Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 21:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 141 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Po co Bóg stworzył człowieka? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr wrz 02, 2015 11:40
Posty: 654
Post Po co Bóg stworzył człowieka?
Po co to wszystko, po co Bóg w ogóle stworzył człowieka, dla towarzystwa? No ok. każdy mi powie, że jest to pytanie bez sensu. A nie jest. Jedyną odpowiedzią na to jest - nie stworzył człowieka. Jesteśmy bytem samym w sobie. Bytem, który powstał z atomów - samoistnie. Nie wiemy co jest poza granicami realnego świata ani nie znamy genezy powstania świata. Zastanawiające jest tylko to, że człowiek tak gorąco pragnie Boga. Ale być może to wynika z kompletnego niezrozumienia świata, strachem przed śmiercią? Bóg przez wieki był receptą na całe zło i nadal jest. Ale po co istniejemy?


Cz wrz 24, 2015 13:34
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył człowieka?
Człowieka - jeszcze mogę to zrozumieć. Ale kobietę?


Cz wrz 24, 2015 13:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Po co Bóg stworzył człowieka?
sowaniejestmadra napisał(a):
Po co to wszystko, po co Bóg w ogóle stworzył człowieka, dla towarzystwa? No ok. każdy mi powie, że jest to pytanie bez sensu. A nie jest. Jedyną odpowiedzią na to jest - nie stworzył człowieka. Jesteśmy bytem samym w sobie. Bytem, który powstał z atomów - samoistnie. Nie wiemy co jest poza granicami realnego świata ani nie znamy genezy powstania świata. Zastanawiające jest tylko to, że człowiek tak gorąco pragnie Boga. Ale być może to wynika z kompletnego niezrozumienia świata, strachem przed śmiercią? Bóg przez wieki był receptą na całe zło i nadal jest. Ale po co istniejemy?


Tego nie znamy, tamtego nie wiemy, tu się zastanawiamy. Nauka ciągle więcej nie wie niż wie o świecie i całym kosmosie, ale spoko, przychodzi sowa i ona jedna wie, że człowiek to byt sam w sobie i że powstał z atomów, a i że Bóg był i jest receptą na całe zuooo. Dobrze, że w całej tej niewiedzy, są ludzie, którzy tyle wiedzą i dzielą się tym na forum wiary :D

Podpisuję się pod wpisem Cawiliana, że człowiek powstał z atomów to już skądinąd wiemy :D, ale jak i po co powstałą kobieta...


Cz wrz 24, 2015 13:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 31, 2011 16:27
Posty: 331
Post Re: Po co Bóg stworzył człowieka?
Wydaje się zupełnie oczywiste, że człowiek jest po to, żeby otwierać drzwi, napełniać miskę i sprzatać kuwetę. Chyba rownie jasne jest to, że wyraźne dostosowanie człowieka do perfekcyjnego wykonywania tychże czynności nie może być przypadkowe.


Cz wrz 24, 2015 14:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Po co Bóg stworzył człowieka?
sowaniejestmadra napisał(a):
Zastanawiające jest tylko to, że człowiek tak gorąco pragnie Boga. Ale być może to wynika z kompletnego niezrozumienia świata, strachem przed śmiercią?

Gdy prześledzimy to historycznie, nie wydaje się aż tak zastanawiające. Skutki uboczne powstania swiadomości.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Cz wrz 24, 2015 15:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3798
Post Re: Po co Bóg stworzył człowieka?
sowaniejestmadra



Cytuj:
Po co to wszystko?
To bardzo stare pytanie. Nie wiedziała tego małpa siedząca na drzewie, nie wiedział tego jaskiniowiec przy ognisku i nie wie tego Hawking fizyk teoretyczny, chociaż wszyscy oni jednakowo się nad tym zastanawiali.


Cz wrz 24, 2015 16:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Po co Bóg stworzył człowieka?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
sowaniejestmadra
Cytuj:
Po co to wszystko?
To bardzo stare pytanie. Nie wiedziała tego małpa siedząca na drzewie, nie wiedział tego jaskiniowiec przy ognisku i nie wie tego Hawking fizyk teoretyczny, chociaż wszyscy oni jednakowo się nad tym zastanawiali.

Odpowiedź jest prosta. Pytanie jest niezasadne, gdyz juz samo zadanie go sugeruje (a nawet nie jest to sugestia lecz ukryte załozenie), ze istnieje ktos kto ustalił cele i sens.Nie moze przeciez cel lub sens ustalic sie samorzutnie.
Inaczej mówiac: nie ma odgórnego celu ani sensu. Z jednym wyjatkiem: dla wierzacych ustalajacym jest Bóg.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Cz wrz 24, 2015 20:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn wrz 28, 2015 18:42
Posty: 8
Post Re: Po co Bóg stworzył człowieka?
Być może istniejemy bo życie jest "trudniejszą" alternatywą Edenu? Gdy Bóg stworzył pierwszych ludzi ich jedynym zadaniem było "nie zrywać zakazanego owocu". Niestety nie posłuchali i zostali wypędzeni z Raju. Bóg zesłał nam przykazania i być może są one takim "drzewem poznania dobra i zła", gdzie celem życiowym jest właśnie wybranie którejś ze strony. Niektórzy mówią, że Bóg nie potrzebuje człowieka, nie odczuwa emocji itd. No ale przecież stworzył nas na swoje podobieństwo a my potrafimy odczuwać miłość, smutek i radość. I dlatego odpowiadając na pytanie "Po co to wszystko?" - Nie wiem...


Pn wrz 28, 2015 19:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Po co Bóg stworzył człowieka?
Askadtowiesz napisał(a):
Inaczej mówiac: nie ma odgórnego celu ani sensu.


...co prowadzi nas wprost do odpowiedzi na zadane w tytule tematu pytanie, bo kto jest zdolny do nadawania rzeczom sensu, jeśli nie człowiek?


A teraz herezja:


Tak sobie myślę, że Bóg może mieć ze swoją wszechmocą jeden zasadniczy problem: otóż mogąc uczynić wszystko co zechce, niczego w zasadzie czynić nie potrzebuje. Może naturalnie zechcieć czegoś, ale co to za chcenie, kiedy można w każdej chwili zachcieć, by się odechciało i wybrać sobie inne chcenie? Jest się bo się che być, ale w sumie równie dobrze mogłoby się chcieć nie być. Natomiast człowiek... o, to jest ktoś. Ktoś kto pewnych rzeczy chce, bo musi, ale może też chcieć innych rzeczy. Rozwija się, zmienia... nieodwołalnie. Szuka sensu.

Moja dzisiejsza herezja polega zatem na tym, że tylko człowiek jest w stanie nadać autentyczny sens istnieniu Boga.

Dziękuję za uwagę.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn wrz 28, 2015 19:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Po co Bóg stworzył człowieka?
JedenPost napisał(a):
...co prowadzi nas wprost do odpowiedzi na zadane w tytule tematu pytanie, bo kto jest zdolny do nadawania rzeczom sensu, jeśli nie człowiek?


A skąd wiadomo, że człowiek jest zdolny?

Cytuj:
Szuka sensu.


To szuka czy nadaje? To jest przecież fundamentalna różnica.

askadtowiesz napisał(a):
Inaczej mówiac: nie ma odgórnego celu ani sensu.


A jeżeli człowiek nadaje sens, to jaki to jest sens? Oddolny?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt wrz 29, 2015 13:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Po co Bóg stworzył człowieka?
Johnny99 napisał(a):
A skąd wiadomo, że człowiek jest zdolny?


Bo nadaje.

Johnny99 napisał(a):
To szuka czy nadaje? To jest przecież fundamentalna różnica.


Szuka sposobu, jak by tu nadać sens, żeby samego siebie przekonać. Ewentualnie innych ludzi, którzy mu ten sens przedstawią i przekonają. Tak działają religie na przykład.

Johnny99 napisał(a):
A jeżeli człowiek nadaje sens, to jaki to jest sens? Oddolny?


Dokładnie.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt wrz 29, 2015 15:14
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył człowieka?
Cawilian napisał(a):
Człowieka - jeszcze mogę to zrozumieć. Ale kobietę?


Ale co by było bez kobiet? Sodoma & Gomora.

Kobieta... raj dla oka, piekło dla duszy i czyściec dla kieszeni. Problem w tym że jest to całkiem prawdziwe.


Wt wrz 29, 2015 19:31
Post Re: Po co Bóg stworzył człowieka?
equuleuss napisał(a):
Kobieta... raj dla oka, piekło dla duszy i czyściec dla kieszeni.

Tego sie po Tobie nie spodziewałam.

W muzycznej odpowiedzi.
https://www.youtube.com/watch?v=E1WCx006PiI


Wt wrz 29, 2015 20:44
Post Re: Po co Bóg stworzył człowieka?
sowaniejestmadra napisał(a):
.. po co Bóg w ogóle stworzył człowieka, dla towarzystwa?


Myślę, że dpowiedź leży w nas samych, - w tym, jacy jesteśmy, i że mamy z nią dlatego na codzień do czynienia .. I może rzeczywiście (też) dla towarzystwa, bo jako jedyne stworzenia potrafimy na Jego obecność świadomie odpowiadać ..


Wt wrz 29, 2015 21:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Po co Bóg stworzył człowieka?
dróżka napisał(a):
sowaniejestmadra napisał(a):
.. po co Bóg w ogóle stworzył człowieka, dla towarzystwa?


Myślę, że dpowiedź leży w nas samych, - w tym, jacy jesteśmy, i że mamy z nią dlatego na codzień do czynienia .. I może rzeczywiście (też) dla towarzystwa, bo jako jedyne stworzenia potrafimy na Jego obecność świadomie odpowiadać ..
Skoro Bóg jest wieczny, a człowiek rozumny istnieje powiedzmy 200 tys. lat (a wedłu Biblii wychodzi jakieś 6000 lat), to znaczy, ze Bóg z reguły obywa się bez towarzystwa. No chyba ze je często zmienia. A być moze w takim razie kosmos jest pełen ludzi.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Śr wrz 30, 2015 9:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 141 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL