Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 15, 2024 0:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189 ... 215  Następna strona
 Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Ewolucja przypadkowa ? Czegoś kolego nie rozumiesz, bo element losowości (mutacje) z ich interakcją wobec złożonego systemu przyczynowo-skutkowego (mechanizmy ewolucji) porównujesz do przypadkowości maszyny do lotto, gdzie jest to czysta losowość.
Losowy to nie to samo co przypadkowy, przypadki mają swoje przyczyny i skutki, tyle że nie znane.
W przypadku( jak to słowo tu pasuje) ewolucji owe mechanizmy nie są owiane tajemnicą i naprawdę wiele z nich jest dobrze poznanych i opisanych co pozwala na przewidywanie kierunku przyszłych zmian.

Jeśli chcesz ruszyć temat entropii to sprecyzuj problem w innym wątku.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr maja 15, 2019 11:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 17, 2019 5:46
Posty: 59
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
IrciaLilith napisał(a):
Wierzyć w Boga i w ewolucję jest łatwo, problemy się pojawiają na polu: jak interpretować Biblię, aby usunąć sprzeczności z nauką, ale tu na pomoc przychodzą bibliści i teolodzy, którzy nie mają z tym problemu.
I od tego powinny zacząć osoby, które z pewnych przyczyn chcą wierzyć, że wiara w Boga =wiara w Biblię i nie potrafią tej wiary z ewolucją opartą na faktach pogodzić.
Ewolucję nie jest faktem, a teorią naukową, pewnym modelem czy konstruktem myślowym opartym na pewnych założeniach. Tak więc sama wiara jest również wpisana w jej strukturę. Dlaczego uważasz że egzegeza Pisma musi być warunkowana teorią ewolucji? Przecież to dwie różne domeny funkcjonujące w oparciu o różne normy identyfikacji odmienne funkcje i złożenia. Zresztą poziomów interpretacji Biblii jest wiele i każdy ma swoje cechy charakterystyczne. Anatagonizowanie tych dwóch porządków nie ma uzasadnienia w faktach.


Śr maja 15, 2019 11:51
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Kafar napisał(a):
Jakie objawienie?
Rozważamy jakieś objawienie inne niż Objawienie?
Cytuj:
Przecież napisałem o zasadności geocentryzmu z perspektywy Boga i człowieka.
Z perspektywy człowieka w codziennej, powszechnej mowie geocentryzm (polegający na używaniu geocentrycznych sformułowań) jest może i „zasadny”. Ale o co Ci chodzi z tą „zasadnością geocentryzmu z perspektywy Boga”, tego już nie wiem.


Śr maja 15, 2019 13:19

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Kafar- co dla Ciebie jest faktem?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr maja 15, 2019 14:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 17, 2019 5:46
Posty: 59
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
zefciu napisał(a):
Kafar napisał(a):
Jakie objawienie?
Rozważamy jakieś objawienie inne niż Objawienie?
Cytuj:
Przecież napisałem o zasadności geocentryzmu z perspektywy Boga i człowieka.
Z perspektywy człowieka w codziennej, powszechnej mowie geocentryzm (polegający na używaniu geocentrycznych sformułowań) jest może i „zasadny”. Ale o co Ci chodzi z tą „zasadnością geocentryzmu z perspektywy Boga”, tego już nie wiem.
Objawienie jest terminem o konotacjach duchowo - religijnych, dlatego nie ma zastosowania do ludzkiego opisu rzeczywistości obserwowanej. Natomiast zasadność geocentryzmu z perspektywy Boga, dotyczy opisu zjawisk w zacytowanych fragmentach z Pisma (człowiek pisał, Bóg natchnął).


Śr maja 15, 2019 14:24
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Kafar napisał(a):
Objawienie jest terminem o konotacjach duchowo - religijnych, dlatego nie ma zastosowania do ludzkiego opisu rzeczywistości obserwowanej.
Non sequitur. Czy np. stwierdzenie, że zefciu wierzy w Objawienie jest bezsensowne?
Cytuj:
Natomiast zasadność geocentryzmu z perspektywy Boga, dotyczy opisu zjawisk w zacytowanych fragmentach z Pisma (człowiek pisał, Bóg natchnął).
A ja się nie pytam, czego dotyczy, tylko o co w ogóle Ci chodzi. Co to jest „perspektywa Boga” i czemu uważasz, że Bóg ma perspektywę związaną z naszą planetą?


Śr maja 15, 2019 14:27
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
zefciu napisał(a):
A które mam arbitralnie odrzucić?

To twoja sprawa. Ja jako chrześcijanin odrzucam stwierdzenie że "Bóg nie bezpośrednio stworzył ciało człowieka"

Cytuj:
Jak na razie nie mam podstaw, by odrzucić którekolwiek, a spójność mojej koncepcji świata poprzez odrzucenie się nie zwiększy, a wręcz przeciwnie


No ciekawe. Bo prawosławny zefciu(jeśli chodzi o akceptację TE) jest w gorszej sytuacji niż katolik Quinque. Z tego powodu iż(a tak wynika z książki którą czytałem nt relacji prawosławie- ewolucja) w prawosławiu wierzy się iż człowiek został stworzony odrazu w Niebie. Natomiast u nas już w starożytności rozważano różne kwestie np. Na synodzie w Kartaginie, gdzie rozwiązano możliwość tego iż śmierć w ogrodzie nie istniała. Podatno scholastycy dali na różne ciekawe interpretacje.
Np. Św. Bonawentura uważał że w raju zwierzęta umierały. A św. Tomasz z Akwinu uważał że przez spożywanie owocu z drzewa poznania, Bóg obdarzył człowieka darem który przezwyciężał jego naturalne słabości

Cytuj:
Co z tymi minami?


Nie moja wina że nie wiesz iż skrót min, oznacza międzyinnymi


Śr maja 15, 2019 14:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):

Cytuj:
Co z tymi minami?


Nie moja wina że nie wiesz iż skrót min, oznacza międzyinnymi


Skrót "min." oznacza między innymi :P : minister, minimum, minimalny, minimalnie. Natomiast nie istnieje słowo "międzyinnymi" a od wyrażenia "między innymi" jest inny skrót.

https://pl.wiktionary.org/wiki/min.
https://pl.wiktionary.org/wiki/m.in.#pl


Co ciekawe, istnieje możliwość łączenia wyrażeń w jeden skrót: na przykład (np.), wyżej wymieniony (ww.) i pod wezwaniem (pw., rzadziej (!) p.w.)

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/np-m-in;7803.html
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/pw-i-ww;3063.html

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr maja 15, 2019 15:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 15, 2019 9:49
Posty: 99
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
IrciaLilith napisał(a):
Ewolucja przypadkowa ? Czegoś kolego nie rozumiesz, bo element losowości (mutacje) z ich interakcją wobec złożonego systemu przyczynowo-skutkowego (mechanizmy ewolucji) porównujesz do przypadkowości maszyny do lotto, gdzie jest to czysta losowość.
Losowy to nie to samo co przypadkowy, przypadki mają swoje przyczyny i skutki, tyle że nie znane.
W przypadku( jak to słowo tu pasuje) ewolucji owe mechanizmy nie są owiane tajemnicą i naprawdę wiele z nich jest dobrze poznanych i opisanych co pozwala na przewidywanie kierunku przyszłych zmian.

I o to chodzi. Mutacje kodu genetycznego nie są losowe jak w maszynie Lotto. One zostały zaplanowane przez warunki początkowe i prawa fizyki. Jeżeli programista stworzy grę komputerową, to jej przebieg jest możliwy tylko według tego programu, chociaż może zawierać elementy wolnego wyboru.
Na poziomie kwantowym jest losowość, ale i tak zdarzenia losowe układają się według określonych praw fizyki. Stałe fizyczne oraz prawa fizyki mocno ograniczają przypadkowość (losowość) zdarzeń. Jeżeli ewolucja rozwoju gatunków została zaplanowana, to jest celowa i kontrolowana przez Stwórcę tego programu.


Śr maja 15, 2019 16:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Bardzo daleko posunięte wnioski, choć bardzo mi się podoba, że ktoś tak jak ja posługuje się analogią do programisty i gry komputerowej.
Wyobraź sobie, że programista wprowadza pewne reguły gry i po prostu obserwuje/doświadcza efekty. Wcale nie musi mieć konkretnego punktowego celu, ani ingerować na poziomie detali...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr maja 15, 2019 16:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 15, 2019 9:49
Posty: 99
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
IrciaLilith napisał(a):
Bardzo daleko posunięte wnioski, choć bardzo mi się podoba, że ktoś tak jak ja posługuje się analogią do programisty i gry komputerowej.
Wyobraź sobie, że programista wprowadza pewne reguły gry i po prostu obserwuje/doświadcza efekty. Wcale nie musi mieć konkretnego punktowego celu, ani ingerować na poziomie detali...

Może tak być. Zwykle każda gra nie można przekraczać pewnych warunków brzegowych, chociaż wewnątrz jest wolny wybór (losowość). Na przykład tłum ludzi zachowuje się niemal przewidywalnie, chociaż pojedynczy ludzie zachowują się nieprzewidywalnie.
Myślę, że tak poważna i obszerna gra jak nasz Obserwowalny Wszechświat została stworzona w pewnym celu, chociaż z dużym polem losowości. Programista człowiek zwykle robi fine-tuning swojej gry, aby ją udoskonalić lub osiągnąć jakiś cel. Nie robi tego stale, a tylko w określonych momentach. Czy Bóg Stwórca programuje podobnie do człowieka-programisty? To jest otwarte pytanie.


Śr maja 15, 2019 17:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Czy zakładasz istnienie tylko jednej lini czasu czy też jest ich więcej, a tylko doświadczane są pojedyncze linie przez dane jednostki?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr maja 15, 2019 17:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 17, 2019 5:46
Posty: 59
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
zefciu napisał(a):
Kafar napisał(a):
Objawienie jest terminem o konotacjach duchowo - religijnych, dlatego nie ma zastosowania do ludzkiego opisu rzeczywistości obserwowanej.
Non sequitur. Czy np. stwierdzenie, że zefciu wierzy w Objawienie jest bezsensowne?
Przepraszam, czy Ty odnosisz się do tego o czym ja prawie, czy generujesz jakieś nowinki w stylu "obciętej głowy"?
Cytuj:
A ja się nie pytam, czego dotyczy, tylko o co w ogóle Ci chodzi. Co to jest „perspektywa Boga” i czemu uważasz, że Bóg ma perspektywę związaną z naszą planetą?
Toż przecież napisałem o co mi chodzi. Perspektywa Boga (w omawianym temacie) to Jego punkt widzenia zawarty w Piśmie Świętym, dotyczący ruchu słońca, zgodny z naszą, ludzką optyką. A dlaczego ją ma? To proste. Chciał człowiekowi odsłonić swój punkt widzenia, aby ludzie mieli pewność, że to co obserwują nie jest niezgodnie z Jego wiedzą. Bóg dał nam po to zmysły, abyśmy mogli ocenić, co jest prawdą, a co nie.
IrciaLilith napisał(a):
Kafar- co dla Ciebie jest faktem?

Na przykład to, że świat istnieje.


Śr maja 15, 2019 17:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 15, 2019 9:49
Posty: 99
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
IrciaLilith napisał(a):
Czy zakładasz istnienie tylko jednej lini czasu czy też jest ich więcej, a tylko doświadczane są pojedyncze linie przez dane jednostki?

W mechanice kwantowej czas nie występuje jako fundamentalne zjawisko. Okresloną ilość zdarzeń nazywamy czasem. W różnych przestrzeniach jest różny rozkład gęstości zdarzeń, np. w pobliżu masywnych obiektów lub przy relatywistycznych prędkościach. Nazywamy to zwłoką czasową (time dilation) i wykorzystujemy w zegarach GPS. Struktury materii zachowują się jak zapchany komputer. Np. cząstki nietrwałe rozpadają sie wolniej itd.
Czy występują jakieś inne linie czasowe, to nie wiem. Jest propozycja Wieloświatów, ale nie wiadomo jak je badać skoro nie występują w naszym Obserwowalnym Wszechświecie.


Śr maja 15, 2019 18:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Określoną ilość zdarzeń? Tylko widzisz x drgań szanownego atomu cezu może trwać dłużej lub krócej w zależności od prędkości oraz sił grawitacyjnych, prawda?
Dokładnie- różny rozkład gęstości zdarzeń.
Mi się jednak mniej problematyczne wydaje definiowanie czasu jako nieprzestrzennej osi czasoprzestrzenii i tu numer jest taki, że nie musi być to wcale jedna oś.
Zauważ, że każde ciało porusza się z prędkością światła, tyle tylko, że te mające masę poruszają się także w czasie właśnie zależnie od prędkości i grawitacji i tym samym nie mogą całej tej prędkości przebywać w obrębie osi przestrzennej.
Ładnie to widać na wykresie gdzie x to przestrzeń a y czas, z tym, że jak wiemy x składa się z 3wymiarów i tak naprawdę nie ma przymusu aby y była jednowymiarowa.

Tym samym niejako różne losowe warianty mogą istnieć niejako obok siebie w postaci trójwymiarowej 'przestrzeni' czasu przypisanej do każdego punktu.

Zauważ, jaki sens nabiera wówczas twierdzenie o wszechwiedzy Boga i równoczesnej wolnej woli...

Tym samym ewolucja mogła przebiegać każdym możliwym wariantem, po prostu doświadczamy jakby przechodzenia jedną linią czasoprzestrzenną.

W takim układzie daje się pogodzić teorię ewolucji opartą o podstawowe prawa przyrody oraz losowość z wszechwiedzą Boga, a nawet z istnieniem planu i wolną wolą...

Kafar- świat istnieje, ok, ale jako co? Jako obiektywna materia, jako iluzja, symulacja, doznanie, sen? Masz świadomość, że bez kołowej logiki żadnej z tych opcji nie potwierdzisz ani nie obalisz? Solipsyzmu nie da się obalić choć potwierdzić też nie...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr maja 15, 2019 20:13
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189 ... 215  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL