Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:13



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Ustalanie fundamentów świata. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Ustalanie fundamentów świata.
Ustalanie fundamentów świata. 27.05.2018.


Dzisiejsza niedziela poświęcona jest Najświętszej Trójcy. Jest to dobry moment nie tylko nad rozważanie tej największej tajemnicy naszej wiary, lecz również nad zastanowieniem się w jakim przestrzeni przebywamy. Już kilka tygodni temu począłem się przyglądać dyskusjom na temat kształtu Ziemi i jej miejscu we Wszechświecie. Zwolennicy modelu geocentrycznego, heliocentrycznego oraz niebocentryzmu przerzucają się swoimi argumentami często okraszając je brzydkimi epitetami.
W dyskusji na argumenty dominują, rzecz jasna, heliocentrycy, lecz ich pewność siebie i arogancja nie budzi sympatii. Posiadają oni argumenty wynikające ze zdobyczy i osiągnięć nauki.
Geocentrycy, prześmiewczo określani płaskoziemcami oraz niebocentrycy, zwolennicy pustej we wnętrz Ziemi
odrzucają stanowczo tą argumentację, traktując ją jako wielki oszukańczy spisek. Dla potwierdzenia swoich racji potrzebują wznieść się na wysokość około 40 km w celu wykonania jej zdjęcia aparatem z tradycyjnym obiektywem, nie t.z.w. rybim okiem. Zamiar ten jest nierealny ponieważ nie posiadają środków finansowych
na dokonanie takiej eskapady.
Z polemik, które są prezentowane w Internecie można wysnuć bardzo istotny wniosek. Jak wielu ludzi nie wierzy uczonym i badaczom w wyniki ich ustaleń.
Nastąpił jakiś poważny rozdźwięk pomiędzy nauką i społeczeństwem. Uczeni, tak jak i politycy żyją już w swoim własnym świecie i nie zależy im specjalnie na zrozumiałym dla innych przedstawianiu swych badań.
Jednak najbardziej zaskoczyło mnie spostrzeżenie, iż nie istnieje jakiś logiczny i fizyczny dowód na wykazanie, bez konieczności opuszczania naszej Ziemi, jej kształtu, odniesienia do Słońca, Księżyca i reszty Kosmosu.
Ruch naszej planety na tle ekliptyki można przecież interpretować na dwa przeciwstawne sposoby.
Po, niedługim nawet, zastanawianiu się nad tym zagadnieniem, odkryłem bardzo prosty sposób pozwalajacy odpowiedzieć na te wszystkie wątpliwości.
Można tego dokonać tego bez konieczności wznoszenia
się do granicy Kosmosu.
Największą zaletą tej metody jest fakt, iż może je przeprowadzić każdy mieszkaniec naszej planety na własny, niewysoki koszt.
Jest to idea, która trafi pod strzechy i pozwoli nie uczonym dokonać poprawnych obserwacji.
Całość podzieliłem na dwa etapy.
W pierwszej części, przy pomocy prostego urządzenia
będzie można sprawdzić, czy Ziemia obraca się wokół własnej osi. Po potwierdzeniu tego faktu nastąpi równoczesne ustalenie, czy żyjemy na jej powierzchni, czy też w jej wnętrzu. Każda z tych ewentualności wyklucza automatycznie istnienie płaskiej Ziemi.
W przypadku, gdy eksperyment wykluczy obrót planety, to ustalenia jej kształtu koniecznym stanie się przeprowadzenie drugiego doświadczenia.
Nie będę się zajmował skutkami takiego wyniku, ponieważ według wszelkich spekulacji jest to absurdalne.
Eksperyment ten można przeprowadzić w dowolnym miejscu naszej ziemi, bez konieczności wykonywania jakichkolwiek ruchów.
Budowa mojego urządzenia jest już zaawansowana prawie w połowie. Mam nadzieję, iż będzie się cechowało dostateczną dokładnością, ponieważ to od niej zależy powodzenie eksperymentu.
Zamierzam go sfilmować i opublikować w sieci w przypadku, gdyby wynik odbiegał od powszechnego przekonania w tej materii.
Drugi doświadczenie przewyższy znacznie stopniem złożoności, pierwsze. Jego przyczyna będzie wynikała jedynie z nieistnienia ruchu obrotowego Ziemi. Pozwoli ono ustalić kształt naszej planety. Do jego przeprowadzeni niezbędnym stanie się zbudowanie nowego przyrządu pomiarowego ( trzykrotnie bardziej złożone-go, niźli pierwsze), oraz przebycie z nim przynajmniej dwóch tysięcy kilometrów. Podróży można dokonać dowolnym środkiem lokomocji, od osła po samolot odrzutowy.
Ponieważ przeprowadzenie tego eksperymentu jest związane z pewnymi środkami finansowymi, pozostawiam go dla osób zamożniejszych.
Ze zrozumiałych względów szczegółowy opis obu do-świadczeń przedstawię po wykonaniu prze zemnie pierwszego zadania.
W sytuacji, kiedy nie będę mógł sobie poradzić z tym eksperymentem , to także je opublikuję.
Tak na marginesie, to istnieje jednak we mnie spora niepewność co do naszej wiedzy.


N maja 27, 2018 19:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
... nie pomyliłeś oby forum? Może jest jakieś "szaleni.pl".
HenrykK napisał(a):
Z polemik, które są prezentowane w Internecie można wysnuć bardzo istotny wniosek. Jak wielu ludzi nie wierzy uczonym i badaczom w wyniki ich ustaleń.
Nastąpił jakiś poważny rozdźwięk pomiędzy nauką i społeczeństwem. Uczeni, tak jak i politycy żyją już w swoim własnym świecie i nie zależy im specjalnie na zrozumiałym dla innych przedstawianiu swych badań.

To samo czeka i Twój eksperyment. Zdecydowana większość ludzi wyśmieje i nawet się nie przyjrzy, zwłaszcza jeśli wyniki będą inne od spodziewane. Zainteresuje co najwyżej uczonych, którzy dobitnie - i niezrozumiale dla laika - wytłumaczą ci jak i dlaczego się mylisz.

HenrykK napisał(a):
Jednak najbardziej zaskoczyło mnie spostrzeżenie, iż nie istnieje jakiś logiczny i fizyczny dowód na wykazanie, bez konieczności opuszczania naszej Ziemi, jej kształtu, odniesienia do Słońca, Księżyca i reszty Kosmosu.

Z tego co wiem, jest to pogląd całkowicie mylny. Eksperymentów pozwalających fizycznie i logicznie wykazać kształt i odniesienie do innych ciał niebieskich jest mnóstwo. Przytoczę link do opisu jednego z nich, opracowanego już w starożytności:
1. Pomiar Eratostenesa (ok. roku 230 p.n.e.) – pomiar obwodu Ziemi
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dziesi%C4%99%C4%87_najpi%C4%99kniejszych_eksperyment%C3%B3w_z_fizyki#Pomiar_Eratostenesa_(ok._roku_230_p.n.e.)_%E2%80%93_pomiar_obwodu_Ziemi


N maja 27, 2018 20:51
Zobacz profil
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
Echhh...

Po pierwsze – geocentryzm nie jest tożsamy z płaskoziemstwem. Wielu poważnych ludzi w historii było geocentrystami. Np. Tycho de Brahe. Nikt poważny natomiast nie uznawał płaskiej Ziemi.

Po drugie – gimnazjalista z Murowanej Gośliny zebrał przy pomocy crowdfundingu kasę na amatorski lot balonu stratosferycznego. Jeśli wszyscy płaskoziemcy świata nie potrafią wykonać podobnego lotu, to wynika to z faktu ich totalnej technicznej indolencji, a nie braków finansowych.

Po trzecie – znowu coś obiecujesz i znowu nic z tego nie będzie. Nawet nie wiemy, jak ma działać ta maszyna, co ją rzekomo budujesz.


Pn maja 28, 2018 7:44

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 21:10
Posty: 384
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
zefciu napisał(a):
Po trzecie – znowu coś obiecujesz i znowu nic z tego nie będzie. Nawet nie wiemy, jak ma działać ta maszyna, co ją rzekomo budujesz.
Będzie się składała z ziemniaka, baterii, kawałka drutu i przycisku. Po naciśnięciu przycisku zostaniesz przeniosiony do płaskiego wymiaru długiej Ziemi.

To forum jest super :D


Pn maja 28, 2018 14:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
Ja wcale nie mam zamiaru obalić istniejącego porządku rzeczy. Moim celem jest jedynie podać narzędzie do potwierdzenia stanu faktycznego. Nie utożsamiam się z którąkolwiek z grup. Doświadczenia takie będzie można prezentować w szkołach na lekcjach fizyki i astronomii.
Urządzenie, które ma to umożliwić jest bardzo proste i działa na powszechnie znanej zasadzie.


Wt maja 29, 2018 18:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
Bardzo proste urządzenie działające na powszechnie znanej zasadzie możesz określić zaledwie jednym słowem i to zapewne wystarczy. Sam opis zająłby bardzo krótko. Dlatego, nie wstydź się! Napisz, co budujesz!


Wt maja 29, 2018 18:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
Dzisiaj odkryłem, iż wahadło Foucoulta może być również wystarczającym dowodem na brak ruchu obrotowego Ziemi.


N cze 03, 2018 19:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
Oczywiście. Wystarczy nie rozumieć, czym jest wahadło Foucaulta. Ale własna ignorancja, czyli niezdolność do właściwej interpretacji wyników to żaden dowód na brak ruchu obrotowego Ziemi.
Cała kwestia w czułości pomiarów. Jak ktoś chce, to może twierdzić że liczba pi w zaokrągleniu wynosi pięć, ale takie błędy pomiarowe muszą dać fałszywe wyniki.


N cze 03, 2018 19:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
Przepraszam. Pomyliłem się z tym nie obrotem Ziemi.


Wt cze 05, 2018 5:36
Zobacz profil
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
HenrykK napisał(a):
Przepraszam. Pomyliłem się z tym nie obrotem Ziemi.
Fantastyczne. HenrykK ogłasza że coś odkrył. Potem, że się jednak pomylił. Jak do tego doszedł w obu przypadkach, nie wiadomo. Coś buduje, ale nie wiadomo co. Ot prorok – mamy mu wierzyć na słowo, że czegoś tam wielkiego dokonuje.


Wt cze 05, 2018 7:10

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
Spostrzegłem, po ostrym tonie krytyki
P. Stubara, iż jest niezłym znawcą waha-dła Foucaulta . Proszę więc mi powiedzieć, czy wahadło poza równikiem , oczywiście, dokonuje bez problemów całkowitego obrotu wokół własnej osi. Na biegunie taki obrót trwa dobę.


Wt cze 05, 2018 17:54
Zobacz profil
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
Oho – typowo dla każdego kubusia zaczęła się faza zadawania pytań. A nie łaska tak zajrzeć na wiki np. i przeczytać?

Cały czas nie wyjaśniłeś, jak ma działać ta maszyna, którą rzekomo budujesz. Wniosek stąd, że nie budujesz żadnej maszyny, a tak sobie rzuciłeś hasło „buduję”, żeby się coś wokół Ciebie działo.


Śr cze 06, 2018 10:06

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
Pytanie nie jest wcale bez sensu, ponieważ nie znajdzie się na nie odpowiedzi w Internecie. Prosta odpowiedż będzie świadczyła, iż dyskutant rzeczywiście ma coś do powiedzenia.


Śr cze 06, 2018 17:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
Przyrząd faktycznie buduje. Dzisiaj rano dokonałem pierwszej próby uruchomienia. Główny parametr był solidny, lecz pozostałe wartości nie zachwycają. Będę musiał jednak go całkowicie przekonstruować. Będzie się to wiązało dla mnie ze sporymi wydatkami.


Śr cze 06, 2018 17:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 21:10
Posty: 384
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
No tak, na pewno każdy jest w stanie sobie dokładnie wyobrazić ruch ciała zawieszonego na punkcie, który z kolei obraca się w okół osi planety i podać odowiedź w ciągu dziesięciu minut. Na szczęście istnieje na to pytanie odpowiedź w internecie co jest z kolei dowodem na to, że nie zajrzałeś nawet do biednej wikipedii.


Śr cze 06, 2018 17:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL