Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 15:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 186 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
 Udowodnienie w sposób naukowy istnienie Boga 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Udowodnienie w sposób naukowy istnienie Boga
Acro napisał(a):
Nie widzę logicznej możliwości pogodzenia sprawiedliwości z miłosierdziem: Bóg sprawiedliwy musi złych ukarać, Bóg miłosierny wszystkim złym wybaczyć i darować karę.

http://sjp.pwn.pl/sjp/milosierdzie;2483494.html

To nie wystarczy kara sprawiedliwa?

Robek napisał(a):
Czyli Jezus jest Bogiem, który sam siebie posłał.
(...)
Jezus sam siebie opuścił? jak to możliwe?

Nigdy nie widziałem problemu w koncepcji Trójcy Świętej.

Nawet udowodniono, że cząstka może być w dwóch różnych stanach jednocześnie, więc nie wiem, dlaczego trzy osoby nie mogą być jednym Bogiem.

W mechanice kwantowej mówi się o superpozycji stanów kwantowych. Zazwyczaj stan (funkcja falowa) układu składa się ze stanów własnych pewnego operatora, czyli stanów o dobrze określonych wartościach pewnej wielkości fizycznej. Na przykład każdy stan swobodnej cząstki można złożyć z fal płaskich, czyli stanów o dobrze określonym pędzie. W stanie superpozycji występować mogą cząstki złożone, np. pion neutralny jest superpozycją stanów kwarkowych (kwark u)-(antykwark u) oraz (kwark d)-(antykwark d).

W 2010 roku po raz pierwszy stworzono obiekt widoczny gołym okiem (0,04 mm), który znajdował się w superpozycji dwóch stanów.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Superpozycja

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz maja 19, 2016 22:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 01, 2016 15:07
Posty: 80
Post Re: Udowodnienie w sposób naukowy istnienie Boga
Soul33 napisał(a):
Nigdy nie widziałem problemu w koncepcji Trójcy Świętej.

Nawet udowodniono, że cząstka może być w dwóch różnych stanach jednocześnie, więc nie wiem, dlaczego trzy osoby nie mogą być jednym Bogiem.

Jak masz trzy obiekty posiadające cechy jabłka, to ile masz jabłek?
Trzy czy jedno?
Trzy nie jest równe jeden, a trójjedność ma niewiele wspólnego z logiką.


Cz maja 19, 2016 23:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: Udowodnienie w sposób naukowy istnienie Boga
Soul33 napisał(a):
To nie wystarczy kara sprawiedliwa?


Karanie jest antytezą okazywania miłosierdzia.
Czyż w katolicyzmie darowanie urazów to nie jesy forma czynu miłosiernego?

Isoner napisał(a):
Jak masz trzy obiekty posiadające cechy jabłka, to ile masz jabłek?

Mam jedną pustawą skrzynkę jabłek? ;)

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


Pt maja 20, 2016 8:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Udowodnienie w sposób naukowy istnienie Boga
Isoner napisał(a):
Jak masz trzy obiekty posiadające cechy jabłka, to ile masz jabłek?


A cóz to ma do rzeczy? W koncepcji Trójcy nie chodzi o posiadanie określonych cech.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt maja 20, 2016 9:00
Zobacz profil
Post Re: Udowodnienie w sposób naukowy istnienie Boga
Robek napisał(a):
Samemu byłem zawsze zdania, że wszystko co może istnieć, istnieje, tyle że Bóg sie do tego nie zalicza, bo jak może istnieć coś, co nie podlega prawą logiki, a przecież chrześcijański Bóg jest czymś takim.
Jak może istnieć coś, co nie podlega prawom logiki? Normalnie. Ani Ty, ani ja nie podlegamy prawom logiki. Hamburger, którego wczoraj zjadłem też nie podlega prawom logiki. Logika jest nauką o pojęciach i zdaniach i prawom logiki podlegają pojęcia i zdania. Bóg nie podlega prawom logiki. Jednakże zdania, które wypowiadamy o Bogu muszą im podlegać (inaczej są bełkotem).


Pt maja 20, 2016 9:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: Udowodnienie w sposób naukowy istnienie Boga
Przy okazji, bo mnie to intryguje: jeżeli Ojciec zarządzi przesunięcie kamienia w prawo, Syn w lewo a Duch odlot kamienia, to co zaobserwuje postronny obserwator? Burzę z piorunami? :)

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


Pt maja 20, 2016 9:26
Zobacz profil
Post Re: Udowodnienie w sposób naukowy istnienie Boga
Acro napisał(a):
Przy okazji, bo mnie to intryguje: jeżeli Ojciec zarządzi przesunięcie kamienia w prawo, Syn w lewo a Duch odlot kamienia, to co zaobserwuje postronny obserwator? Burzę z piorunami? :)
Acro - jak takie pytania zadają antyklerykalne ratlerki, to można odpuścić. Ale Ty powinieneś wiedzieć, że wg chrześcijaństwa Trójca Święta ma jedną wolę. Więc czuj się opieprzony za zadawanie takich pytań.


Pt maja 20, 2016 9:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Udowodnienie w sposób naukowy istnienie Boga
Acro napisał(a):

Karanie jest antytezą okazywania miłosierdzia.
Czyż w katolicyzmie darowanie urazów to nie jesy forma czynu miłosiernego?


Karanie jest antytezą nagradzania, a nie miłosierdzia.

Miłosierdzie natomiast, jest reakcją na autentyczną skruchę.


Acro, mógłbyś podać swoją definicję miłosierdzia?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt maja 20, 2016 14:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Udowodnienie w sposób naukowy istnienie Boga
zefciu napisał(a):
Jak może istnieć coś, co nie podlega prawom logiki? Normalnie. Ani Ty, ani ja nie podlegamy prawom logiki.


Skąd takie pomysły?
Bo według definicji.
Logika – nauka o sposobach jasnego i ścisłego formułowania myśli, o regułach poprawnego rozumowania i uzasadniania twierdzeń.

To "zefciu" nie potrafi poprawnie rozumować? czy może ma własną definicje logiki?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt maja 20, 2016 14:16
Zobacz profil
Post Re: Udowodnienie w sposób naukowy istnienie Boga
Robek napisał(a):
To "zefciu" nie potrafi poprawnie rozumować? czy może ma własną definicje logiki?
zefciu potrafi poprawnie rozumować. Ale potrafi też bełkotać, jak chce. Jego wypowiedzi mogą podlegać prawom logiki, a mogą też być bez sensu.

To co chciałem wyjaśnić, to fakt, że sformułowanie "Bóg nie podlega prawom logiki" jest klasycznym przykładem głęboty. Głębota to sformułowanie, które ma dwie interpretacje. Jedna - trywialnie prawdziwa. Druga - nieprawdziwa.

Interpretacja pierwsza - Bóg nie podlega prawom logiki, bo Bóg nie jest zdaniem logicznym. Logika nie opisuje bezpośrednio Boga. Zdanie jest trywialnie prawidziwe. Tak samo nie podlega prawom logiki widelec.

Intepretacja druga - zdania na temat Boga w jakiś sposób mogą łamać prawa logiki i nadal być prawdziwe. To jest absurd. Zdania zawsze podlegają prawom logiki, niezależnie od ich tematu.


Pt maja 20, 2016 14:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: Udowodnienie w sposób naukowy istnienie Boga
zefciu napisał(a):
Acro napisał(a):
Przy okazji, bo mnie to intryguje: jeżeli Ojciec zarządzi przesunięcie kamienia w prawo, Syn w lewo a Duch odlot kamienia, to co zaobserwuje postronny obserwator? Burzę z piorunami? :)
Acro - jak takie pytania zadają antyklerykalne ratlerki, to można odpuścić. Ale Ty powinieneś wiedzieć, że wg chrześcijaństwa Trójca Święta ma jedną wolę. Więc czuj się opieprzony za zadawanie takich pytań.

To jest zapewne odpowiedź katolickiego dobermana? Nawet mojego chomika nie wystraszyłeś! :D
Skąd niby mam wiedzieć, co ma wspólne trójbóg? Piszesz, że wolę. Coś jeszcze? A co mają rozdzielne? Jezus też chciał ludobójstwa plemion bliskowschodnich (np Medianitów), przeprowadzonych na polecenie Boga i opisanych m.in w Księdze Powtórzonego Prawa?

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


Pt maja 20, 2016 15:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: Udowodnienie w sposób naukowy istnienie Boga
chwat napisał(a):
Acro napisał(a):

Karanie jest antytezą okazywania miłosierdzia.
Czyż w katolicyzmie darowanie urazów to nie jesy forma czynu miłosiernego?


Karanie jest antytezą nagradzania, a nie miłosierdzia.

Miłosierdzie natomiast, jest reakcją na autentyczną skruchę.


Acro, mógłbyś podać swoją definicję miłosierdzia?

Podoba mi się taka rozbudowana z wilipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C5%82osierdzie

Masz rację, najdokładniejszą antytezą karania jest nagradzanie. Niemniej jednak miłosierdzie także wyklucza karanie, właśnie dlatego, że miłosierdzie chce tylko nagradzać. Istota doskonale miłosierna nie karze, bo wszystko do końca wybacza. Przypomnę, że też w ten sposób katolicyzm definiuje czyn miłosierny - jedną z form miłosierdzia jest darowanie win.

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


Pt maja 20, 2016 15:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Udowodnienie w sposób naukowy istnienie Boga
Acro napisał(a):
chwat napisał(a):
Acro napisał(a):

Karanie jest antytezą okazywania miłosierdzia.
Czyż w katolicyzmie darowanie urazów to nie jesy forma czynu miłosiernego?


Karanie jest antytezą nagradzania, a nie miłosierdzia.

Miłosierdzie natomiast, jest reakcją na autentyczną skruchę.


Acro, mógłbyś podać swoją definicję miłosierdzia?

Podoba mi się taka rozbudowana z wilipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C5%82osierdzie

Masz rację, najdokładniejszą antytezą karania jest nagradzanie. Niemniej jednak miłosierdzie także wyklucza karanie, właśnie dlatego, że miłosierdzie chce tylko nagradzać. Istota doskonale miłosierna nie karze, bo wszystko do końca wybacza. Przypomnę, że też w ten sposób katolicyzm definiuje czyn miłosierny - jedną z form miłosierdzia jest darowanie win.


Zgoda, ale zwróć uwagę na sformułowania "darowanie win" i "wybaczanie", których użyłeś. Obydwa zwroty dotyczą czynności dokonanych, gdzie nowy etap wyznacza pewna potrzeba zmian, otwierająca nowy etap.
Bóg bynajmniej nie mówi nam, że uzyskamy przebaczenie, dopiero po wykonaniu przez Niego kary. Przebaczy nam zawsze, kiedy tego chcemy (znowu mamy kryterium naszej inicjatywy...)

Jeżeli ktoś nie deklaruje potrzeby zmian niewłaściwego postępowania, deklaruje tym samym kontynuację postępowania i zamyka się na możliwość wykonania kolejnego kroku.

Nie do końca (albo wcale) nie zgodziłbym się za to, z jak powiedziałeś "...że miłosierdzie chce tylko nagradzać".
Można to uznać za sensowne tylko pod pewnymi warunkami (wykonanie aktu skruchy...), ale zostawienie tego zdania w takiej formie jak to zrobiłeś, jest rodzajem myślowego nadużycia i nie zgadza się z tym, co Bóg do nas mówi.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt maja 20, 2016 16:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 01, 2016 15:07
Posty: 80
Post Re: Udowodnienie w sposób naukowy istnienie Boga
JedenPost napisał(a):
A cóz to ma do rzeczy?
To, że mając trzy osoby posiadające boskie cechy, mamy trzech bogów.


Pt maja 20, 2016 17:55
Zobacz profil
Post Re: Udowodnienie w sposób naukowy istnienie Boga
akruk napisał(a):
To pewnie jest Henryka Krzemińskiego Traktat o naukowych i niepodważalnych dowodach na istnienie Boga:
http://teologiawnauce.blogspot.com/2013 ... ynego.html
Dobra rada:
przescrolluj na koniec, przeczytaj mniej więcej trzy ostatnie akapity, od słów "Traktat ten umieściłem na moim blogu nazwanym teologia w nauce", zanim zabierzesz się za czytanie całości od początku.

Idea genialna. Zbadać materiał genetyczny ze wszystkich cudów i porównać. Wg autora wszystkie materiały powininny byc w 100% zgodne, co by potwierdziło za jednym razem rolę KK jako "jedynego prawdziwego", wszystkie zbadane cuda i istnienie Boga. To byłoby genialne, aż dziwne, ze nikt go nie traktuje poważnie. Czyżby biskupów katolickich nagle dopadły jakies wątpliwości? :roll:


Pt maja 20, 2016 18:24
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 186 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL