Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 2:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Wolna wola nie może istnieć 
Autor Wiadomość
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Whispernight napisał(a):
Ludzkie życie, jest w zbyt dużej mierze określone przez czynniki zewnętrzne, aby można było powiedzieć, że człowiek posiada wolną wolę, w pełnym znaczeniu tego słowa.
Jakie jest zatem owo „pełne znaczenie tego słowa”? Mam wrażenie, że wszyscy „obalacze wolnej woli” stosują podobną technikę – wymyślają sobie definicję „wolnej woli”, która jest absurdalna, bądź po prostu fałszywa, a potem dowodzą owej absurdalności lub fałszywości.


N sty 28, 2018 9:45
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Aha, czyli według Ciebie, istnieje jakaś jasna, klarowna i oczywista definicja wolnej woli?
Słucham zatem... ja o takiej jeszcze nie słyszałem.

Jak dla mnie, to wydaje się wam, że posiadacie wolną wolę, poprzez świadomość własnego wyboru... ale tym samym, jesteście zupełnie nieświadomi przyczyn, które te wybory determinują.

Istnym kuriozum jest przykład wolnej woli, w dziedzinie religii i dogmatów!
To jest komedia bez biletu zefciu.
Jeśli się nad tym zastanowisz, to zrozumiesz, że właśnie religia jest ideologią determinującą wybory.

Zefciu, nawet nie masz kontroli nad "prostym" wyborem owoców w sklepie, gdyż to jakie owoce wybierzesz, jest determinowane wieloma czynnikami.


N sty 28, 2018 19:51
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
To, że nasze świadome wybory determinowane są wieloma czynnikami jest czymś oczywistym. Tym najważniejszym i podstawowym czynnikiem jest poziom naszej świadomości. Potwierdzają to także słowa Jezusa: "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią".
Nie oznacza to jednak, że człowiek wolnej woli nie posiada. Zawsze przecież możemy zrobić coś co jest sprzeczne z naszymi przekonaniami, coś wbrew sobie. Nikt nigdy nie jest w stanie przewidzieć jak się człowiek zachowa w danej sytuacji.


N sty 28, 2018 20:17

Dołączył(a): N maja 01, 2016 15:07
Posty: 80
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Żeby tylko z definicją wolnej woli był problem...
Ale co tą wolną wolę miałoby posiadać?


N sty 28, 2018 20:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Whispernight napisał(a):
nawet nie masz kontroli nad "prostym" wyborem owoców w sklepie, gdyż to jakie owoce wybierzesz, jest determinowane wieloma czynnikami

Nawet nie masz kontroli nad stwierdzeniem, czy mówiąc o istnieniu wolnej woli masz rację, czy nie masz, bo to co mówisz to determinanty wielu czynników.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N sty 28, 2018 20:53
Zobacz profil
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
felek_ napisał(a):
Tym najważniejszym i podstawowym czynnikiem jest poziom naszej świadomości.

To już przykład samej religii, dowodzi, że nie ma mowy o świadomości wyboru.
Osoba wierząca, jak dla przykładu katolik, czy inny świadek Jehowy, jest wierzący, bo został wychowany w takiej wierze, a nie innej.

Gdybyś przyszedł na świat, gdzieś na półwyspie Arabskim, czciłbyś dziś Mahometa i Allaha, a nie jakiegoś kaznodzieję ze starożytnej Galilei.

Oczywiście istnieją wyjątki od reguły, ale stanowią margines.

felek_ napisał(a):
Potwierdzają to także słowa Jezusa: "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią".

"...no i masz babo placek."
I po co mi to było? :|

felek_ napisał(a):
Zawsze przecież możemy zrobić coś co jest sprzeczne z naszymi przekonaniami, coś wbrew sobie.

Oczywiście, ale to jest margines!
Wyjątek od reguły...

Isoner napisał(a):
Żeby tylko z definicją wolnej woli był problem...
Ale co tą wolną wolę miałoby posiadać?

Bre he he he!
A no właśnie.


N sty 28, 2018 23:33
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Whispernight napisał(a):
To już przykład samej religii, dowodzi, że nie ma mowy o świadomości wyboru.
Osoba wierząca, jak dla przykładu katolik, czy inny świadek Jehowy, jest wierzący, bo został wychowany w takiej wierze, a nie innej.

Wręcz przeciwnie, już samo istnienie tak wielu religii dowodzi tego, że jest świadomość wyboru. Ktoś te religie przecież zapoczątkował. Żeby zerwać ze starymi wierzeniami to zawsze trzeba dokonać świadomego wybóru i nie jest to takie proste.

Cytuj:
Oczywiście istnieją wyjątki od reguły, ale stanowią margines.

I te wyjątki są właśnie dowodem na istnienie wolnej woli. Zgoda, że jest ona w poważnym stopniu zdeterminowana i świadome posługiwanie się nią wymaga sporego samozaparcia, ale istnieje.


Pn sty 29, 2018 0:19
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Whispernight napisał(a):
Aha, czyli według Ciebie, istnieje jakaś jasna, klarowna i oczywista definicja wolnej woli?
Niczego takiego nie stwierdziłem, ani nawet nie zasugerowałem. Stwierdziłem tylko, że Twoja milcząca definicja powstała tylko po to, żeby móc ją obalić. Czyli jest ona sama i owo „obalenie” niewiele warte.
Cytuj:
Jak dla mnie, to wydaje się wam, że posiadacie wolną wolę, poprzez świadomość własnego wyboru... ale tym samym, jesteście zupełnie nieświadomi przyczyn, które te wybory determinują.
Jak ja lubię słuchać domorosłych psychologów, którzy mnie analizują.
Cytuj:
Istnym kuriozum jest przykład wolnej woli, w dziedzinie religii i dogmatów!
To jest komedia bez biletu zefciu.
Jeśli się nad tym zastanowisz, to zrozumiesz, że właśnie religia jest ideologią determinującą wybory.
Podobnie jak np. decyzja, aby podjąć pewien reżim ćwiczeń determinuje, że potem regularnie wykonujemy dane ćwiczenia. Albo decyzja o stworzeniu związku determinuje, że będziemy się troszczyć o jakąś osobę. Co nie zmienia faktu, że są to decyzje wolne.
Cytuj:
Zefciu, nawet nie masz kontroli nad "prostym" wyborem owoców w sklepie, gdyż to jakie owoce wybierzesz, jest determinowane wieloma czynnikami.
Co byśmy obserwowali, gdyby miał kontrolę nad wyborem owoców w sklepie? Jeśli nie odpowiesz na to pytanie, to Twój powyższy sąd jest pusty poznawczo.
Cytuj:
Oczywiście istnieją wyjątki od reguły, ale stanowią margines.
Aha – czyli konwertyci mają wolną wolę.


Pn sty 29, 2018 8:24
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Isoner napisał(a):
Żeby tylko z definicją wolnej woli był problem...
Ale co tą wolną wolę miałoby posiadać?

Ale bełkot.

Co jest przyczyną Boga? W teologii – nic, bo to Bóg jest przyczyną.
Co posiada wolną wolę? W filozofii (?) – nic, bo to wolna wola posiada.

Proste jak konstrukcja cepa, ino maniakalnym redukcjonistom wychodzi, że elektrony mają dusze. Dlaczego? Bo zapomnieli, po co im ten redukcjonizm był. :P

Otóż po to, żeby tę wiedzę zredukowaną do elektronów pojedynczych poskładać z powrotem do kupy. Wtedy wyjdą im jak na dłoni zjawiska emergentne, nieredukowalne do prostszych składowych. Czy np. elektrony mają kolor? :P

Ale maniakalny redukcjonista nie pochyli się nad takimi "bzdetami" jak kolor elektronu. On powie, że człowiek od elektronu nie różni się jakościowo niczym i będzie pytał, czy elektron ma duszę. Bo skoro człowiek ma mieć duszę, to elektron także. Mundrości z Internetów...


Pn sty 29, 2018 9:31
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Whispernight napisał(a):
Ludzkie życie, jest w zbyt dużej mierze określone przez czynniki zewnętrzne, aby można było powiedzieć, że człowiek posiada wolną wolę, w pełnym znaczeniu tego słowa.

Miejsce urodzenia, rodzina, uwarunkowanie genetyczne, środowisko, religia, upodobania, preferencje, stan zdrowia itp...
Zbyt dużo czynników wpływa na nasze ukształtowanie, co sprawia, że nasze życie jest w większej części poza naszą kontrolą. Jest tworem kolei losu, aniżeli naszym własnym wyborem.

Taaaaaa.
Nie mamy wolnej woli.
Oznacza to, że nie grzeszymy, czy może lepiej w perspektywie niewierzącego: nie odpowiadamy za swoje czyny.

Jeśli dzisiaj zabiję Whispernighta to będę usprawiedliwiony tym, że moje życie, jest w zbyt dużej mierze określone przez czynniki zewnętrzne, a to sprawia, że nasze życie jest w większej części poza naszą kontrolą. Także moje czyny.
Whispernigt, może jednak odwołasz się do mojej wolnej woli?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn sty 29, 2018 11:04
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 01, 2016 15:07
Posty: 80
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
medieval_man napisał(a):
Taaaaaa.
Tylko za co karać mózg?


Pn sty 29, 2018 11:45
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
To znaczy, że możemy całkowicie zrezygnować z wymiaru sprawiedliwości?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn sty 29, 2018 15:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Nie możemy, bo przecież współcześnie opiera się on w gruncie rzeczy o obserwacje i metody behawioralne i najlepiej działaby wówczas, gdyby ludzie faktycznie nie mieli wolnej woli.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn sty 29, 2018 15:50
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
To było pytanie o konsekwencje tezy Isonera.

Natomiast co do mnie, to nie sądzę, aby kwestia istnienia wolnej woli cokolwiek zmieniała w kontekście wymiaru sprawiedliwości.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn sty 29, 2018 16:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Aha. W takim razie nie "za co", tylko o "w jakim celu". ;)

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn sty 29, 2018 16:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL