Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 17:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Rachunek prawdopodobieństwa (wydz.) 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Rachunek prawdopodobieństwa (wydz.)
Johnny99 napisał(a):
mamy x losowań, przeprowadzanych jedno po drugim. Daje to x/2 "par" dwóch kolejno po sobie następujących losowań. W każdej parze może zajść jeden z dwóch przypadków:

1. w obydwu losowaniach w danej parze zostaną wylosowane różne liczby,
2. w obydwu losowaniach w danej parze zostaną wylosowane identyczne liczby.

Czy przypadki 1 i 2 są tak samo prawdopodobne?


Dobra, uproścmy model, tak żeby dał sie ogarnąć. Zredukujmy totolotka do rzutu kostką, gdzie jest nie 14 mln możliwości a tylko 6

1. Jakie jest prawdopodobieństwo trafienie "szóstki" w takim lotku? Oczywiście 1/6.

Teraz zapytajmy jakie jest prawdopodobieństwo, że w dwóch kolejnych rzutach otrzymamy dwie takie same wartości

Istnieje 36 kombinacji wyników, z czego sześć (1,1) (2,2) (3,3), (4,4) (5,5), (6,6) daje nam oczekiwany rezultat, czyli jego prawdopodobieństwo wynosi (6/36), czyli ...1/6 :)

Teraz przychodzi Johnny99 i się zastanawia.

W poprzednim rzucie wypadło 4. Jakie jest prawdopodobieństwo że wypadnie i w tym rzucie ?

No oczywiscie jest takie samo, czyli wynosi 1/6.

Teraz mamy inną sytuację. powiedzmy, ze w dziesieciu poprzednich rzutach wypadło "1". Jakie jest prawdopodobieństwo że ta sama wartośc wypadnie w jedenastym rzucie?

Jezeli to dla kogoś jest nadal niezrozumiałe, to proponowałbym, żeby zaopatrzył się w kości i wykonał taki eksperyment. Ewentualnie może użyc generatora liczb pseudolosowych z excela. :)

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Śr cze 11, 2014 7:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
pilaster napisał(a):
Teraz zapytajmy jakie jest prawdopodobieństwo, że w dwóch kolejnych rzutach otrzymamy dwie takie same wartości

Istnieje 36 kombinacji wyników, z czego sześć (1,1) (2,2) (3,3), (4,4) (5,5), (6,6) daje nam oczekiwany rezultat, czyli jego prawdopodobieństwo wynosi (6/36), czyli ...1/6 :)

Teraz przychodzi Johnny99 i się zastanawia.

W poprzednim rzucie wypadło 4. Jakie jest prawdopodobieństwo że wypadnie i w tym rzucie ?

No oczywiscie jest takie samo, czyli wynosi 1/6.


No dobrze. Ale teraz weźmy trzy kolejne rzuty. Kombinacji wyników jest teraz 216, ale oczekiwany rezultat daje nadal tylko sześć - (1,1,1), (2,2,2) itd. Prawdopodobieństwo każdego z nich wynosi więc 1/36 (jeżeli dobrze liczę). Jest to zresztą zgodne z wcześniejszą deklaracją pilastra. Więc teraz kiedy przyjdę i się zastanowię: w poprzednich dwóch rzutach wypadło 4. Jakie jest prawdopodobieństwo, że 4 wypadnie i w trzecim - muszę odpowiedzieć, że wynosi ono już nie 1/6, tylko 1/36. Pomimo tego, że jest to taki sam rzut, taką samą kostką, tak samo niezależny od poprzednich. I jest to w pełni zgodne z intuicją.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr cze 11, 2014 9:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Johnny99 napisał(a):
No dobrze. Ale teraz weźmy trzy kolejne rzuty. Kombinacji wyników jest teraz 216, ale oczekiwany rezultat daje nadal tylko sześć - (1,1,1), (2,2,2) itd. Prawdopodobieństwo każdego z nich wynosi więc 1/36 (jeżeli dobrze liczę).


Owszem, to jest prawdopodobieństwo tego, ze wypadną trzy liczby z rzędu, (1/6)^2, dla czterech będzie to (1/6)^3, etc jednak:

Cytuj:
w poprzednich dwóch rzutach wypadło 4. Jakie jest prawdopodobieństwo, że 4 wypadnie i w trzecim - muszę odpowiedzieć, że wynosi ono już nie 1/6, tylko 1/36.


Jest błędne, ponieważ poprzednie dwa rzuty już się wydarzyły i ich wynik jest znany. Z prawdopodobieństwem równym 1 :) Czyli zamiast mnożyć 1/6*1/6, mnożymy 1*1/6.

Zresztą naprawdę niech Johnny99 porzuca tymi kostkami (względnie zasymuluje w excelu) i zobaczy co wychodzi. :)

Cytuj:
I jest to w pełni zgodne z intuicją.


Niestety intuicja w takich przypadkach zawodzi :)

I dlatego prowadzenie biznesu hazardowego jest takie lukratywne. Bez jakiegokolwiek oszukiwania

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Śr cze 11, 2014 10:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 13:44
Posty: 393
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Tradycyjnie dla tego forum i nie tylko tego problem między Johnnym a pilastrem polega tylko na wzajemnym niezrozumieniu i braku ścisłości. Rzecz w tym, że każdy z nich inaczej definiuje losowe zdarzenie elementarne, którego prawdopodobieństwo ma być obliczane. Johnny pyta jakie jest prawdopodobieństwo zdarzenia zdefiniowanego jako:
- ten sam wynik w 3 losowaniach pod rząd - 3 losowania są jednym zdarzeniem!!!
A pilaster, żeby wyszło na jego, udaje, ze nie rozumie i zamienia jedno zdarzenie losowe Johnny'ego na 3 niezależne zdarzenia - 3 odrębne losowania.

Czyli jeszcze nie przeprowadziliśmy losowań i pytamy jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia tego samego wyniku losowania w 3 losowaniach - te 3 losowania są łącznie jednym zdarzeniem losowym, którego prawdopodobieństwo chcemy obliczyć. A nie jak chce pilaster trzema różnymi zdarzeniami losowymi.

Oczywiście wina leży też po stronie Johnny'ego, który tradycyjnie dla siebie, nie bardzo umie ściśle wyrazić swe myśli.

_________________
Sapere aude!


Śr cze 11, 2014 10:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Tomcio Paluszek napisał(a):
- ten sam wynik w 3 losowaniach pod rząd - 3 losowania są jednym zdarzeniem!!!


Sądziłem, że daję to jasno do zrozumienia, mówiąc o "parach". Taki był właśnie sens ich wprowadzenia - każda "para" jest jednym zdarzeniem.

pilaster napisał(a):
Jest błędne, ponieważ poprzednie dwa rzuty już się wydarzyły i ich wynik jest znany. Z prawdopodobieństwem równym 1 Czyli zamiast mnożyć 1/6*1/6, mnożymy 1*1/6.


Nie rozumiem. W jaki sposób zdarzenie: "wyrzucenie kostką trzy razy pod rząd tej samej cyfry" i zdarzenie: "wyrzucenie kostką po raz trzeci tej samej cyfry" mogą mieć różne wartości prawdopodobieństwa? :|

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr cze 11, 2014 10:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Johnny99 napisał(a):
W jaki sposób zdarzenie: "wyrzucenie kostką trzy razy pod rząd tej samej cyfry" i zdarzenie: "wyrzucenie kostką po raz trzeci tej samej cyfry" mogą mieć różne wartości prawdopodobieństwa? :|


Bo są to różne zdarzenia. Widać to nawet po liczbie rzutów. W pierwszym rzucasz trzy razy W drugim tylko raz.

btw jeżeli Tomcio uważa, że pilaster tłumaczy źle i niechlujnie, niech sam zademonstruje o co chodzi. :-(

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Śr cze 11, 2014 11:34
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Ostatnio nauczycielka matematyki tlumaczyla mojemy synowi, ze znany wynik dotychczasowych losowan nie wplywa na wartosc prawdopodobienstwa.
Chodzilo o fakt, ze jest jedna kula czarna a reszta biale. 98 wyciagnieto bialych, jakie jest prawdopodobienstwo, ze nastepna bedzie czarna.
Podobno nie bylo to 1/2, bo liczyla sie calosc zadania, czyli 1/100.


Śr cze 11, 2014 11:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
pilaster napisał(a):
Bo są to różne zdarzenia. Widać to nawet po liczbie rzutów. W pierwszym rzucasz trzy razy W drugim tylko raz.


Ależ to są te same zdarzenia. Liczba rzutów też jest taka sama. Najistotniejszym parametrem rzutu, o którym mowa w zdarzeniu drugim, jest to, że jest to trzeci rzut.

Kael napisał(a):
Podobno nie bylo to 1/2, bo liczyla sie calosc zadania, czyli 1/100.


Toż to oczywisty absurd :|

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr cze 11, 2014 12:00
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
No niestety. To matematyka...
Tak naprawde to bylo od poczatku 1/100, wiec fakt, ze juz 98 bialych wylosowano nic w CALOSCI nie zmienial.


Śr cze 11, 2014 12:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Matematyka nie jest absurdalna i się nie myli. Mylić się może co najwyżej matematyk :roll:

Kael napisał(a):
Tak naprawde to bylo od poczatku 1/100, wiec fakt, ze juz 98 bialych wylosowano nic w CALOSCI nie zmienial.


Zmienił absolutnie wszystko, bo losujemy już nie ze 100, tylko z dwóch kul, wiedząc, że jedna jest na pewno czarna.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr cze 11, 2014 12:08
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Tez mi sie tak wydawalo.
Ale zadanie od poczatku bylo: losujemy jedna ze 100.

Prawdopodobienstwo bylo dla mnie jasne tylko wtedy, kiedy ... nie myslalam, tylko podstawialam do wzoru. Inaczej wlasnie takie dziwy wychodzily.


Śr cze 11, 2014 12:12
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
To nie jest absurd, tylko paradoks. Prawdopodobieństwa muszą się sumować do jedności, a Twoim, Johnny, rozumowaniu, sumują się do 1.98, czyli wylosowanie wszystkich stu kul jest bardziej niż pewne. : PPP


Śr cze 11, 2014 12:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Ale w czym problem? Prawdopodobieństwo wydobycia czarnej kuli na początku wynosi 1/100, a którejś z pozostałych - 99/100. Po wyjęciu jednej białej kuli, prawdopodobieństwo wylosowania czarnej wynosi 1/99, a którejś z pozostałych 98/99. Gdy zostaną dwie kule, w tym jedna biała, prawdopodobieństwo wylosowania czarnej wynosi 1/2, a białej - tyle samo. Wszystko się tak samo dobrze sumuje do jedności.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr cze 11, 2014 12:38
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
No, jeśli pilaster nie mąci, to prawdopodobieństwa sumują się tak: 1/100 + 1/99 + 1/98 + ... + 1/3 + 1/2 + 1 i NIE dają jedności.

Jakie doświadczenie rozważamy?
Jak określamy przestrzeń prawdopodobieństwa?
Jakie jest zdarzenie elementarne?

O, chyba mam. Załóżmy, że wylosowaliśmy już tych dziewięćdziesiąt osiem kul, ale nie patrzyliśmy, jakie one są. Jakie jest prawdopodobieństwo, że wylosujemy teraz czarną?


Ostatnio edytowano Śr cze 11, 2014 12:48 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Śr cze 11, 2014 12:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Bo to są dwa różne zdarzenia

"mając 100 kul w urnie 99 białych i jedną czarną, jakie jest prawdopodobieństwo wylosowania białej w 99 losowaniu"

i

"mając 2 kule w urnie, w tym jedną czarną, etc.."

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Śr cze 11, 2014 12:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL