Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 19  Następna strona
 Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
afilatelista napisał(a):
Saqura napisał(a):
Gdyby podobnie jak Ty myślało wielu wybitnych naukowców, wtedy świat nauki, poznania stałby do dziś w miejscu :-) Ileż to razy język matematyki otworzył dostęp do idei, stwierdzeń przeczących logice, a jednak te okazały się prawdami, Ta królowa nauk nie raz udowodniła, że to co tak trudno nam sobie wyobrazić może być prawdziwe.
to że coś sobie trudno wyobrazić nie oznacza że łamie prawa logiki. Albo używasz potocznego znaczenia słowa logika albo mało wiesz o matematyce. Poza tym matematyka może zajmować się zagadnieniami nie mającymi odniesienia w rzeczywistości.


Dokładnie tak. @Saqura, wbrew temu co piszesz, matematyka nie dowiodła ani jednego twierdzenia "przeczącego logice". Ale jeśli masz inne zdanie, podaj nam przykład, proszę. Mylisz pojęcia. Logika to nie jest to, co mieści się w Twojej wyobraźni. Logika to nauka ścisła. Ja wiem, że "na logikę" jakby Ziemia była kulą to byśmy z niej pospadali. Ale to jest bardzo potoczne rozumienie słowa "logika". Fakt, że Ziemia nie jest płaska nie przeczy logice, tylko jest wyzwaniem dla naszej wyobraźni.


Pt cze 18, 2021 10:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
atheist napisał(a):
matematyka nie dowiodła ani jednego twierdzenia "przeczącego logice".

A nawet przeciwnie. Matematyka działa wyłącznie w ramach logiki. Zakłada że 2=2 zawsze i niezmiennie (prawo tożsamości). Że zdanie jest albo prawdziwe albo fałszywe ( prawo wyłączonego środka).
Każde twierdzenie matematyczne udowadnia się dzięki logice.


Pt cze 18, 2021 13:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Saqura napisał(a):
Ta królowa nauk nie raz udowodniła, że to co tak trudno nam sobie wyobrazić może być prawdziwe.

Przychodzi mi na mysl jak trudno sobie wyobrazic, ze liczb typu 1, 2, 3, 4 itd wcale nie jest wiecej niz liczb parzystych (2, 4, 6, ....). Albo ze 2 razy dwa nie musi byc 4 bo w ukladzie trojkowym cyfra 4 nie istnieje.


Pt cze 18, 2021 16:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1061
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
afilatelista napisał(a):
Nie da się nic stworzyć ani zapisać ani zrobić kompletnie nic bez czasu.
Zrobienie czegokolwiek wymaga żeby najpierw tego nie było a potem było. Żeby coś się zmieniło musi zajść między nimi relacja czasowa.

Tak samo jak nic nie mogło stać się PRZED powstaniem czasu bo żeby słowo przed miało sens musi istnieć czas.


Czas to jest funkcja (wymiar) i mogą być różne funkcje czasu. Do tego, by powstał wszechświat musi być też miejsce - a jego nie było. Czyli musi być Bóg Stwórca.

Co do tematu człowiek to jest Dusza stworzona przez Boga Trójjedynego. Ciało człowieka z materii śmiertelnej jest jak skafander kosmonauty po to by na ziemi egzystować. Po śmierci Dusza łączy się z ciałem Duchowym z materii nieśmiertelnej.


1Kor 15,44
44 zasiewa się ciało zmysłowe15 - powstaje ciało duchowe. Jeżeli jest ciało ziemskie powstanie też ciało niebieskie.


A poniżej św. Jan Paweł II wobec ewolucjonizmu; Ewolucjonizm czy Kreacjonizm

https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/ ... sAllowed=y

ps
nie toczę dyskusji na zasadzie ping-ponga, polecam ciocię google

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Pt cze 18, 2021 18:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
robaczek2 napisał(a):
Przychodzi mi na mysl jak trudno sobie wyobrazic, ze liczb typu 1, 2, 3, 4 itd wcale nie jest wiecej niz liczb parzystych (2, 4, 6, ....).

I jak to wykazano? Dowodzeniem logicznym. Udowodniono też że liczb niewymiernych jest więcej niż naturalnych.
https://youtu.be/w6t-qrCU480

Cytuj:
Albo ze 2 razy dwa nie musi byc 4 bo w ukladzie trojkowym cyfra 4 nie istnieje.
to tylko kwestia zapisu 2 + 2 =11 ale to dalej jest 4.


Pt cze 18, 2021 18:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
afilatelista napisał(a):
to tylko kwestia zapisu 2 + 2 =11 ale to dalej jest 4.

Wiekszosc twardoglowych oburzyla by sie na wciskanie ciemnoty ze 11 to to samo co 4.
Ale sa tacy ktorzy doszukiwali by sie za tym sensu. Podobnie jak mozna doszukiwac sie sensu w istnieniu kogos kto wymyslil proces ewolucji.
I tak ukochal wszystko co stworzyl ze pozwolil na to aby nie wszystko poszlo zgodnie z projektem. Ale znalazl sposob ze wszystko wroci do stanu idealnej harmonii. Tak jak bylo zaplamowane.


Pt cze 18, 2021 19:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
robaczek2 napisał(a):
Przychodzi mi na mysl jak trudno sobie wyobrazic, ze liczb typu 1, 2, 3, 4 itd wcale nie jest wiecej niz liczb parzystych (2, 4, 6, ....).


Chyba z oczywistych przyczyn liczb 1,2,3,4 jest więcej niż parzystych.
Weź choćby zbiór liczb od 1 do 1 miloina, od 1 do jednego miliarda, czy choćby od 1 do nieskończoności, a zobaczysz że liczb 1,2,3,4 jest dużo więcej.

afilatelista napisał(a):
Inna sprawa co robił Bóg zanim stworzył nas istniejących w takim pojęciu jak czas :) Ano zakładam, że między innymi, wraz ze swoją Mądrością tworzył coś na kształt Księgi Baranka, która ponoć została "zapisana" przed stworzeniem naszego świata :razz:


Wszechmocny Bóg, pisał tą księgę nieskończenie długo? serio?

afilatelista napisał(a):
Nie da się nic stworzyć ani zapisać ani zrobić kompletnie nic bez czasu.
Zrobienie czegokolwiek wymaga żeby najpierw tego nie było a potem było. Żeby coś się zmieniło musi zajść między nimi relacja czasowa.


Zdajesz sobie sprawę że ten bezczas jest konieczny, w innym przypadku Chrześcijański Bóg jest czymś niedorzecznym.
Bóg nie może istnieć w czasie, ponieważ wtedy by mu podlegał, i pojawiałoby sie pytanie, co ten Bóg robił przez tą nieskończoność.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt cze 18, 2021 19:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
pom napisał(a):
Czas to jest funkcja (wymiar) i mogą być różne funkcje czasu. Do tego, by powstał wszechświat musi być też miejsce - a jego nie było.

Nie musi być miejsca. Wręcz nie może być miejsca. Bo gdyby było to znaczy że istniałoby już wcześniej. A skoro nie było czasu to nie mogło być też miejsca, bo powstały razem. Czasoprzestrzeń.

Cytuj:
Czyli musi być Bóg Stwórca.

Lol. To kompletnie nie wynika z powyższego. Dlaczego to miałby być Bóg i to jeszcze Bóg pisany wielką literą? A dlaczego nie Ahura Mazda i Angra Mainju?

Cytuj:
Co do tematu człowiek to jest Dusza stworzona przez Boga Trójjedynego. Ciało człowieka z materii śmiertelnej jest jak skafander kosmonauty po to by na ziemi egzystować. Po śmierci Dusza łączy się z ciałem Duchowym z materii nieśmiertelnej.

1Kor 15,44
44 zasiewa się ciało zmysłowe15 - powstaje ciało duchowe. Jeżeli jest ciało ziemskie powstanie też ciało niebieskie.


Bezpodstawne twierdzenia

Cytuj:
A poniżej św. Jan Paweł II wobec ewolucjonizmu; Ewolucjonizm czy Kreacjonizm

https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/ ... sAllowed=y

Cytat z Twojego linku

Cytuj:
Jan Paweł II wyraźnie odrzucił te interpretacje mechanizmu ewolucji, które wnioskują o jego przypadkowości. „Mówienie o przypadku w Kosmosie – przekonywał Papież, – który jest tak bardzo złożony w swoich elementach i tak cudownie celowy w swoim dynamizmie życia, oznaczałoby rezygnację z poszukiwania wyjaśnienia tego, co w tym świecie dostrzegamy. Byłoby to uznanie skutków bez przyczyny. Byłaby to abdykacja naszej ludzkiej inteligencji, wyrzekającej się poszukiwań i dążenia do rozwiązywania
problemów”. Ewolucjonistyczne zatem twierdzenie o przypadkowym przebiegu zmian w świecie przyrody uderza bezpośrednio w ludzki intelekt, zmuszając go do kapitulacji i rezygnacji z dalszych badań.

1. Kompletny brak zrozumienia znaczenia przypadku w procesie ewolucji (chyba bardziej u autora artykułu). Przypadkowe są mutacje. Natomiast naturalna selekcja nie jest przypadkowa a to jest główny mechanizm ewolucji. Przypadkowe są też katastrofy naturalne które wpływają na procesy ewolucji.
2. Karol Wojtyła bezpodstawnie zakłada celowość mimo że nie ma na to żadnych argumentów. To że papież chciałby żeby coś miało sens czy cel nie znaczy że ma. Tak samo jak trzęsienie ziemi czy wessanie gwiazdy przez czarna dziurę nie ma żadnego celu. Po prostu jest.
3. Obaj panowie błędnie zakładają że celem nauki powinno być doszukiwanie się sensu czy celowości. Nauka opisuje rzeczywistość niezależnie od tego czy jest intencjonalna czy nie.

Cytuj:
„człowiek nie potrafi już postrzegać samego siebie jako kogoś przedziwnie odmiennego od innych ziemskich stworzeń; uznaje, że jest tylko jedną z wielu istot żyjących, organizmem, który – w najlepszym razie – osiągnął bardzo wysoki stopień rozwoju."

Ja uznaje siebie jako aż jedną z istot żywych takie zjednanie z naturą pozwala zacząć szanować przyrodę i nie traktować jej przedmiotowo.
KK myśli że zrównanie człowieka ze zwierzętami obniża wartość ludzi. Dla mnie przeciwnie, podnosi wartość zwierząt.
Cytuj:
„W przypadku człowieka – zauważył Ojciec Święty – mamy do czynienia z różnicą natury ontologicznej, można wręcz powiedzieć – ze skokiem ontologicznym”. Człowiek zatem przewyższa pozostałe istoty żyjące wokół niego nie tylko, co do stopnia, lecz także, co do istoty.

Twierdzenie bezpodstawne i życzeniowe - bez argumentów na poparcie.

Cytuj:
„doświadczenie poznania metafi zycznego, samoświadomości i zdolności do refl eksji, sumienia i wolności czy wreszcie doświadczenie estetyczne i religijne”. Wymienione jednak współczynniki życia osobowego nie mogą być przedmiotem badań przyrodniczych: stanowią one ich nieprzekraczalną granicę.
Ależ oczywiście że naukowcy badają doświadczenia estetyczne i religijne. I wyjaśniają je znacznie lepiej niż robią to religie.

Ps. Nie ma tu nic o grzechu pierworodnym


Pt cze 18, 2021 20:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Robek napisał(a):
robaczek2 napisał(a):
Przychodzi mi na mysl jak trudno sobie wyobrazic, ze liczb typu 1, 2, 3, 4 itd wcale nie jest wiecej niz liczb parzystych (2, 4, 6, ....).


Chyba z oczywistych przyczyn liczb 1,2,3,4 jest więcej niż parzystych.
Weź choćby zbiór liczb od 1 do 1 miloina, od 1 do jednego miliarda, czy choćby od 1 do nieskończoności, a zobaczysz że liczb 1,2,3,4 jest dużo więcej.


Drogi @Robku, niestety z przykrością muszę stwierdzić, że Twoja wiedza matematyczna nie wznosi się ponad Twoją wiedzę z zakresu biologii. Gdybyś znał teorię zbiorów, wiedziałbyś, że zbiór liczb naturalnych i zbiór liczb parzystych są równoliczne. W matematyce powiemy, że są to zbiory o tej samej mocy, która w ich wypadku jest mocą zbioru przeliczalnego, i jest oznaczana jako "alef zero". Miłego wieczoru.


Pt cze 18, 2021 20:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
robaczek2 napisał(a):
Saqura napisał(a):
Ta królowa nauk nie raz udowodniła, że to co tak trudno nam sobie wyobrazić może być prawdziwe.

Przychodzi mi na mysl jak trudno sobie wyobrazic, ze liczb typu 1, 2, 3, 4 itd wcale nie jest wiecej niz liczb parzystych (2, 4, 6, ....). Albo ze 2 razy dwa nie musi byc 4 bo w ukladzie trojkowym cyfra 4 nie istnieje.

Mi akurat łatwo to sobie wyobrazić, więc jak widać jest to kwestia wyobraźni. Jednak nie to było sednem polemiki. @Saqura powiedziała, że matematyka "otwiera dostęp do stwierdzeń przeczących logice", a to jest nieprawdą. Trudnych do wyobrażenia - tak, przeczących logice - nie.


Pt cze 18, 2021 20:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
atheist napisał(a):
Drogi @Robku, niestety z przykrością muszę stwierdzić, że Twoja wiedza matematyczna nie wznosi się ponad Twoją wiedzę z zakresu biologii. Gdybyś znał teorię zbiorów, wiedziałbyś, że zbiór liczb naturalnych i zbiór liczb parzystych są równoliczne. W matematyce powiemy, że są to zbiory o tej samej mocy, która w ich wypadku jest mocą zbioru przeliczalnego, i jest oznaczana jako "alef zero". Miłego wieczoru.


A gdzie sie wznosi twoja wiedza? jeżeli weżniemy zbiór liczb naturalnych 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10..... aż do nieskończoności, i zbiór liczb parzystych 2,4,6,8,10..... aż do nieskończoności, to tutaj widać że od 1 do 10 mamy 5 parzystych i 10 naturalnych liczb, taka sama będzie jak sie weźmie zbiór liczb od 1 do miliarda, tutaj tak samo będzie że na jedną parzystą liczbę będą przypadać dwie naturalne, i jakby ogółem wziąć zbiór liczb naturalnych ciągnący sie w nieskończoność, i go gdzieś zapisać, to tam by wyszło że naturalnych jest dwa razy więcej niż parzystych, więc skąd pomysł że te zbiory są równoliczne, skoro w dowolnym zbiorze liczb parzystych i naturalnych, liczb naturalnych będzie więcej.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So cze 19, 2021 8:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Robek napisał(a):
atheist napisał(a):
Drogi @Robku, niestety z przykrością muszę stwierdzić, że Twoja wiedza matematyczna nie wznosi się ponad Twoją wiedzę z zakresu biologii. Gdybyś znał teorię zbiorów, wiedziałbyś, że zbiór liczb naturalnych i zbiór liczb parzystych są równoliczne. W matematyce powiemy, że są to zbiory o tej samej mocy, która w ich wypadku jest mocą zbioru przeliczalnego, i jest oznaczana jako "alef zero". Miłego wieczoru.


A gdzie sie wznosi twoja wiedza? jeżeli weżniemy zbiór liczb naturalnych 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10..... aż do nieskończoności, i zbiór liczb parzystych 2,4,6,8,10..... aż do nieskończoności, to tutaj widać że od 1 do 10 mamy 5 parzystych i 10 naturalnych liczb, taka sama będzie jak sie weźmie zbiór liczb od 1 do miliarda, tutaj tak samo będzie że na jedną parzystą liczbę będą przypadać dwie naturalne, i jakby ogółem wziąć zbiór liczb naturalnych ciągnący sie w nieskończoność, i go gdzieś zapisać, to tam by wyszło że naturalnych jest dwa razy więcej niż parzystych, więc skąd pomysł że te zbiory są równoliczne, skoro w dowolnym zbiorze liczb parzystych i naturalnych, liczb naturalnych będzie więcej.


I znów to samo. Nie wiem, na jakim etapie zakończyła się Twoja edukacja z matematyki, ale na pewno nie były to studia wyższe, a nawet zdolny maturzysta o profilu mat-fiz, wie, że piszesz od rzeczy. I nie chodzi o to, że czegoś nie wiesz. Ja też nie wiem mnóstwa rzeczy, w wielu dziedzinach mam bardzo skromną wiedzę i również nieraz też zdarza mi się napisać coś niezgodnego z prawdą w wyniku braku wiedzy. Twój problem polega jednak na tym, że Ty ponownie (wcześniej na temat ewolucji, teraz na temat matematyki), kiedy wskaże Ci się pomyłkę, "polemizujesz" w oparciu o swoją alternatywną wiedzę, bo wydaje Ci się, że wszystko wiesz, a książki i studia są dla idiotów.

Jeśli więc uważasz, że masz rację, to niech Ci będzie. Miłego weekendu.


So cze 19, 2021 8:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1061
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
afilatelista napisał(a):
pom napisał(a):
Czas to jest funkcja (wymiar) i mogą być różne funkcje czasu. Do tego, by powstał wszechświat musi być też miejsce - a jego nie było.

Nie musi być miejsca. Wręcz nie może być miejsca. Bo gdyby było to znaczy że istniałoby już wcześniej. A skoro nie było czasu to nie mogło być też miejsca, bo powstały razem. Czasoprzestrzeń.

To nie OTW Einsteina. :)

Skoro nie mogło powstać coś z niczego i bez miejsca czy przestrzeni, i bez materii, i energii, (ile byśmy nie cofali się do tyłu), to pozostaje wyłącznie druga możliwość - istnieje Bóg Stwórca - innej możliwości nie ma.

Bóg jest Jeden w Trzech Osobach. Jak ktoś Go nie zna to różnie nazywa, gdyż człowiek poszukuje Boga co wynika z jego konstrukcji.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


So cze 19, 2021 14:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
pom napisał(a):

Skoro nie mogło powstać coś z niczego i bez miejsca czy przestrzeni, i bez materii, i energii, (ile byśmy nie cofali się do tyłu), to pozostaje wyłącznie druga możliwość - istnieje Bóg Stwórca - innej możliwości nie ma.

Bóg jest Jeden w Trzech Osobach. Jak ktoś Go nie zna to różnie nazywa, gdyż człowiek poszukuje Boga co wynika z jego konstrukcji.


Nie było a jest, znaczy Bóg istnieje. W dodatku w Trzech Osobach. Jakie to proste!

Naprawdę uważasz, że im więcej pogrubień i podkreśleń użyjesz, tym bardziej wiarygodne będzie to co napisałeś? Kogo chcesz przekonać, samego siebie?


So cze 19, 2021 15:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
pom napisał(a):
To nie OTW Einsteina. :)

Jak to nie?

Cytuj:
Skoro nie mogło powstać coś z niczego i bez miejsca czy przestrzeni, i bez materii, i energii, (ile byśmy nie cofali się do tyłu), to pozostaje wyłącznie druga możliwość - istnieje Bóg Stwórca - innej możliwości nie ma.

Po pierwsze skąd wniosek że coś nie może powstać z niczego? Z naszej obecnej wiedzy wynika że cząstki i antycząstki powstają spontanicznie. Niewykluczone że równie spontanicznie mógł powstać wszechświat.
Po drugie popełniasz błąd procesów myślowych nazywany fałszywą dychotomią. Opcji jest znacznie więcej i nie możesz z góry zakładać że jeśli coś nie powstało z niczego to automatycznie Bóg.

Cytuj:
Bóg jest Jeden w Trzech Osobach. Jak ktoś Go nie zna to różnie nazywa, gdyż człowiek poszukuje Boga co wynika z jego konstrukcji.

Bóg w trzech osobach to jest sztuczny konstrukt. Nie ma tego nawet w Biblii a co dopiero w " konstrukcji człowieka". W konstrukcji człowieka jest chęć zrozumienia otaczających go procesów. Niestety są my, a tym bardziej ludzie przed tysiącami lat nie byli w stanie odpowiedzieć na wszystkie. Religia to zbiór odpowiedzi na te pytania, dla większości satysfakcjonująca. To było użyteczne niezależnie od prawdziwości religii. W przypadku chrześcijaństwa to jak udowodniono pomimo jej nieprawdziwości.


So cze 19, 2021 15:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 19  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL