysiłku lub entuzjazmu; zest [zest]- chęć, zapał; cry [kraı]- wołać; east [i:st]- wschód okaż więcej chęci i entuzjazmu, wołaj (na) wschód
Jezus Chrystus
altar ['כ:l.tə(r)] = all [כ:l]- wszystko; tear [teə(r)]- rwać rwać wszystko
ołtarz
the Holy See [ðə həυ.li'si:] = the [ðə]- przedimek określony; hold [həυld]- miejsce na statku (np. powietrznym) gdzie przechowywane są towary; lit [lıt]- zaświecony, zapalony; see [si:]- widzieć zobaczyć zapaloną ładownię na statku powietrznym / na łodzi
Stolica Apostolska
sacrament ['sæk.rə.mənt] = sack [sæk]- grabić, splądrować; row [rəυ]- wiosłować; meant [ment]- miał na myśli (gdy) grabił, miał na myśli wiosłowanie
sakrament
Vatican ['væt.ı.kən] = vat [væt]- kadź; eat [i:t]- jeść; can [kən]- móc móc jeść z kadzi
Watykan
synod ['sın.əd] = sin [sın]- grzech; add [æd]- dodać dodać grzech
synod
Judaeo-Christian [dзu: deı.əυ -'krıs.tζən ] [-ti.ən] = Jew [dзu:]- Żyd; day [deı]- dzień; owe [əυ]- być winnym, zawdzięczać; christen [krıs.(ə)n ]- chrzcić; till [tıl]- do; end [end]- koniec zawdzięczać dzień Żydowi, chrzcić do końca
Judeo-Chrześcijański; Judeo-Chrześcijanie

Więcej na: http://www.filozofia.fora.pl/varia,10/
w temacie: Źródło Języków Współczesnych


N wrz 28, 2014 18:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Język Adamowy a języki poza Eurazją?
O co chodzi tym razem? Wcześniej "tłumaczyłaś" hebrajski na angielski, a teraz... angielski na angielski? W jakim celu?



Ja też mogę?

"Dupa" - "du" (niem.) "Ty" + "pa" (pol.) "żegnaj" = "Żegnam Cię"

Tak się bawimy?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N wrz 28, 2014 18:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Język Adamowy a języki poza Eurazją?
Ja znam lepsze quizy!

- Herbata!
- kto?
- ty!
- tak!
- króliczku..

(dialog staje się jasny po przetłumaczeniu na angielski)

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn wrz 29, 2014 6:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 16:58
Posty: 56
Post Re: Język Adamowy a języki poza Eurazją?
Swoim chamstwem i głupotą wystawiacie o sobie świadectwo. Nic dodać, nic ująć...


Pn wrz 29, 2014 19:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Język Adamowy a języki poza Eurazją?
Zaraz, a cóż masz do zarzucenia mojemu dowodzeniu? Proszę o konkrety.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn wrz 29, 2014 19:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL