Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 4:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 699 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ... 47  Następna strona
 Wszechświat z niczego 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
ErgoProxy napisał(a):
zaczął ględzić o obiektywnym dobru i złu

Jeszcze 2 kg sily prosze. I juz bede przekonany.


So cze 23, 2018 18:47
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
JedenPost napisał(a):
Biorąc pod uwagę demonstrowane przez Ciebie połączenie ignorancji i niechęci zmienienia tego stanu rzeczy żadne wyłumaczenie nie będzie dla Ciebie przystępne.

Zaproponowałem Ci wcześniej lekturę książki, która będzie dobrym początkiem, gdybyś jednak zdecydowała się czegoś dowiedzieć.

Ale ja nie chce żadnego tłumaczenia, a doświadczenie. Teoria mnie nie interesuje w tym temacie. Tak ciężko jest to zrozumieć? Teoretycznie można wymyślić rózne rzeczy, gorzej z pokazaniem tego w praktyce. z realizacją.
Stubr napisał(a):
Całkiem łatwo z "niewidzialnego" powietrza pozyskać jak najbardziej widoczną wodę. Ale podejrzewam że to również może dla niektórych okazać się niemożliwe do przyjęcia.

Akurat to jest łatwe do zrozumienia i udowodnione doświadczalnie.
Quinque napisał(a):
ErgoProxy, ale co ma teodycea do tego co napisała Małgosia?

Do pytania zawartego w tytule owszem

Do tego co powiedziałam ma, bo zajmuje się m.in. rozumowym uzasadnieniem możliwosci poznania i istnienia Boga. Rozmawiamy przecież o powstaniu świata, a teodycea ajmuje sie między innymi rozumowymi możliwościami poznania i istnienia Boga. Do tematu ma sie nijak, tak jak ostatnia dysusja - dawno leci offtop.

ErgoProxy, nie umiesz udowodnić swoich racji, więc próbujesz zmienić miejsce. To nie fair. A o teodycei jeśli jestes taki ciekawy, załóż oddzielny wątek.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So cze 23, 2018 18:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Droga Małgosiuu, racze się proszę ogarnąć.

Małgosiaa napisał(a):
Ale nie podałeś żadnego linku, w którym autor przystępnie by wytłumaczył jak z niewidzialnej energii powstaje widzialna materia.


Małgosiaa napisał(a):
Ale ja nie chce żadnego tłumaczenia, a doświadczenie.



:roll:

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So cze 23, 2018 18:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
ErgoProxy napisał(a):
Standardowo definiuje się je jako brak (niedostatek) dobra. Bóg jest dobry, Boga nikt współcześnie nie widział, czyli de facto wychodzi, że złe jest to, co ksiundz powiedzieli. :P

A poważnie to nie wiem. Twoja definicja jest, hm, chwat by ją pewnie nazwał egoistyczną i subiektywną, i zaczął ględzić o obiektywnym dobru i złu, ale jak się ono manifestuje – przykładów nie potrafiłby podać, z wyjątkiem może jakichś skrajności typu esesman w getcie. W ogóle, biorąc pod uwagę, jak różne triki są stosowane po rozmaitych kulturach do oszukania "wbudowanego" układu neuromorlanego (istnieje taki?), sensowniej byłoby chyba mówić o etyce jako o pewnym procesie, i to zarówno w wymiarze jednostkowym jak i historycznym. Ale znów, o procesualizmie niejakiego Whiteheada tyle wiem, że jest.


Nie mamy jakiegoś konkretnego układu moralnego natomiast nasze poczucie moralności opiera się na działaniu konkretnych struktur oraz na konkretnych funkcjach mózgu, podstawą są neurony lustrzane odpowiedzialne za empatię oraz układ limbiczny szczególnie ciało migdałowate, ale w przypadku ludzi ważne jest także myślenie logiczne, umiejętność przewidywania skutków swoich działań - np u osób praktycznie nie odczuwających emocji i nie wykazujących empatii dalej występują moralne zachowania o ile potrafią przewidywać dalekosiężne skutki swoich działań. Zachowania altruistyczne występują u wielu zwierząt stadnych i są ewolucyjnie korzystne, i my i one mamy np wbudowane podstawowe poczucie sprawiedliwości. Polecam pooglądać np jak wygląda sytuacja ze złodziejstwem i innymi nagannymi moralnie zachowaniami w koloniach altanników - to super przykład, bo występują cykle zmian ilości oszustów oraz wzajemnego zaufania.

JedenPost napisał(a):
Droga Małgosiuu, racze się proszę ogarnąć.

Małgosiaa napisał(a):
Ale nie podałeś żadnego linku, w którym autor przystępnie by wytłumaczył jak z niewidzialnej energii powstaje widzialna materia.

Małgosiaa napisał(a):
Ale ja nie chce żadnego tłumaczenia, a doświadczenie.

:roll:


A ja mówiłam że podam odpowiednie doświadczenie , ale dopóki nie wiem co według Małgosi jest materią a co energią to to nie ma sensu, bo to tak jakbym miała podać doświadczenie obrazujące zmiany stanów skupienia materii gdy nie wiem co ta osoba uważa za dany stan ( bo to takie proste dopóki się nie myśli o fazie nadkrytycznej, ciekłych kryształach, itd, serio - współczesna fizyka zna dużo więcej niż 3 stany skupienia i 'nieco' inaczej je definiuje niż uczy się w podstawówce)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So cze 23, 2018 19:23
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
JedenPost
Ok, widzę, że albo chcesz ze mnie zrobić głupka, albo robisz sam z siebie. Chodzi mi o coś takiego (to tylko wizualizacja tego o co mi chodzi, abyś w końcu pojął. Wiem, ze doświadczenia uzyskania materii z energii nie da się przeprowadzić w warunkach domowych):
https://www.youtube.com/watch?v=M6c8WW6hbk8
https://www.youtube.com/watch?v=itNp8kImAF4
Mogą być zdjęcia, niekoniecznie wideo.

@IrciaLitith
Załapałaś?
Weź sobie jaka chcesz energię, byle taka, jaka była ponoc na początku, odwiecznie i jaki chcesz stan skupienia materii z niej uzyskaj, doswiadczalnie, obrazowo. Tu do niczego nie jest Ci potrzebne moje rozumienie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So cze 23, 2018 19:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Na początku czyli np myślisz o pierwszych kilku sekundach po Wielkim Wybuchu? Czy może to rozciągniemy do kilkunastu sekund?

Przecież sama już dotarłaś do tego że fizycy już z dwóch fotonów zrobili elektron-pozyton - dlaczego to doświadczenie się nie liczy??? Serio nie wiedząc jak definiujesz materię i energię mam problem... Bo np się okaże że dla Ciebie jednak elektrony to energia i wówczas aby się dopasować do Twoich poglądów muszę pomyśleć o innych doświadczeniach...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So cze 23, 2018 19:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Co by nie było że znów opieram się na wikipedii, SJP:
teodycea
1. koncepcja filozoficzna, której zasadniczym celem jest usprawiedliwienie Boga z zarzutu istnienia zła i niesprawiedliwości na świecie;
2. dzieło przedstawiające taką koncepcję;
3. dział filozofii chrześcijańskiej zajmujący się rozumowym uzasadnieniem poznawalności i istnienia Boga

Ale i tak sobie na wiki doczytam, bo to ciekawe zagadnienie i ta wiedza może mi się w dyskusjach przydać, kilka minut i znów będę mogła czuć się odrobinę mądrzejsza :D

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So cze 23, 2018 20:46
Zobacz profil
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Prosiłbym o wydzielenie offtopu. I założenie z niego osobnego wątku

Bo narazie ta dyskusja wygląda w ten sposób że dyskutanci przerzucają sie tym kto zna wiecej trudnych słów i jak je stosuje


So cze 23, 2018 21:00
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Słownik Webstera:
Cytuj:
Teodycea stanowi prezentację Świętej Opatrzności pomyślaną jako obrona świętości i sprawiedliwości Boga w stworzonym przez Niego świecie, w którym zło jest zbyt potężne, by mogło zostać pokonane.

Słownik oksfodzki:
Cytuj:
Usprawiedliwienie Boskiej Opatrzności w obliczu istnienia zła.

Encyklopedia Britannica:
Cytuj:
Teodycea (z greckiego theos, "bóg"; dikē, “sprawiedliwość”), wyjaśnienie, dlaczego doskonale dobry, wszechmocny i wszechwiedzący Bóg zezwala na zło. Termin dosłownie oznaczający "usprawiedliwienie Boga".

Leksykon teologiczny, Wydawnictwo WAM (Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy):
Cytuj:
Teodycea (gr. "“usprawiedliwienie Boga") Termin wprowadzony przez filozofa Gottfrieda Wilhelma Leibniza (1641-1716) w odpowiedzi na zarzuty Pierre'a Bayle'a (1647-1706), który po raz któryś tam z kolei postawił pytanie: Jeżeli Bóg jest wszechdobry i wszechmocny, to skąd pochodzi zło na świecie i co ono oznacza?


So cze 23, 2018 21:09

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Quinque napisał(a):
Prosiłbym o wydzielenie offtopu. I założenie z niego osobnego wątku

Bo narazie ta dyskusja wygląda w ten sposób że dyskutanci przerzucają sie tym kto zna wiecej trudnych słów i jak je stosuje


Akurat teodycea jest jak najbardziej w temacie,bo jako ludzie jesteśmy skłonni do zła, prawda? A równocześnie stworzeni przez Boga, no nie? Motyw energii i materii również , bo w końcu ludzie mają materialne ciała a anioły nie - wszystko krąży wokół tematu wątku.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So cze 23, 2018 21:18
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Specjalnie dla akruka, aby przestał obrażać:

"Teodycea. O dobroci Boga, wolności człowieka i pochodzeniu zła. Seria: Biblioteka klasyków filozofii"
Spis treści:
Wstęp. Siła dedukcji i słabość człowieka. Tragiczny optymizm Leibniza (Jerzy Kopania)
Od tłumaczki (Małgorzata Frankiewicz)
Teodycea
O dobroci boga, wolno ściczłowieka i pochodzeniu zła
Przedmowa
Rozprawa o zgodności wiary z rozumem
Część pierwsza
Część druga
Część trzecia
Streszczenie sporu, ujęte na sposób scholastyczny
Rozmyślania na temat dzieła, które pan Hobbes wydał w Anglii, o wolności, konieczności i przypadku
Uwagi o książce na temat pochodzenia zła, wydanej niedawno w Anglii
Skorowidz osób
Skorowidz pojęć

II.
"Teodycea. Problem poznawalności istnienia"
Mieczysław Albert Krąpiec

red. Paweł Gondek, Anna Czajczyk
ISBN: 978-83-8061-501-4
Stron: 244
Format: B5 (oprawa twarda)
Rok wydania: 2017


SPIS TREŚCI

Wstęp

Rozdział I
Analiza argumentu etnologicznego (z powszechnej zgody ludzkości)
1. Pojęcie Boga
2. Teorie tłumaczące fakt religijności człowieka
3. Krytyka ewolucyjnej teorii religii i teorii jej pokrewnych
4. Nowoczesne teorie religijności

Rozdział II
Argument kinetyczny za istnieniem Boga
1. Analiza krytyczno-historyczna tekstów Tomasza z Akwinu
2. Analiza filozoficzna dowodu
3. Przeciwnicy dowodu ex motu
3.1. Zarzuty

Rozdział III
Argument z przyczynowości sprawczej
1. Wstęp historyczny
2. Analiza dowodu z Summa contra Gentiles
3. Analiza dowodu z Summa theologiae

Rozdział IV
Argument z istnienia bytów przygodnych
1. Z historii trzeciej drogi
2. Analiza tekstów Tomasza z Akwinu
2.1. Treść ontologiczna zasady quod possibile est non esse quandoque non est
2.2. Walor demonstratywny zasady quod possibile est non esse quandoque non est
3. Trudności
4. Scholiony

Rozdział V
Argument ze stopni doskonałości
1. Filozoficzne kontrowersje wokół czwartej drogi
2. Analiza filozoficzna dowodu

Rozdział VI
Argument z celowości
1. Z historii piątej drogi
2. Analiza filozoficzna dowodu
2.1. Analiza zasady celowości
2.2. Uzasadnienie zasady celowości
2.3. Analiza aprioryczna
2.4. Analiza aposterioryczna
2.4.1. Doświadczalne ujęcie zasady celowości
2.5. Analiza właściwa
3. Opinie negujące celowość
4. Filozoficzne dowodzenie celowości

Rozdział VII
Synteza pięciu dróg
1. Uniwersalność Tomaszowych dowodów na istnienie Boga
2. Pięć dróg punktem wyjścia do dedukcyjnego wykazania istnienia Boga
3. Fizyczna i metafizyczna natura Boga

Rozdział VIII
Argumenty pokrewne pięciu drogom
1. Argument deontologiczny
2. Argument eudajmonologiczny
3. Ontologiczne dowody na istnienie Boga
4. Argumenty z poznania mistycznego
4.1. Stanowisko Henriego Bergsona
4.2. Teorie poznania mistycznego
4.2.1. Teorie poznania bezpośredniego
4.2.1.1. Stanowisko Josepha de Guiberta
4.2.1.2. Stanowisko Ambroise Gardeila
4.2.1.3. Stanowisko Gabriela Picarda
4.2.1.4. Stanowisko Josepha Maréchala
4.2.2. Teorie poznania pośredniego
4.2.2.1. Stanowisko Renégo de Maumigny'ego
4.2.2.2. Stanowisko Maurice'a de la Taille'a
4.2.2.3. Stanowisko Reginalda Garrigou-Lagrange'a
4.3. Kwestie problemowe
5. Intuicjonizm fenomenologów
5.1. Stanowisko Maxa Schelera
5.2. Stanowiska Karla Adama i Bronisława W. Świtalskiego
6. Argument z entropii

Dodatek

Bibliografia

Indeks osobowy

Indeks rzeczowy


A teraz posyp głowe popiołem i przeproś.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So cze 23, 2018 21:26
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
JedenPost napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
JedenPost
Ok, widzę, że albo chcesz ze mnie zrobić głupka, albo robisz sam z siebie.


Robię z siebie głupka wskazując, że upomniałaś się o wytłumaczenie, by za chwilę napisać, że nie chcesz żadnego tłumaczenia? :roll:

:o Od zawsze prosiłam o dowód rzeczowy, a nie teorię, a że nie zrozumiałeś lub postawiłes sobie za cel robienia ze mnie idiotki, to nie moja wina.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So cze 23, 2018 21:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Małgosiu - co tytuł i spis treści książki o teodycei ma do tego czym teodycea jest, to tak jakbym miała książkę o retikulum endoplazmatycznym i we wstępie odniesiono by się do całokształtu budowy komórki, i twierdziła że opis jądra komórkowego we wstępie książki pod tytułem retikulum endoplazmatyczne świadczy o tym że owo retikulum obejmuje także jądro komórkowe...

Co do dowodu rzeczowego - każda rzecz jaką weźmiesz do rąk jest takim dowodem rzeczowym, bo cała materia powstała z energii, a jak ? Na to pytanie niestety odpowiadają teorie a one Cię nie interesują.
Tak samo jak byś prosiła o wyjaśnienie jak z wody robi się lód i prosiła o dowód rzeczowy to jedynie mogę dać Ci kostkę lodu a jak to się stało muszę milczeć, bo opis jak zachodzi proces to właśnie teoria...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So cze 23, 2018 21:39
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Ręce opadają poniżej podłogi :shock:
Dobra, jeszcze raz, powoli, po literce:
1. powiedziałam, ze teodycea między innymi mówi o mozliwości rozumowego poznania i istnienia Boga
2. akruk ogłosił konkurs na głupotę
3. spis treści tych pozycji wyraźnie wskazuje na prawdziwość pkt. 1
IrciaLilith napisał(a):
Co do dowodu rzeczowego - każda rzecz jaką weźmiesz do rąk jest takim dowodem rzeczowym, bo cała materia powstała z energii, a jak ? Na to pytanie niestety odpowiadają teorie a one Cię nie interesują.
Tak samo jak byś prosiła o wyjaśnienie jak z wody robi się lód i prosiła o dowód rzeczowy to jedynie mogę dać Ci kostkę lodu a jak to się stało muszę milczeć, bo opis jak zachodzi proces to właśnie teoria...

A teraz to już do samej piwnicy :sciana: Przykład z lodem dowodzi, że nie wiesz co to jest dowód, a dowodem w tym wypadku byłaby woda, naczynie i zamrażarka.
Teoria mnie nie interesuje. Tę znam pobieżnie, a jak zechcę, to sama znajdę, bez waszego wymądrzania się. Potrzebuje dowodu: woda, naczynie, zamrażarka i teraz przełóż to na początek kiedy była sama energia: jest sama energia i nic więcej. Pokaż mi na fotografiach przynajmniej, jak z tego powstanie "lód"?
Przykro mi, ale bardziej łopatologicznie nie potrafię.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So cze 23, 2018 21:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Ale serio z fotonów ( energii) zrobiono parę elektron-pozyton ( materię) czemu to nie wystarczy, bo nie da się zrobić w domu???

A woda, naczynie i zamrażarka plus odpowiednie czynności to doświadczenie naukowe... Dowodem na to że z wody powstaje lód będzie właśnie ten lód...

Ale z tego co się dowiedziałam o teodycei nie wynika że mówi o możliwościach rozumowego poznania i istnienia Boga... jest to gałąź teologii zajmująca się problemem, jak pogodzić istnienie dobrego, miłosiernego Boga z istnieniem zła.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So cze 23, 2018 22:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 699 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ... 47  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL