Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 22:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149 ... 215  Następna strona
 Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
o drugie, żeby trafić do nieba to najpierw trzeba być członkiem Kościoła

Uuuu, ktoś tu stawia się na miejscu Boga?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt paź 26, 2018 20:48
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Uuuuu, Małgosia nie czytała Katechizmu ani nawet jego fragemtów które mówią że "poza Kościołem nie ma zbawienia"


Pt paź 26, 2018 20:52
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Uuuu, ktoś tu wyrwał z kontekstu owo stwierdzenie. Może lektura tejże strony rozjaśni cokolwiek Quinque: http://www.teologia.pl/m_k/zag05-03.htm

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt paź 26, 2018 21:09
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
maturmi napisał(a):
Może mi ktoś wytłumaczyć (zwracam się tu do chrześcijan na tym forum) jak łączyć wiarę chrześcijańska z wiarą w ewolucję? Czy można codziennie wypowiadać słowa Credo:

"Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego,
Stworzyciela nieba i ziemi...."

i jednocześnie wierzyć, że życie powstało samoistnie i równie samoistnie się rozwijało? Jak to pogodzić z Księgą Rodzaju (Gen 1 : 26-27):

(26) A wreszcie rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka a Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi! (27) Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.

Ja nie potrafię połączyć tych dwóch opcji!


I słusznie. Nie łącz tych dwu opcji nigdy.
To Bóg jest Stwórcą Nieba i Ziemi. Nigdy w to nie wątp.

Druga opcja, mówiąca o wybuchu i o tym, że człowiek od małpy pochodzi jest fałszem. Celem tej informacji jest oderwanie duszy od Boga, człowiek ma zapomnieć, że jest podobieństwem Bożym.


So mar 16, 2019 12:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
alekmichał napisał(a):
Druga opcja, mówiąca o wybuchu i o tym, że człowiek od małpy pochodzi jest fałszem. Celem tej informacji jest oderwanie duszy od Boga, człowiek ma zapomnieć, że jest podobieństwem Bożym.



Chyba łatwiej jest opierać wszystko o wybuch i małpę( na co są dowody) niż opierać sie na Bogu, w którego można jedynie wierzyć, bo przecież wiedza, jest więcej warta niż wiara? lepiej wiedzieć, niż wierzyć?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So mar 16, 2019 13:14
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Ja tylko odpowiedziałem człowiekowi, który postawił ważne pytanie. Odpowiedziałem krótko, bo długo nie ma sensu A w małpę i wybuch nie tylko nie wierzę, ale wiem że to podrzucone manowce.


So mar 16, 2019 14:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
alekmichał napisał(a):
Ja tylko odpowiedziałem człowiekowi, który postawił ważne pytanie.




Ten człowiek który zadał ci to pytanie, tak to rozpatruj, mianowicie albo Bóg w ciągu kilku dni stworzył świat, albo to wszystko istnieje samo z siebie.
Ja nigdy na to w ten sposób nie patrzyłem, bo Bóg mógłby od samego początku kierować ewolucją, więc nie wiem skąd takie podejście "albo Bóg albo ewolucja" w sumie to nawet nie rozumiem na co tutaj robić jakieś problemy.




alekmichał napisał(a):
A w małpę i wybuch nie tylko nie wierzę, ale wiem że to podrzucone manowce.



Małpa i wybuch to jest coś udowodnionego naukowo, więc to nie jest kwestia wiary, tylko wiedzy.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So mar 16, 2019 18:55
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Przeczytaj pytanie twórcy tematu ze zrozumieniem, wtedy będziesz wiedział w czym problem.


So mar 16, 2019 19:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
alekmichał napisał(a):
A w małpę i wybuch nie tylko nie wierzę, ale wiem że to podrzucone manowce.


A skąd ta wiedza pochodzi?

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Wt mar 19, 2019 9:24
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
alekmichał napisał(a):
To Bóg jest Stwórcą Nieba i Ziemi. Nigdy w to nie wątp.
Jest to wstrętna sugestia, jakoby wierzący ewolucjoniści wątplili w to, że Bóg jest Stwórcą Nieba i Ziemi. Proszę zaprzestać takich sugestii, albo polecą ostrzeżenia.
Cytuj:
Druga opcja, mówiąca o wybuchu i o tym, że człowiek od małpy
Proszę o dyskusję o konkretach. Mówienie o „wybuchu i małpie” to gadanie o wszystkim i o niczym


Wt mar 19, 2019 9:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
alekmichał napisał(a):
To Bóg jest Stwórcą Nieba i Ziemi. Nigdy w to nie wątp.



A to Bóg mógł stworzyć Niebo i Ziemie, ale już nie mógł stworzyć ewolucji?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt mar 19, 2019 18:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Robek napisał(a):
alekmichał napisał(a):
To Bóg jest Stwórcą Nieba i Ziemi. Nigdy w to nie wątp.



A to Bóg mógł stworzyć Niebo i Ziemie, ale już nie mógł stworzyć ewolucji?


Dla kreacjonistów nie mógł. Bo kreacjoniści wierzą nie w Boga, tylko w bożka - czarodzieja prestidigitatora.

A on faktycznie by nie mógł. :roll:

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Śr mar 20, 2019 13:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
alekmichał napisał(a):
Druga opcja, mówiąca o wybuchu i o tym, że człowiek od małpy pochodzi jest fałszem. Celem tej informacji jest oderwanie duszy od Boga, człowiek ma zapomnieć, że jest podobieństwem Bożym.


I taki ks. Lemaitre, który pierwszy przedstawił hipotezę o "wielkim wybuchu" zapomniał, że jest dzieckiem Bożym stworzonym na Jego wzór i podobieństwo?
A Jan Paweł II, który uznał teorię ewolucji za prawdziwą też zapomniał, że jest dzieckiem Bożym stworzonym na Jego wzór i podobieństwo?

Tylko kilka sekt protestanckich, w tym Amisze jeżdżący bryczkami ciągniętymi przez muły pamięta, że człowiek jest dzieckiem Bożym stworzonym na Jego wzór i podobieństwo?

:badgrin: :brawo:


Pt mar 29, 2019 14:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Po prostu niektórzy nie dopuszczają myśli, że Bóg stworzył świat działający na logicznych fizycznych podstawach i wolą bożka od łatania luk w ich edukacji, bo skoro ja czegoś nie rozumiem/ nie pasuje do mojego uproszczonego modelu świata to jest to fałszywe i tak na serio bożek od łatania luk za tym stoi;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt mar 29, 2019 20:00
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
pilaster napisał(a):
Dla kreacjonistów nie mógł. Bo kreacjoniści wierzą nie w Boga, tylko w bożka - czarodzieja prestidigitatora


Oczywiście można argumentować tak jak abp. prof. Życiński "Bóg kreacjonistow to taki potężny budowniczy". Natomiast "Bóg ewolucjonistów jest wszechmocny". I może ma to jakieś tam ugruntowanie w filozofii tomistycznej. Ale to nie zmienia fakt że ksiądz arcybiskup miał ograniczone wyobrażenie Boga. Bo ja sobie wyobrażałem stworzenie że człowiek powstał ex nihilo. Nie trzeba było żadnego lepienia itd. Co jest zgodne z księgą rodzaju i wszechmocą Bożą

Palmer napisał(a):
A Jan Paweł II, który uznał teorię ewolucji za prawdziwą też zapomniał


Nie uznał. Powiedział że warto się nad nią zastanowić. Zresztą, nie ma to większego znaczenia bo i ewolucja taką jak się nam obecne przedstawia, jest sprzeczna z tym czego nauczał choćby Sobór Trydencki. A i pelagianizm raczej zbytnio katolicki nie jest

Cytuj:
Tylko kilka sekt protestanckich


Nie używaj określenia sekta. Bo na tym rzekomo katolickim forum za nazywanie protestantów sekciarzami dostaje się bana


Ostatnio edytowano Pt mar 29, 2019 22:08 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pt mar 29, 2019 22:03
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149 ... 215  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL