Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1091 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 69, 70, 71, 72, 73
 Jak pogodzić ewolucję z Biblią? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Zacznijmy od tego co znaczy stworzyć świat?
Weźmy sobie świat wirtualny, twórca tworzy jego matrycę, podstawowe parametry fizyki tego świata, wiele zjawisk może zachodzić na automacie, obecnie używa się na szeroką skalę właściwości fraktalne, a właśnie tak zbudowany jest nasz świat.
Najprawdopodobniej wystarczyłyby 'tylko' odpowiednie wartości podstawowych sił a reszta powstałaby w ich wyniku, ewentualnie drobne poprawki, zakodowanie dodatkowych programów.
Aby gra miała sens potrzeba też graczy obdarzonych wolną wolą, dzięki temu wszystko nabrało sensu...
Czyli zrobić system który by ich zapraszał do tego świata a reszta może działać nawet bez ingerencji twórcy, choć oczywiście byłoby dobrze aby wyłapywał bugi i wprowadzał niezbędne poprawki bo gracze są nieprzewidywalni...

Nauka( nauki ścisłe) i technika zajmuje się fizyką i naukami na niej opartymi kwestie ontologii należą do filozofii...

Obecnie teoria ewolucji jest względnie pełna i potwierdzona, gorzej z kwestią powstania życia, bo to nadal wielka tajemnica, nasza wiedza jest serio ciągle mizerna...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz paź 18, 2018 21:25
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
IrciaLilith napisał(a):
Zacznijmy od tego co znaczy stworzyć świat?


A może warto zadać pytanie o światy?
Materialny i mentalny.
Świat uczuć.

Trwamy w przekonaniu, że człowiek stworzył sztuczną inteligencję. Zatem musiała zrodzić się myśl, o sztucznej inteligencji
Z pewnością, są to dwa różne światy, które się zazębiają. Jeden wynika z drugiego.

Ale kto według ateistów stworzył człowieka?

A tu maleńka próbka światów: mentalnego, materialnego i uczuć :)
https://www.youtube.com/watch?v=DotDX9m9muk


So paź 20, 2018 8:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Quinque napisał(a):
Mam nadzieję że odpowiesz mi na pytania
I na drugie pytanie na które w tym wątku nikt mi nie odpowiedział. Jeżeli śmierć była przed człowiekiem to od czego odkupił nas Jezus. Skoro śmierć nie była wynikiem grzechu pierworodnego?
Bardzo jestem ciekaw. Chyba piąty raz o to pytam 

Quinque - pytasz piaty raz ale nie odpowiadasz na wyjasnienie stworzenia czlowieka jako projekcie.
Dawno, dawno temu zadalem pytanie: kiedy uwaza sie zadanie z matematyki za rozwiazane.
Czy wtedy gdy wiemy jak go rozwiazac - historia stworzenia?
Czy wtedy gdy zapisano to na tablicy - historia ewolucji?

Nie zauwazylem abys ustosunkowal sie do tego.
Chyba bedziesz musial zapytac szosty raz,


So paź 20, 2018 12:57
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
robaczek2 napisał(a):
Teresse napisał(a):
@Robaczek2- chciałabym zostać przekonana - czytałam wątek od deski do deski - (prawie) i Twoje wyjaśnienia rodzą dalsze pytania... :?

Cos Ty - cale przeszlo 60 stron?

Nie wiem czy w tym watku ale gdzies kiedys napisalem to co widze w przytoczonym fragmencie:
1. Projekt.
Czyli super - wszystko co Bog stworzyl bylo dobre. Poniewaz uznal, ze konstrukcja zaprogramowanych automatow to nie jest to i ublizalo by to zarowno Jego majestatowi i jego najbardziej zaawansowanemu dzielu - czlowiekowi zdecydowal sie na udzielenie czlowiekowi czastki jego boskosci - wolnej woli. No i w projekcie pojawily sie pekniecia. Ale to wszystko bylo wpisane w projekt. Bog wiedzial ze beda pekniecia ale mial w projekcie plan zeslania Odkupiciela i przywrocenie idealnej harmonii. I to wszystko zgodnie z 1. Projekt.

A to co sie dzieje ze swiatem, ktory widzimy i z czlowiekiem, tak jak go rozumiemy to tylko rzuty nieskonczonosci na ekran. Platon pisal o jaskini i moze cos w tym jest. Bo ta wspolczesna nauka i technika jednak ciagle w tej jaskini sie miesci.


No super w to też chcę wierzyć- ale pozostaje pytanie jak w tytule wątku - jak to pogodzić z ewolucją :biggrin:


N paź 21, 2018 0:20

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Teresse - Kościół katolicki całkiem nieźle sobie z tym poradził, skoro czujesz do niego przynależność to może warto się temu bliżej przyjrzeć, przynajmniej pewne sprzeczności być może znikną, choć może nowe się pojawią.

Mi się udaje łączyć idee pozornie sprzeczne, wystarczy wyjść poza dualizm, ale to trochę jak z wyobrażeniem sobie przestrzeni 4wymiarowej, gdy ktoś doradza że to proste, bo wystarczy wyobrazić sobie przestrzeń n-wymiarową...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N paź 21, 2018 14:25
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
IrciaLilith napisał(a):
Teresse - Kościół katolicki całkiem nieźle sobie z tym poradził, skoro czujesz do niego przynależność to może warto się temu bliżej przyjrzeć, przynajmniej pewne sprzeczności być może znikną, choć może nowe się pojawią.

Mi się udaje łączyć idee pozornie sprzeczne, wystarczy wyjść poza dualizm, ale to trochę jak z wyobrażeniem sobie przestrzeni 4wymiarowej, gdy ktoś doradza że to proste, bo wystarczy wyobrazić sobie przestrzeń n-wymiarową...


No właśnie gorączkowo czytam tutaj wątki o tym - jest ich sporo i widzę, że jednak pewien problem jest...
W wątku "Linearność Biblii" medieval_man napisał, że grzech pierworodny może jeszcze się nie wydarzył... :? w innym miejscu Soul33 napisał, że może grzech pierworodny zadziałał wstecz i oddziałał w ten sposób na dinozaury...do takich akrobacji trzeba się posuwać żeby to wszystko pogodzić....

A co do hierarchii (np. wypowiedź JP II)- to wiadomo mają potężną wiedzę teologiczną, ale z drugiej strony mam myśl - a co mieli powiedzieć - zamykamy budkę? :D


N paź 21, 2018 23:08

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
A co ma grzech pierworodny do teorii ewolucji, generalnie warto bliżej się przyjrzeć samej idei grzechu pierworodnego i na spokojnie przemyśleć o co może przekazywać mit o ogrodzie Eden -generalnie polecam szukanie głównie we własnym wnętrzu, zadaj pytanie i pozwól, aby odpowiedź sama przyszła... Czasem coś się potrafi pięknie poukładać o ile się nie narzuca swojej wizji układanki...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn paź 22, 2018 0:05
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
No bo ewolucja zakłada śmierć...
Ale Biblia uczy, że śmierć weszła na świat przez grzech pierworodny...i to się trochę kupy nie trzyma...bo mamy przecież np. dinozaury...wymarły choć nie było jeszcze człowieka- czyli jednak śmierć była pierwsza...dlatego pewnie Soul33 napisał, że efekty grzechu zadziałały wstecz...


Pn paź 22, 2018 0:11

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Czyli pomyśl co tu nie gra, co należy traktować jako metaforę, pomyśl dlaczego zwierzaki miałby umierać bo ludzie skusili się na owoc z drzewa poznania dobra i zła, skup się na tym że to było właśnie drzewo poznania dobra i zła, czy zwierzęta zjadły z niego?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn paź 22, 2018 0:20
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
No właśnie szukam, czytam jak mądrzejsi odpowiadają na te pytania...:)


Pn paź 22, 2018 0:28

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Dlaczego szukasz autorytetów na zewnątrz, to tacy sami ludzie jak Ty, może mają inną wiedzę, ale czy pełniejszą to i tak oceniasz Ty... Tylko Ty doświadczasz swojego życia i tylko Ty jesteś za nie odpowiedzialna, wiem że łatwiej to zwalać na innych, na tych 'mądrzejszych', jak szukasz czegoś poza swoim umysłem to niech to będzie coś PONAD nim - nie wydaje Ci się to sensowniejsze?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn paź 22, 2018 0:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1091 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 69, 70, 71, 72, 73

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL