Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:53



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Ustalanie fundamentów świata. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
Niestety w biednej Wikipedii nic nie znalazłem na ten temat. Winnych miejscach też nikt nie wspomina o takim zjawisku. Albo ja niepoprawnie je interpretuje, albo jest ono niewygodne.


N cze 10, 2018 9:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
Opisz dokładnie to zjawisko oraz warunki w jakich je zaobserwowałeś.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N cze 10, 2018 13:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
Kiedy wahadło ustawi się równolegle do kierunku wschód- zachód, czyli prostopadle do do południka, to rzut jego prędkości v na kierunek oś obrotu Ziemi a jego miejsce, w którym się znajduje będzie równy 0. W takiej sytuacji przyśpieszenie Cornollisa osiągnie wartość zero. Podobna sytuacja występuje na równiku.
Podaje się również długość krótszej osi elipsy, która jest efektem odchylania się wahadła od kierunku jego wahania się. Nie informuje się jednak, iż wynik ten jest wychyleniem maksymalnym uzyskanym w chwili, kiedy wahadło porusza się równolegle do południka. Jeśli przyjmiemy, za x, kąt zawarty pomiędzy chwilowym położeniem toru ruchu wahadła a południkiem, to jego prędkość efektowna c= v cosx , gdzie v jest to maksymalna prędkość jaką osiąga wahadło będącą skutkiem jego odchylenia od stanu równowagi.
W takiej sytuacji przyśpieszenie Cornollisa będzie się zmieniało od 0 do wartości max.


N cze 10, 2018 19:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
Wydaje mi się że wszystko jest dość ładnie wyjaśnione nawet na polskiej wiki pod hasłami:
-Efekt Coriolisa
-Wahadło Foucaulta

Serio nie kumam co Cię zastanawia lub zadziwia, do jakich wniosków doszedłeś?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N cze 10, 2018 20:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 21:10
Posty: 384
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
geez. Tak między nami Henryk, to nie tylko my dwaj mamy dostęp do wiki. Każdy może sobie sprawdzić pod tym adresem https://pl.wikipedia.org/wiki/Wahad%C5%82o_Foucaulta w podrozdziale Równania ruchu wahadła Foucaulta, że czarno na białym stoi
Cytuj:
Czas jednego pełnego obrotu wahadła w danym miejscu na Ziemi zwany jest dobą wahadła (pendulum day), jest on jednakowy dla wszystkich punktów leżących na tej samej szerokości geograficznej. Najkrótsza doba wahadła jest na biegunie i jest równa dobie gwiazdowej, na szerokości geograficznej 30° jest dwukrotnie większa i dąży do nieskończoności przy zbliżaniu się do równika.


Pn cze 11, 2018 20:33
Zobacz profil
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
HenrykK napisał(a):
W takiej sytuacji przyśpieszenie Cornollisa osiągnie wartość zero.
A dlaczegóż to przyspieszenie Coriolisa osiągnie wartość zero? Siła Coriolisa nie zależy w ogóle od azymutu ruchu, a jedynie od szerokości geograficznej.


Wt cze 12, 2018 6:39

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
Do obliczenia wartości przyśpieszenia bierzemy pod uwagę prędkość ciała poruszającego się po prostej przechodzącej przez oś obrotu oraz wektor prędkości kątowej, którego kierunek jest zgodny z osią obrotu.
Kiedy wektor prędkości jest skierowany prostopadle do promienia, to siła Cornollisa nie powstaje.Tak mamy na równiku.


Wt cze 12, 2018 22:18
Zobacz profil
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
HenrykK napisał(a):
Do obliczenia wartości przyśpieszenia bierzemy pod uwagę prędkość ciała poruszającego się po prostej przechodzącej przez oś obrotu
A co, jeśli ciało nie porusza się po prostej przechodzącej przez oś obrotu?
Cytuj:
Kiedy wektor prędkości jest skierowany prostopadle do promienia, to siła Cornollisa nie powstaje.Tak mamy na równiku.
Przecież wektor prędkości ciała poruszającego się po powierzchni Ziemi zawsze porusza się prostopadle do promienia.

Może prościej:

Wzór na przyspieszenie Coriolisa znasz:

a = -2Ω ⨯ v

gdzie Ω to prędkość obrotowa Ziemi, a v to prędkość ciała. Zauważ, że w tym wzorze nie ma szerokości geograficznej. Teraz trochę wyobraźni przestrzennej. A jeśli, tak jak ja, nie masz wyobraźni przestrzennej, to weź sobie globus i przyłóż prawą rękę (https://xkcd.com/199/)

Jeśli przyłożysz rękę na biegunie tak, że palec wskazujący (Ω) będzie przechodził przez oś Ziemi, a środkowy (v) będzie styczny do jej powierzchni, to kciuk (a) pokaże kierunek również styczny, prostopadły do v. Czyli w okolicach bieguna ciało będzie zawsze zbaczać z toru lotu w lewo albo w prawo (zależy od bieguna)

Jeśli zrobisz to samo na równiku, to kciuk wskaże kierunek prostopadły do powierzchni Ziemi. To tzw. efekt Eötvösa. Objawia się on tym, że ciało pozornie zmienia ciężar w zależności od tego, czy porusza się na wschód czy na zachód.

Jeśli zrobisz to samo na dowolnej innej szerokości geograficznej, to dostaniesz jakiś wektor przebiegający „na skos”. Taki wektor można „rozbić” na dwa komponenty. Komponent poziomy będzie powodował zbaczanie ciał z poziomego toru (efekt Coriolisa), a komponent pionowy – pozorną zmianę ciężaru (efekt Eötvösa). Im bliżej bieguna tym więcej tego pierwszego, a mniej drugiego. I vice versa.


Śr cze 13, 2018 6:17

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
Do obliczenia przyśpieszenia Cornolliusa bierzemy zawsze po uwagę ruch na płaszczyźnie koła, które jest prostopadłe do osi Ziemi. Składowa jego prędkości musi poruszać się wzdłuż promienia, którego możemy używać do obliczania siły odśrodkowej. Wielkość tego promienia jest iloczynem promienia Ziemi i cosinusa kąta szerokości geograficznej.


Śr cze 13, 2018 18:31
Zobacz profil
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
HenrykK napisał(a):
Do obliczenia przyśpieszenia Cornolliusa bierzemy zawsze po uwagę ruch na płaszczyźnie koła, które jest prostopadłe do osi Ziemi.
Możemy tak liczyć, ale po co. Sposób, jaki ja przedstawiłem jest (w mojej opinii) bardziej zrozumiały. Pokazuje on, że wektor siły Coriolisa ma zawsze tę samą wartość dla danej prędkości, a jedynie inny kierunek.

Cytuj:
Składowa jego prędkości musi poruszać się wzdłuż promienia, którego możemy używać do obliczania siły odśrodkowej. Wielkość tego promienia jest iloczynem promienia Ziemi i cosinusa kąta szerokości geograficznej.
Wielkość jakiego promienia? Promień Ziemi jest w miarę stały.


Cz cze 14, 2018 6:08

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
W ustalaniu przyspieszenia Cornollisa w wahadle istnieje poważny problem formalny, który być może wpływa na jego ustalenia. Przyśpieszenie Cornollisa powstaje, kiedy na obracającej się powierzchni przemieszcza się masa z stała prędkością v. Masa wahająca się nie przemieszcza się jednak ze stałą prędkością, lecz z przyspieszeniem ziemskim g. Do wyliczania potrzebnych wartości przyjmuje się ich chwilowe prędkości. Mam poważne wątpliwości, czy takie podejście jest uprawnione. Inny jest przecież stan fizyczny ciała poruszającego się ze stałą prędkością, niż tego, które porusza się z przyśpieszeniem.


Śr cze 20, 2018 22:20
Zobacz profil
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
HenrykK napisał(a):
Masa wahająca się nie przemieszcza się jednak ze stałą prędkością, lecz z przyspieszeniem ziemskim g. Do wyliczania potrzebnych wartości przyjmuje się ich chwilowe prędkości.
Nie tyle „przyjmuje się chwilowe prędkości”, ile używa się analizy matematycznej (rachunku różniczkowego i całkowego).
Cytuj:
Mam poważne wątpliwości, czy takie podejście jest uprawnione.
Jak dotychczas żadne pomiary nie wskazały, żeby opis ruchu przy użyciu analizy matematycznej był nieuprawniony.
Cytuj:
Inny jest przecież stan fizyczny ciała poruszającego się ze stałą prędkością, niż tego, które porusza się z przyśpieszeniem.
Truizm. Zresztą każde ciało, na które działa niezrównoważona siła porusza się z przyspieszeniem. Tak więc siła Coriolisa nigdy nie działa na ciało poruszające się ruchem jednostajnym, bo sama ta siła wywołuje przyspieszenie.


Cz cze 21, 2018 6:59

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 21:10
Posty: 384
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
A to jest w ogóle siła? Czy tylko efekt tego, że dane ciało nie porusza się po okręgu razem z powierzchnią Ziemi?


Cz cze 21, 2018 8:21
Zobacz profil
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
Alugard napisał(a):
A to jest w ogóle siła?

Obrazek
EDIT: zapomniałem, że na forum wymagane jest tłumaczenie:
Black Hat: Jak się Panu podoba moja wirówka, Panie Bond? Gdy przełożę tę dźwignię poczuje Pan siłę odśrodkową miażdżącą każdą kość Pana ciała.
Bond: Ma Pan na myśli siłę dośrodkową. Nie ma czegoś takiego jak siła odśrodkowa.
Black Hat: Śmieszny sąd rozpowszechniany przez nadgorliwych nauczycieli. Jeśli zbudujemy newtonowską fizykę w obracającym się układzie, jasno zobaczymy siłę odśrodkową.
Bond: Daj Pan spokój! Oczekuje Pan, że będę przeliczał układy współrzędnych będąc przyczepionym do wirówki.
Black Hat: Nie, Panie Bond. Oczekuję, że Pan umrze.


Cz cze 21, 2018 8:33

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Ustalanie fundamentów świata.
Dowód na wyprowadzenie wzoru na przyśpieszenie Cornollisa jest dość skomplikowany. Udało mi się kiedyś wyprowadzić go znacznie prościej, lecz brakowało w nim cyfry 2 przed iloczynem obu prędkości. Do jego uzasadnienia nie potrzebne było żadne dodatkowe przyśpieszenie.


Cz cze 21, 2018 18:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL