Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 17:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
 Franciszek będzie chrzcił... Marsjan! 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Franciszek będzie chrzcił... Marsjan!
Gorgiasz napisał(a):
Po pierwsze dlatego, że każdy wynalazek czy rozszerzenie swoich możliwości człowiek wykorzystywał na cele militarne, łącznie z tymi, które z założenia miały służyć celom pokojowym. A wojna nie jest zbyt korzystna dla ludzi.


Ale to wszystko były wynalazki wynikające z ludzkich dążeń, ludzie tez musieli radzić sobie z nimi sami.


Gorgiasz napisał(a):
Po drugie wynika to z uwarunkowań psychologicznych i ludzkich reakcji. Jeśli nagle ktoś może zbyt wiele, ma nieproporcjonalnie (do dotychczasowego status quo) większe możliwości, to nie potrafi się nimi posługiwać i wykorzystać, często zaspakajając tylko najniższe instynkty. Nie można przeskoczyć długiego procesu przygotowawczego czy adaptacyjnego.


Skąd wiadomo, że nie można? Brak precedensu by to stwierdzić w odniesieniu do postulowanej sytuacji.


Gorgiasz napisał(a):
Zbadano jak potoczyły się losy ludzi, którzy niespodziewanie zdobyli duże pieniądze np. wygrali w Totolotka. Dla przeważającej większości z nich stało się to źródłem poważnych kłopotów, a czasem nieszczęścia.


Fakt, jakiś czas temu ogólnoamerykański rekord w liczbie samobójstw w proporcji do liczby członków społeczności należał do pewnego indiańskiego plemienia, które dość niespodziewanie wygrało sądownie w zadawnionych sporach i otrzymało prawo ogromnego odszkodowania. Każdy członek plemienia za samo członkostwo zaczął otrzymywać bardzo solidną pensję. Szybko pojawili się kanciarze, dilerzy, nastąpił rozpad rodzin, wartości, które trzymały ich w kupie, gdy było im - ekonomicznie patrząc - dużo gorzej.

Ale to tylko ludzie. Nie mieli wsparcia bogów.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz cze 12, 2014 7:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: Franciszek będzie chrzcił... Marsjan!
Cytuj:
Ale to wszystko były wynalazki wynikające z ludzkich dążeń, ludzie tez musieli radzić sobie z nimi sami.

Tak, ale jeśli założymy, że w rozpatrywanym przypadku nie będą to ludzkie dążenia, tylko efekt działania i w konsekwencji dążeń innej rasy/cywilizacji (co prawda, mogą to być również ludzie np. przed wieloma tysiącami lat mieliśmy wspólnego przodka), to po pierwsze nie wszyscy Ziemianie będą zachwyceni, iż mają kogoś słuchać i być od kogoś zależnym. A po drugie powstaje pytanie o motywy takiej pomocy, czy na pewno są altruistyczne? A może mają w tym praktyczny, subiektywny cel, który choć na razie dla nas niewidoczny, później objawi się jako szkodliwy?

Cytuj:
Skąd wiadomo, że nie można? Brak precedensu by to stwierdzić w odniesieniu do postulowanej sytuacji.

Na zasadzie analogii i dotychczasowych doświadczeń czy wiedzy. Pewnie, że zakładana sytuacja byłaby wyjątkowa i z absolutną pewnością niczego twierdzić nie można.

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Cz cze 12, 2014 7:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Franciszek będzie chrzcił... Marsjan!
Gorgiasz napisał(a):
A po drugie powstaje pytanie o motywy takiej pomocy, czy na pewno są altruistyczne? A może mają w tym praktyczny, subiektywny cel, który choć na razie dla nas niewidoczny, później objawi się jako szkodliwy?


Owszem... może. Przecież nie twierdziłem, że przedstawiam rewelacyjną ofertę, ale problem. :-D

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz cze 12, 2014 7:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Franciszek będzie chrzcił... Marsjan!
JedenPost napisał(a):
otóż co

-jeśli napotkani obcy będą dysponowali umiejętnościami wystarczającymi, ażeby znaczna część ludzi uznała je za bogów, niekoniecznie w sensie teologicznym, ale w praktyce; gdyby np. nawiązała z nami kontakty rasa, która od ręki potrafi zapewnić nam eony lat życia, podróże w kosmos, relaks, ekspansję, rozwój, zaspokojenie ciekawości i w ogóle?


To by tak było. Poproszę o konkretniejsze pytanie.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt cze 13, 2014 8:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Franciszek będzie chrzcił... Marsjan!
Po przemyśleniu - wlaściwie nie mam pytania. To byłby dla KRK kłopot praktyczny, wyzwanie, ale doktrynalny raczej nie.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt cze 13, 2014 11:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL