Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 11:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
 Jezus miał żonę? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 31, 2011 16:27
Posty: 331
Post Re: Jezus miał żonę?
Johnny99 napisał(a):

Bezżenność Jana Chrzciciela nie jest wyraźnie zaznaczona, a św. Paweł też wspomina o swojej niejako mimochodem, zresztą w wyraźnym kontekście, który to uzasadnia. Po prostu, zapewne, nie był to dla Ewangelistów aż taki "big deal", by czuli potrzebę to wyraźnie podkreślać. Gdyby natomiast przyjąć, że celowo to zataili, bo mieli z tym kłopot, to powstaje pytanie, czemu nie zataili całkowicie innych "kontrowersyjnych" kwestii (jak choćby chrzest w Jordanie), tylko próbowali je przepracowywać. Wiadomo, że z historycznego punktu widzenia 100% pewności nigdy nie będzie, ale skoro nic na coś nie wskazuje, to nie ma powodu się tym zajmować.


To, że o czymś się nie pisze, nie znaczy, że to jest zatajone. Nie ma też w żadnej Ewangelii ani słowa o tym, żeby Jezus chodził za potrzebą, a czy oznacza to, że tego nie robił, bądź że ewangeliści zataili ten fakt jako niebezpieczny? Ja bym raczej powiedział, że nie pisze się o rzeczach oczywistych, ale gdy opisuje się jakąś osobę, pisze się o tym, co ją wyróżnia wśród innych. Zakładasz, że żona Jezusa byłaby dla ewangelistów sprawą "kontrowersyjną", a nie wiadomo, dlaczego. Właśnie raczej bezżenność dorosłego mężczyzny była czymś nietypowym, a małżeństwo czymś zwyczajnym. Wydaje mi się, że gdyby Jezus był bez żony, to "faryzeusze i uczeni w piśmie" i tego by się doczepili i powstałaby z tego jakaś przypowieść. To wszystko oczywiście też tylko gdybactwo, a nie żaden dowód. Niemniej udowadnienie bezżenności Jezusa na podstawie Ewangelii jest niemożliwe.


Śr kwi 16, 2014 5:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 16, 2014 12:30
Posty: 2
Lokalizacja: Warszawa, Mazowieckie
Post Re: Jezus miał żonę?
Moim zdaniem to czy Jezus miał żonę czy jej nie miał jest w zasadzie nie do udowodnienia, choć jakiś cień sprawy rzuca na to film Kod Da-vinci.. nie wiem czy ktos z Was oglądał ten film, ale tam jest wzmianka na temat żony Jezusa, co prawda w ewangelii nic nie ma o tym.. może był zbyt młody na małżeństwo..


Śr kwi 16, 2014 12:41
Zobacz profil
Post Re: Jezus miał żonę?
Taaa, dobrze Ci się przez przypadek napisało, to co robi Brown i film zrealizowany na podstawie książki to jest właśnie rzucanie cienia na sprawę :)


Śr kwi 16, 2014 12:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Jezus miał żonę?
MARIEL ma racje! Dan Brown, to beletrystyka. Natomiast Derren Brown, to udokumentowana prawda o dzialaniu mozgu, chocby naszej zadziornej MARIEL. :P
Poszukaj na YT, wiele sie dowiesz.


Cz kwi 17, 2014 15:12
Zobacz profil
Post Re: Jezus miał żonę?
ogon__ napisał(a):
Wydaje mi się, że gdyby Jezus był bez żony, to "faryzeusze i uczeni w piśmie" i tego by się doczepili i powstałaby z tego jakaś przypowieść.
No a na co mogą wskazywać takie słowa przypisane Jezusowi przez ewangelistę? Na to, że według niego raczej miał żonę i zalecał ożenek?

Ewangelia wg Mateusza 19:10-12 napisał(a):
Rzekli mu uczniowie jego: Jeśli taka jest sprawa męża z żoną, tedy nie jest dobrze żenić się. A on im rzekł: Nie wszyscy pojmują tej rzeczy, ale tylko ci, którym to dano. Albowiem są rzezańcy (ευνουχοι), którzy się tak z żywota matki narodzili; są też rzezańcy, którzy od ludzi są urzezani; są też rzezańcy, którzy się sami urzezali dla Królestwa niebieskiego. Kto może pojąć, niechaj pojmuje!"


Jezus zachwala bezżenność, dając za przykład tych, którzy sami się wykastrowali dla osiągnięcia królestwa Bożego. Oczywiście, to są słowa autora ewangelii i wyrażają jego poglądy. Podobnie zresztą uważał Paweł, ten zhellenizowany Żyd, sam stroniący od kobiet. Był pewien, że najlepiej jest nie tykać się nawet kobiety, nie zawierać małżeństwa. A jak się już zawarło, to najlepiej obywać się bez seksu:
Cytuj:
Otóż dobrze jest dla mężczyzny, jeżeli nie żyje z kobietą. Ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty niech każdy ma swoją żonę, a każda kobieta swojego męża.
[...]
Jeśli ktoś, bez jakiegokolwiek przymusu, w pełni panując nad swoją wolą, postanowił sobie mocno w sercu zachować nietkniętą swoją dziewicę, dobrze czyni. Tak więc dobrze czyni, kto poślubia swoją dziewicę, a jeszcze lepiej ten, kto jej nie poślubia.
[...]
Trzeba więc, aby ci, którzy mają żony, tak żyli, jakby byli nieżonaci


Wt kwi 29, 2014 13:21

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Jezus miał żonę?
Jajko napisał(a):
Naukowcy, którzy badali fragment koptyjskiego papirusu, na którym widnieje napis: "Jezus rzekł do nich: Moja żona", stwierdzili, że znalezisko najprawdopodobniej jest autentyczne. Do tej pory podejrzewano, że pokazany w ubiegłym roku papirus to falsyfikat.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... rstwo.html


Witam, znalazłem nieco inne informacje, które stwierdzają, że odnaleziony papirus mówiący o żonie Jezusa to falsyfikat. :-)

Najpierw zetknąłem się z tą informacją w tym miejscu:
http://www.ucatholic.com/blog/jesus-wif ... e-forgery/
Dobry wujek Google przetłumaczył mi tę stronę jak tylko mógł, sięgnąłem więc do polskich stron odnalazłem tę, którą Ty podałeś i zaskoczyły mnie tam te fragmenty:
Cytuj:
Według niej ten pochodzący z IV wieku n.e. fragment pisma jest kopią części "Ewangelii żony Jezusa". Ta z kolei miała powstać w II wieku.

Nieco dalej, na tejże stronie:
Cytuj:
Od tamtej pory zespoły naukowców z różnych uniwersytetów badały fragment zagadkowego papirusu. Z analiz wynika, że i papirus, i atrament, którym wykonano napis, nie powstały wcześniej niż w IX wieku. Język i styl pisania odpowiadają temu okresowi. Zdaniem Karen King z badań wyraźnie wynika, że papirus powstał w starożytności.

Hola, hola! Papirus powstał w starożytności? Papirus nie sięga dalej niż IX wiek, a to już zaawansowane średniowiecze. Jest także strona z polemiką:
http://dorzeczy.pl/id,2933/Pawel-Lisick ... rstwo.html
czytamy tam:
Cytuj:
W piątkowe popołudnie portal gazeta.pl i kilka innych serwisów internetowych podały sensacyjnego „newsa”, że „Papirus mówiący o żonie Jezusa to nie oszustwo.”

Hmm... :-) właśnie o tym mowa.
Cytuj:
Jak autentycznym fragmentem rzekomej „Ewangelii żony Jezusa” może być papirus z IX wieku? Może być on jedynie dowodem, że w IX wieku też już dokonywano fałszerstw.

Oraz:
Cytuj:
Paweł Lisicki wytyka też, że prof. Karen King myli się zaliczając IX wiek naszej ery do okresu starożytności, a to nie jedyna jej pomyłka. – Z jednego, miniaturowego fragmentu papirusu, jednego zapisanego na nim zdania nie można wnioskować, że w IX wieku toczyła się jakakolwiek dyskusja o żonie Jezusa czy małżeństwie w kościele- mówi red. Lisicki.

Wśród innych "medialnych" doniesień, myślę, że warto spojżeć tutaj:
http://napnyksie.blogspot.com/2014/04/e ... o-czy.html
Wydaje mi się, że w miarę rzetelnie opisane. (Jest tam podane także tłumaczenie papirusu).
Końcowe wnioski są następujące:
Cytuj:
Jeśli w tym wypadku nie mamy do czynienia z fałszerstwem, papirus ten jest w najlepszym razie świadectwem poglądów jakiejś chrześcijańskiej grupy, nie jest zaś dowodem na małżeństwo Jezusa!!! Dodam, że w starożytnych apokryfach możemy przeczytać, że jako dziecko Jezus zabijał swoich kolegów, że uprawiał seks ze swoim uczniem, a w jego miejsce ukrzyżowano Szymona Cyrenajczyka. Pomysł, że Jezus miał żonę, w świetle literatury tego typu naprawdę wydaje mi się całkiem sympatyczny…

A po aktualizacji:
Cytuj:
Spora grupa uczonych zdążyła się już wypowiedzieć na temat oryginalności papirusu. Nikt w zasadzie nikt nie broni już autentyczności fragmentu rzekomej Ewangelii żony Jezusa. Fragment Ewangelii Jana, zapisany rzekomo ręką tego samego kopisty pochodzi co najwyżej od tego samego fałszerza. Ponadto podważono historię obrotu papirusem w ostatnich dziesięcioleciach. Przypomnijmy, miał on wypłynąć po wielu latach, wcześniej znajdując się między innymi w rękach Hansa Ulricha Laukampa, który miał zakupić go w Poczdamie w 1963r. Śledztwo Marka Goodcare z Livesience praktycznie wykluczyło możliwość podobnej transakcji w tamtym czasie.

Więcej informacji tu:
http://evangelicaltextualcriticism.blogspot.com/ (niestety po angielsku).

Cóż, co ja o tym sądzę? Hipotetyczna "Ewangelia żony Jezusa" w, której miałby się znajdować się odnaleziony fragment, nie była znana żadnemu znanemu nam dzisiaj pisarzowi starożytnemu. Stosunkowo niedawno odkryta "Ewangelia Judasza" była znana św. Ireneuszowi z Lyonu, wspominał o niej, a badania dowiodły, że rzeczywiście znalezisko jest autentycznym tekstem gnostyckim powstałym przed rokiem 180 n.e. Ok, to się trzyma całości. Było to pismo znane w starożytności, wspomina się o nim, i odnajduje się je. A w tym przypadku o "mowie o tym fragmencie przez starożytnych autorów" mowy być nie może, gdyż jest on im zupełnie nieznanym. Powiem jeszcze, iż apologetów, którzy rejestrowali wszelkie herezje i polemizowali, wręcz tępili je było sporo. Poza tym, nie potwierdził się nawet ten IV wiek papirusu, więc na moje oko, wygląda to na fałszerstwo. Mimo wszystko, po dłuższym zastanowieniu nie widzę nawet szansy na to aby pretendował ten fragment do jakiegoś pisemka późnej grupy chrześcijańsko-gnostyckiej. A co wy o tym sądzicie?

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Pt maja 02, 2014 21:53
Zobacz profil
Post Re: Jezus miał żonę?
New Testament Studies poświęcony Ewangelii żony Jezusa, opinie specjalistów różnych dziedzin dostępne w wersji elektronicznej za darmo tutaj http://journals.cambridge.org/action/di ... id=9749797


Pn sie 03, 2015 8:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 02, 2014 10:19
Posty: 109
Post Re: Jezus miał żonę?
SuperOtomar97 napisał(a):
Moim zdaniem to czy Jezus miał żonę czy jej nie miał jest w zasadzie nie do udowodnienia, choć jakiś cień sprawy rzuca na to film Kod Da-vinci.. nie wiem czy ktos z Was oglądał ten film, ale tam jest wzmianka na temat żony Jezusa, co prawda w ewangelii nic nie ma o tym.. może był zbyt młody na małżeństwo..


Ten film, to naprawdę bardzo rzetelne źródło informacji :)


Wt sie 04, 2015 12:13
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL