Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona
 Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
afilatelista napisał(a):
Róża pachnie jak róża. Jest to efekt rozpoznania substancji takich jak: cytronelol, parafiny, geraniol, nerol, fenyloetanol, linalol, farnezol, eugenol, karwon, tlenek różany, β-damascenon i β-jonon.
Powiedziałbym też że mój organizm odczytuje ten zapach jako przyjemny, ale jest to kwestia subiektywna. Chemia jest obiektywna.

Dokładnie, to jest właściwa odpowiedź. Jak poczujesz to się dowiesz.


So cze 26, 2021 21:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
I jaki z tego wniosek? Zapach to coś zupełnie rzeczywistego.


So cze 26, 2021 22:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Znalazłem taki ciekawy artykuł na poruszany tutaj temat:
https://teologiapolityczna.pl/o-jacek-s ... ki-i-wiary

Bardzo żałuję, że na tym forum nie wypowiadają się rozumne osoby wierzące, które potrafiłyby rozmawiać na poziomie autora tego artykułu. Zamiast tego głos zabierają osoby, których wypowiedzi sprowadzają się do negacji teorii ewolucji przy kompletnym braku rozumienia jej mechanizmów.


N cze 27, 2021 0:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
atheist napisał(a):
Saqura napisał(a):
atheist napisał(a):
Nie wiem co masz na myśli, możesz to uzasadnić, rozwinąć?

Nie jest statyczny, stały lecz ulega przemianom. Skąd więc pewność że wszystkie dotychczasowe prawa również nie ulegną zmianie.

Otóż pojęcie "statyczny wszechświat" oznacza coś kompletnie innego niż myślisz, nie ma to nic wspólnego ze stałością praw fizyki. Zastanawiam się czy sama to wymyśliłaś, czy wyczytałaś w jakichś pseudonaukowych bredniach. Spodziewam się, że to drugie i jeśli tak, to ktoś Cię okłamał korzystając z Twojej niewiedzy. Ludzie niestety są po prostu niewyedukowani i wierzą w wymysły hochsztaplerów, korzystających z ich niewiedzy i wciskających im kompletne bzdury, używając pojęć ze świata nauki ("energia", "promieniowanie", "statyczny wszechświat", "transformacja", itd.), oczywiście zupełnie od czapy, bez żadnego sensu.

Naprawdę? Czy prawo zachowania energii jest uniwersalne w całym rozszerzającym się Wszechświecie? A może stała Alfa zachowuje jednorodność? Zagwarantujesz, że mechanice Drogi Mlecznej nie grozi żadna destabilizacja?

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn cze 28, 2021 8:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Pozwól że wygoogluje to za Ciebie;)
https://letmegooglethat.com/?q=statyczn ... 9Bwiat&l=1
Pojęcie "statyczny wszechświat nie odnosi się do tego czy prawa fizyki są niezmienne tylko czy jego wielkość jest stała.


Pn cze 28, 2021 8:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
afilatelista napisał(a):
Pozwól że wygoogluje to za Ciebie;)
https://letmegooglethat.com/?q=statyczn ... 9Bwiat&l=1
Pojęcie "statyczny wszechświat nie odnosi się do tego czy prawa fizyki są niezmienne tylko czy jego wielkość jest stała.

:roll: To znaczy, że zmiana wielkości Wszechświata, nie ma wpływu na zmiany które w tymże zachodzą? Zabłysłeś :)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn cze 28, 2021 9:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Saqura napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Pozwól że wygoogluje to za Ciebie;)
https://letmegooglethat.com/?q=statyczn ... 9Bwiat&l=1
Pojęcie "statyczny wszechświat nie odnosi się do tego czy prawa fizyki są niezmienne tylko czy jego wielkość jest stała.

:roll: To znaczy, że zmiana wielkości Wszechświata, nie ma wpływu na zmiany które w tymże zachodzą?


Tak, "zmiana wielkości Wszechświata" (jak to ujęłaś), czyli ekspansja wszechświata, nie zmienia praw fizyki, bo o prawach fizyki wcześniej pisałaś. Nie wiem dlaczego aż tak Cię to dziwi i dlaczego przewracasz oczami? Potrafisz udowodnić, że powinno być inaczej?
Inne zmiany oczywiście zachodzą, nie naruszają one jednak praw fizyki.


Pn cze 28, 2021 9:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
atheist napisał(a):
Saqura napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Pozwól że wygoogluje to za Ciebie;)
https://letmegooglethat.com/?q=statyczn ... 9Bwiat&l=1
Pojęcie "statyczny wszechświat nie odnosi się do tego czy prawa fizyki są niezmienne tylko czy jego wielkość jest stała.

:roll: To znaczy, że zmiana wielkości Wszechświata, nie ma wpływu na zmiany które w tymże zachodzą?


Tak, "zmiana wielkości Wszechświata" (jak to ujęłaś), czyli ekspansja wszechświata, nie zmienia praw fizyki, bo o prawach fizyki wcześniej pisałaś. Nie wiem dlaczego aż tak Cię to dziwi i dlaczego przewracasz oczami? Potrafisz udowodnić, że powinno być inaczej?
Inne zmiany oczywiście zachodzą, nie naruszają one jednak praw fizyki.

Nie zmienia? W początkowych momentach po Wielkim Wybuchu bardzo szybka ekspansja miała wpływ na szybki wzrost energii, czyli to prawo nie było zachowane. Patrząc na cały Wszechświat to prawo może być również i dzisiaj niezachowane, a świat to takie perpetuum mobile w którym ekspansja jest przyczyną produkcji dodatkowej energii. Tyle wiemy o Wszechświecie że wciąż prawie nic nie wiemy, zaledwie minimalny ułamek.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn cze 28, 2021 10:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Saqura napisał(a):
W początkowych momentach po Wielkim Wybuchu bardzo szybka ekspansja miała wpływ na szybki wzrost energii, czyli to prawo nie było zachowane. Patrząc na cały Wszechświat to prawo może być również i dzisiaj niezachowane, a świat to takie perpetuum mobile w którym ekspansja jest przyczyną produkcji dodatkowej energii.


To co napisałaś jest ogólnie rzecz biorąc prawdą, przypuszczam, że skądś przepisaną, choć nie użyłbym zwrotu "perpetum mobile". Tylko nie wiem czego to ma dowodzić?

Czy tego, że ekspansja wszechświata zmienia prawa fizyki? Nie, nie zmienia.

Czy tego, że prawo zachowania energii nie obowiązuje? Obowiązuje, o ile rozumie się je w sposób, jaki to opisuje fizyka, a nie "na chłopski rozum". A fizyka dopuszcza i opisuje możliwość krótkotrwałego złamania zasady zachowania energii w świecie kwantowym od jakichś 100 lat. Trzeba tylko poczytać.

To Ty sugerowałaś, że jakiekolwiek odstępstwo od zasady zachowania energii jest naruszeniem praw fizyki. Tyle, że nie jest. To Ty tak uznałaś, nie rozumiejąc fizyki, a następnie sama sobie na podstawie błędnej przesłanki "udowodniłaś" stawianą, błędną tezę.


Pn cze 28, 2021 12:25
Zobacz profil
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Obawiam się, że w takim ujęciu Bóg wg ateistów jest jakimś zawęźleniem praw fizyki. :D Tzn że ateiści, gdyby natknęli się gdzieś-kiedyś na Boga, nie rozpoznaliby Go jako takiego i z rozpędu wjechaliby w Niego z aparaturą badawczą. I dalej by twierdzili, że Boga nie ma. :D

Co najciekawsze, nie musiałby to być Bóg biblijny, ani nawet chrześcijański, więc ateistyczne podejście, khem, zacietrzewionego głuszca położyłoby nam kompletnie poznanie...


Pn cze 28, 2021 12:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
ErgoProxy napisał(a):
Obawiam się, że w takim ujęciu Bóg wg ateistów jest jakimś zawęźleniem praw fizyki. :D Tzn że ateiści, gdyby natknęli się gdzieś-kiedyś na Boga, nie rozpoznaliby Go jako takiego i z rozpędu wjechaliby w Niego z aparaturą badawczą. I dalej by twierdzili, że Boga nie ma. :D

Co najciekawsze, nie musiałby to być Bóg biblijny, ani nawet chrześcijański, więc ateistyczne podejście, khem, zacietrzewionego głuszca położyłoby nam kompletnie poznanie...

Czy napisałeś to a propos mojej odpowiedzi, bo nie do końca rozumiem? Jeśli tak, to Co odpowiem.


Pn cze 28, 2021 12:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
atheist napisał(a):
Czy tego, że ekspansja wszechświata zmienia prawa fizyki? Nie, nie zmienia.

Podałam przykład (zresztą którego się domagałeś) że jednak zmieniła i to ona była główną przyczyną tej zmiany.
Mam podać przykład że potrafi zmienić? Wystarczy sobie wyobrazić(oczywiście za jej przyczyną) brak wymiany ciepła (przepływ energii) pomiędzy oddalającymi się galaktykami. Czy nasze prawa nadal pozostaną niewzruszone? Czy to nie od tego jak będzie przebiegać ekspansja zależy przyszłość wszechświata?
Istnieją cząstki które zachowują się względem naszych praw niepoprawnie. Czyja to wina, czyż nie naszej wiedzy?

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn cze 28, 2021 14:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Saqura napisał(a):
atheist napisał(a):
Czy tego, że ekspansja wszechświata zmienia prawa fizyki? Nie, nie zmienia.

Podałam przykład (zresztą którego się domagałeś) że jednak zmieniła i to ona była główną przyczyną tej zmiany.
Mam podać przykład że potrafi zmienić? Wystarczy sobie wyobrazić(oczywiście za jej przyczyną) brak wymiany ciepła (przepływ energii) pomiędzy oddalającymi się galaktykami. Czy nasze prawa nadal pozostaną niewzruszone? Czy to nie od tego jak będzie przebiegać ekspansja zależy przyszłość wszechświata?
Istnieją cząstki które zachowują się względem naszych praw niepoprawnie. Czyja to wina, czyż nie naszej wiedzy?


Rzucasz coraz to nowe pojęcia z dziedziny kosmologii, które mądrze brzmią, ale nie dowodzą tego, co Ci się wydaje. Pozwól, że nie będę odnosił się do kolejnych, bo w odpowiedzi zasypiesz mnie jeszcze następnymi :-).

Przede wszystkim - nie, nie podałaś przykładu, że prawa fizyki zmieniły się pod wpływem ekspansji wszechświata z tego prostego powodu, że się nie zmieniły, a przynajmniej nic jak dotąd na to nie wskazuje. Jeżeli masz na to dowody, przedstaw je, a Nagroda Nobla gwarantowana.

To, że mamy ograniczoną wiedzę o świecie i jego prawach, to żadne odkrycie. To jednak, że nie znamy wszystkich praw przyrody, nie oznacza, że te, które znamy się zmieniają. To jest po prostu błąd myślowy. Każda teoria naukowa operuje w pewnej przestrzeni poznawczej. Jeśli wychodzimy poza tę przestrzeń często okazuje się, że teoria ta załamuje się. Nie oznacza to, że zmieniły się prawa fizyki! Oznacza to, że znane nam teorie nie opisują w pełni wszechświata i dlatego poszukujemy nowych, dokładniejszych, bardziej uniwersalnych, lub lepiej odpowiadających badanej rzeczywistości. Mało tego, często z samej teorii wynika zakres jej stosowalności. Przykładowo, wiemy że Ogólna Teoria Względności (OTW) Einsteina nie działała w pierwszych chwilach życia wszechświata. Ale, wbrew temu co myślisz, nie oznacza to, że prawa przyrody się zmieniły! Oznacza to, że teoria je opisująca, w tym wypadku OTW, jest słuszna dla pewnych tylko założeń.

Jaśniej nie potrafię. Jeśli nadal uważasz, że ekspansja wszechświata zmienia prawa fizyki, to jak pisałem, opublikuj jak najszybciej dowody i zapewniam Cię, że będziesz sławna.

Natomiast, jeśli Twoim zmartwieniem jest to, że nauka nie dostarcza teorii, które są ostateczne i absolutne, a takich potrzebujesz, to mam dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość. Ostatecznych i absolutnych teorii dostarczy Ci religia. Dostarczy Ci prawdy, której nie tylko nie da się podważyć, ale nawet podważać nie można. I najważniejsze: nauka jest tylko jedna, więc albo się z nią zgadzasz, albo nie. A religii masz do wyboru tysiące. Każda oferuje Ci absolutną, ostateczną i jedynie słuszną prawdę, która nigdy się nie zmieni.


Pn cze 28, 2021 15:41
Zobacz profil
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
Dobrze, więc pytanie konkretne: co konkretnie falsyfikuje przekonanie o niezmienności praw fizyki? Jak rozpoznaje się zmienne prawa fizyki, w odróżnieniu od niezmiennych? Bo jeżeli nie ma takiej możliwości - a prawdopodobnie nie ma, skoro to zawsze tylko luki w wiedzy, czekające na wypełnienie dokładniejszą teorią - to atheist wyznał właśnie wiarę w (quasi?)religię.


Pn cze 28, 2021 16:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Ewolucja a grzech pierworodny - jak to pogodzić?
ErgoProxy napisał(a):
Dobrze, więc pytanie konkretne: co konkretnie falsyfikuje przekonanie o niezmienności praw fizyki? Jak rozpoznaje się zmienne prawa fizyki, w odróżnieniu od niezmiennych? Bo jeżeli nie ma takiej możliwości - a prawdopodobnie nie ma, skoro to zawsze tylko luki w wiedzy, czekające na wypełnienie dokładniejszą teorią

Fajne pytania i chętnie na nie odpowiem, ale jak będę miał więcej czasu, pozwolisz. Choć myślę, że również mylisz pojęcia zmieniających się praw fizyki oraz zmieniających się teorii, ale rozwinę to w odpowiedzi.

ErgoProxy napisał(a):
to atheist wyznał właśnie wiarę w (quasi?)religię.

Tego nie rozumiem. Dlaczego wyznałem wiarę w jakąś religię? Dlaczego osoby wierzące tak bardzo próbują (bo to nie pierwszy raz) przekonać, raczej samych siebie, że "ateizm to też religia"? Co Wy macie z tą religią? Ateizm to po prostu pogląd, że Bóg nie istnieje.


Pn cze 28, 2021 16:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL