Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 17:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Rachunek prawdopodobieństwa (wydz.) 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 13:44
Posty: 393
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Łojejku!! Te wartości zależą tylko od tego co rozumiemy pod pojęciem losowego zdarzenia elementarnego, którego prawdopodobieństwo chcemy obliczyć!!! Problem w tym, iż dyskutanci używając bardzo podobnych stwierdzeń myślą o zupełnie różnych zdarzeniach. Ba! Nawet nie rozumieją samych siebie - patrz Johnny99;

Cytuj:
W jaki sposób zdarzenie: "wyrzucenie kostką trzy razy pod rząd tej samej cyfry" i zdarzenie: "wyrzucenie kostką po raz trzeci tej samej cyfry" mogą mieć różne wartości prawdopodobieństwa?

W pierwszym przypadku mamy jedno zdarzenie elementarne i tworzą je 3 losowania a sformułowanie jest jednoznaczne. W drugim przypadku można to zrozumieć tak jak pierwszy przypadek ale nie jest to jednoznaczne bo równie dobrze można przyjąć, że każde z losowań jest niezależnym zdaniem elementarnym. Johnny99 musi dbać o perfekcyjną jasność przekazu, kwantyfikatory itp.

_________________
Sapere aude!


Śr cze 11, 2014 12:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
ErgoProxy napisał(a):
No, jeśli pilaster nie mąci, to prawdopodobieństwa sumują się tak: 1/100 + 1/99 + 1/98 + ... + 1/3 + 1/2 + 1 i NIE dają jedności.


Nie jestem matematykiem, więc nie wiem, czy mąci, jedynie nie rozumiem, skąd mu (i teraz tobie) się bierze ta jedynka..

Cytuj:
O, chyba mam. Załóżmy, że wylosowaliśmy już tych dziewięćdziesiąt osiem kul, ale nie patrzyliśmy, jakie one są. Jakie jest prawdopodobieństwo, że wylosujemy teraz czarną?


Zdaje mi się, że przede wszystkim wtedy nie ma znaczenia, że już te 98 kul wylosowaliśmy. W pierwszym przypadku ma to natomiast znaczenie kluczowe.

Jeszcze mi jedno przyszło do głowy - jeżeli traktujemy parę kolejno po sobie następujących losowań Lotto jako jedno zdarzenie, to w zasadzie nie mówimy tu już o prawdopodobieństwie wylosowania sześciu konkretnych cyfr spośród 49, tylko o prawdopodobieństwie wylosowania 12 cyfr spośród 49 - przy czym jako założenie przyjmujemy, że każda cyfra może zostać wylosowana ponownie (ale nie częściej), zaś oczekiwanym wynikiem jest to, by żadna z cyfr nie została wylosowana pojedynczo. Ufff. Ja tego nie potrafię tak na szybko wyliczyć, ale jestem ciekaw, co by z tego wyszło.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Ostatnio edytowano Śr cze 11, 2014 13:11 przez Johnny99, łącznie edytowano 2 razy



Śr cze 11, 2014 13:01
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Johnny99 napisał(a):
Nie jestem matematykiem, więc nie wiem, czy mąci, jedynie nie rozumiem, skąd mu (i teraz tobie) się bierze ta jedynka...

Bo tak się definiuje prawdopodobieństwo. 0 - zdarzenie niemożliwe, 1 - zdarzenie pewne. Zdarzeń mniej niż niemożliwych i bardziej niż pewnych nie ma. Jakie jest więc prawdopodobieństwo, że po stu losowaniach wyciągnęliśmy czarną kulę? Jeden. A jakie jest prawdopodobieństwo, że czarna kula została wyciągnięta w setnym losowaniu? Jedna setna.


Śr cze 11, 2014 13:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Może czegoś znowu nie rozumiem, ale jak się prawdopodobieństwa mają sumować do jedności, to ty tej jedności nie możesz do nich dodawać :-|

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr cze 11, 2014 13:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 13:44
Posty: 393
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Bo ta jedność oznacza jedyną możliwość, stąd nie ma czego do niej dodawać. A jeśli są jakieś inne możliwości to nie ma już jedności ;-)

_________________
Sapere aude!


Śr cze 11, 2014 13:23
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Chyba jesteśmy po dwóch różnych stronach lustra. : ) Najpierw określa się, co odpowiada zeru, co jedności, a potem prowadzi się rachunek. Ewentualnie drzewko rysuje.


Śr cze 11, 2014 13:28

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 13:44
Posty: 393
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Cytuj:
Najpierw określa się, co odpowiada zeru, co jedności, a potem prowadzi się rachunek. Ewentualnie drzewko rysuje.

Mam wrażenie, ze ktoś myli rachunek prawdopodobieństwa z logiką. Jedynka tu i jedynka tu to dwie różne jedynki.
1 w prawdopodobieństwie to zdarzenie pewne czyli jedyne możliwe. Tu niczego nie ustalamy. Co innego logika, gdzie zdaniom prostym możemy nadawać dowolnie wartości Prawda lub Fałsz i badać później rózne wynikające z tego konkluzje.
Czyżbyś Ergo uważał, ze w losowaniu jednej kuli ze zbioru 2 kul czarnych prawdopodobieństwo wylosowania kuli czarnej nie musi wynosić 1? Że można sobie ustalić jakąś inną wartość???

_________________
Sapere aude!


Śr cze 11, 2014 13:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
ErgoProxy zdaje się chodziło o coś innego: jeżeli mamy dwie kule, czarną i białą, to "jedności" odpowiada wylosowanie kuli czarnej lub białej, zaś zeru - wylosowanie kuli w innym kolorze ;)

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr cze 11, 2014 13:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 13:44
Posty: 393
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Gdyby tak miało być jak to sugeruje Johnny99 to byłoby kompletnie bez sensu i z rachunkiem prawdopodobieństwa nie miałoby to nic wspólnego. Być może miałoby coś wspólnego z logiką, ale w rachunku prawdopodobieństwa wynika zarówno dla białej jak i czarnej kuli wynosi 0,5 a suma wszystkich możliwości daje 1.

_________________
Sapere aude!


Śr cze 11, 2014 13:44
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Nienienie. Na początku mamy tekst zadania, którego nie rozumiemy. Aby je zrozumieć, usta... to znaczy, precyzujemy, co w zadaniu stanowi zdarzenie niemożliwe, co stanowi zdarzenie pewne, i przede wszystkim (o czym zapomniałem), co stanowi zdarzenie elementarne. Definiujemy przestrzeń prawdopodobieństwa. Dopóki tego nie zrobimy, o żadnym rachunku mowy być nie może, a treść zadania stanowi tekst literacki, zazwyczaj marnej jakości. ^_^


Śr cze 11, 2014 13:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Tomcio Paluch napisał(a):
Być może miałoby coś wspólnego z logiką, ale w rachunku prawdopodobieństwa wynika zarówno dla białej jak i czarnej kuli wynosi 0,5 a suma wszystkich możliwości daje 1.


Ależ to "wylosowanie kuli czarnej lub białej" to jest właśnie suma wszystkich możliwości.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr cze 11, 2014 13:49
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Tomcio Paluszek napisał(a):
Johnny99 napisał(a):
ErgoProxy zdaje się chodziło o coś innego: jeżeli mamy dwie kule, czarną i białą, to "jedności" odpowiada wylosowanie kuli czarnej lub białej, zaś zeru - wylosowanie kuli w innym kolorze ;)

Gdyby tak miało być jak to sugeruje Johnny99 to byłoby kompletnie bez sensu i z rachunkiem prawdopodobieństwa nie miałoby to nic wspólnego.

Oj, belfrze, belfrze. Johnny dobrze kombinuje. Jeśli w urnie mamy tylko kule czarne i białe, i ciągniemy z niej raz, i patrzymy, to zdarzenie "wyciągnięta kula jest biała albo czarna" jest pewne, zaś zdarzenie "wyciągnięta kula jest w paski" jest niemożliwe...


Śr cze 11, 2014 13:54

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 13:44
Posty: 393
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Cytuj:
... i przede wszystkim (o czym zapomniałem), co stanowi zdarzenie elementarne.Definiujemy przestrzeń prawdopodobieństwa. Dopóki tego nie zrobimy, o żadnym rachunku mowy być nie może,

Dokładnie tak!
Cytuj:
Aby je zrozumieć, usta... to znaczy, precyzujemy, co w zadaniu stanowi zdarzenie niemożliwe, co stanowi zdarzenie pewne

A to już zupełnie nie tak. zresztą sam się zreflektowałeś bo nagle słowo "ustalamy" cudownie zmieniło się na mające zupełnie inne znaczenie "precyzujemy". Otóż nic nie precyzujemy bo jak mamy definicję zdarzenia elementarnego to prawdopodobieństwa różnych wartości obliczamy i to 0 czy 1 może nam wyjść z rachunków i nasze ustalenia nic tu nie zmienią! Oczywiście pomijam rzeczy trywialne i oczywiste typu - skoro losujemy spośród kul białych i czarnych to prawdopodobieństwo wylosowania czerwonej wynosi 0.
Cytuj:
Ależ to "wylosowanie kuli czarnej lub białej" to jest właśnie suma wszystkich możliwości.

i
Cytuj:
Oj, belfrze, belfrze. Johnny dobrze kombinuje. Jeśli w urnie mamy tylko kule czarne i białe, i ciągniemy z niej raz, i patrzymy, to zdarzenie "wyciągnięta kula jest biała albo czarna" jest pewne, zaś zdarzenie "wyciągnięta kula jest w paski" jest niemożliwe...

To jest właśnie trywialne i oczywiste. Skoro wcześniej zdefiniowaliśmy zbiór zdarzeń elementarnych jako:
- wylosowałem kulę białą
- wylosowałem kulę czarną
to po takim ustaleniu zajmowanie się dywagacjami typu - a czy wylosuję kulę w paski albo czy w ogóle będzie mi się chciało coś losować jest delikatnie mówiąc kretynizmem...

_________________
Sapere aude!


Śr cze 11, 2014 14:01
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Johnny99 napisał(a):
Kael napisał(a):
Tak naprawde to bylo od poczatku 1/100, wiec fakt, ze juz 98 bialych wylosowano nic w CALOSCI nie zmienial.
Zmienił absolutnie wszystko, bo losujemy już nie ze 100, tylko z dwóch kul, wiedząc, że jedna jest na pewno czarna.
Oczywiście, że tak. Jeśli ta historyjka jest prawdziwa, to pani nauczycielka namieszała dzieciom w głowach.

Prawdopodobieństwo jest miarą niepewności. Skoro zmieniła się sytuacja i uzyskaliśmy dodatkową informację (wylosowaliśmy mnóstwo kulek i poznaliśmy ich kolor), to tym samym prawdopodobieństwo uległo zmianie.

Polecam dokładnie przeanalizować paradoks Monty Halla.

A wcześniej przeprowadzić dużo prostszy eksperyment myślowy:
W pojemniku jest jedna kulka biała i jedna czarna. Akruk losuje w tajemnicy przed Kael jedną kulkę, ogląda sam, ale nie pokazuje jej ani nie mówi, jakiego jest koloru.
a) ile dla akruka wynosi prawdopodobieństwo, że jest to biała kulka?
b) ile dla Kael wynosi prawdopodobieństwo, że jest to biała kulka?


Śr cze 11, 2014 14:05

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 13:44
Posty: 393
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Dodam jeszcze, że już przy definiowaniu przestrzeni prawdopodobieństwa z automatu wyrzucamy zdarzenia, które do niej nie należą, więć po kiego licha Ergo chce jeszcze później radośnie stwierdzać, że wylosowanie kuli w paski jest niemożliwe, skoro np. sam wcześniej ustalił przestrzeń prawdopodobieństwa na zbiór zdarzeń (biała kula; czarna kula)??? To zaczyna pachnieć bredzeniem a'la Hosi... :-(

_________________
Sapere aude!


Ostatnio edytowano Śr cze 11, 2014 14:08 przez Tomcio Paluszek, łącznie edytowano 1 raz



Śr cze 11, 2014 14:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL