Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 699 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 47  Następna strona
 Wszechświat z niczego 
Autor Wiadomość
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Zbigniew3991 napisał(a):
Co do Wielkiego Wybuchu - co wybuchło? Skąd wzięło się to, co wybuchło? Dlaczego to coś wybuchło? Skąd wzięła się energia, która spowodowała tak wielki wybuch? Tego naukowcy nie potrafią wyjaśnić.

Nie ma to najmniejszego znaczenia Zbigniew3991. Gdziekolwiek nie umieściłbyś początku wszystkiego, zawsze będziesz dokładnie w tym samym miejscu. Bóg niczego nie rozwiązuje.
I o tym mówiłem.

Jeśli przyjmujemy, że musi istnieć początek, oznacza to, że Bóg również musi mieć początek... musi ktoś Go stworzyć!

Jeśli uważamy że nie wszystko musi mieć początek, jak Bóg który może istnieć wiecznie, to wszechświat może istnieć wiecznie, dokładnie na tej samej zasadzi, jak Bóg.

Czy taki pogląd jest spójny i logiczny?

Natomiast co jest bardzo ważne, to połączenie obu powyższych tez, jest sprzeczne samo w sobie, jedna wyklucza drugą, a właśnie takie rozwiązanie "proponują" osoby wierzące.

Czyli wszechświat nie mógł istnieć wiecznie i musi mieć początek, ale stworzył je byt, który istnieje wiecznie i który nie musi mieć początku.

NONSENS!


Śr cze 20, 2018 14:40

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Małgosiaa napisał(a):
Już kiedyś to wałkowałam. Chyba nie sugerujesz, że owe energie (czy jak je tam zwał - nieważne) nie miały początku. Musiały skądś się wziąć.


Bo? Skąd to założenie?

Wiemy, że wszechświat istnieje. Wszystko, co obserwujemy, to różne formy i przemiany form materii/energii.

Skąd bierzecie pomysł jakiegoś poprzedzającego wszechświat "nieistnienia niczego"?


Mrs_Hadley napisał(a):
Hawking wierzył, że Wszechświat powstał z niczego


To, że pisał rzeczy w stylu the universe can and will create itself from nothing nie oznacza, że miał na myśli literalne nic. Wystarczy sprawdzić kontekst tych słów.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr cze 20, 2018 14:46
Zobacz profil
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Alus napisał(a):
niewierzący "wiedzą", że żaden Bóg nie stworzył wszechświata, dokonał tego Wielki Wybuch

Dokładnie! Przy czym wielki wybuch to tylko teoria, za którą nikt Cię nie spali na stosie, i nie wyśmieje od ignorantów, jeśli jej nie przyjmiesz! To tylko teoria, która ma rację bytu, do kiedy nikt nie postawi bardziej sensownej, a jeśli tak się stanie, to "wielki wybuch" powędruje do kosza niepamięci, i tyle.

I tak, wiemy to z całą pewnością, że "Bóg" w powszechnym rozumieniu nie stworzył wszechświata, bo to tylko mocno prymitywna koncepcja, sprzeczna sama w sobie!

Mało tego, Wy sami nie wiecie "co to jest" Bóg, tworzycie nonsensowne uogólnienia, sprzeczności, które niejednokrotnie tą tak absurdalne, że szok!
:)


Śr cze 20, 2018 14:59
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Whitewings napisał(a):
Eubulides napisał(a):
To, że nie wiemy jak coś powstało, nie niesie za sobą twierdzenia, że nie wiemy dzięki czemu powstało.

No akurat tak się składa, że nie wiemy niczego! Ani jak powstał wszechświat, ani dlaczego powstał wszechświat?

A to już jest kolejne pytanie. Najwyraźniej nie rozróżniasz także pytań "dzięki czemu" i "dlaczego".
I jak tu z Tobą dyskutować?
Whitewings napisał(a):
Dokładnie! Znacznie bardziej sensowne "wyjaśnienia" znajdziesz w Biblii, dlatego też odsyłam Cię do tego jakże cennego źródła informacji o naszym wszechświecie! Natomiast nie zwracaj uwagi na jakieś "drobne nieścisłości", że ziemia jest płaska, itp rewelacje, bo trzeba to zrozumieć, że wiedza osób piszących te teksty, była nieco prymitywna że tak powiem, i mocno ograniczona, ale w kwestii zaufania, możesz im ufać całkowicie!
Nic lepszego nie znajdziesz.
Polecam!

Ameryki nie odkryłeś, ale wielką niewiadoma dla mnie jest powyższe w zwiazku z wcześniejszym Twoim twierdzeniem:
Whitewings napisał(a):
Wszechświat istnieje, przynajmniej w naszej ocenie.
Ale skoro nie wiadomo jak powstał, to twierdzenie, że stworzył go "X" czy "Y", jest już osobliwe... i to bardzo. Twierdzenie wyjęte z nosa...

Ponadto z obserwacji wszechświata widzimy, że jest on bardzo egoistyczny w swojej formie (wszechświat, natura), więc twierdzenie, że został stworzony przez istotę, która jest utożsamiana z miłością, jest nieco niepoważne. Bardziej wiarygodne założenie jest takie, że to Bóg w pojęciu deistycznym wszechświat stworzył, ale... no właśnie. To przecież nie jest Twój Bóg Małgosiaa.

Ktoś fajnie powiedział, "że Bogowie przestają istnieć, kiedy ludzie przestają w Nich wierzyć".

Whitewings napisał(a):
Rozumiem że w samym temacie nie masz już za wiele do powiedzenia, znakiem czego pozostała cenna erystyka, i skierowanie rozmowy na ośmieszanie rozmówcy?
Ok, mówisz i masz!

Cytuj:
Małgosiaa napisał(a):
No to skąd się wziął świat, Twoim zdaniem? Powiesz, że był wielki wybuch.


Nie Małgosiaa, nasz świat nie powstał w wielkim wybuchu! To zjawisko jest przypisywane powstaniu wszechświata.
Natomiast nie chcę Cię martwić, ale wiemy jak powstał nasz świat. To jest powszechnie dostępna wiedza...

Alez ja wcale nie twierdzę, że świat powstał z wybuchu. Czytaj ze zrozumieniem.
Nie napisałam "nasz świat", ale "świat", czyli ogólnie o całym stworzeniu we wszechświecie.
Whitewings napisał(a):
Jeśli przyjmujemy, że musi istnieć początek, oznacza to, że Bóg również musi mieć początek... musi ktoś Go stworzyć!

Według Twojej logiki, tak, ale wg logiki Boga, nie.
1 Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga*,
i Bogiem było Słowo.
2 Ono było na początku u Boga.
3 Wszystko przez Nie się stało,
a bez Niego nic się nie stało,
[z tego], co się stało.
4 W Nim było życie,
a życie było światłością ludzi,
5 a światłość w ciemności świeci
i ciemność jej nie ogarnęła.(J 1,1-5)

Jak wynika z powyższego, Bóg był już przed początkiem, a więc odwiecznie, zawsze, bez początku.
Whitewings napisał(a):
Jeśli uważamy że nie wszystko musi mieć początek, jak Bóg który może istnieć wiecznie, to wszechświat może istnieć wiecznie, dokładnie na tej samej zasadzi, jak Bóg.

To tyko Twoje przemyslenia.
JedenPost napisał(a):
Bo? Skąd to założenie?

Wiemy, że wszechświat istnieje. Wszystko, co obserwujemy, to różne formy i przemiany form materii/energii.

Skąd bierzecie pomysł jakiegoś poprzedzającego wszechświat "nieistnienia niczego"?

Zaczynamy od początku? Skąd się wzięła materia/energia?
Whitewings napisał(a):
Mało tego, Wy sami nie wiecie "co to jest" Bóg

Masz rację. Nie wiemy co to jest Bóg, bo Bóg nie jest rzeczą. Wiemy Kto jest Bóg, w sensie Ki jest - jest Osobą.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr cze 20, 2018 15:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Whitewings napisał(a):
Jeśli przyjmujemy, że musi istnieć początek, oznacza to, że Bóg również musi mieć początek... musi ktoś Go stworzyć!

Nie. Moze byc wyjatek.


Śr cze 20, 2018 15:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Małgosiaa napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Bo? Skąd to założenie?

Wiemy, że wszechświat istnieje. Wszystko, co obserwujemy, to różne formy i przemiany form materii/energii.

Skąd bierzecie pomysł jakiegoś poprzedzającego wszechświat "nieistnienia niczego"?

Zaczynamy od początku? Skąd się wzięła materia/energia?


Skad pomysł, że musiała się skądś "wziać"? Jeśli chcesz zacząć od początku, wyjaśnij najpierw dlaczego uważasz, że materia/energia kiedyś nie istniała. Taka teza wymaga uzasadnienia.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr cze 20, 2018 15:32
Zobacz profil
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Whitewings napisał(a):
Jeśli przyjmujemy, że musi istnieć początek, oznacza to, że Bóg również musi mieć początek... musi ktoś Go stworzyć!

Musi istnieć początek ale tylko rzeczy materialnych.

Cytuj:
wszechświat może istnieć wiecznie, dokładnie na tej samej zasadzi, jak Bóg.

Bóg jest niezmienny, wszechświat znajduje sie w ciągłym ruchu. Kiedyś ten ruch może się skończyć unicestwieniem.


Śr cze 20, 2018 15:32
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
JedenPost napisał(a):
Skad pomysł, że musiała się skądś "wziać"? Jeśli chcesz zacząć od początku, wyjaśnij najpierw dlaczego uważasz, że materia/energia kiedyś nie istniała. Taka teza wymaga uzasadnienia.

No dobrze. Przyjmijmy, że energia/materia istniała zawsze, przy czym materii nie pojmujemy jako cos materialnego. Wyjaśnij jak z owej niematerialnej energii/materii powstał materialny świat.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr cze 20, 2018 16:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Małgosiaa napisał(a):
No dobrze. Przyjmijmy, że energia/materia istniała zawsze, przy czym materii nie pojmujemy jako cos materialnego.


Nie bardzo rozumiem - dlaczego mielibyśmy przyjmować coś tak kuriozalnego jak "niematerialna materia"?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr cze 20, 2018 16:38
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Ponieważ ktoś kiedyś mi wyjaśniał, że energia i materia to jedno i to samo i jest niematerialna. No, ale dobrze, skoro przyjmiemy, że materia jest materialna, co oznacza, że można dotknąć, polizać itp., to wyjaśnij mi jak to możliwe, aby istniała wiecznie, skoro jako taka podlega prawom fizyki, a więc także zniszczeniu.
Zresztą Ty też przedstawiłes to tak: materia/energia, a więc zamiennie, czyli to samo.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr cze 20, 2018 16:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Małgosiaa napisał(a):
No, ale dobrze, skoro przyjmiemy, że materia jest materialna, co oznacza, że można dotknąć, polizać itp., to wyjaśnij mi jak to możliwe, aby istniała wiecznie, skoro jako taka podlega prawom fizyki, a więc także zniszczeniu.


Obawiam się, że prawa fizyki mówią coś wręcz przeciwnego ;)

Nie można zniszczyć energii, można ją tylko przekazać.

O co mi chodzi ogółem: żadna ze znanych mi teorii WW nie postuluje postawania wszechświata z niczego rozumianego filozoficznie, jako niebyt. Nkjbardziej tradycyjna dla teorii WW początkowa osobliwość, mimo, że ze względu na nieskonczoną gęstość załamują się w niej znane nam prawa fizyki wciąz jest czymś materialnym.

Choć polizanie jej mogłoby zapewne nastręczać niejakich trudności.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr cze 20, 2018 18:33
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
No dobrze, to w takim razie wskaż w jaki sposób może coś powstać z energii. Materia musi mieć przyczynę powstania.
Energia gr. ενεργεια (energeia) – skalarna wielkość fizyczna charakteryzująca stan układu fizycznego (materii) jako jego zdolność do wykonania pracy. Energia występuje w różnych postaciach np: energia kinetyczna, energia sprężystości, energia cieplna, energia jądrowa.
Jak wynika z powyższego, energia bez materii nie istnieje, chyba że w stanie spoczynku. Jak z takiej statycznej energii może powstać materia? I proszę, nie leć mi tutaj teorią fizyczna, a konkretnie na przykładzie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr cze 20, 2018 18:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Małgosiaa napisał(a):
Jak wynika z powyższego, energia bez materii nie istnieje


Pewnie dlatego mówimy o równoważności masy i energii.

Małgosiaa napisał(a):
I proszę, nie leć mi tutaj teorią fizyczna, a konkretnie na przykładzie.


Jak dobrze walniesz w coś fotonem, otrzymasz elektron i pozyton.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr cze 20, 2018 19:19
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
JedenPost napisał(a):
Jak dobrze walniesz w coś fotonem, otrzymasz elektron i pozyton.

Ale trzeba mieć to coś. Jak go nie ma, to co wtedy?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr cze 20, 2018 19:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Nie bardzo rozumiem. Pytałaś o tworzenie materii z energii - i to jest możliwe. Nawet my, ludzie, potrafimy to robić.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr cze 20, 2018 19:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 699 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 47  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL