Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 5:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 213 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona
 Życie na innych planetach 
Autor Wiadomość
Post Życie na innych planetach
Jak chrześcijaństwo zareagowałoby na to że gdzieś we wszechświecie istnieje życie(niekoniecznie inteligentne)? Czy takie odkrycie miałoby teologiczne konsekwencje?


N wrz 02, 2018 21:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Życie na innych planetach
viewtopic.php?f=47&t=35710 - Franciszek będzie chrzcił... Marsjan!
viewtopic.php?f=46&t=16940 - Czy kosmita może być zbawiony ?
viewtopic.php?f=2&t=10558 - Dobra nowina dla kosmitów i delfinów?
viewtopic.php?f=47&t=37039 - Bóg - wszechświat - inne cywilizacje - zbawienie
viewtopic.php?f=47&t=27781 - Dlaczego nie istnieje życie pozaziemskie ...
viewtopic.php?f=47&t=22927 - Istnienie innych inteligentnych istot we Wszechświecie
viewtopic.php?f=9&t=14017 - UFO
viewtopic.php?f=27&t=1903 - Obce cywilizacje, czy myslicie, że jesteśmy sami ?
viewtopic.php?f=2&t=1483 - czy kościoł wyklucza, neguje ufo , inne inteligencje?
viewtopic.php?f=47&t=32044 - Strategie cywilizacji pozaziemskich
viewtopic.php?f=47&t=27607 - Odkrycia teleskopu Kepelera
viewtopic.php?f=47&t=14145 - Średniowieczna wizja ziemi-fakty i antykościelne mity

viewtopic.php?f=47&t=32965 - Pradawne cywilizacje
viewtopic.php?f=46&t=36459 - Kosmici a Bóg
viewtopic.php?f=51&t=3907 - Historie o kosmitach
viewtopic.php?f=9&t=40680 - Nie jesteśmy sami w kosmosie?
viewtopic.php?f=27&t=17570 - Biblia a UFO
viewtopic.php?f=27&t=25273 - UFO,a religia - wytlumaczenie na podst. Biblii i obserwacji

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N wrz 02, 2018 23:07
Zobacz profil
Post Re: Życie na innych planetach
Znam sporo z tych tematów, traktują one o życiu inteligentnym. Natomiast moje pytanie tyczy się tylko życia jaliegokolwiek


N wrz 02, 2018 23:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Życie na innych planetach
Quinque napisał(a):
Jak chrześcijaństwo zareagowałoby na to że gdzieś we wszechświecie istnieje życie(niekoniecznie inteligentne)?

Quinque napisał(a):
Znam sporo z tych tematów, traktują one o życiu inteligentnym. Natomiast moje pytanie tyczy się tylko życia jaliegokolwiek
Ziemia jest miejscem gdzieś we Wszechświecie i istnieje na niej życie.
Stacje kosmiczne orbitujące wokół Ziemi są miejscami gdzieś we Wszechświecie i istnieje na nich często życie.
Księżyc Ziemi był miejscem gdzieś we Wszechświecie, na którym - przynajmniej przez jakiś czas - było życie.
Każde z wymienionych wyżej miejsc zawierało życie inteligentne, które produkując odpady mogło zanieczyścić okoliczne miejsca gdzieś we Wszechświecie życiem jakimkolwiek, niekoniecznie inteligentnym.

Quinque napisał(a):
Czy takie odkrycie miałoby teologiczne konsekwencje?
Skoro, jak napisałeś, znasz sporo tematów o tym, jakie może być podejście chrześcijan do istnienia inteligentnego życia pozaziemskiego, to co sprawia u ciebie trudność w ekstrapolowaniu tego dla sytuacji istnienia nieinteligentnego życia pozaziemskiego?
Skoro znasz sporo tematów, to musisz znać i ten (patrz pierwszy link - Franciszek będzie chrzcił... Marsjan!):
https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-s ... h.html%20h
Ojciec Jose Gabriel Funes również zabrał głos w tej sprawie: "Nie jest to w sprzeczności z naszą wiarą, ponieważ nie możemy określić granic Bożej wolności tworzenia. (…) Jeżeli nazywamy ziemskie istoty "bratem" lub "siostrą", dlaczego nie zwracać się do nich "bracie kosmito"? On także jest dziełem stworzenia".
(...)
"Nie możemy obawiać się kosmitów, bo jeżeli istnieją, to są dziełem Boga, a jeśli Pan za tym stoi, naszym obowiązkiem jest to zaakceptować" - czytamy na Aletei.


Skoro pozaziemskie życie inteligentne byłoby dziełem Boga, w którym człowiek powinien upatrywać braci i siostry, to jaki jest problem w zrozumieniu, jakie powinno być podejście człowieka do pozaziemskiego życia nieinteligentnego?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn wrz 03, 2018 0:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Życie na innych planetach
Jak ocenić czy istota jest czy nie jest inteligentna? Gdzie leży granica? Może chodzi o umiejętność odczuwania i przetwarzania danych? Może ważna jest nie tyle co inteligencja bo ją można nadać i robotom a bardziej o uczucia i emocje?
Niektórzy chrześcijanie mają problem z ludzkim traktowaniem ziemskich istot , więc być może z pozaziemskimi będzie tak samo ? Status ziemskich mogą tłumaczyć 'i czyńcie sobie ziemię poddaną' a o kosmosie nie ma mowy, więc może będzie trzeba je szanować i w tym jest problem?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn wrz 03, 2018 21:30
Zobacz profil
Post Re: Życie na innych planetach
Ja kiedyś miałem sen w którym znajdowałem się na dużym dworcu i tam spacerowali zarówno ludzie jak kosmici i nikt nawet na nich nie zwracał uwagi .Tak jakby to wszystko było normalne. Miałem wrażenie we śnie że widzę przyszłość. Tak czy tak ja wierzę w Ufoludki.


Wt wrz 25, 2018 5:22

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Życie na innych planetach
Kosmici istnieją z całą pewnością.
My żyjemy na Ziemi, a Ziemia znajduje się w kosmosie. Wniosek z tego oczywisty, że jesteśmy kosmitami :)

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Wt wrz 25, 2018 6:41
Zobacz profil
Post Życie na innych planetach
A co myślicie na taki temat. Ja kiedyś w internecie znalazłem objawienia prywatne ,w których meżczyzna pisał że każda planeta ma swojego Anioła Stróża i ten Anioł pcha tę planętę i utrzymuje ją na właściwej orbicie. Ja tak sobie nad tym myślałem i dochodzę do wniosku że coś w tym musi być. No bo jakby Ziemia kręciła się swobodnie wokół Słońca to przez tyle tysięcy lat już dawno Słońce by ją przyciągło i pochłonęło, nie mówiąc już o planetach bliższych Słońcu.


Pt lis 02, 2018 11:20
Post Re: Życie na innych planetach
Kijek966 napisał(a):
No bo jakby Ziemia kręciła się swobodnie wokół Słońca to przez tyle tysięcy lat już dawno Słońce by ją przyciągło i pochłonęło, nie mówiąc już o planetach bliższych Słońcu.
Rozumiem, że jesteś w stanie przedstawić konkretne wyliczenia, które świadczą o tym, że tak powinno się stać.


Pt lis 02, 2018 11:29

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Życie na innych planetach
Kijek - wiesz jaki ruch wykonuje Słońce wokół centrum galaktyki? Jak nie to się dowiedz i pomyśl jaki to ma wpływ na ruch planet wokół Słońca. Ten Anioł nazywa się prawa fizyki...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 05, 2018 16:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Życie na innych planetach
IrciaLilith napisał(a):
Jak ocenić czy istota jest czy nie jest inteligentna? Gdzie leży granica?


Dobra. Spróbujmy coś ustalić, w końcu jesteśmy dorośli i myśleć nam wolno. :)

Cytuj:

Może chodzi o umiejętność odczuwania i przetwarzania danych?


To i kury potrafią, a niezbyt lotne z nich stworzenia. :)

Cytuj:
Może ważna jest nie tyle co inteligencja bo ją można nadać i robotom?


Moim zdaniem nie można. Od dwudziestu, co najmniej, lat słyszę jak nas "straszą", że AI jest tuż za rogiem i zaraz się pojawi. Nie pojawia się. :) Może dlatego, że ludzki mózg funkcjonuje zupełnie inaczej, wręcz biegunowo odmiennie niż komputery?
(Polecam "Mózg się myli", niemieckiego neurobiologa Henninga Becka.)

Cytuj:
Niektórzy chrześcijanie mają problem z ludzkim traktowaniem ziemskich istot, więc być może z pozaziemskimi będzie tak samo ? Status ziemskich mogą tłumaczyć 'i czyńcie sobie ziemię poddaną' a o kosmosie nie ma mowy, więc może będzie trzeba je szanować i w tym jest problem?


Akurat chrześcijanie należą do najsłabiej ksenofobicznych odmian Ziemian. :)

Ad meritum:
IrciaLilith napisał(a):
Jak ocenić czy istota jest czy nie jest inteligentna? Gdzie leży granica?


Paradoksalnie, wydaje się, że "przestrzeń dla inteligencji" zaczyna się tam, gdzie się kończy "świat matematyki", obojętnie czy matematyki wyższej, wyrażanej symbolami matematycznymi, czy zupełnie podstawowej, matrycowej oceny prawdopodobieństwa otrzymania "zysku" (zjedzenia czegoś, czy rozmnożenia się), zamiast "straty" (bycia zjedzonym, zmarnowania energii bez żadnego "zysku").

W związku z tym, inteligencja byłaby umiejętnością myślenia abstrakcyjnego (w znaczeniu "nierzeczywistego", znajdującego się poza dziedziną odruchów). Sięganiem gdzie wzrok nie sięga - cytując poetę. :)


Pn lis 05, 2018 18:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Życie na innych planetach
Pytanie jak rozumiesz inteligencję, bo IQ opiera się na logice i jest to dostępne dla robotów, ale jeśli jako umiejętność myślenia abstrakcyjnego, a nie tylko pojęciowego to może być to niezły wyznacznik. Do tego czymś innym jest zdolność do posługiwania się abstrakcjami matematycznymi a czymś innym filozoficznymi, są ludzie którzy radząc sobie dobrze z jednymi totalnie gubią się w tych drugich. Do tego zdolność rozumienia metafor...
Nie wiem czy zapoznałeś się z teorią inteligencji wielorakich, bo można być w różnych dziedzinach różnie inteligentnym, więc tym bardziej obce formy życia mogą przejawiać zupełnie inne rodzaje inteligencji.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 05, 2018 20:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Życie na innych planetach
Irciu, dziękuję Ci za natchnienie do myślenia. :)

Zapytałaś: Jak ocenić czy istota jest czy nie jest inteligentna?
Ja bym to skonkretyzował do: załóżmy, że ludzie odkrywają planetę pełną materii ożywionej i próbują dociec: jest tam jakiś gatunek inteligentny, czy go nie ma?
Po czym to poznać?

Uwaga:
Dany gatunek jest inteligentnym wtedy i tylko wtedy gdy jego poszczególne populacje organizują się według różnych, niekiedy skrajnie różnych, metod ustroju życia zbiorowego.

Populacje gatunków "zwykłych", nieinteligentnych kierują się jednakowymi, wrodzonymi, bo genetycznymi metodami. Właśnie ta cecha podpowiedziałaby kosmitom który gatunek ziemski zasługuje na miano inteligentnego.

Przykład: wilk szary (canis lupus) żyje w stadzie zawżdy wedle jednej metody, bo ma to "zapisane w genach". Podobnie, zresztą, jest z wszystkimi innymi gatunkami zwierząt, z wyjątkiem człowieka.


Wt lis 06, 2018 0:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Życie na innych planetach
Palmer - czyli jeśli mamy gatunek ( czyli organizmy zdolne do posiadania płodnego potomstwa) którego różne grupy żyjące w względnie identycznych warunkach środowiskowych żyją według różnych metod/systemów uznajesz je za inteligentne, tak?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 06, 2018 10:24
Zobacz profil
Post Re: Życie na innych planetach
Palmer napisał(a):
Dany gatunek jest inteligentnym wtedy i tylko wtedy gdy jego poszczególne populacje organizują się według różnych, niekiedy skrajnie różnych, metod ustroju życia zbiorowego.
Tutaj byłby problem. Po pierwsze – gdyby kosmici przylecieli na Ziemię przed rewolucją neolityczną, to by uznali, że żadnego inteligentnego gatunku nie ma. Wszyscy żyją w myśliwsko-zbierackich plemionach. Po drugie – zwierzęta udomowione przez człowieka żyją w różnych „organizacjach” skrajnie różnych od warunków dzikich. Po trzecie – inteligencja jest cechą jednostkową. A jednostka nie ma wpływu na to, w jakim ustroju społecznym żyje.


Wt lis 06, 2018 12:20
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 213 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL