Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 7:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Pocahontas miała rację 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Pocahontas miała rację
Pocahontas śpiewa anielskim głosem Edyty Górniak

Na lądzie – gdy rozglądasz się – lądując,
Chcesz wszystko mieć na własność, nawet głaz,
A ja wiem, że ten głaz ma także duszę,
Imię ma i zaklęty w sobie czas

(...)
Ulewa jest mą siostrą, strumień bratem,
A każde z żywych stworzeń to mój druh,
Jesteśmy połączonym z sobą światem,
A natura ten krąg życia wprawia w ruch.


Mądrość życiowa, która wyśpiewuje Pocahontas to nic innego jak panpsychizm.

Cytuj:
panpsychizm [gr. pán ‘wszystko’, psychḗ ‘tchnienie’, ‘dusza’], filoz. pogląd na strukturę rzeczywistości, przypisujący całej materii nie tylko właściwość życia, lecz także naturę świadomości, analogiczną do cech psychiki ludzkiej;
panpsychizm był głoszony w starożytności przez przedstawicieli jońskiej filozofii przyrody, w okresie renesansu — przez B. Telesia i G. Bruna, w czasach nowożytnych — przez J.W. Goethego, J.G. Herdera, F.W. Schellinga, G.Th. Fechnera, E. von Hartmanna.



Pocahontas utrzymuje, że świat jest jednością o duchowej (mentalnej) naturze.

Panpsychizm stanowi wyśmienitą alternatywę dla fizykalizmu (materializmu), na gruncie którego nie sposób wyjaśnić fenomenu ludzkiej świadomości i różnych "zjawisk paranormalnych"/ duchowych z jednej strony oraz dualizmu z drugiej strony, który nie daje spójnej wizji świata (sacrum się rządzi swoimi prawami, a profanum swoimi) - człowiek pozostaje rozdarty.

Każdy człowiek dąży do uporządkowania w sobie świata, chce wyrobić sobie jakiś spójny światopogląd. Nie jest to możliwe (pozostając ucziciwym intelektulanie) ani na grucnie materializmu (trzeba udawać, że nie ma cudów, zjawisk paranormalnych, niewyjaśnioych albo świecie wierzyć, że kiedyś nauka to wyjaśni na gruncie materializmu), ani na grucie dualistycznym. Niby ten drugi jest bardziej otwarty i znajduje miejsce na całe bogactwo świata duchowego, ale ponieważ stawia granicę pomiędzy tym co materialne a tym co duchowe, nie pozwala na ożywczą integrację. W konsekwencji wierzy się, że jest coś więcej niż tylko świat materialny, ale z drugiej strony nie doświadcza się w pełni tej sfery niematerialnej. Funkcjonuje się w rzeczywistości schizofrenicznej.

Tak więc, moi Drodzy, weźcie głęboki wdech, zaciągnijcie się barwami, które kolorowy niesie wiatr.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Pt lip 20, 2018 11:49
Zobacz profil
Post Re: Pocahontas miała rację
Po pierwsze – powoływanie się na mądrości fikcyjnej postaci to trochę kiepski pomysł.

Po drugie – określanie chrześcijaństwa mianem „dualizmu” to chochoł straszny. Owszem – chrześcijanie widzą Boga jako byt transcendenty. Ale Bóg jest również obecny według nich w swoim stworzeniu. Chrześcijanin dostrzega i przeżywa sacrum w codziennym życiu.

Z drugiej strony Twoja wiara w panpsychizm prowadzi Cię do tworzenia albo błędnych, albo też bzdurnych tez na temat rzeczywistości przyrodniczej. Światopogląd taki nie pozwala na rzetelne badanie praw natury, bo cała nauka spełnia funkcję służebną wobec ideologii, której ma dostarczać luźnych uzasadnień. Chrześcijanin tego problemu nie ma – wierzy, że Bóg stworzył świat ze swoimi prawami i prawa też może poznawać.


Pt lip 20, 2018 13:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Pocahontas miała rację
zefciu napisał(a):
Po pierwsze – powoływanie się na mądrości fikcyjnej postaci to trochę kiepski pomysł.


Ta postac fikcyjna została stworzona przez postać niefikcyjną na kanwie doświadczeń/wierzeń postaci niefikcyjnych.

Cytuj:
Po drugie – określanie chrześcijaństwa mianem „dualizmu” to chochoł straszny. Owszem – chrześcijanie widzą Boga jako byt transcendenty. Ale Bóg jest również obecny według nich w swoim stworzeniu. Chrześcijanin dostrzega i przeżywa sacrum w codziennym życiu.


Czytaj ze zrozumieniem:
Cytuj:
W konsekwencji wierzy się, że jest coś więcej niż tylko świat materialny, ale z drugiej strony nie doświadcza się w pełni tej sfery niematerialnej.


Cytuj:
Z drugiej strony Twoja wiara w panpsychizm prowadzi Cię do tworzenia albo błędnych, albo też bzdurnych tez na temat rzeczywistości przyrodniczej. Światopogląd taki nie pozwala na rzetelne badanie praw natury, bo cała nauka spełnia funkcję służebną wobec ideologii, której ma dostarczać luźnych uzasadnień.


Jest dokładnie na odwrót. Do panpsychizmu doszłam w drodze poznawania praw natury, mianowicie zaczęłam od gruntownej wiwisekcji samej siebie. W ramach ciekawostki, wcześniej, zanim podjęłam moją działaność badawczą, byłam materialistką. Dopiero wejrzenie w siebie pozwoliło mi pozbyć się tego ideologicznego filtra.

Cytuj:
Chrześcijanin tego problemu nie ma – wierzy, że Bóg stworzył świat ze swoimi prawami i prawa też może poznawać.


Taaa. Świat, który rządzi się innymi prawami niż on sam. Raz, że jest to sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem (Z pustego i Salomon nie naleje), a dwa - stwarza roźdźwięk między poznawaniem świata a poznawaniem Boga.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Pt lip 20, 2018 14:02
Zobacz profil
Post Re: Pocahontas miała rację
towarzyski_pelikan napisał(a):
Ta postac fikcyjna została stworzona przez postać niefikcyjną na kanwie doświadczeń/wierzeń postaci niefikcyjnych.
Taak. Przez Johna Smitha, który przywiózł z Ameryki indiańską panienkę jako obwoźną atrakcję, a w swoich wspomnieniach przechwalał się, jak to Pocahontas pod wpływem jego nieprzejednanego męskiego uroku pchała mu się do łóżka. Potem Disney zrobił z tego romantyczną opowieść, nakładając na postać Pocahontas trop „szlachetnego dzikusa”. Ostatecznie disneyowska Pocahontas nie ma niczego z historycznego oryginału.
Cytuj:
W konsekwencji wierzy się, że jest coś więcej niż tylko świat materialny, ale z drugiej strony nie doświadcza się w pełni tej sfery niematerialnej.
Doświadcza się właśnie. O tym pisałem.
Cytuj:
Jest dokładnie na odwrót. Do panpsychizmu doszłam w drodze poznawania praw natury
Tylko jakoś tych praw natury nie udało Ci się poznać sądząc po tym, jakie brednie piszesz o biologii molekularnej i ewolucji.
Cytuj:
Taaa. Świat, który rządzi się innymi prawami niż on sam. Raz, że jest to sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem
Nikogo nie obchodzi, co Ty uważasz za „zdrowy rozsądek”.
Cytuj:
stwarza roźdźwięk między poznawaniem świata a poznawaniem Boga.
Pewien rozdźwięk stwarza. Ale jeśli tak jest że Bóg jest nieskończenie większy od świata, to nie ma się co oszukiwać, że poznamy Boga na podstawie bredni.


Pt lip 20, 2018 17:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Pocahontas miała rację
zefciu napisał(a):
Ostatecznie disneyowska Pocahontas nie ma niczego z historycznego oryginału.


A co ma do rzeczy historyczny oryginał? Pocahontas to fikcyjna postać, która przekazuje filozofię wyznawaną przez realnych ludzi.

Cytuj:
Tylko jakoś tych praw natury nie udało Ci się poznać sądząc po tym, jakie brednie piszesz o biologii molekularnej i ewolucji.


To jest Twoje zdanie.

Cytuj:
Nikogo nie obchodzi, co Ty uważasz za „zdrowy rozsądek”.


Jeszcze tupnij nóżką. Powtarzasz to "nikogo nie obchodzi" jak mantrę. A nie "nikogo" nie obchodzi tylko Ciebie.

Cytuj:
Pewien rozdźwięk stwarza. Ale jeśli tak jest że Bóg jest nieskończenie większy od świata, to nie ma się co oszukiwać, że poznamy Boga na podstawie bredni.


Skoro Bóg jest nieskończenie większy od świata to w jaki sposób doświadczasz go w pełni?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Pt lip 20, 2018 19:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Pocahontas miała rację
towarzyski_pelikan napisał(a):
A ja wiem, że ten głaz ma także duszę,



Ty pelikan poważny jesteś? :D :D :D
Głazy nie mają duszy.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt lip 20, 2018 22:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Pocahontas miała rację
Robek napisał(a):
Głazy nie mają duszy.


Skąd wiesz?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


So lip 21, 2018 7:13
Zobacz profil
Post Re: Pocahontas miała rację
towarzyski_pelikan napisał(a):
A co ma do rzeczy historyczny oryginał? Pocahontas to fikcyjna postać, która przekazuje filozofię wyznawaną przez realnych ludzi.
Jakich realnych ludzi? Filozofia wyznawana przez Pocahontas to zromantyzowana przeróbka wierzeń mieszkańców Ameryki przepuszczone przez filtr zachodniego wyobrażenia „noble savage”, a następnie rozcieńczone ad usum delphini.
Cytuj:
To jest Twoje zdanie.
Nie. To nie jest moje zdanie. Nie masz pojęcia, jak działa Ewolucja, co wielokrotnie wykazałaś i wykazujesz pisząc np. brednie o Hipotezie Wspólnego Przodka.
Cytuj:
A nie "nikogo" nie obchodzi tylko Ciebie.
Nikogo prócz Ciebie nie obchodzi.
Cytuj:
Skoro Bóg jest nieskończenie większy od świata to w jaki sposób doświadczasz go w pełni?
Ty też nie doświadczas Wszechświata w pełni. Więć nawet jeśli Bóg jest równoznaczny ze Wszechświatem, to nie doświadczasz Go w pełni.


So lip 21, 2018 7:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Pocahontas miała rację
zefciu napisał(a):
Jakich realnych ludzi? Filozofia wyznawana przez Pocahontas to zromantyzowana przeróbka wierzeń mieszkańców Ameryki przepuszczone przez filtr zachodniego wyobrażenia „noble savage”, a następnie rozcieńczone ad usum delphini.


Czyli cały czas mamy produkt realnych ludzi. "Zachodnie wyobrażenie" i ad usum delphini nie są zabiegami fikcyjnych postaci.

Można powiedzieć, że Pocahontas to postać synkretyczna, co tym bardziej czyni jej filozofię uniwersalną mądrością.

Cytuj:
Nie. To nie jest moje zdanie. Nie masz pojęcia, jak działa Ewolucja, co wielokrotnie wykazałaś i wykazujesz pisząc np. brednie o Hipotezie Wspólnego Przodka.


Nikogo oprócz Ciebie nie obchodzi Twoje pojęcie.

Cytuj:
Ty też nie doświadczas Wszechświata w pełni. Więć nawet jeśli Bóg jest równoznaczny ze Wszechświatem, to nie doświadczasz Go w pełni.


Ja doświadczam Boga w pełni, ponieważ zgodnie z zasadą samopodobieństwa jestem stworzona na podobieństwo Boga.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


So lip 21, 2018 8:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 21:10
Posty: 384
Post Re: Pocahontas miała rację
To może idź być doskonała gdzieś indziej. Tu nawet niekażdy użytkownik ma duszę


So lip 21, 2018 9:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Pocahontas miała rację
To, że ktoś nie wie, że ma duszę nie znaczy, że jej nie ma.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


So lip 21, 2018 9:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Pocahontas miała rację
towarzyski_pelikan napisał(a):
Skąd wiesz?


Zadne badania naukowe, nie wykazały żeby kamienie miały dusze.
Więc jej nie mają.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So lip 21, 2018 10:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Pocahontas miała rację
Robek napisał(a):
Zadne badania naukowe, nie wykazały żeby kamienie miały dusze.
Więc jej nie mają.


Czyli istnieje tylko to, co zostało wykazane badaniami naukowymi? Ciekawa teoria, z której wynika, że naukowiec-odkrywca niczym deus artifex stwarza poszczególne fakty z chwilą ich stwierdzenia. Na początku było Eureka :brawo:

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


So lip 21, 2018 10:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Pocahontas miała rację
towarzyski_pelikan napisał(a):
Czyli istnieje tylko to, co zostało wykazane badaniami naukowymi?


Nauka nie znalazła żadnej duszy w kamieniu, jak również Chrześcijaństwo nic o tym nie mówi.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So lip 21, 2018 18:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Pocahontas miała rację
Robek napisał(a):
Nauka nie znalazła żadnej duszy w kamieniu, jak również Chrześcijaństwo nic o tym nie mówi.


A w czymkolwiek innym ją znalazła? Chrześcijaństwo milczy, podczas gdy w Ewangelii Tomasza (niezaliczonej przez Kościół do kanonu) jest napisane:

Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


So lip 21, 2018 19:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL