Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Wolna wola nie może istnieć 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wolna wola
Nie ma sprzeczności między Wszechwiedzą a wolną wolą.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr kwi 21, 2021 8:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Wolna wola
Afilatelista, Kael była uprzejma podać link z wieloma wątkami dotyczącymi tego zagadnienia.
Bert04,nic mi o tym nie wiadomo. Przenoszę ten wątek do już istniejącego tematu.

_________________
ksiądz


Śr kwi 21, 2021 10:12
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
A może nam się wydaje, że mamy wolną wolę.

Co nas powstrzymuje, ogranicza przed robieniem tego, co byśmy [naprawdę] chcieli?


Śr kwi 21, 2021 17:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Wolna wola
feelek napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Jeśli przyszłość jest zdeterminowana to wolna wola nie istnieje.

Odwrotnie, to przyszłość nie istnieje.

Co masz na myśli że przyszłość nie istnieje?


Śr kwi 21, 2021 20:46
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 10, 2021 15:53
Posty: 377
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Bo istnieje tylko teraźniejszość.

Jest tylko Tu i Teraz, z którym się przesuwamy, przed momentem było tylko Tu i Teraz, za chwilę też będzie tylko Tu i Teraz. Przeszłość istnieje tylko w naszej pamięci, przyszłość tylko w naszej wyobraźni. Nasz mózg funkcjonuje tylko Teraz. Możemy wyświetlać na ekranie naszej wyobraźni obrazy spoza teraźniejszości, to jest funkcja mózgu pozwalająca na przeprowadzaniu gry symulacyjnej, której celem jest, wyciąganie wniosków z przeszłych wydarzeń - case study (takie wewnętrzne analizowanie studium przypadku) oraz przewidywanie skutków zamierzonych wyobrażanych działań.


Śr kwi 21, 2021 21:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Czy w takim razie mozna znać przyszłość?


Śr kwi 21, 2021 21:25
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 10, 2021 15:53
Posty: 377
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
W 1939 roku latem, wielu Polaków znało przyszłość! Na podstawie zachowań określonych sił. Nie będę zagłębiał się w jasnowidzenie, ale znane są przypadki z historii ludzkości gdy trafnie przewidziano tendencje. Wszyscy wiemy co wyrośnie po zasadzeniu ziarna dębu. Istnieją stałe prawidłowości wzrostu, istnieją mechanizmy na podstawie których można przewidywać z dużym prawdopodobieństwem. Każdy z nas spotkał się z sytuacją, gdy pomyślał o znajomym i za moment dzwoni telefon od niego, lub stuka on do drzwi. Trzeźwo myślący człowiek nie będzie się z tego powodu podniecał i od razu zapisywał w poczet jasnowidzów, ale wielu tak robi.

Uważam, że można znać przyszłość, chociaż nie jestem w stanie przedstawić na to żadnych dowodów, ani argumentów. Nawet nie będę się wysilał. Ja w to wierzę. W 1980 roku byłem studentem i miałem wizje opustoszałych fabryk i zakładów w nocnych ciemnościach oraz czołgów na ulicach, żołnierzy grzejących się przy koksownikach na śniegu, przychodziła mi na myśl wojna, odrzucałem to jako niedorzeczność, ale za rok wszystko się potwierdziło w postaci stanu wojennego. mam jedyne wytłumaczenie, że jesteśmy jako ludzkość jednym organizmem, połączonych jednostek, przechwytujemy nasze myśli od siebie wzajemnie, jeżeli te myśli potęgują się w wielu ludziach, to muszą wywierać na nas jakiś wpływ, możemy je odczuwać, wyłapywać z przestrzeni. Jesteśmy nadajnikami i odbiornikami na bardzo subtelnych poziomach, z których nie zdajemy sobie sprawy. Być może istnieją ludzie, którzy są bardzo wydelikaceni w tym kierunku i odczuwają to lepiej. Nie będę zgadywał bo tylko moje przypuszczenia. Jest wiele teorii na ten temat. Np Noosfery wokół naszej planety, która gromadzi wszystkie nasze myśli, impulsy energetyczne itd i my z niej to zbieramy, jedni to odczuwają inni nie.

Nasze życie jest pełne niespodzianek, a niespodzianka pełna życia. Uważam, że zaglądanie w przyszłość jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia psychicznego człowieka. Miałem kumpla, który korzystał na raz z 5 wydań Icing - wyrocznia chińska. Zaglądał po kolei i każdy mówił coś innego. Dostał bzika! Poprosił mnie o pomoc, Przyjechałem zarekwirowałem 4 egzemplarze, zostawiłem mu jeden, uspokoił się. Nawet potem odrzucił i ten jeden.


Śr kwi 21, 2021 22:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
To o czym piszesz raczej z katolicyzmem nic wspólnego nie ma.

Czym innym jest przewidywanie tendencji i określanie prawdopodobieństwo a czym innym wiedzą z całą pewnością co się wydarzy.
Psalm 139:
16 Oczy Twoje widziały me czyny9
i wszystkie są spisane w Twej księdze9;
dni określone zostały,
chociaż żaden z nich [jeszcze] nie nastał.

Skoro moje czyny zostały spisane w księdze zanim nastały to gdzie tu jest miejsce na wolną wolę?
Tych dwóch koncepcji nie da się pogodzić.


Cz kwi 22, 2021 6:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
afilatelista napisał(a):
Tych dwóch koncepcji nie da się pogodzić.

Przykro mi, że nie mieści się to w twojej głowie. Może warto byłoby wyrzucić z niej wiele twierdzeń na temat Boga, które wynikają z patrzenia na Niego jak na człowieka?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz kwi 22, 2021 7:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Wybawiony napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Tych dwóch koncepcji nie da się pogodzić.

Przykro mi, że nie mieści się to w twojej głowie. Może warto byłoby wyrzucić z niej wiele twierdzeń na temat Boga, które wynikają z patrzenia na Niego jak na człowieka?

Ten paradoks jest prawdziwy niezależnie od tego czym jest Bóg. Nawet gdyby była to tylko niezidentyfikowana siła to i tak wiedza o przyszłości któci się z wolna wola. Jeśli ktokolwiek lub cokolwiek wie co się wydarzy, to znaczy że nie można na to wpłynąć wolą.


Cz kwi 22, 2021 8:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
afilatelista napisał(a):
Jeśli ktokolwiek lub cokolwiek wie co się wydarzy, to znaczy że nie można na to wpłynąć wolą.

No ale nikt nie twierdzi, że można wpłynąć wolą na to co ktoś już wie.
Niemniej dla Boga nasze czyny są już dokonane, co nie oznacza, że On je zaplanował.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz kwi 22, 2021 11:58
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 10, 2021 15:53
Posty: 377
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
afilatelista napisał(a):
To o czym piszesz raczej z katolicyzmem nic wspólnego nie ma.

Czym innym jest przewidywanie tendencji i określanie prawdopodobieństwo a czym innym wiedzą z całą pewnością co się wydarzy.
Psalm 139:
16 Oczy Twoje widziały me czyny9
i wszystkie są spisane w Twej księdze9;
dni określone zostały,
chociaż żaden z nich [jeszcze] nie nastał.

Skoro moje czyny zostały spisane w księdze zanim nastały to gdzie tu jest miejsce na wolną wolę?
Tych dwóch koncepcji nie da się pogodzić.


Katolicyzm nie jest dla mnie najwyższą wyrocznią, bo ja nie wierzę w ani jedną religię, ja wierzę w indywidualną religijność. nie wierze w komuny religijne. Jezus powiedział będę z wami gdy zbierzecie się we dwóch we trzech w moje imię. I temu ufam.

Znasz kogoś kto wie z całą pewnością?

Życie niesie ze sobą wiele paradoksów i sprzeczności, istnieje logika paradoksów, a to dla zwykłej logiki jest nie do pomyślenia. Poniżej przykład:



"Dwaj Aniołowie - wędrowcy zatrzymali się na nocleg w domu bardzo bogatej rodziny.

Rodzina okazała się niezbyt gościnna i nie zdecydowała się na ulokowanie Aniołów w pokoju dla gości.

Zamiast tego Aniołowie otrzymali miejsce w piwnicy.

Kiedy przygotowywali sobie posłanie, starszy z nich dostrzegł dziurę w ścianie i załatał ja.

Kiedy zobaczył to młodszy Anioł, zapytał dlaczego. Starszy odpowiedział - nie wszystko jest takie, jakim się być wydaje

Na kolejny nocleg Aniołowie wstąpili do domku bardzo bidnego, ale gościnnego człowieka i jego żony. Małżonkowie podzielili się z Aniołami skromnym posiłkiem jaki sami mieli i oddali im własne posłania, żeby zdrożeni wędrowcy mieli się gdzie wyspać.

Rankiem kiedy Aniołowie wstali, zobaczyli swojego gospodarza i jego żonę zapłakanych.

Ich jedyna krowa, której mleko stanowiło jedyne źródło utrzymania rodziny, leżała martwa w obórce.

Młodszy Anioł zapytał starszego - jak to się mogło stać? Pierwszy gospodarz miał wszystko czego dusza zapragnie, a Ty mu pomogłeś. Druga rodzina, chociaż sama miała wszystkiego bardzo mało, gotowa była podzielić się z nami wszystkim, a Ty pozwoliłeś żeby padła im jedyna krowa - żywicielka? Dlaczego?

Nie wszystko jest takie jakim się być wydaje - odpowiedział starszy Anioł

Kiedy spaliśmy w piwnicy zorientowałem się, że w dziurze w ścianie schowane jest złoto. Gospodarz był gburowaty, nieprzyjazny i nie zależało mu na czynieniu dobra, dlatego też naprawiłem ścianę aby nie mógł znaleźć ukrytego skarbu.

Kiedy kolejnej nocy spaliśmy na posłaniach naszych gospodarzy,przyszedł Anioł śmierci, który przyszedł po żonę biedaka, więc oddałem mu w zamian krowę".

Me czyny i Twoje zostały zapisane i co z tego, ale dlaczego Ciebie to tak denerwuje? Nie daje Ci spokoju! Tak walczysz o tę wolność, której nie ma i nigdy nie będzie. Gdy człowiek zbytnio przejmuje się poziomem Boga i jego rozumieniem to może tylko wariować i po co mu to? Człowiek jest zadufany i z tego powodu nie może zrozumieć siebie, a chce Boga zrozumieć. :brawo:

Wolność nie może być celem, może być tylko i wyłącznie instrumentem i to wszystko wyjaśnia. tak samo należy podchodzić do wolnej woli, to jest tylko instrument, a nie cel sam w sobie.

Można być wolnym tylko od czegoś, a nie w ogóle, totalnie. Dlatego sens słów Boga się rozjaśnia odnośnie tego, że jesteśmy zdeterminowani do wyboru między dobrem i złem.

Jest powiedziane bądź, albo zimny, albo gorący, letniego wypluję.


Cz kwi 22, 2021 12:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Wolna wola
afilatelista napisał(a):
Mam powtórzyć to samo:
1. Jeśli ktoś zna przyszłość to znaczy że jest zdeterminowana ( nie może się stać inaczej niż zgodnie z czyjąś wiedzą)
2. Jeśli przyszłość jest zdeterminowana to wolna wola nie istnieje.
3. Jeśli Bóg wiedział jaki będzie świat przed jego stworzeniem i przewidział wszystkie skutki swoich działań to przewidział też kto i kiedy będzie z kim uprawiał homoseksualny seks i wszystko to jest zgodne z jego planem.

Ogólnie omnipotencja, omniscjencja i inne omni- rodzą paradoksy.


No to po kolei
1. Ten argument jest słuszny tylko przy założeniu, że istnieje jedna jedyna wersja przyszłości, raz spisana, wykuta, wyżłobiona. Nic nie przeszkadza nam jednak założyć mnogości przyszłości. I Boga, który zna wszystkie możliwe wersje.
(Dla uproszczenia nie będę teraz podejmował wątku "ponadczasowości", gdyż prowadzi do rozmycia dyskusji)
2. Uwzględniając No 1, można wyobrazić sobie Boga przewidującego wszystkie wolne wybory człowieka.
3. Znanie wyniku końcowego nie implikuje znanie wszystkich elementów pośrednich. Dzisiejsza nauka może stosunkowo precyzyjnie przewidzieć zmiany w populacji królików i lisów, co nie oznacza, że musi do tego znać każdego zjedzonego królika, każdego królika rozmnażającego się hetero oraz każdego królika, który porzucił prawe ścieżki natury na rzecz zachowań homo.

Cytuj:
Cytuj:
Powtarzasz to jak mantrę, co sprawia, że dyskusja z Tobą traci sens :(

No przykro mi - ale wolna wola nie istnieje. Mam na to argumenty zarówno z wewnątrz chrześcijaństwa jak i naukowe i filozoficzne. Żeby bronić wolnej woli trzeba pogrzebać logikę.

Później przystał się rozwinąć ta mysl


Determinizm klasyczny został złamany w naukach naturalnych w zeszłym stuleciu, poczynając od mechaniki kwantowej, po teorię chaosu. Dzisiejsze modele fizyczne odbiegły od mechanistycznych modeli czasów Newtona na rzecz nieokreśloności, prawdopodobieństwa, dualizmu czy innych łamań tradycyjnej kauzalistyki. Matematycy dołożyli wzory na wyliczanie, kiedy motyl wywołuje tornado, a kiedy nawet nieskończony ciąg chaotycznych fraktali jest zawarty w skończonym powierzchniowo zbiorze. Odkrycie względności czasu jest mniej znaczące w kontekście, choć dziś to właśnie naukowcy więcej czasu (?!) poświęcają kwestii ponadczasowościm, niż filozofia i teologia. Jeżeli kiedyś fizyka była jak zegar, to dziś z tego zegara ani sprężyna, ani wskazówki, ani nawet odstępy czasu nie zostały.

Na zakończenie takie coś, co ostatnio zobaczyłem w sieci, może pasuje do tematu, a jak nie to dla rozpogodzenia tego sporu niech będzie.

Obrazek

"Tak długo jak grota jest zamknięta, Jezus jest zarówno żywy jak i umarły"

Sw. Schroedinger, zapomniany uczeń.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz kwi 22, 2021 14:13
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 10, 2021 15:53
Posty: 377
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Nie ma znaczenia jak jest zbudowany kosmos, czy Ziemia jest płaska czy okrągła, liczy się tylko to jakimi jesteśmy ludźmi i jakie podejmujemy decyzje. Jeżeli Bóg z góry wie jakie podejmiemy wybory to znaczy, że Bóg wie lepiej i to jego sprawa do czego Jemu to potrzebne.

Człowiek cały czas próbuje być mądrzejszym od Boga i to jest jego błąd kardynalny. Boga nie da się przeskoczyć, ani rozumieć całościowo, to może tylko Bóg.

Pedofil może być super intelektualistą, może znać się na fizyce kwantowej i co z tego, ale krzywdzi dzieci, ten jest bliższy człowieczeństwu, kto uważa, że to ZŁO.

Bądźmy Dobrymi ludźmi, a to czy rozwiązujemy problemy matematyczne z poziomu akademickiego nie czyni nas lepszymi. Lepszym człowiekiem od wybitnego matematyka może być prosty chłop który orze ziemię w pocie czoła. Mózg matematyka bez moralności, może stać się perwersyjny i przyjmować syndrom bohatera z "Milczenia owiec", super inteligentnego człowieka, który z premedytacją nadużywa swoich możliwości.

Dlatego wrzuciłem ten aspekt moralności i człowieczeństwa do dyskusji, bo jesteście zbyt teoretyczni i oderwani od rzeczywistości moi drodzy. Bo jak te rozważania mają wpływ na wasze szczęście osobiste, rodzinne, zawodowe itd?

Odpowiedzcie co robić, żeby było mniej ZŁA na Ziemi, jak się ma do tego determinizm i wolna wola?

No bo jaki jest cel Waszych rozważań, czysto teoretyczny, czy jednak praktyczny? Chcecie sobie porozważać na temat wolnej woli, aby zaspokoić swoja pychę i ambicje intektualne, czy, szukacie rozwiązań na polepszenia swojego życia i innych ludzi?

Chcecie poznawać dla SAMEGO POZNAWANIA, czy poznawać dla WPŁYWU?


Cz kwi 22, 2021 14:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Wybawiony napisał(a):
No ale nikt nie twierdzi, że można wpłynąć wolą na to co ktoś już wie.
Niemniej dla Boga nasze czyny są już dokonane, co nie oznacza, że On je zaplanował.

Nie chodzi o to żeby wolą wpłynąć na wiedzę. Chodzi o to za w żeby mieć wiedzę pewna o przyszłości to przyszłość musi być już ustalona. Jeśli przyszłość jest nieznana to wtedy wolna wola teoretycznie mogłaby istnieć.


Cz kwi 22, 2021 14:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL