Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 17:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
 Deklaracja wiary lekarzy - mam mieszane uczucia 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lip 17, 2014 19:09
Posty: 56
Post Re: Deklaracja wiary lekarzy - mam mieszane uczucia
Johnny99, klauzula sumienia zacytowana w pierwszym poście POZWALA lekarzom na zmiane lub zaniechanie leczenia jesli ich sumeinie tak mowi. A czego ma dotyczyc ta klauzula jak nie leczenia? To co robi lekarz? Jesli otwiera sie furtke:
'moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga'

to dla mnie mozliwy jest taki scenariusz. Lekarz w szpitalu, przychodzi Ksiadz na ostatnie namaszczenie do pacjenta i 'widzi' gorliwosc pacjenta, ze ten 'chce' odejsc do Pana. Lekarz nie powinien zatem interweniowac, bo 'zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga'

Mowie tylko, ze taki dokument to skandal bo pozwala dowolnie interpretowac praktycznie polowe sposobow leczenia i podejscia do pacjenta.
Swoja droga ciekawe kto ma taka moc, aby zdecydowac kiedy to Bog chce aby pani Maria odeszla, bo tak mowi? Bo tak mowi Ksiadz? Bo tak 'czuje' lekarz?


Lekarz, szpital = NAUKA, bilogia, chemia, farmacja a nie Biblia, wiara, odczucia


Śr lip 30, 2014 14:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2793
Post Re: Deklaracja wiary lekarzy - mam mieszane uczucia
mrm napisał(a):
J... zaniechanie leczenia jesli ich sumeinie tak mowi ...

Wydaje mi się, że to daleko idąca nainterpretacja. I do tego skrajnie subiektywna. Jeśli mylę się, to oświeć. Który fragment umożliwia taką interpretację?


Śr lip 30, 2014 14:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 17, 2014 19:09
Posty: 56
Post Re: Deklaracja wiary lekarzy - mam mieszane uczucia
'ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem.'

'moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga.'

Jesli lekarz uzna, ze Pani Maria juz wybiera sie na tamtem swiat bo widzi swiatelko w tulelu, podejmuje decyzje ZGODNIE ZE SWOIM SUMIENIEM, ze pan Bog chce ja zabrac do siebie i odstepuje od reanimacji. Na podstawie SUMIENIA a nie tego jakie ma cisnienie pani Maria, jaka jest saturacja krwi itp.


'UZNAJĘ pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim'

Oznacza, ze jesli za rok eutanazja bedzie mozliwa i zgodna z prawem, lekarz ma prawo odmowic powolujac sie na klauzule sumienia i sprawic, ze pacjent bedzie przez 3 dni umieral w cierpieniach wyjac z bolu


Dla mnie straszne, ze w ogole dyskutuje sie o czyms takim, ze lekarz moze na podstawie BIBLI leczyc ludzi lub podejmowac JAKIEKOLWIEK decyzje o JEGO zdrowiu. o MOIM zdrowiu. DLa mnie to poczatek Panstwa klerykalnego i oczywiste jest ze nigdy taki dokument nie wejdzie oficjalnie bo jest niezgodny z konstytucja, co nie oznacza, ze lekarze nie zaczna sie do tego stosowac. Co nastepne? Homeopatia zamiast antybiotykow?

A moze MODLITWA ZAMIAST operacji? Jesli ktos ma tak gleboka wiare, proponuje dodac punkt:
' I lekarz moze odstapic od operacji jesli uzna, ze modliwa wystarczy'.

[zlosliwosc]
Po co osoby wierzace chodza do lekarza? Nie wierzycie w modlitwe? Jesli BOG chce abyscie byli zdrowi, lekarz nie jest potrzebny, modlitwa powinna wystarczyc.
[/koniec zlosliwosci]


Śr lip 30, 2014 14:41
Zobacz profil
Post Re: Deklaracja wiary lekarzy - mam mieszane uczucia
No coz. Jak kogos niechec zaslepia, to zadne racjonalne argumenty nie trafia.
Proponuje na wstepie pytac lekarzy, czy wierza w Boga i chodzic tylko do ateistow ... bez skrupulow.


Śr lip 30, 2014 14:52

Dołączył(a): Cz lip 17, 2014 19:09
Posty: 56
Post Re: Deklaracja wiary lekarzy - mam mieszane uczucia
Ale wlasnie Polska nie jest Panstwem wyznaniowym i obowiazkiem lekarza jest byc neutralnym. To nie ja mam szukac lekarza ateisty. To lekarz ma byc 'ateista' jak ma pacjenta ateiste lub byc muzulmaninem jak spotyka muzulmanina. Ma byc neutralny i leczyc wg standardow okreslonych przez Panstwo i nauke a nie Biblie


Śr lip 30, 2014 14:55
Zobacz profil
Post Re: Deklaracja wiary lekarzy - mam mieszane uczucia
A ty jestes neutralny?

Standarty to panstwo moze miec.
A lekarz ma nie szkodzic. Czy uwazasz, ze moze a nawet powinien?


Śr lip 30, 2014 15:07

Dołączył(a): Cz lip 17, 2014 19:09
Posty: 56
Post Re: Deklaracja wiary lekarzy - mam mieszane uczucia
Jak beda stosowac takie klauzule - beda szkodzic, nie mam zadnych watpliwosci


Śr lip 30, 2014 15:22
Zobacz profil
Post Re: Deklaracja wiary lekarzy - mam mieszane uczucia
Ja mam.
Boje sie ludzi bez watpliwosci...


Śr lip 30, 2014 15:26

Dołączył(a): Cz lip 17, 2014 19:09
Posty: 56
Post Re: Deklaracja wiary lekarzy - mam mieszane uczucia
Poki co jak sprobuja, sprawa trafi do prokuratury. Mam nadzieje, ze maja taka swiadomosc


Śr lip 30, 2014 15:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Deklaracja wiary lekarzy - mam mieszane uczucia
mrm napisał(a):
Johnny99, klauzula sumienia zacytowana w pierwszym poście POZWALA lekarzom na zmiane lub zaniechanie leczenia jesli ich sumeinie tak mowi.


Klauzula sumienia pozwala na odmowę udzielenia świadczenia. "Leczenia" można odmówić z dowolnego powodu, tylko wtedy procedura jest bardziej skomplikowana. Wszystko to było omawiane.

Cytuj:
to dla mnie mozliwy jest taki scenariusz. Lekarz w szpitalu, przychodzi Ksiadz na ostatnie namaszczenie do pacjenta i 'widzi' gorliwosc pacjenta, ze ten 'chce' odejsc do Pana. Lekarz nie powinien zatem interweniowac, bo 'zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga'


Uuu, jesteś przeciwnikiem eutanazji? :D

Cytuj:
Mowie tylko, ze taki dokument to skandal bo pozwala dowolnie interpretowac praktycznie polowe sposobow leczenia i podejscia do pacjenta.


Skąd taki pogląd? Jak dotąd, nikt nie wymienił żadnych innych przykładów zastosowania klauzuli sumienia, jak tylko 1) aborcja, 2) transfuzja krwi.

Cytuj:
Swoja droga ciekawe kto ma taka moc, aby zdecydowac kiedy to Bog chce aby pani Maria odeszla, bo tak mowi?


Nikt nie ma. Tylko Bóg to wie. We wczesnym okresie biblijnym niechętnie patrzono na lekarzy - uważano ten zawód za "podejrzany", bo przecież od woli Boga zależy, czy ktoś jest zdrowy czy chory. Potem jednak to się zmieniło, co również widać w Biblii. Nawet kiedyś o tym pisałem. Chrześcijanin ma obowiązek pomagać ludziom, a lekarz pomaga ludziom.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz lip 31, 2014 7:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Deklaracja wiary lekarzy - mam mieszane uczucia
mrm napisał(a):
Ale wlasnie Polska nie jest Panstwem wyznaniowym i obowiazkiem lekarza jest byc neutralnym. To nie ja mam szukac lekarza ateisty. To lekarz ma byc 'ateista' jak ma pacjenta ateiste lub byc muzulmaninem jak spotyka muzulmanina. Ma byc neutralny i leczyc wg standardow okreslonych przez Panstwo i nauke a nie Biblie

A jeśli standardy państwowe zalecają zastosować wobec Ciebie eutanazję. Jak wiadomo Biblia jest przeciw. Które rozwiązanie wybierasz? :?:


Pt sie 01, 2014 13:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 04, 2014 21:46
Posty: 16
Post Re: Deklaracja wiary lekarzy - mam mieszane uczucia
Jeśli jestem warzywem, to jest oczywiste, żeby zastosować wobec mnie eutanazję. Jeśli dziecko ma się urodzić tak uszkodzone, że będzie się męczyło przez parę tygodni umierając, to też trzeba je usunąć, bo właśnie to jest etyczne. Wielu z Was uważa pewnie, że cierpienie uszlachetnia, ale cierpienie jest tylko cierpieniem, a często jest całkiem bezsensowne


Wt sie 05, 2014 10:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL