Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215  Następna strona
 Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
Kravia napisał(a):
Cytuj:
skoro sam o temacie wiesz tyle co nic?

Na szczęście nie jest to temat o naukowości ewolucji. Tylko o jej zgodności z chrześcijaństwem. Narazie nic na temat nie napisałaś. Więc daruj sobie

Ale przecież my w tym temacie mamy to samo zdanie! Teoria ewolucji kłóci się z doktryną chrześcijańską. Różnimy się tylko wnioskami - ty próbujesz zaprzeczać teorii ewolucji, a ja skłaniam się raczej ku zmianie doktryny.


N sie 04, 2019 19:06
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
I dlatego żadną chrześcijanką nie jesteś. Wolisz wierzyć antyreligijnym ateistom niż Bogu :(


N sie 04, 2019 20:20

Dołączył(a): Śr maja 15, 2019 9:49
Posty: 99
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Dzięki Quinque za link do tego artykułu.
Spotykam się z różnymi opiniami n/t ewolucji. Szczególnie fundamentalni protestanci twierdza podobnie, chociaż nie wszyscy.

Dlaczego w tym artykule pisze, że Bóg stworzył rośliny, zwierzęta i czlowieka z niczego, skoro w Genezis I jest napisane - ziemia wydała rośliny, i potem ziemia wydała zwierzęta , a człowieka z prochu ziemi. Wszystko miało swój materiał wyjściowy do stworzenia.

Do XIX wieku ludzie niewiele wiedzieli n/t biologii, dziedziczenia, a tym bardziej genetyki. Dlatego Ojcowie Kościoła mówili tylko to co było napisane w Biblii. Kiedy znaleziono wykopaliska skamielin nieznanych zwierząt zaczęto zastanawiac się co to jest.
Wyjaśnieniem była genetyka i mutacje. Dlatego pisma Ojców Kościoła nie są kompletne. Brakuje tam informacji jak działa chemia, biologia i genetyka. Teraz zaczynamy to poznawać (nie jest to perfekcyjne) ale znamy zasady. Zresztą pokrywa się to z Biblią - ziemia wydała i kolejność była od prostych do złożonych organizmów.
Bóg posłużył się ewolucją, aby nie łamać ustanowionych przez siebie praw i stałych fizycznych.
Wszystko jest dziełem Boga i oddajemy mu chwałę za to. Jak to robi, to poznajemy i podziwiamy Boga.


N sie 04, 2019 20:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
I dlatego żadną chrześcijanką nie jesteś. Wolisz wierzyć antyreligijnym ateistom niż Bogu :(

A co, Bóg powiedział ci, że stworzył świat bez udziału ewolucji? Czy raczej autorzy księgi spisanej tysiące lat temu? Więc komu ty wolisz wierzyć, naukowcom, którzy stworzyli twój komputer, dzięki którym samochody jeżdżą, a samoloty latają, czy jakimś ludziom żyjącym tysiące lat temu?


Pn sie 05, 2019 8:20
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Oczywiście że wolę wierzyć autorom Biblii. Mało tego, osobiście wolałbym żyć w czasach do IV wieku. Aha, obecnie nie mam komputera ani samochodu


Pn sie 05, 2019 8:25
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
nie mam komputera
Ale z niego korzystasz.


Pn sie 05, 2019 8:32
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Z telefonu


Pn sie 05, 2019 8:42
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
Z telefonu
Takiego analogowego z tarczą? Czy z miniaturowego komputera z funkcją telefonu? Jak w ogóle wyobrażasz sobie, że coś, co nie jest komputerem połączyło się z siecią TCP/IP?

To jest właśnie jeden z problemów dyskusji z Tobą Quinque – nie rozumiesz pojęć. Nie rozumiesz, co oznacza Ewolucja (czego wielokrotnie dowiodłeś wskazując jako „dowody ewolucji” zdarzenia, które by zanegowały teorię ewolucji). Nie wiesz, co to znaczy „komputer”, ale utrzymujesz, że nie używasz komputerów. Itd.


Pn sie 05, 2019 8:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
Oczywiście że wolę wierzyć autorom Biblii. Mało tego, osobiście wolałbym żyć w czasach do IV wieku. Aha, obecnie nie mam komputera ani samochodu

Rozumiem, że żywność trzymasz w ziemiance, nie w lodówce, nie oglądasz telewizji, nie poruszasz się komunikacją miejską, a kiedy boli cię ząb, modlisz się i samo mija. Posty na forum zaś piszesz przez telepatyczną łączność z Internetem.


Pn sie 05, 2019 9:36
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Kravia napisał(a):
Posty na forum zaś piszesz przez telepatyczną łączność z Internetem.
No przecież napisał Quinque, że posty pisze „z telefonu”. A to że nie wie, że ten telefon jest komputerem, to już kwestia ignorancji, która jest Quinque wyborem. Quinque bowiem wierzy, że jeśli o technologii i nauce niczego nie będzie wiedział, to jakoś go to uchroni przed ich szkodliwymi wpływami.


Pn sie 05, 2019 9:42
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
zefciu napisał(a):
Quinque bowiem wierzy, że jeśli o technologii i nauce niczego nie będzie wiedział, to jakoś go to uchroni przed ich szkodliwymi wpływami.


Mam nadzieję. Do czego prowadzi nauka. Np. Nauka mózgu. Mamy osobę która cierpi na jakąś chorobę mózgu. I jedna półkula mózgu twierdzi że jest religijną osobą, a druga półkula mózgu mówi że jest ateistą(i zdaje się że był taki przypadek. Jacek Prusak w jednym z swoich artykułów go opisał). Co z taką osobą? Gdzie trafi po śmierci? No właśnie. Do tego prowadzi nauka, do jakiś dziwnych rozważań na temat wiary


Cz sie 08, 2019 19:48
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
Do tego prowadzi nauka, do jakiś dziwnych rozważań na temat wiary
No przecież to nie nauka doprowadziła tego człowieka do takiego stanu (zakładając, że rzeczywiście ktoś taki był, bo mam wrażenie, że znowu zmyślasz). Więc nie rozumiem, czemu obwiniasz naukę.

Naprawdę wierzysz, że jeśli nie będziesz wiedział, że używasz komputera, to dzięki temu Bóg Ci odpuści grzech używania komputera?


Cz sie 08, 2019 19:51

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Odwaliłam robotę za Quinque:
https://www.naukaireligia.pl/niemy-wiez ... szki-26150

Artykuł bardzo przystępny i ciekawy, szczególnie jeśli ktoś jeszcze się nie interesował głębiej problematyką rozdzielenia półkul, bo to serio poważny dylemat teologiczny.
Podobnym problemem jest sam fakt, że osoby o wyraźnie dominującym myśleniu lewopółkulowym znacznie częściej nie są religijne, choć nie oznacza to wcale odrzucania duchowości, co jest praktycznie normą u osób z autyzmem oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu, gdzie zasadniczo zarówno religia jak i duchowość są odrzucane choć oczywiście jest to zależność statystyczna.
Są też zaburzenia oraz cechy osobowości sprzyjające religijności.

Idąc w drugą stronę psychologia ewolucyjna poważnie zajmuje się korzyściami ewolucyjnymi dla osób wykazujących cechy umożliwiające wyższą religijność i sporo wskazuje, że jest to przystosowanie promowane przez czynniki ewolucyjne przez wiele tysiącleci a obecnie może być to wręcz nasilone, ze względu na statystycznie istotne większą ilość potomstwa w rodzinach religijnych.

Zapewne Quinque uzna, że prawdziwym złem jest neuroteologia. Serio, jeśli ewolucja jest wrogiem religii to co dopiero ta dynamicznie się rozwijająca i ostro krytykowana z jednej i drugiej strony dziedzina nauki ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz sie 08, 2019 21:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
Mam nadzieję. Do czego prowadzi nauka. Np. Nauka mózgu. Mamy osobę która cierpi na jakąś chorobę mózgu. I jedna półkula mózgu twierdzi że jest religijną osobą, a druga półkula mózgu mówi że jest ateistą(i zdaje się że był taki przypadek. Jacek Prusak w jednym z swoich artykułów go opisał). Co z taką osobą? Gdzie trafi po śmierci? No właśnie. Do tego prowadzi nauka, do jakiś dziwnych rozważań na temat wiary

Innymi słowy, "lepiej nie chodzić do lekarza, bo jeszcze znajdzie ci jakąś chorobę".


Pt sie 09, 2019 9:10
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Kravia napisał(a):
Innymi słowy, "lepiej nie chodzić do lekarza, bo jeszcze znajdzie ci jakąś chorobę".
Zastanawia mnie, co by zrobił Quinque, gdyby np. został kapłanem i przyszłaby do niego osoba mająca osobowość mnogą. Co by jej poradził? Albo co by poradził osobie mającej problem moralny związany z używaniem jakiejś technologii?


Pt sie 09, 2019 9:17
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL