Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 1:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 Cuda i dowody na cuda. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Cuda i dowody na cuda.
@nolda
Cytuj:
Wyobrazić sobie Boga? Uważam, że wyobrazić to można sobie bożka, nie Boga.

Nie chodzi o Jego wygląd, ale o Jego naturę, uznanie skali tego, co zrobił i co robi.
Cytuj:
Jeśli Bóg jest stwórcą (pracował sześć dni i obecnie odpoczywa)

Niech zaś dla was, umiłowani, nie będzie tajne to jedno, że jeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień. (2 P. 3,8)
To stwierdzenie mówi o niewspółmierności czasu naszego i czasu Boga. A zatem Boże stwarzanie świata nie musiało trwać dosłownie naszych 6 dni. Mogło trwać nawet miliardy lat.
Cytuj:
...czy logicznym nie będzie stwierdzenie, że stwórca czegoś dokonał (czas przeszły) i na tym skończyła się jego rola w tworzeniu?

Taki pogląd w filozofii nazywa się deizmem i jest fałszywy (w odniesieniu do Boga Biblii):
I dlatego Żydzi prześladowali Jezusa, że to uczynił w szabat. Lecz Jezus im odpowiedział: Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam. (J. 5,16-17)


N sty 22, 2023 23:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Cuda i dowody na cuda.
afilatelista napisał(a):
Np można podzielić chorych na trzy grupy. Kontrolną, grupę za którą się modlono i chorzy o tym wiedzieli oraz taka za którą się modlono ale chorzy o tym nie wiedzieli. I okazuje się że jedyną różnicą jest taka, że tym którzy wiedzieli że się za nich modlą się pogorszyło...

Wyobraźmy sobie że laboratoryjne szczury przeprowadzają doświadczenie na naukowcu ;-)
nie twierdzę że jesteśmy dla Boga szczurami, ale jak Bóg może być przedmiotem doświadczenia?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N sty 22, 2023 23:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Cuda i dowody na cuda.
@Andy72 Jeśli Bóg prowadzi grę w chowanego to jego problem.


N sty 22, 2023 23:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Cuda i dowody na cuda.
Czy mielibyśmy wolną wolę, gdyby Bóg był widoczny w sposób nieodparty?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N sty 22, 2023 23:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Cuda i dowody na cuda.
Tak.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Pn sty 23, 2023 8:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Cuda i dowody na cuda.
Andy72 napisał(a):
Czy mielibyśmy wolną wolę, gdyby Bóg był widoczny w sposób nieodparty?

Tak. A czemu nie? W chrześcijańskim uniwersum anioły przecież mają wolną wolę, a Bóg jest dla nich widoczny w sposób nieodparty.


Pn sty 23, 2023 9:56
Zobacz profil
Post Re: Cuda i dowody na cuda.
Rabarbar napisał(a):
@nolda
Cytuj:
Wyobrazić sobie Boga? Uważam, że wyobrazić to można sobie bożka, nie Boga.

Nie chodzi o Jego wygląd, ale o Jego naturę, uznanie skali tego, co zrobił i co robi.

Zatem wyglądu Boga człowiek nie potrafi sobie wyobrazić, ale z wyobrażeniem natury Boga oraz tego co zrobił, a także jak piszesz, co zrobi Bóg, człowiek nie ma kłopotów. W swej wyobraźni to sobie ulepi. Pytanko mam, czy to Twoje wyobrażenie będzie wyobrażeniem natury Boga, a moje bożka, czy może odwrotnie? Zauważ, że nie wziąłeś tez pod uwagę ludzi, którzy nie mają wyobraźni. Czy oni, bez wyobraźni bedą w stanie poznać naturę Boga, czy bożka?
Rabarbar napisał(a):
A zatem Boże stwarzanie świata nie musiało trwać dosłownie naszych 6 dni. Mogło trwać nawet miliardy lat.

Bez znaczenia sześć dni czy setki lat. Stwierdziłeś, że to się już skończyło, nazywając Boga stwórcą (coś stwożył w ciągu sześciu dni czy sześciu miliardów lat). Pytanie dotyczyło czy tego, czy Bóg jest stwórcą czy twórcą, to znaczy czy tworzy nadal, czy patrzy na to co stworzył. Tworząc za każdym razem stwierdzał, że to jest dobre, zatem poprawiać chyba też nie poprawia. Tym samym te cuda które to ponoć były czy są jakoś mi się nie komponują.
Rabarbar napisał(a):
Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam. (J. 5,16-17)

Jeśli wypowiedział Jezus te słowa, to miało to miejsce baz mała 2000 lat temu. Wynika z nich, że działał zarówno Bóg Ojciec jak i Jezus, aż do chwili ich wypowiedzenia. A co ci wyobraźnia mówi o późniejszym działaniu?


Pn sty 23, 2023 17:55

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Cuda i dowody na cuda.
@nolda
Pisałem o wyobrażaniu sobie Boga - bardzo konkretnie, na trzech "poziomach". Ty robisz z tego filozofię, która niesie słowa, ale nie niesie istotnej treści. Nie widzę sensu kontynuowania tego.
Dalej, rozróżniasz szczegółowo "twórcę" od "stwórcy" tak, jakby same te słowa określały czas działania. Ale nie określają.
Bóg stwarzał, stwarza i będzie stwarzał.


Pn sty 23, 2023 18:24
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Cuda i dowody na cuda.
@afilatelista
Cytuj:
W chrześcijańskim uniwersum anioły przecież mają wolną wolę...

Anioły miały do dyspozycji jeden akt woli. Jedne wybrały posłuszeństwo Bogu, inne bunt. Ale ponieważ miały tylko jedną decyzję, nie mogą się już nawrócić.
Ty możesz.


Pn sty 23, 2023 18:29
Zobacz profil
Post Re: Cuda i dowody na cuda.
Rabarbar napisał(a):
Pisałem o wyobrażaniu sobie Boga[…] Bóg stwarzał, stwarza i będzie stwarzał.
Pisałeś i zapewne zrozumiałeś, że możemy sobie wyobrazić nie Boga, lecz bożka. Boga możemy tylko i wyłącznie odkryć.
Może zatem podzielisz swymi wyobrażeniami dotyczącymi tego, co ostatnio stworzył Bóg, jakich cudów dokonał? A może już sam nie dokonuje cudów, lecz robi to ktoś inny w Jego imieniu, np. święci?


Pn sty 23, 2023 19:44

Dołączył(a): Wt sty 24, 2023 9:40
Posty: 6
Post Re: Cuda i dowody na cuda.
Musimy być czujni żeby nie dać się nabrać tym, którzy chcą naszą wiarę wykorzystać do swoich celów. Myślę, że powinnśmy sprawdzać zgłoszone cude ale też pamietajmy, ze modlitwa to nie jest wymiana coś za coś - wiara nie jest mierzalna, musimy zaufać Bogu i jego synowi a także Matce Boskiej.


Wt sty 24, 2023 9:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL