Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 0:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Franciszek będzie chrzcił... Marsjan! 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 8:19
Posty: 290
Post Franciszek będzie chrzcił... Marsjan!
Duch tchnie, kędy chce – cytował Pismo Święte Franciszek. – Wierzący jednak są stale wystawieni na pokusę, by mu zagradzać drogę – dodał. Jego zdaniem większość wiernych byłaby przeciwna udzieleniu chrztu Marsjaninowi, który przyleciawszy na Ziemię, poprosiłby o sakrament.

Kwestia ta od dawna już nurtuje niektórych duchownych. Jezuita Jose Gabriel Funes, dyrektor watykańskiego obserwatorium astronomicznego, od lat powtarza, że „życie pozaziemskie nie stoi w sprzeczności z wiarą w Boga”. Jego zdaniem kosmici mogliby przyjąć chrzest pod warunkiem, że byliby istotami rozumnymi i obdarzonymi wolną wolą – a tym samym posiadającymi duszę.

_________________
Wszystkiego doświadczajcie, co dobre, tego się trzymajcie.1Tes.5.21


Cz maja 15, 2014 9:33
Zobacz profil
Post Re: Franciszek będzie chrzcił ... Marsjan!
A o czym mamy dyskutować?


Cz maja 15, 2014 9:34

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Franciszek będzie chrzcił ... Marsjan!
Może o implikacjach teologicznych ewentualnego spotkania z pozaziemskimi istotami rozumnymi? Trzeba sie przecież będzie jakoś do nich ustosunkować. Cytowany przez Jamesa Blisha Gerald Heard (http://en.wikipedia.org/wiki/Gerald_Heard) wykombinował sobie kiedyś z grubsza coś takiego, trzy możliwe kategorie inteligentnych nieziemców:

1. Istoty rozumne, pozbawione duszy. "Należy okazywać im litość, ale nie poddawać ewangelizacji"
2. Istoty rozumne "o duszach upadłych przez dziedziczny, ale niekoniecznie pierworodny grzech". Nalezy poddać je ewangelizacji.

I chyba najciekawsza opcja:

3. Istoty rozumne obdarzone duszą, które nie upadły

Tu byłby dopiero klops, prawda?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz maja 15, 2014 9:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Franciszek będzie chrzcił ... Marsjan!
Cóż, sytuacja podobna do "czy powinniśmy chrzcić istoty z hipotetycznego innego kontynentu?". Zwłaszcza, że w świetle ostatnich badań nad biologią ekstremofilów, życia nie należy do wymagających.

"Istoty rozumne obdarzone duszą, które nie upadły" - Anunaki? ;)

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Cz maja 15, 2014 10:04
Zobacz profil
Post Re: Franciszek będzie chrzcił ... Marsjan!
JedenPost napisał(a):
I chyba najciekawsza opcja:

3. Istoty rozumne obdarzone duszą, które nie upadły

Tu byłby dopiero klops, prawda?

W jakim sensie byłby to klops? :)


Cz maja 15, 2014 10:18

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Franciszek będzie chrzcił ... Marsjan!
No bo - co wtedy robić? Nauczyć ich Kościół nic istotnego nie nauczy. Zerwać kontakt? Ale przecież z kolei od nich nauczyć się można pewnie wiele. Ale wtedy - jak uchronić ich przed demoralizacją?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz maja 15, 2014 10:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Franciszek będzie chrzcił ... Marsjan!
A skąd założenie, że trzeba będzie ich chronić? Skoro są to istoty "nieupadłe", to automatycznie powinny nie mieć skłonności do grzechu (brak grzechu pierworodnego etc.).

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Cz maja 15, 2014 10:37
Zobacz profil
Post Re: Franciszek będzie chrzcił ... Marsjan!
JedenPost napisał(a):
No bo - co wtedy robić? Nauczyć ich Kościół nic istotnego nie nauczy. Zerwać kontakt? Ale przecież z kolei od nich nauczyć się można pewnie wiele. Ale wtedy - jak uchronić ich przed demoralizacją?
Jeśli poddane były podobnej pokusie jak ludzie i mimo to udało im się nie upaść to najpewniej są daleko przed nami w rozwoju duchowym i nie stanowimy dla nich żadnego zagrożenia. Zresztą takie istoty w zasadzie istnieją, są to anioły które nie upadły (duszy może nie posiadają, bo są hmm jakby tu rzec... innej konstrukcji, ale posiadają wolną wolę).


Cz maja 15, 2014 10:39

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Franciszek będzie chrzcił ... Marsjan!
MARIEL napisał(a):
Jeśli poddane były podobnej pokusie jak ludzie i mimo to udało im się nie upaść to najpewniej są daleko przed nami w rozwoju duchowym i nie stanowimy dla nich żadnego zagrożenia.


Teoretycznie możliwe, ale to jednak chyba dość ryzykowne założenie?

Swoją drogą - Blish przytacza tę kategoryzację we wstępie do swojej powieści, w której przedstawia jeszcze inny wariant: istoty rozumne żyjące pod każdym możliwym do zaobserwowania względem moralnie, nie znające jednak żadnej religii czy ideologii.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz maja 15, 2014 11:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Franciszek będzie chrzcił ... Marsjan!
JedenPost napisał(a):
Swoją drogą - Blish przytacza tę kategoryzację we wstępie do swojej powieści, w której przedstawia jeszcze inny wariant: istoty rozumne żyjące pod każdym możliwym do zaobserwowania względem moralnie, nie znające jednak żadnej religii czy ideologii.

Termity? ;)
Takim istotom religia i ideologia wydaje się być zbędna - i wątpię, by miała ona dla nich jakikolwiek sens. Zapewne patrzyliby na misjonarzy jak na kosmitów ;)

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Cz maja 15, 2014 11:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Franciszek będzie chrzcił ... Marsjan!
Tak, o ile się sprowadza religię wyłącznie do moralności. Wydawało mi się jednak, że dawno już zostało rozstrzygnięte, iż religia to o wiele więcej.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz maja 15, 2014 11:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Franciszek będzie chrzcił ... Marsjan!
Chodzi mi o to, że nasz hipotetyczny lud nie wytworzył ani religii ani ideologii - co wskazuje na inną konstrukcję psychiczną niż ludzka.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Cz maja 15, 2014 11:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Franciszek będzie chrzcił ... Marsjan!
romulus napisał(a):
Kwestia ta od dawna już nurtuje niektórych duchownych. Jezuita Jose Gabriel Funes, dyrektor watykańskiego obserwatorium astronomicznego, od lat powtarza, że „życie pozaziemskie nie stoi w sprzeczności z wiarą w Boga”. Jego zdaniem kosmici mogliby przyjąć chrzest pod warunkiem, że byliby istotami rozumnymi i obdarzonymi wolną wolą – a tym samym posiadającymi duszę.
viewtopic.php?f=47&t=27781 - Dlaczego nie istnieje życie pozaziemskie ...
viewtopic.php?f=47&t=3512 - Cywilizacja pozaziemska... czy istnieje???
viewtopic.php?f=27&t=1903 - Obce cywilizacje, czy myślicie, że jesteśmy sami ?
viewtopic.php?f=47&t=32044 - Strategie cywilizacji pozaziemskich

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Cz maja 15, 2014 11:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Franciszek będzie chrzcił ... Marsjan!
ARHIZ napisał(a):
Chodzi mi o to, że nasz hipotetyczny lud nie wytworzył ani religii ani ideologii - co wskazuje na inną konstrukcję psychiczną niż ludzka.


U Blisha był to jakiś nieobjaśniony bliżej imperatyw biologiczno-środowiskowy.

Johnny99 napisał(a):
Tak, o ile się sprowadza religię wyłącznie do moralności. Wydawało mi się jednak, że dawno już zostało rozstrzygnięte, iż religia to o wiele więcej.


Oczywiście. Pod tym kątem patrząc, napotkanie istot niereligijnych a moralnych byłoby niezłym argumentem przeciw tezom, że religia powstała głównie jako uzasadnienie/oparcie dla moralności.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz maja 15, 2014 11:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Franciszek będzie chrzcił ... Marsjan!
JedenPost napisał(a):
Oczywiście. Pod tym kątem patrząc, napotkanie istot niereligijnych a moralnych byłoby niezłym argumentem przeciw tezom, że religia powstała głównie jako uzasadnienie/oparcie dla moralności.


Niekoniecznie. W jednym miejscu mogła powstać jako oparcie dla moralności, a w innym po prostu nie i już. Trudno natomiast wyobrazić sobie istoty świadome i rozumne, które nigdy nie wykształciły żadnej świadomości religijnej. Religia bierze się z doświadczeń zbyt podstawowych i fundamentalnych, takich np. jak doświadczenie własnej "małości" względem świata. W jaki sposób miałoby się ono nie pojawić u istoty rozumnej, nieważne z jakiej planety? Społeczeństwo obcych pozbawione jakichkolwiek elementów "religii" musiałoby być od nas do tego stopnia różne, że prawdopodobnie nie bylibyśmy w stanie się z nim w ogóle porozumieć.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz maja 15, 2014 12:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL