Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 4:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169 ... 215  Następna strona
 Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Andy72 napisał(a):
Człowiek to Homo Sapiens a nie żaden skrzypion!


Skrzypion nie byłby Dzieckiem Bożym? Nie mógłby się nawrócić?

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Wt kwi 16, 2019 13:12
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Za dużo Lema i Orybazego

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt kwi 16, 2019 13:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 19, 2017 11:42
Posty: 167
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
pilaster napisał(a):
Do tego, że Biblii nie odczytuje się dosłownie. A już na pewno nie robią tego wierni na własną rękę.



I to jest oczywista bzdura mająca obronić coś czego się obronić nie da.
Jeśli Biblia faktycznie byłaby słowem Bożym adresowanym do ludzi nie wymagałaby "interpretatorów"


Wt kwi 16, 2019 13:17
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Wybawiony napisał(a):
Nie wiem, czy w dyskusji padło już to pytanie, ale czy znacie choć jeden przypadek by ktoś nawrócił się do Boga dzięki teorii ewolucji?
Intrygujące pytanie. Czy znacie choć jeden przypadek, żeby ktoś nawrócił się do Boga dzięki kreacjonizmowi? Ale serio, serio?


Wt kwi 16, 2019 13:20
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Swołocz napisał(a):
zdaję sobie sprawę z nie do końca prawomocnego charakteru poligenizmu. Jednak poligenizm jest bardzo prawdopodobny,


Jak obliczyłeś to prawdopodobieństwo? A Nawet jeśli masz rację to co z tego? Skoro udowodnić tego iż hipoteza poligenizmu jest prawidłowa nie będzie można. Więc mogę wierzyć w Adama i Ewę

Cytuj:
gdyż skoro osobników zazwyczaj w obrębie gatunku jest wiele - a człowiek powstał przez ewolucyjne przeobrażenie się właśnie z gatunku - to prawdopodobnie "na początku" było wielu ludzi.


No widzisz a ja słyszałem że już jakiś czas temu odeszło się od hipotezy poligenizmu. A przynajmniej nie stwierdza się nic w tej materii

Tak btw, sama hipoteza poligenizmu(dyskutowano o niej bodajże już w XVIII wieku) jest starsza niż teoria ewolucji


Wt kwi 16, 2019 13:25
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Alus napisał(a):
. i dlatego ludzi z zaburzeniami natury psychicznej nie skazuje na stosy


Ludu mój ludu... tyle lat na forum i wypisujesz takie brednie. Szczerze powiedziawszy, coraz bardziej myślę o tym żeby zacząć Cię ignorować

Bert04 napisał(a):
jeżeli Pius IX krytykuje Darwina, to jest wrogi TE. Jeżeli Pius IX nadaje tytuł doktora teologii niejakiemu Mivartowi, to pewnie nie doczytał, że ten przeciwnik Darwina proponował własny model "katolickiej ewolucji". Owszem, potem zbłądził, niemniej tytuł doktora dostał m.in. za książkę "On Genesis of Species", która AFAIK nigdy nie wylądowała na Indeksie


Nic nie mam

Cytuj:
KRK jest hierarchiczny. Dotyczy to nie tylko miejsc, ale nawet tych samych osób. Dlatego nawet Jan Paweł II niektóre dokumenty publikował jako Karol Wojtyła, nawet w czasie pontyfikatu, żeby oddzielić swoje opinie od swojego urzędu. Komisje papieskie co pewien czasu ustalają jakieś rzeczy, dopóki nie zostaną one ogłoszone w formie ex-cathedra, mogą zostać skorygowane przez późniejsze komisje, jak i przez papieży i sobory. W ten sposób sam Kościół wystrzega się od pochopnego wydawania osądów w sprawach zasadniczych


Nie wiem czemu używasz skrótu KRK ale mniejsza. Owszem jest hierarchiczny ale nigdzie nie jest napisane iż mam wierzyć współczesnym teologom nt. Ewolucji skoro tradycja przekazuje inną naukę


Wt kwi 16, 2019 14:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
Nie wiem czemu używasz skrótu KRK ale mniejsza.


Kiedyś na innym forum prowadziłem dyskusję, czy KRK jest częścią KK czy jednak są to synonimy. Wychodziło niejednoznacznie, papież jest bezpośrednio zwierzchnikiem KRK a poprzez KK także zwierzchnikiem Katolickich Kościołów Wschodnich (które jednak najczęściej mają własną autonomię i własnych "zwierzchników bezpośrednich"). Dopiero od 1990 te kościoły dysponują ujednoliconym Kanonem Kościołów Wschodnich. Do tego czasu działały na podstawie osobnych unii zawieranych w ciągu ostatniego tysiąca lat. Przez to możliwa była interpretacja, że te Kościoły są podrzędne wobec KRK. Obecnie to się wyrównało, niemniej z tamtej dyskusji pamiętam też teksty źródłowe potwierdzające i jedno i drugie stanowisko.



Poza tym KRK jest skrótem jednoznacznym, a KK można rozwijać różnie (kodeks karny, Okej Okej...). Dlatego preferuję ten pierwszy, o ile nie zachodzi potrzeba omawiania problemów grekokatolików czy koptów katolickich (ich też można skrócić jako KK).

Cytuj:
Owszem jest hierarchiczny ale nigdzie nie jest napisane iż mam wierzyć współczesnym teologom nt. Ewolucji skoro tradycja przekazuje inną naukę


Nie wiem, jak Ty, ale współcześni katoliccy kreacjoniści zbyt często jak na mój gust wierzą współczesnym teologom... protestanckim. Z Kentem Howindem na czele. KRK zaliczył swoją lekcję ze sprawą Galileusza, w tym czasie amerykańscy "pilgrim fathers" płynęli jeszcze na Mayflower. Dlatego KRK pielęgnuje "ostrożnie pozytywny" stosunek do nauki, podczas gdy w bible belt można kwestionować nawet kulilstość Ziemi.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Ostatnio edytowano Wt kwi 16, 2019 14:45 przez bert04, łącznie edytowano 2 razy



Wt kwi 16, 2019 14:41
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
Alus napisał(a):
. i dlatego ludzi z zaburzeniami natury psychicznej nie skazuje na stosy


Ludu mój ludu... tyle lat na forum i wypisujesz takie brednie. Szczerze powiedziawszy, coraz bardziej myślę o tym żeby zacząć Cię ignorować

Aha - czyli stosów w historii Kościoła nigdy nie było, jedynie wrogowie stworzyli taką bajeczkę.
A czy ignorować zawsze to Twój wybór.

Nie przyszło Ci nigdy do głowy czemu opis stworzenia świata w Księdze Rodzaju rozłożono na 6 dni - wszak Bóg Wszechmocny mógł równie dobrze dokonać tego w 1 sekundzie.


Wt kwi 16, 2019 14:41
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Doucz się czym w ogóle zajmowała się inkwizycja. A jak już się dowiesz to wróć do tematu


Wt kwi 16, 2019 14:44
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
Doucz się czym w ogóle zajmowała się inkwizycja. A jak już się dowiesz to wróć do tematu

Czyli stosów nie było? - owszem wyroki wydawały sądy świeckie, podobnie jak świeccy wykonywali wyroki, ale sprawy wnosili prokuratorzy kościelni, inkwizytorzy duchowni.....można usiłować zmieniać historię, ale jak czas dowodzi, może sie to udać jedynie na krótki czas, bo: coście w izbie szeptali do ucha, głosić będą na dachach (Łk 12,3).


Wt kwi 16, 2019 15:07

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
http://mateusz.pl/czytelnia/rz-stosy.htm

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt kwi 16, 2019 15:09
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Andy72 napisał(a):
http://mateusz.pl/czytelnia/rz-stosy.htm

Nic gorszego ponad Ziemkiewicza nie potrafisz zafundować....papież idiota - tak Twój idol określa papieża Franciszka.


Wt kwi 16, 2019 15:15
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Alus napisał(a):
Quinque napisał(a):
Doucz się czym w ogóle zajmowała się inkwizycja. A jak już się dowiesz to wróć do tematu

Czyli stosów nie było? - owszem wyroki wydawały sądy świeckie, podobnie jak świeccy wykonywali wyroki, ale sprawy wnosili prokuratorzy kościelni, inkwizytorzy duchowni.....można usiłować zmieniać historię, ale jak czas dowodzi, może sie to udać jedynie na krótki czas, bo: coście w izbie szeptali do ucha, głosić będą na dachach (Łk 12,3).


Były różne kary. Ale nikt chorych umysłowo na stos nie skazywał


Wt kwi 16, 2019 15:17

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Alus, A merytorycznie na temat Inkwizycji?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt kwi 16, 2019 15:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Alus napisał(a):
Andy72 napisał(a):
http://mateusz.pl/czytelnia/rz-stosy.htm

Nic gorszego ponad Ziemkiewicza nie potrafisz zafundować....papież idiota - tak Twój idol określa papieża Franciszka.


Oł noł! Ziemkiewicza zacytował, a więc to musi być nieprawda! xD


Wt kwi 16, 2019 15:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169 ... 215  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL