Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 8:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192 ... 215  Następna strona
 Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Zgadzam się, z tym , że katolicyzm przynajmniej nie idzie śladami fundamentalistów protestanckich, którzy na automacie odrzucają wiele dokonań nauki, szczególnie na polu biologii czy geologii.

Brakuje konkretnej edukacji w ramach katechezy jak godzić wiarę z nauką, bo katecheci często robią problemy.
To nie marginalne przypadki gdy dzieci słyszą, że ewolucja to atak na Kościół i prezentuje się im bardzo fundamentalistyczny i dosłowny obraz Biblii, a zdrową ciekawość i dociekliwość przedstawia jako drogę do piekła i to też dosłownego z ogniem i kotłami...

Dzieciak staje przed wyborem: wierzyć katechecie czy nauczycielowi biologii. Katecheci powinni pokazać jak to pogodzić, ale często sami nie potrafią lub robią to w kuriozalny sposób stawiając grubą linię między wiarą a nauką.

Super robotę robi obecnie ks prof Heller, ale jest niestety wyjątkiem.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt maja 17, 2019 11:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 15, 2019 9:49
Posty: 99
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Dokładnie. Kościół katolicki dopuszcza ewolucje jako zaplanowane dzieło Boże. Możemy to badać i podziwiać jak mądrze i pięknie wszystko się rozwija (ewoluuje) w ramach możliwych wyborów.
Profesor Heller jest wspaniałym naukowcem i dalekowzrocznym wizjonerem. Już teraz zastanawia się jak ludzie przyjmą postęp badań nad świadomością. Można obecnie rejestrować niektóre myśli poprzez analizę fal mózgowych (np. encefalografem, SPECT itd). Badania dopiero rozpoczęto, a co będzie za 10, 20 lat ? Prof. Heller mówi, że może to być większy wstrząs niż teoria Darwina o pochodzeniu gatunków.
Aby taki wstrząs powstał nie trzeba poznać całej prawdy o mózgu. Wystarczy zarejestrować niektóre myśli i obrazy, przenieść je do innego nośnika (komputera, robota) wyposażonego w sztuczną inteligencję i człowiek będzie miał iluzję życia wiecznego. Są przypadki amnezji (np. fuga) kiedy człowiek traci pamięć i tworzy sobie nową świadomość na podstawie opowiadań rodziny lub znajomych.
Czy kościoły są do tego przygotowane ?


Pt maja 17, 2019 12:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Bzdura, to że nawet moje myśli będą w komputerze, nie oznacza to że JA będę w komputerze.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt maja 17, 2019 12:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
IrciaLilith napisał(a):
Brakuje konkretnej edukacji w ramach katechezy jak godzić wiarę z nauką, bo katecheci często robią problemy.


Jak często? Pilaster się nie spotkał. :roll:

Cytuj:
Katecheci powinni pokazać jak to pogodzić, ale często sami nie potrafią lub robią to w kuriozalny sposób stawiając grubą linię między wiarą a nauką.


Katecheci nie różnią się od nauczycieli pozostałych przedmiotów. Bardzo często są niekompetentni, niedouczeni i sfrustrowani.

Jednak żeby przechodzili do sekty protestanckiej to się pilaster nie spotkał...

Zresztą wtedy automatycznie traciliby misję od biskupa.

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Pt maja 17, 2019 13:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Andy72 napisał(a):
Bzdura, to że nawet moje myśli będą w komputerze, nie oznacza to że JA będę w komputerze.


A kto to w takim razie będzie?

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Pt maja 17, 2019 13:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Pilaster, ja osobiście się z tym w szkole nie spotkałam, ale mój syn już tak. Oczywiście nie mam nic do gadania, bo przecież co to za pomysł aby małego ateistę posłać na religię a wcześniej nauczyć zadawania pytań. Inni nie widzą problemu, że prezentuje skrajnie naiwny obraz Boga oraz ewidentnie tworzy przepaść między nauką a ewolucją...
To nie jest odosobniony przypadek.
Fakt- na szczęście nie wciska się totalnie dosłownej interpretacji Biblii, ale rolę jaką się daje Bogu w procesie ewolucji nie sposób nazwać inaczej jak kreacjonizmem.
Masz internet poczytaj jakie to kwiatki na temat ewolucji młodzi ludzie słyszą od katechetów, albo po prostu przeprowadź małe śledztwo wśród dzieci i młodzieży.

Andy- gratuluję, wiesz już że nie jesteś swoimi myślami, to kim jesteś? Gdy skopiuję Twoje ciało razem z mózgiem i tym samym z wspomnieniami. To gdzie będziesz? I kim? A kim będzie ta kopia? Pamiętaj, że będzie samoświadoma i pewna, że jest Andym tym prawdziwym...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt maja 17, 2019 14:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 15, 2019 9:49
Posty: 99
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Andy72 napisał(a):
Bzdura, to że nawet moje myśli będą w komputerze, nie oznacza to że JA będę w komputerze.

Też uważam, że to jest tylko niepełna kopia oryginalnej świadomości. Jednak wiele ludzi zaczyna w to wchodzić. Nazywają to TRANSHUMANIZM. Elon Musk od Tesli i kilku innych miliarderów inwestują w badania nad transhumanizmem. Chcą wykorzystać ułomność pamięci ludzkiej. Znam osobiście człowieka, który jako dorosły człowiek po chorobie mózgu miał kompletny zanik pamięci. Jego rodzina opowiadała o jego życiu, które on zaakceptował jako swoje. Stworzył sobie niejako kopię świadomości. Czy uważa siebie za kopię oryginalnego człowieka ? Chyba nie.
Czy miliony ludzi nie zawierzy teorii transhumanizmu i nie będzie tworzyć kopii swojej pamięci aby ją wpisać do jednostki wyposażonej w jeszcze lepszą sztuczną inteligencję aniżeli jego oryginalna ?

Nie ma bezpośrednich dowodów na ewolucję gatunków ssaków, a miliony w to wierzą, chociaż osobiście nie mają z tego korzyści.
Czy nie wejdą w transhumanizm jeśli tam obiecują życie wieczne ?


Pt maja 17, 2019 15:06
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Przecież transhumanizm to tylko taka tam bajeczka. Może interesująca ale pozostająca w sferze fantasy


Pt maja 17, 2019 15:08
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
IrciaLilith napisał(a):

wiesz już że nie jesteś swoimi myślami, to kim jesteś?..

Wszyscy jesteśmy fraktalami, a w kranach powinno pływać SLD.


Pt maja 17, 2019 15:31

Dołączył(a): Śr maja 15, 2019 9:49
Posty: 99
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Quinque napisał(a):
Przecież transhumanizm to tylko taka tam bajeczka. Może interesująca ale pozostająca w sferze fantasy

Nawet jeśli to bajeczka, to czy ludzie nie pójdą za tym ? Obiecują życie wieczne. Ile religii powstało z naiwnych obiecanek? Populizm to religia ludu. Jak celebryci w to wejdą, to co będzie ? Wystarczy obiecać i pewne elementy naukowej wiarygodności. Co mówił profesor Heller ?


Pt maja 17, 2019 16:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
ZycieMaSens napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):

wiesz już że nie jesteś swoimi myślami, to kim jesteś?..

Wszyscy jesteśmy fraktalami, a w kranach powinno pływać SLD.


SLD? Ta partia?
LSD by nie pływało a się rozpuściło... dlatego dobrze, że homeopatia nie działa, co na podobnej substancji udowodniono:)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt maja 17, 2019 16:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
hlawicz napisał(a):
Quinque napisał(a):
Przecież transhumanizm to tylko taka tam bajeczka. Może interesująca ale pozostająca w sferze fantasy

Nawet jeśli to bajeczka, to czy ludzie nie pójdą za tym ? Obiecują życie wieczne. Ile religii powstało z naiwnych obiecanek? Populizm to religia ludu. Jak celebryci w to wejdą, to co będzie ? Wystarczy obiecać i pewne elementy naukowej wiarygodności. Co mówił profesor Heller ?


Jakby się dało zapisać kopię zapasową wspomnień to chętnie, ale co to ma z życiem wiecznym. To jakby zrobienie sobie kopii ciała uznać za drogę do nieśmiertelności. Jeśli ktoś uważa, że jest swoim ciałem lub swoimi myślami to może tak pomyśleć.
Głupota ludzka jest nieskończona, moja na pewno ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt maja 17, 2019 16:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 15, 2019 9:49
Posty: 99
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Hindusi wierzą w reinkarnację dusz. Czy ktoś ich zmusza do tego ? Nie oni wierzą, że żyją wiecznie ale ich świadomość jest przenoszona do innych nośników. W XX wieku ta wiara była prezentowana na całym świecie. W przenoszenie świadomości wierzy blisko miliard ludzi , a nie mają żadnego eksperymentalnego, czy naukowego dowodu.
Wyobraźcie sobie teraz eksperyment przeniesienia pamięci starego Hindusa do robota humanoidalnego wyposażonego w sztuczną inteligencję. Co taki Hinduista-humanoid powie ?


Pt maja 17, 2019 19:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
pilaster napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Bzdura, to że nawet moje myśli będą w komputerze, nie oznacza to że JA będę w komputerze.


A kto to w takim razie będzie?

Może robot przechodzący test Turinga , w którym będzie mówił o moim życiu, ale nie będzie miał świadomości.
Zresztą mam nadzieję że Bóg nie dopuści do transhumanizmu, wczęśniej będzie koniec świata.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt maja 17, 2019 19:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
hlawicz napisał(a):
Hindusi wierzą w reinkarnację dusz. Czy ktoś ich zmusza do tego ? Nie oni wierzą, że żyją wiecznie ale ich świadomość jest przenoszona do innych nośników. W XX wieku ta wiara była prezentowana na całym świecie. W przenoszenie świadomości wierzy blisko miliard ludzi , a nie mają żadnego eksperymentalnego, czy naukowego dowodu.
Wyobraźcie sobie teraz eksperyment przeniesienia pamięci starego Hindusa do robota humanoidalnego wyposażonego w sztuczną inteligencję. Co taki Hinduista-humanoid powie ?


Pomyślałeś jaki to rodzaj świadomości podlega reinkarnacji według hindusów i innych ludzi wierzących w reinkarnacje? Zauważ, że bardzo mało osób ma choćby względnie wiarygodne wspomnienia z poprzednich wcieleń, a normą jest ich brak.
Nie chodzi o świadomość będącą częścią umysłu razem z podświadomością...

Wiara w reinkarnacje ma większy sens niż założenie istnienia nieśmiertelnej duszy, której los zależy od jednej jedynej rozgrywki w grze w życie gdzie stawką ma być życie wieczne.
Reinkarncja zakłada niejako ewolucję, rozwój duszy, która w konkretnym celu i dobrowolnie weszła do gry...

Warto się zastanowić jakie są relacje między ciałem, mózgiem, umysłem, świadomością, samoświadomością, podświadomością a duszą...
Do tego uwzględnić kontekst tego, że wszystko się zmienia, ewoluuje... chyba, że jest coś niezmiennego...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt maja 17, 2019 20:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192 ... 215  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL