Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 4:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197 ... 215  Następna strona
 Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Może najpierw zapoznaj się z tym co wierzymy

A psychoanaliza to bzdury


N maja 26, 2019 21:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
IrciaLilith napisał(a):
I z fizycznym ciałem przebywa w fizycznym niebie z fizycznym Bogiem i fizycznym Duchem Świętym :)


Jak sama nazwa wskazuje, Duch Świętym, to będzie raczej duch, i tu bym sie fizycznego ciała nie spodziewał.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N maja 26, 2019 22:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
Może najpierw zapoznaj się z tym co wierzymy

A psychoanaliza to bzdury

To spróbuj terapię poznawczo-behawioralną. Rewelka.


N maja 26, 2019 22:07
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque, ja nie odpuszczę, bo to już jest przynajmniej druga iteracja tego samego cyklu:

  • Ktoś pyta Quinque, jaki argument przekonałby go do TE.
  • Quinque odpowiada, że taki, gdyby przedstawiciel taksonu A urodził przedstawiciela innego taksonu.
  • Ktoś zwraca uwagę Quinque, że takie wydarzenie nie potwierdziłoby TE, ale wręcz przeciwnie – sfalsyfikowałoby ją.
  • Quinque ignoruje tamtą wypowiedź i zmienia temat.
  • Za jakiś czas ktoś zadaje Quinque pytanie, co by go przekonało, a ten odpowiada to samo.

Więc proszę bardzo ładnie: albo odszczekać tę głupią tezę, że „do TE przekonałoby Cię, gdyby mysz urodziła krowę”, ale tę tezę jakoś uzasadnić.


Pn maja 27, 2019 6:25

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
IrciaLilith napisał(a):
I z fizycznym ciałem przebywa w fizycznym niebie z fizycznym Bogiem i fizycznym Duchem Świętym :)
Owszem, Jezus już na zawsze ma ciało. Ma ono jednak inne właściwości niż te, które znamy w doczesności. To bardzo skomplikowany temat, na tym etapie - nie gniewaj się - nie wczytasz.
IrciaLilith napisał(a):
Psychologia i religioznawstwo są poza kompetencjami nauki?Antropomofizacje Boga są jak najbardziej pochodzenia ludzkiego. Obrazy Boga tworzą ludzie, tyle że nieoznacza to jeszcze stworzenia tego kogo te obrazy przedstawiają w symbolicznej formie.
Czym innym jest ntropomorfizacja, a czym innym daleko posunięte - ideologiczne, a nie naukowe - tezy.

IrciaLilith napisał(a):
Marek, a według Ciebie na czym polega owo podobieństwo ludzi do Boga? Chyba nie chodzi o podobieństwo fizyczne, prawda?
Jest zapewne kilka podobieństw, ale myślę że najważniejszym jest wolność.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn maja 27, 2019 8:34
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Marek, rozumiem, że chrzecijaństwo w które wgryzam się od lat i jest kompatybilne z moim kręgiem kulturowym jest trudniejsze do zrozumienia niż hinduizm gdzie w praktyce trzeba pokonać barierę językową bo kluczowe słowa są nieprzetłumaczalne.
Tak samo zrozumienie pozornie totalnie sprzecznej z logiką mechaniki kwantowej to też pikuś przy zagadnieniu aktualnego ciała Jezusa, które można zapewne pojąć na podstawie prostej analogii do licznych tzw ciał duchowych pojawiających się w literaturze powiązanej z hinduizmem.
Co tam zakumanie idei siedmiu ciał które posiadam, w tym sześciu niematerialnych, ciało Jezusa to niepojęta tajemnica czy co? Jeśli nie zalicza się to do tajemnic wiary, czyli po prostu z założenia jest nielogiczne nawet w innych logikach niż klasyczna to w czym problem.
Chwilami mam wrażenie, Marku, że traktujesz mnie jak małe głupie dziecko tylko dlatego, że nie zgadzam się z nauczaniem Kościoła i przez to nie jestem zdolna do pojęcia o co chodzi.
To, że się z jakąś koncepcją nie zgadzam nie sprawia, że nie mogę jej zrozumieć.
Analogicznie: czy uważasz, że nie jesteś zdolny do zrozumienia hinduizmu, buddyzmu czy taoizmu tylko dlatego, że w to nie wierzysz?

Quinque blokuje sobie zrozumienie na czym polega ewolucja, wybierając walkę z chochołem, ale jakoś każdy stara się mimo to tłumaczyć o co chodzi.

Ja gdy czegoś nie kumam z katolicyzmu to pytam, ale zasadniczo odpowiedź brzmi: i tak nie zrozumiesz, więc nie będę marnować czasu...

Jasne, że antropomorfizacja i tezy ideologiczne to coś innego, ale to i to jest wytworem umysłów.

Jak rozumiesz wolność? Wiesz, mówimy też : wolny jak ptak...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn maja 27, 2019 8:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
IrciaLilith napisał(a):
Co tam zakumanie idei siedmiu ciał które posiadam, w tym sześciu niematerialnych, ciało Jezusa to niepojęta tajemnica czy co? Jeśli nie zalicza się to do tajemnic wiary, czyli po prostu z założenia jest nielogiczne nawet w innych logikach niż klasyczna to w czym problem.


Jezus przed ziemskimi narodzinami był "tylko" duchem, Słowem Boga, Logos. Przez wcielenie stał się także człowiekiem, jak ja i Ty, nie tracąc przy tymi nic ze swojej boskiej natury. Przez Zmartwychwstanie jego ciało uległo przebóstwieniu, ma zarówno właściwości materialne jak i je przekraczające, o czym świadczą wszystkie epizody z okresu między Zmartwychwstaniem a Wniebowstąpieniem. Jakiego rodzaju to było ciało, nie wiedzieli wcześni chrześcijanie, nie wiemy też my. Sw. Paweł sporo na ten temat napisał, porównując "ciało zmysłowe" przed Zmartwychwstaniem do ziarna a "ciało duchowe" do kłosu. Jednakże w innym miejscu ten sam Paweł pisze, że "Człowiek zmysłowy (...) nie pojmuje tego, co jest z Bożego Ducha.". Więc trochę tak jest, że są to sprawy nie-do-końca poznawalne, tajemnice wiary jak pisałaś.

Trochę w temacie pisał Jan Pawł II, jak masz ochotę na dalszą lekturę, to linkuję poniżej:

https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/ja ... 11998.html

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn maja 27, 2019 10:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Dzięki Bert, jeśli by przyjąć za fakt istnienie i powstawanie różnorodnych ciał opisywane w Wedach jest to proste i bardzo logiczne, choć i tak aspekt tajemnicy i braku opcji ogarnięcia umysłem pozostaje :)
Chętnie przeczytam, w końcu im więcej punktów widzenia tym jak dla mnie lepiej.

Nastawiłam się na dłuższą lekturę a tu krótko, zwięźle i na temat i bardzo zrozumiale...
Dziękuję :)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn maja 27, 2019 10:22
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
zefciu napisał(a):
Ktoś zwraca uwagę Quinque, że takie wydarzenie nie potwierdziłoby TE, ale wręcz przeciwnie – sfalsyfikowałoby ją


Śmieszne to jest. Nie potraficie przestawić ewolucji na żywo ale stosujecie jakaś ekwilibrystykę co by "wyszło na wasze". Jeszcze rozumiałbym jakby robili to wojujący ateiści

Marek_Piotrowski napisał(a):
W ogóle nie rozumiem, czemu ktoś pyta o to "czy można wierzyć w Bogia i ewolucję" a nie np. "czy można wierzyć w istnienie prądy elektrycznego i w Boga" (nie mówiąc już o elektronach czy kwarkach).
Coma jedno do drugiego?


Pytanie o prąd jest jakościowo inne od pytania "czy Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo". Przecież już mówiłem że Ojcowie Kościoła zachwycali się faktem że Bóg stworzył ciało człowieka z niczego. Druga Ewa, Drugi Adam itd.


Ostatnio edytowano Pn maja 27, 2019 16:19 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pn maja 27, 2019 16:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
zefciu napisał(a):
Ktoś zwraca uwagę Quinque, że takie wydarzenie nie potwierdziłoby TE, ale wręcz przeciwnie – sfalsyfikowałoby ją


Śmieszne to jest. Nie potraficie przestawić ewolucji na żywo ale stosujecie jakaś ekwilibrystykę co by "wyszło na wasze". Jeszcze rozumiałbym jakby robili to wojujący ateiści

Ewolucja na żywo: co to takiego?


Pn maja 27, 2019 16:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Cytuj:
Mam wrażenie, że [ludzie kwestionujący religijne narracje] mogliby zastosować taktykę zbliżoną do tej, jaką posługuje się wielu współczesnych
żydów. Muszą oni radzić sobie z licznymi biblijnymi narracjami, których wiarygodność im samym wydaje się wielce wątpliwa, jak choćby
stworzenie świata w sześć dni czy opowieść o Jonaszu żyjącym w brzuchu wielkiej ryby. Otóż my rozróżniamy lewopółkulowe narracje (te, które
mają związek z realną rzeczywistością i faktami) od prawopółkulowych — te mają jedynie głosić jakąś prawdę. Ich przekaz pozostaje prawdziwy,
nawet jeśli cała opowieść jest kompletnie zmyślona.

Rabin Harold Kushner

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn maja 27, 2019 16:20
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Nie wiem czy wiesz? Ale nie jesteśmy judaistami


Pn maja 27, 2019 16:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
Śmieszne to jest. Nie potraficie przestawić ewolucji na żywo ale stosujecie jakaś ekwilibrystykę co by "wyszło na wasze". Jeszcze rozumiałbym jakby robili to wojujący ateiści.


Przecież wrzucałem Ci kilka tygodni temu artykuł na ten temat!


Pn maja 27, 2019 16:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
Śmieszne to jest. Nie potraficie przestawić ewolucji na żywo ale stosujecie jakaś ekwilibrystykę co by "wyszło na wasze".


Ktoś bardziej złośliwy ode mnie mógłby w tym miejscu ripostować w stylu "Jak ujrze jak Bóg lepi z gliny człowieka a z żebra robi kobietę, (jak przedstawiają to obrazki kreacjonistów) to uwierzę w dosłowny biblijny opis stworzenia". Ale nie bądźmy zbyt złośliwi.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn maja 27, 2019 16:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
W ogóle nie rozumiem, czemu ktoś pyta o to "czy można wierzyć w Bogia i ewolucję" a nie np. "czy można wierzyć w istnienie prądy elektrycznego i w Boga" (nie mówiąc już o elektronach czy kwarkach).
Coma jedno do drugiego?


Pytanie o prąd jest jakościowo inne od pytania "czy Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo".
Ale co do tego nie ma sporu i nie o to pyta tytuł wątku.
Cytuj:
Przecież już mówiłem że Ojcowie Kościoła zachwycali się faktem że Bóg stworzył ciało człowieka z niczego. Druga Ewa, Drugi Adam itd.
Eeee, co Ty opowiadasz. Pismo wyraźnie mówi "wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą"/Rdz 2,7/
Co zresztą - gdybym był zwolennikiem poglądu że Mojżesz wiedział cokolwiek na temat technikaliów stworzenia - pasowałoby do ewolucji. Ale nie jestem.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn maja 27, 2019 17:01
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197 ... 215  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL