Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 19  Następna strona
 Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1061
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Ja posiadając mistyczne przeżycia nie muszę już wierzyć w tamten Świat (w innych wymiarach) bo wiem, że istnieje.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


So cze 19, 2021 15:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1061
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
afilatelista napisał(a):
Ps. Nie ma tu nic o grzechu pierworodnym


Co do grzechu pierworodnego to nie jest ważne czego dotyczy konkretnie grzech pierworodny, tylko to, że pierwsi rodzice byli nieposłuszni Bogu. Został zaburzony ład we wszechświecie i następstwa dotyczą tego m. in., że zwierzęta się zjadają, kobieta w bólu rodzi swoje dzieci (to wynika akurat z tego czego dotyczył grzech pierworodny), są choroby, kataklizmy itp.


Rdz 6,3

3 Wtedy Bóg rzekł: «Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną: niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat2».


Gdyby hipotetycznie ciało człowieka zostało po grzechu pierworodnym nieśmiertelne to człowiek na zawsze nie widziałby Boga twarzą w Twarz. A tak Bóg Jezus odkupił człowieka i otworzył bramy Nieba, by człowiek w nieśmiertelnym ciele Duchowym po śmierci ziemskiej mógł żyć z Bogiem Trójjedynym wiecznie w Niebie ( Ci co są zapisani w Księdze Życia).

Ap 20,11-15
Ap 3,5
Ap 13, 8
Ap 21, 27
Ap 21,10

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


So cze 19, 2021 15:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
pom napisał(a):
Ja posiadając mistyczne przeżycia nie muszę już wierzyć w tamten Świat (w innych wymiarach) bo wiem, że istnieje.

A czy bierzesz pod uwagę że te przeżycia mógł wygenerować Twój własny mózg?

pom napisał(a):
Co do grzechu pierworodnego to nie jest ważne czego dotyczy konkretnie grzech pierworodny, tylko to, że pierwsi rodzice byli nieposłuszni Bogu. Został zaburzony ład we wszechświecie i następstwa dotyczą tego m. in., że zwierzęta się zjadają, kobieta w bólu rodzi swoje dzieci (to wynika akurat z tego czego dotyczył grzech pierworodny), są choroby, kataklizmy itp.

Nie na tym polega problem. Problemy z grzechem pierworodnym i sprzeczności z ewolucja są zasadniczo dwa.
1. Zgodnie z teoria ewolucji i danymi empirycznymi (np różnorodność DNA) wynika że nigdy nie było takiej sytuacji żeby na ziemi istniało jedynie dwoje ludzi. Zgrzeszyć musiałaby więc cała populacja.
2. Wiemy że śmierć, choroby, katastrofy naturalne, cierpienie to wszystko istniało na długo przed pojawieniem się ludzi. Mamy w genach ślady zakażeń wirusami z czasów przed pojawieniem się pierwszych ssaków. Mamy skamieniałe dinozaury pożerają w się na wzajem.

Poza tym już odnosząc się do tego co napisałeś:
3. Kobieta rodzi dzieci w bólu nie za karę, tylko dla tego że nasz gatunek wyewoluował duży mózg i dużą głowa dziecka ledwo mieści się w kanale rodnym. Sugerujesz że przed grzechem pierworodnym ludzie mieli mniejsze mózgi lub szersze miednice? Np australopiteki miały prawdopodobnie dużo łatwiejsze porody, a wraz z rosnącym mózgiem były coraz cięższe.
4. Piszesz że pierwsi rodzice byli nieposłuszni Bogu. Ale z tego co nam wiadomo idea monoteizmu pierwszy raz pojawiła się zaledwie kilka tysięcy lat temu.


Cytuj:
Rdz 6,3

3 Wtedy Bóg rzekł: «Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną: niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat2».

1. Ten cytat jest z mitu o potopie gdzie "synowie Boga" krzyżowali się z ludźmi. To ślad po politeistycznych korzeniach judaizmu.
"2 Synowie Boga1, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały."
Więc ten duch to dosłowne potomstwo Boga. I w potopie Bóg miał dosłownie zabić półbogów.
W rzeczywistości ludzie nigdy nie żyli po więcej niż 120 lat a Potop nigdy nie miała miejsca.

Cytuj:
Gdyby hipotetycznie ciało człowieka zostało po grzechu pierworodnym nieśmiertelne to człowiek na zawsze nie widziałby Boga twarzą w Twarz. A tak Bóg Jezus odkupił człowieka i otworzył bramy Nieba, by człowiek w nieśmiertelnym ciele Duchowym po śmierci ziemskiej mógł żyć z Bogiem Trójjedynym wiecznie w Niebie ( Ci co są zapisani w Księdze Życia).

Nie mogło zostać nieśmiertelne bo nigdy nie było. Ciało człowieka powstało w wyniku ewolucji co przyznaje nawet papież.

Cytuj:
Ap 20,11-15
Ap 3,5
Ap 13, 8
Ap 21, 27
Ap 21,10

nie widzę związku.


So cze 19, 2021 18:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
atheist napisał(a):
Ja też nie wiem mnóstwa rzeczy, w wielu dziedzinach mam bardzo skromną wiedzę i również nieraz też zdarza mi się napisać coś niezgodnego z prawdą w wyniku braku wiedzy.


To nie możesz jednym zdaniem napisać, że jesteś w błędzie i nie masz wiedzy, po co takie długie i zawiłe wypowiedzi?

pom napisał(a):
To nie OTW Einsteina. :)

Skoro nie mogło powstać coś z niczego i bez miejsca czy przestrzeni, i bez materii, i energii, (ile byśmy nie cofali się do tyłu), to pozostaje wyłącznie druga możliwość - istnieje Bóg Stwórca - innej możliwości nie ma.

Bóg jest Jeden w Trzech Osobach. Jak ktoś Go nie zna to różnie nazywa, gdyż człowiek poszukuje Boga co wynika z jego konstrukcji.


Z tego co sie orientuje, to nasz wszechświat zaczął sie od Wielkiego Wybuchu, i tutaj wybuchła ta cała osobliwość, która miała swoją temperaturę, objętość, energie, więc nie wiem skąd pomysły, że wszechświat powstał bez materii i energii?

pom napisał(a):
kobieta w bólu rodzi swoje dzieci (to wynika akurat z tego czego dotyczył grzech pierworodny), są choroby, kataklizmy itp.


Co to za brednie tutaj opowiadasz? to kobieta która dostanie znieczulenie, jest w stanie narkozy, nie odczuwa bólu w trakcie porodu, to jest nie obowiązuje już grzech pierworodny?
pom napisał(a):
Ja posiadając mistyczne przeżycia nie muszę już wierzyć w tamten Świat (w innych wymiarach) bo wiem, że istnieje.


No i co ci po tej wiedzy o tym, że Bóg istnieje?

afilatelista napisał(a):
1. Zgodnie z teoria ewolucji i danymi empirycznymi (np różnorodność DNA) wynika że nigdy nie było takiej sytuacji żeby na ziemi istniało jedynie dwoje ludzi. Zgrzeszyć musiałaby więc cała populacja.


Jest jakieś oficjalne stanowisko Kościoła, w którym mówi, że historie o Adamie i Ewie, trzeba rozumieć dosłownie? bo mam wrażenie jakbyś sam sobie stworzył przeciwnika, z którym walczysz :-D

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N cze 20, 2021 10:10
Zobacz profil
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
alifatelista napisał(a):
1. Zgodnie z teoria ewolucji i danymi empirycznymi (np różnorodność DNA) wynika że nigdy nie było takiej sytuacji żeby na ziemi istniało jedynie dwoje ludzi


Proszę zatem przedstawić te dane. Mnie interesują fakty a nie interpretowanie wyników badań na modle ewolucjonistów


N cze 20, 2021 11:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Quinque napisał(a):
Proszę zatem przedstawić te dane. Mnie interesują fakty a nie interpretowanie wyników badań na modle ewolucjonistów

Na podstawie różnorodności genetycznej jesteśmy w stanie ustalić ilu przedstawicieli miał nasz gatunek w przeszłości. Najwęższe gardło o jakim wiemy było około 70 tys. lat temu i niektórzy badacze sugerują że ludzie pochodzą od bardzo małej populacji od tysiąca do 10 tysięcy par rodziców. Prawdopodobnie było to spowodowane erupcja wulkanu Toba.
Źródło niestety po angielsku: https://web.archive.org/web/20111021020 ... o_Self.pdf
Ale późniejsi badacze sugerują że wąskie gardło nie było aż tak wąskie.
Ogóle to że ludzi nigdy nie było zaledwie dwoje da się ustalić na podstawie analizy DNA ludzi. Każdą mutację zwłaszcza w niekodujacej cześć DNA można wyśledzić i stwierdzić czy zaszła przed czy po innej. Na tej podstawie wiadomo że w Afryce żyją ludy o stosunkowo zróżnicowanym DNA i że musiało być co najmniej 2000 ludzi w jednym czasie.


N cze 20, 2021 14:32
Zobacz profil
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
No ale mnie nie interesują spekulacje tylko fakty które mogę dotknąć albo zobaczyć


N cze 20, 2021 15:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
To musisz osobiście przebadać dna tych ludzi bo ja niestety nie mam do tego dostępu.


N cze 20, 2021 19:18
Zobacz profil
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
No i co z tego że przebadam. Mogę co najwyżej zinterpretować wynik badań. Nie znaczy ze jest ona poprawna


N cze 20, 2021 20:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Metoda jest poprawna. Jedyny sposób żeby chrześcijański kreacjonizm był prawdziwy jest taki, że Bóg specjalnie podkłada dowody żeby nas zrobić w konia.


N cze 20, 2021 22:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
afilatelista napisał(a):
Ogóle to że ludzi nigdy nie było zaledwie dwoje da się ustalić na podstawie analizy DNA ludzi. Każdą mutację zwłaszcza w niekodujacej cześć DNA można wyśledzić i stwierdzić czy zaszła przed czy po innej. Na tej podstawie wiadomo że w Afryce żyją ludy o stosunkowo zróżnicowanym DNA i że musiało być co najmniej 2000 ludzi w jednym czasie.


To te 2000 ludzi, pojawiło sie na Ziemi w jednym ułamku sekundy?

afilatelista napisał(a):
Metoda jest poprawna. Jedyny sposób żeby chrześcijański kreacjonizm był prawdziwy jest taki, że Bóg specjalnie podkłada dowody żeby nas zrobić w konia.


Więc podokładał, w czym problem?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N cze 20, 2021 23:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1061
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
afilatelista napisał(a):
A czy bierzesz pod uwagę że te przeżycia mógł wygenerować Twój własny mózg?


Przytoczę Ci słowa św. o. Pio :)
Jeden z profesorów wykładających we Florencji głosił, że stygmaty są efektem autosugestii, a wywołane zostały przez nieustanną medytację Męki Pańskiej i wielkie pragnienie współcierpienia. Ojciec Pio pokiwał głową, a potem uśmiechnął się i rzekł: „Powiedzcie mu, żeby wyszedł na pole. Potem niech bardzo intensywnie myśli, że jest bykiem. I zobaczymy, czy wyrosną mu od tego rogi”.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Pn cze 21, 2021 3:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Robek napisał(a):
To te 2000 ludzi, pojawiło sie na Ziemi w jednym ułamku sekundy?

Nie. Wcześniej też żyli ludzie ale że względu na jakieś wydarzenie ( wielu badaczy skłania się że był to wybuch wulkanu Toba 70 tys lat temu) populacja spadła do niskiego poziomu. Dwa tysiące to najmniej ale mogło być ich więcej. Przy tak małej populacji nasz gatunek był krytycznie zagrożony wyginięciem jak dzisiaj nosorożec czarny.
Cytuj:
Więc podokładał, w czym problem?
To by oznaczało że jest podły.


Pn cze 21, 2021 5:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
afilatelista napisał(a):
atheist napisał(a):
matematyka nie dowiodła ani jednego twierdzenia "przeczącego logice".

A nawet przeciwnie. Matematyka działa wyłącznie w ramach logiki. Zakłada że 2=2 zawsze i niezmiennie (prawo tożsamości). Że zdanie jest albo prawdziwe albo fałszywe ( prawo wyłączonego środka).
Każde twierdzenie matematyczne udowadnia się dzięki logice.

Albo żyjemy w innych światach, albo Ty uczyłeś się innej matematyki w przeciwieństwie do mnie. Od czasu powstania geometrii nieeuklidesowych jej aksjomaty utraciły status oczywistych prawd. Nie znajdziesz już w niej zdań orzekających (tak to prawda oczywista, absolutna) a mowa jedynie o prawdziwości okresu warunkowego(oparta o aksjomaty które zostają jedynie założone, a które można zmieniać). Czysta matematyka? Raczej nauka hipotetyczno-dedukcyjna :roll:
Jeśli 2=2, to liczba rzeczywista π(Pi)= .... ? Obliczyłeś ?

Ps. Skąd pewność że czas to nie fikcja, sztuczny twór "wykształcony" przez mózg, świadomość ? Nie takie figle nam płata z widzeniem, odbiorem otaczającej nas rzeczywistości.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn cze 21, 2021 9:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Saqura napisał(a):
Ps. Skąd pewność że czas to nie fikcja, sztuczny twór "wykształcony" przez mózg, świadomość ? Nie takie figle nam płata z widzeniem, odbiorem otaczającej nas rzeczywistości.


A jeśli cały świat to fikcja, to co to zmienia?

afilatelista napisał(a):
Nie. Wcześniej też żyli ludzie ale że względu na jakieś wydarzenie ( wielu badaczy skłania się że był to wybuch wulkanu Toba 70 tys lat temu) populacja spadła do niskiego poziomu. Dwa tysiące to najmniej ale mogło być ich więcej. Przy tak małej populacji nasz gatunek był krytycznie zagrożony wyginięciem jak dzisiaj nosorożec czarny.


Co tutaj napisałeś?

afilatelista napisał(a):
Ogóle to że ludzi nigdy nie było zaledwie dwoje da się ustalić na podstawie analizy DNA ludzi. Każdą mutację zwłaszcza w niekodujacej cześć DNA można wyśledzić i stwierdzić czy zaszła przed czy po innej. Na tej podstawie wiadomo że w Afryce żyją ludy o stosunkowo zróżnicowanym DNA i że musiało być co najmniej 2000 ludzi w jednym czasie.


To w końcu wiecej niż 2 ludzi? czy może więcej niż 2 tysiące?

afilatelista napisał(a):
To by oznaczało że jest podły.


Przeszkadza ci to?

pom napisał(a):
Przytoczę Ci słowa św. o. Pio :)
Jeden z profesorów wykładających we Florencji głosił, że stygmaty są efektem autosugestii, a wywołane zostały przez nieustanną medytację Męki Pańskiej i wielkie pragnienie współcierpienia. Ojciec Pio pokiwał głową, a potem uśmiechnął się i rzekł: „Powiedzcie mu, żeby wyszedł na pole. Potem niech bardzo intensywnie myśli, że jest bykiem. I zobaczymy, czy wyrosną mu od tego rogi”.


Ojciec Pio też miał stygmaty, też był podejrzewany o oszustwo, więc trudno sie spodziewać żeby mówił coś innego.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn cze 21, 2021 9:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 19  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL