Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 7:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona
 Sztuczna Inteligencja a świadomość, "dusza" i zagrożenia 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Sztuczna Inteligencja, a świadomość "dusza" i zagrożenie
Isoner napisał(a):
W cyfrowym świecie nie ma to znaczenia. Jak sprzęt padnie, to stawia się nowy i przywraca dane. Będziesz dbał o to by robić kopie zapasowe to nie umrzesz.


Jak sprzęt padnie, to i ty padniesz, a twoja kopia to jedynie twoja kopia, bo ty sam przestajesz istnieć.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt maja 03, 2016 14:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 01, 2016 15:07
Posty: 80
Post Re: Sztuczna Inteligencja, a świadomość "dusza" i zagrożenie
ErgoProxy napisał(a):
Podstawowa sprawa: załadowanie kopii bezpieczeństwa umysłu do nowej maszyny możliwe jest w dowolnej chwili, a nie wyłącznie po nieodwracalnym zdewastowaniu maszyny poprzedniej. To oznacza, że kopia nie jest tożsama z oryginałem, a to oznacza zombifikację, nie immortalizację.
Dobrze się czujesz? Głowa Cię nie boli?
Wszystko normalnie?
Dobrze się zastanów i powiedz, czy dzisiaj czujesz się bardziej oryginałem czy kopią?
To miałoby być jakoś odczuwalne?
Gdybym Ci powiedział, że w nocy budynek, w którym spałeś, został skasowany przez spadający samolot, a Ty jesteś tym, co przywrócono z kopii, to co, nagle uznałbyś, że nie jesteś sobą, tylko jakąś "kopią"?
Każdego ranka sprawdzasz, czy komórki w mózgu nie zostały podmienione?

JedenPost napisał(a):
skoro kopia istnieje równolegle ze mną i można uruchomić ją w dowolnym momencie, to oczywistym jest, że to nie jestem ja.
Jak potkniesz się, nieszczęśliwie upadniesz, uderzysz w głowę i na 30 minut stracisz przytomność, to jak się ockniesz, co powiesz o sobie? Jestem kopią? Jestem oryginałem? Jestem sobą?

Robek napisał(a):
Jak sprzęt padnie, to i ty padniesz, a twoja kopia to jedynie twoja kopia, bo ty sam przestajesz istnieć.
A jak Ci padnie 1% mózgowego sprzętu i ten tylko fragment zostanie wymieniony na nowy równoważnik, to co, przestałeś istnieć?
Potargujemy się na procenty?


Wt maja 03, 2016 16:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Sztuczna Inteligencja, a świadomość "dusza" i zagrożenie
Isoner napisał(a):
Dobrze się zastanów i powiedz, czy dzisiaj czujesz się bardziej oryginałem czy kopią?
To miałoby być jakoś odczuwalne?
Gdybym Ci powiedział, że w nocy budynek, w którym spałeś, został skasowany przez spadający samolot, a Ty jesteś tym, co przywrócono z kopii, to co, nagle uznałbyś, że nie jesteś sobą, tylko jakąś "kopią"?
Każdego ranka sprawdzasz, czy komórki w mózgu nie zostały podmienione?


Chyba nie skumałeś istoty problemu. Nieważne w tym momencie, co myśli sobie kopia. Dla dyskutowanej kwestii istotne jest co będzie sobie myślał poddajacy się kopiowaniu, ten zaś nie ma specjalnego powodu, by utożsamiać się z ową kopią, a co za tym idzie wierzyć, że nie umrze.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt maja 03, 2016 16:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 01, 2016 15:07
Posty: 80
Post Re: Sztuczna Inteligencja, a świadomość "dusza" i zagrożenie
akruk napisał(a):
Korelat behawioru. Bo to idzie tak: najpierw ograniczamy na potrzeby badań, z musu, niebadalną intersubiektywnie świadomość do pewnych wykoncypowanych jej przejawów, bo tylko te możemy badać, a potem te przejawy sobie badamy... Ten właśnie krok: świadomość (której nie ma jak badać) -> jakieś przyjęte przez nas objawy (które mamy jak badać), stanowi o tym, że nie badamy już tego, co wydaje się, że na początku mieliśmy badać, zaś wnioski dotyczą "świadomości" zdefiniowanej przez te wybrane, zewnętrzne, intersubiektywne objawy. Czyli inaczej niż w zwykłym i tradycyjnym znaczeniu tego pojęcia, używanym powszechnie.
Jak uruchomię hipotetyczną maszynę, która odczytuje i wypisuje na ekranie myśli, jakie tworzy monitorowany przez nią biologiczny mózg, to będzie można powiedzieć, że w sposób pewny stwierdziliśmy obecność świadomości?


Wt maja 03, 2016 16:52
Zobacz profil
Post Re: Sztuczna Inteligencja, a świadomość "dusza" i zagrożenie
Isoner napisał(a):
Gdybym Ci powiedział, że w nocy budynek, w którym spałeś, został skasowany przez spadający samolot, a Ty jesteś tym, co przywrócono z kopii, to co, nagle uznałbyś, że nie jesteś sobą, tylko jakąś "kopią"?
Gott im Himmel! Taka technika teraz jeszcze nie jest dostępna, więc...

Wyobraźmy sobie, że niejaki Isomer, potomek Isonera, wyrusza z Ziemi na Plutona. Po pewnym czasie na Ziemię dociera wiadomość, że Isomer zginął w katastrofie. Co robią krewni bądź przyjaciele? "Odtwarzają Isomera z kopii", bo sam się przecież nie odtworzy, jako że nie żyje. Tymczasem wiadomość okazuje się nieprawdziwa, zaszła pomyłka podczas transmisji, a Isomer dotarł bezpiecznie na Plutona. Która osoba jest Isomerem: ta na Ziemi czy ta na Plutonie? A może obie? Obie, naturalnie "czują się sobą", ponieważ każdy, kto ma świadomość, czuje się "sobą". Ja czuję się sobą, ErgoProxy także czuje się sobą, ale to nie znaczy, że on jest mną lub odwrotnie.

Co w takim razie z Isomerem na Ziemi? Jest sobą w takim samym sensie, w jakim każdy z nas jest sobą. Tylko że to niewiele daje w kwestii tożsamości oraz ciągłości istnienia Isomera, czyli jego nieśmiertelności. Czy Isomer przebywający obecnie na Plutonie uznałby Isomera na Ziemi za siebie samego? Oczywiście, że nie. Przecież po powrocie stwierdziłby np. "To ja zwiedzałem Groty Hersego na Plutonie. Ja wciąż mam na sobie kombinezon, a on, witający mnie na kosmodromie, ma garnitur".

A jeśli, nie dowiedziawszy się o pechowym komunikacie i jego konsekwencjach, dwa dni potem Isomer zginie w wypadku na Plutonie, to co wówczas? Żyje nadal, bo na Ziemi żyje wcześniej odtworzony? A gdyby jednak dowiedział się o odtworzeniu swojej kopii przed tym, zanim faktycznie zginął? Czy pomyślałby: "Co mi tam ryzyko! Nawet jeśli tu przypadkiem zginę, to i tak będę żył nadal, odtworzony z kopii. Ba! przecież ja już żyję odtworzony -- mianowicie na Ziemi, więc nawet nie ma potrzeby odtwarzania"?

Zatem czy po wypadku w Grotach Hersego Isomer, który wyruszył z Ziemi zginął czy też żyje nadal?


Wt maja 03, 2016 17:34
Post Re: Sztuczna Inteligencja, a świadomość "dusza" i zagrożenie
Isoner napisał(a):
Jak uruchomię hipotetyczną maszynę, która odczytuje i wypisuje na ekranie myśli, jakie tworzy monitorowany przez nią biologiczny mózg, to będzie można powiedzieć, że w sposób pewny stwierdziliśmy obecność świadomości?

"Materiał do przemyślenia" (Stirlitz, "Siedemnaście mgnień wiosny"):
Kod:
s/biologiczny mózg/komputer/;


Wt maja 03, 2016 18:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Sztuczna Inteligencja, a świadomość "dusza" i zagrożenie
Isoner napisał(a):
A jak Ci padnie 1% mózgowego sprzętu i ten tylko fragment zostanie wymieniony na nowy równoważnik, to co, przestałeś istnieć?
Potargujemy się na procenty?


Żebym przestał istnieć, musiałoby paść, czy też wymiemić 100% mózgowego sprzętu :mrgreen: natomiast jeśli tylko 1%, to żyje sobie nadal :-D

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt maja 03, 2016 18:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 18, 2013 13:29
Posty: 345
Post Re: Sztuczna Inteligencja, a świadomość "dusza" i zagrożenie
Akruk ma rację, czytajcie Lema, czytajcie Lema bo warto!
Nie powiem na którym ale na którymś z wątków ktoś mądry twierdził, że świadomość bierze się z pamięci. A skoro pamięć bierze się z sieci neuronowej to można spodziewać się, że przy odpowiednio dużej, złożonej sieci "neuronowej" SI świadomość też się pojawi. Co z tego wyniknie nie wiadomo bo u ludzi świadomość kształtuje się równocześnie z rozwojem społecznym. Co byłoby społeczeństwem dla Si?

_________________
... lecz ludzi dobrej woli jest więcej ...


Wt maja 03, 2016 20:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Sztuczna Inteligencja, a świadomość "dusza" i zagrożenie
jano57 napisał(a):
Nie powiem na którym ale na którymś z wątków ktoś mądry twierdził, że świadomość bierze się z pamięci.


To jak ktoś ma amnezje, i przez to nic nie pamięta, to wtedy już u tego kogoś, nie ma świadomości?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt maja 03, 2016 21:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 18, 2013 13:29
Posty: 345
Post Re: Sztuczna Inteligencja, a świadomość "dusza" i zagrożenie
Jeżeli jest całkowita tzn. dotyczy i przeszłości i zdarzeń bieżących to wydaje się, że tak właśnie jest. Patrzysz w lustro i nie poznajesz tej twarzy bo nie pamiętasz, że widziałeś tę twarz już milion razy, jeżeli rozglądasz się dokoła i nic kompletnie nie kojarzysz bo nie pamiętasz kompletnie nic - to nie masz w głowie żadnego obrazu świata w tym obrazu siebie. Amnezję rozumie się zwykle jako wsteczną, ograniczoną czasowo, nie o tym tu mówimy, mam na myśli teoretyczny przypadek całkowitej i zupełnej utraty wszystkich pamiętanych zdarzeń i całkowitej utraty zdolności zapamiętywania w jakikolwiek sposób.

_________________
... lecz ludzi dobrej woli jest więcej ...


Wt maja 03, 2016 22:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Sztuczna Inteligencja, a świadomość "dusza" i zagrożenie
jano57 napisał(a):
Jeżeli jest całkowita tzn. dotyczy i przeszłości i zdarzeń bieżących to wydaje się, że tak właśnie jest. Patrzysz w lustro i nie poznajesz tej twarzy bo nie pamiętasz, że widziałeś tę twarz już milion razy, jeżeli rozglądasz się dokoła i nic kompletnie nie kojarzysz bo nie pamiętasz kompletnie nic - to nie masz w głowie żadnego obrazu świata w tym obrazu siebie.


I również nie ma wtedy świadomości, że istnieje?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt maja 03, 2016 22:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 18, 2013 13:29
Posty: 345
Post Re: Sztuczna Inteligencja, a świadomość "dusza" i zagrożenie
Nie ma.

_________________
... lecz ludzi dobrej woli jest więcej ...


Wt maja 03, 2016 23:16
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 01, 2016 15:07
Posty: 80
Post Re: Sztuczna Inteligencja, a świadomość "dusza" i zagrożenie
akruk napisał(a):
Zatem czy po wypadku w Grotach Hersego Isomer, który wyruszył z Ziemi zginął czy też żyje nadal?
Zanim zaczniesz snuć takie tożsamościowe opowieści, musisz sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie: czy utrata świadomości jest śmiercią czy nie?

Robek napisał(a):
Żebym przestał istnieć, musiałoby paść, czy też wymiemić 100% mózgowego sprzętu :mrgreen: natomiast jeśli tylko 1%, to żyje sobie nadal :-D
Czyli jak nagle wymienimy 99,5% sprzętu to nadal sobie istniejesz i żyjesz, prawda?


Cz maja 05, 2016 22:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Sztuczna Inteligencja, a świadomość "dusza" i zagrożenie
Isoner napisał(a):
Czyli jak nagle wymienimy 99,5% sprzętu to nadal sobie istniejesz i żyjesz, prawda?


Jeśli chodzi o ludzki mózg, to takiego czegoś nie da sie zrobić, natomiast odnośnie jakiegoś sztucznie wytworzonego mózgu, w którym można by robić takie rzeczy, to wtedy oczywiście że tak :-D po takiej wymianie, nadal bym sobie istniał.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So maja 07, 2016 20:11
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 01, 2016 15:07
Posty: 80
Post Re: Sztuczna Inteligencja, a świadomość "dusza" i zagrożenie
Robek napisał(a):
Jeśli chodzi o ludzki mózg, to takiego czegoś nie da sie zrobić, natomiast odnośnie jakiegoś sztucznie wytworzonego mózgu, w którym można by robić takie rzeczy, to wtedy oczywiście że tak :-D po takiej wymianie, nadal bym sobie istniał.
No to co Ci przeszkadza te 0,5%?
Może zejdziemy do 0,1% albo 0,000001%?
Albo do pojedynczych cząsteczek chemicznych.


N maja 08, 2016 20:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL